Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2013., 19:30   #21
Mogu li se smatrat katolikom,a ne stovati svece,kipove,slike,nego Isusa i Boga?
__________________
sve sto je srcu drago,daleko je....!
IWWY is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 19:46   #22
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Supružnici se međusobno daruju jedan drugome.
A na koji način kontracepcija umanjuje to darivanje?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 22:10   #23
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
A na koji način kontracepcija umanjuje to darivanje?
Pa jebemu,valjda je jasno da je sa kontracepcijom manji ugođaj nego na suvo .
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 00:54   #24
Quote:
IWWY kaže: Pogledaj post
Mogu li se smatrat katolikom,a ne stovati svece,kipove,slike,nego Isusa i Boga?
Kao katolik obvezan si prihvatiti i priznati svece (ne i blaženike).

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
A na koji način kontracepcija umanjuje to darivanje?
Kontracepcija spolni čin zatvara životu i onemogućuje posvemašnje darivanje. Naime, ti kontracepciju ne prihvaćaš cijelu osobu (odbijaš njenu plodnost).
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 11:24   #25
Jack Fost-A je li grijeh kada se u seksu ne koristi kontracepcija,a ne završi dijetetom,tj.pazi se da se ne dobije dijete.Ili je samo seks radi biološke reproduckije blagosloven?A,šta ako imaš više dijece?I ne želiš novu,jer ih ne možeš prehraniti,šta onda?Je li onda grijeh koristiti kontracepciju?
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 11:34   #26
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Kao katolik obvezan si prihvatiti i priznati svece (ne i blaženike).
Jack, što ti ovo znači?
kako misliš prihvatiti? I to još jedne prihvatiti, a druge ne?
ne razumijem.

Kršćanin je pozvan na prihvaćanje svakoga čovjeka, a sveci (relacijski izraz,ne apsolutni), kao i blaženici, su osobe koje su hrabro svjedočile svoju vjeru, utoliko koliko su bili i ostali vidljivi i prepoznatljivi u istom.

Oni su živi poziv i nama, pogotovo kad nas obuzme strah od života.

ipak, vrlo je važno imati "zdrav" odnos prema onim osobama koje su proglašene svetima.Bez apsolutizacije.

Bog je jedan.

Znam da ti to razumiješ, ali evo neka ostane zapisano u samoj temi...radi drugih.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 11:50   #27
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Jack, što ti ovo znači?
kako misliš prihvatiti? I to još jedne prihvatiti, a druge ne?
ne razumijem.

Kršćanin je pozvan na prihvaćanje svakoga čovjeka, a sveci (relacijski izraz,ne apsolutni), kao i blaženici, su osobe koje su hrabro svjedočile svoju vjeru, utoliko koliko su bili i ostali vidljivi i prepoznatljivi u istom.

Oni su živi poziv i nama, pogotovo kad nas obuzme strah od života.

ipak, vrlo je važno imati "zdrav" odnos prema onim osobama koje su proglašene svetima.Bez apsolutizacije.

Bog je jedan.

Znam da ti to razumiješ, ali evo neka ostane zapisano u samoj temi...radi drugih.
Ja njeno pitanje shvaćam u stilu: može li katolik prihvatiti protestantski nauk o svecima i razloge za neštovanje istih.
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 11:53   #28
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Jack Fost-A je li grijeh kada se u seksu ne koristi kontracepcija,a ne završi dijetetom,tj.pazi se da se ne dobije dijete.Ili je samo seks radi biološke reproduckije blagosloven?A,šta ako imaš više dijece?I ne želiš novu,jer ih ne možeš prehraniti,šta onda?Je li onda grijeh koristiti kontracepciju?
I tada je grijeh koristiti kontracepciju, ali nije grijeh ako se ne dobije dijete. To se zove odgovorno roditeljstvo. Odgovorno roditeljstvo znači da će bračni par razborito odlučiti želi li začeće postići ili izbjeći te će prema tome i imati spolne odnose u plodne odnosno neplodne dane (ili neće uopće imati spolne odnose).

Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Jack, što ti ovo znači?
kako misliš prihvatiti? I to još jedne prihvatiti, a druge ne?
ne razumijem.
(cut)
To mi znači da si ti dužan vjerovati da je sv. Toma Akvinski u raju, ali nisi dužan vjerovati da je blažena bl. Majka Tereza u raju. To je ujedno i razlog zašto se blaženici "slave" na lokalnoj, a sveci na globalnoj razini cijele Crkve.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 12:18   #29
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Jack Fost-A je li grijeh kada se u seksu ne koristi kontracepcija,a ne završi dijetetom,tj.pazi se da se ne dobije dijete.Ili je samo seks radi biološke reproduckije blagosloven?A,šta ako imaš više dijece?I ne želiš novu,jer ih ne možeš prehraniti,šta onda?Je li onda grijeh koristiti kontracepciju?
Dozvoljena je medoda plodnih i neplodnih dana.
Seks nije samo radi reprodukcije nego i radi zbližavanja partnera.
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 15:42   #30
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Dozvoljena je medoda plodnih i neplodnih dana.
Seks nije samo radi reprodukcije nego i radi zbližavanja partnera.
A,zašto je zabranjena kontracepcija,npr.u plodnim danima?Ako ja neću više dijece,na seks moram čekati kada budu neplodni dani,jer korišćenjem kontracepcije bez obzira što neću više djece ne ispunjavam božiji zakon
A,imali neko pravilo kada se smije seks upražnjavati.Npr.smije li se upražnjavati nedeljom?Ili na Božić?Prilikom posta?Smije li se uživati u seksu čisto radi seksa (isključivanje romanse,nego samo onako dvilje)?Ima li neko pravilo,kakv se seks smije voditi?Je li grijeh npr,analni seks (nekada je smatran)?
Ne trolam,ozbiljno pitam.
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 23:35   #31
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
A,zašto je zabranjena kontracepcija,npr.u plodnim danima?
Jer je zatvorena životu i onemogućuje posvemašnje darivanje (ti tada ne prihvaćaš ženu u potpunosti jer isključuješ njenu plodnost).
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
A,imali neko pravilo kada se smije seks upražnjavati.Npr.smije li se upražnjavati nedeljom?Ili na Božić?Prilikom posta?
Jedino vremensko pravilo jest da nema seksa prije braka.
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Smije li se uživati u seksu čisto radi seksa (isključivanje romanse,nego samo onako dvilje)?
Pojasni malo kakvo je to uživanje 'čisto radi seksa'.
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Ima li neko pravilo,kakv se seks smije voditi?Je li grijeh npr,analni seks (nekada je smatran)?
Ne trolam,ozbiljno pitam.
Ako misliš na seksualne položaje onda su tu jedina pravila ta da drugu osobu ne ponižavaš i da ne zamjenjuješ samo spolno sjedinjenje. Malo više o toj temi imaš ovdje objašnjeno.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 07:23   #32
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Pa izvoli dokazati što je to Katolička Crkva izmjenila u Pismu.
Citate koje si ti naveo nalaze se i u Katoličkoj Bibliji - dakle Katolička Crkva te retke nije promijenila.
A što se tiče onoga u KKC-u, idolopoklonstvo je i dalje zabranjeno i također, zapovijedi su ti unutar sam Biblije različite ovisno o tome u kojoj knjizi se nalaze što je očit dokaz da je postojalo više verzija odnosno načina pamćenja tih zapovijedi.
Također, napominjem i to da je Riječ Božja sačuvana i u Predaji Crkve (barem tako