Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2006., 19:29   #21
Quote:
Magor kaže:
Svinjska mast od mangalice se može kupiti u cijeloj zemlji, ali samo u nekim malim mesnicama. U hipermarketima samo vrlo rijetko.

cijene:
- obična svinjska mast: 280-400 forinti/kg (8-11 kn/kg)
- domaća svinjska mast: 500 forinti/kg (14 kn/kg)
- svinjska mast od „mangalice": 600-1200 forinti/kg (17-34 kn/kg)

Pitat ću. Ako nađem,

I ako ne nađem,
__________________
Sunce žarko! !
maglica0624 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2006., 20:54   #22
ljudi natjerali ste mi suze na oči... već sam pomislio da ne postoji nitko više osim ovih lažnih zdravohranih likova koje stalno srećem... hvala vam svima...
gourmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2006., 22:31   #23
Quote:
gourmet kaže:
ljudi natjerali ste mi suze na oči... već sam pomislio da ne postoji nitko više osim ovih lažnih zdravohranih likova koje stalno srećem... hvala vam svima...
A jel znaš pjesmicu:

Ja imam samo jednu strast,
a to je špek i svinjska mast.
I otkad ja postojim,
debele svinje ja gojim.


Trik za one koji vole zaslanjenu mast na kruhu.
Od krmića (krmenadli) koje planirate radit na saft obrežete masni dio, i dobijete trakice cca 1 cm x 0,5 cm x odrez pa narežete na kockice koliko je moguće. Na staroj tavi od palačinki ili drugoj ali da nije teflon uspete kockice i dodate 0,5 dcl vode pa na maloj temperaturi počnete otapat kad voda ispari zacvrčite kao čvarke i kad se kockice smanje na mrvice i poprime boju čokolade dodate soli (ja obilato da bude dobro slano) i prelijete u staru šalicu za bijelu kavu. Zakon namaz.

Neko je spomenuo mala pakovanja masti. Moguće je u Billoj a vjerojatno i u drugim dućanima nabavit pakovanja špeka za mast (skroz bijelo sa kožicom) sa oštrim dugim nožem se skine kožica (može poslužit za hladetinu ili mačje-pesju hranu). Ostatak slanine se nareže na kocke 2x2 cm i uspe u posudu koja je šira nego viša. Doda se vode do 1/3 i lagano se počne otapat kad voda ispari može se povećat temperatura. Kockice se mogu krasno sprešat u onim napravama za gnjecanje krumpria za njoke, ali tek nakon što pritisnute uz rub rade vušššš. Ostatak procjeđene masti bez taloga, i naravno prohlađene dobro drže u škrinji u onim mini plastičnim formicama (0,5 dcl za rakiju, ili monte de coto ili slično...) ako ih se odozgora pokrije folijom od vrećice i zadunsta gumicom.

Jeste li znali da se domaća svinjska mast bolje čuva i teže užegne ako kantu držite odignutu od poda na drvenoj stolici, čak i u kućama koje nemaju podruma i mast po ljeti bude tekuća?
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2006., 22:43   #24
d@d@,
a luk? da miriši
a malo mlijeka? za boju i da se mogu stisnut da budu kao čips
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2006., 08:31   #25
Moja mama doma radi mast, drugu ne priznajem (kupovnu nikad). Ta koju ona napravi nema nikkavog mirisa. Na njoj smo frigali mlade krumpire i radili smo s njom kolače.
Ne radim doma mast, nisam ni neki ljubitelj iste, ali mamini čvarciiiiiiiiii

Baš onak, dobro stisnuti, krckavi i fini, uh!
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2006., 09:07   #26
Quote:
polly kaže:
d@d@,
a luk? da miriši
a malo mlijeka? za boju i da se mogu stisnut da budu kao čips
Ja ne volim ni luk ni mlijeko u čvarcima, a stisnut se daju i bez dodataka.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 11:08   #27
Svinjska mast

Kad postoji tema o maslinovim uljima zašto ne bi i o svinjskoj masti
Godinama je prikazivana kao jako štetna za zdravlje i da ju treba izbjegavati ali u zadnje vrijeme se čuju i pričanja da nije štetna za zdravlje , da su to prenapuhali lobiji koji se bave prodavanjem ulja.
Ja ju skroz koristim(kad živim na selu pa držimo svinje) i osobno sam mišljenja da s obzirom da točno znam od čega je nastala ne može biti lošija od ulja gdje proces dobivanja i sirovinu ne vidim
Usput, na poslu dobivam Zvijezdino ulje pakirano u kanistre od 20 l i iznenadilo me kako to da je ulje jednom lijepe žute boje, drugi put vuče na bijelo a treći put je tamno

Da li još tko koristi svinjsku mast i za što?
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 13:52   #28
mi smo svinjsku mast koristili prije dok je baka imala svinje.....već dugo ju ne koristimo i navikli smo na ulje i sad mi je okus domaće svinjske masti čudan....iako, vjerjem da je zdravija od ulja...

da ne pričam koliko to Zvijezdino ulje šprica kad se počne grijati...kao da vode ima u njemu
dobrica31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 14:00   #29
Quote:
dobrica31 kaže: Pogledaj post
mi smo svinjsku mast koristili prije dok je baka imala svinje.....već dugo ju ne koristimo i navikli smo na ulje i sad mi je okus domaće svinjske masti čudan....iako, vjerjem da je zdravija od ulja...

da ne pričam koliko to Zvijezdino ulje šprica kad se počne grijati...kao da vode ima u njemu
Ma Zvijezdino ulje je još jedno od najboljih .ima puno gorih
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 12:03   #30
Quote:
dobrica31 kaže: Pogledaj post
mi smo svinjsku mast koristili prije dok je baka imala svinje.....već dugo ju ne koristimo i navikli smo na ulje i sad mi je okus domaće svinjske masti čudan....iako, vjerjem da je zdravija od ulja...
nemam nista protiv masti, ali, na cemu zasnivas to vjerovanje?
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 12:10   #31
Ja ne mogu reći da je zdravija od ulja. ali mislim da nije toliko nezdrava koliko pričaju........
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 12:11   #32
Gdje ima kupiti tu mast od mangulice ili kako već? Split ili Zadar.
Doze is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 14:07   #33
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
Ja ne mogu reći da je zdravija od ulja. ali mislim da nije toliko nezdrava koliko pričaju........
Ni mast ni ulje nisu nezdravi.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 16:29   #34
Koristim je puno i slažem se da je razvikano (iz ne znam kojeg razloga) da je nezdrava. Pa pobogu stoljećima se u unutrašnjosti trošila samo mast, čak se i meso konzerviralo tako da bi ga ispekli a potom pohranili u masti, možeš misliti koliko ja to bilo masno pa opet nikom ništa (i moji roditelji su tako radili dok sam bio klinac i dok još nije postojalo zamrzivača).
Što se tiče okusa ne postoji slađi krumpir nego onaj pečen na svinjskoj masti, ili odrezak domaće svinje na vlastitoj masti, to je ono, mmmm.

P.S. Ovo što sam napisao odnosi se na domaću mast koju ili prave moji roditelji od svojih svinja ili kupljenu na salašima po Baranji gdje se svinje uzgajaju kao i prije 100 godina. Ljubomorno čuvam ta poznanstva i svake godine kupim barem jednu svinju na salašu a moj je otac obradi po starinski.
bodulas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 16:36   #35
Quote:
bodulas kaže: Pogledaj post
Koristim je puno i slažem se da je razvikano (iz ne znam kojeg razloga) da je nezdrava. Pa pobogu stoljećima se u unutrašnjosti trošila samo mast,
prilicno povrsna argumentacija koja nicem ne sluzi

prije samo sto godina, prosjecni zivotni vijek bio je izmedju 45 i 50 godina. danas je oko 75.
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 16:43   #36
to meso zalito u mast nije uopće posebno masno i natopljeno mašću. uvijek imam dojam da je pohana šnicla kudikamo masnija
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 16:49   #37
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
to meso zalito u mast nije uopće posebno masno i natopljeno mašću...
a kako je tek fino moji u Zagorju su tako redovno spremali pečene komade svinjetine i onda po potrebi vadili i prigrijavali, tako da uopće nije bilo masno ... e sad, dal' je to meni bilo tako fino jer je bila riječ o domaćim pajcekima kojima je baka kuhala i tepala dok ih je hranila ili je jednostavno riječ o nostalgiji za okusima iz djetinjstva?
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 18:00   #38
Quote:
gmit kaže: Pogledaj post
prilicno povrsna argumentacija koja nicem ne sluzi

prije samo sto godina, prosjecni zivotni vijek bio je izmedju 45 i 50 godina. danas je oko 75.
Odrastao sam u selu u Baranji gdje je takva ishrana bila default (imam 49 godina).
Ne mislim da su ikakav izuzetak iz prosjeka moji susjedi koji su svi redom doživjeli kasne 70-te (mislim na njihove godine) pa čak njih par i preko 90 (što će reći da su svi rođeni početkom prošlog stoljeća, znači prije 100 i više godina).
E sad, to što ti želiš reći da su tada ljudi u prosjeku živjeli 45 - 50 godina jer su jeli hranu spremljenu na svinjskoj masti i ne zanima me previše
bodulas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 18:06   #39
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
a kako je tek fino moji u Zagorju su tako redovno spremali pečene komade svinjetine i onda po potrebi vadili i prigrijavali, tako da uopće nije bilo masno ... e sad, dal' je to meni bilo tako fino jer je bila riječ o domaćim pajcekima kojima je baka kuhala i tepala dok ih je hranila ili je jednostavno riječ o nostalgiji za okusima iz djetinjstva?
Znam, to s mesom u masti uzeo sam kao primjer. No kad bi se to izvadilo i zgrijalo uopće nije bilo masno. Okus - neprocjenjivo
bodulas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 18:08   #40
Quote:
bodulas kaže: Pogledaj post
Odrastao sam u selu u Baranji gdje je takva ishrana bila default (imam 49 godina).
Ne mislim da su ikakav izuzetak iz prosjeka moji susjedi koji su svi redom doživjeli kasne 70-te (mislim na njihove godine) pa čak njih par i preko 90 (što će reći da su svi rođeni početkom prošlog stoljeća, znači prije 100 i više godina).
E sad, to što ti želiš reći da su tada ljudi u prosjeku živjeli 45 - 50 godina jer su jeli hranu spremljenu na svinjskoj masti i ne zanima me previše
ne, ne zelim to reci, nisi shvatio. upotrijebljen argument da se mast koristi vec stoljecima ne pokazuje bas nista u smislu da li je ona zdrava ili nezdrava jer ljudski zivoti tada i danas su prilicno neusporedivi iz brojnih razloga.
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:08.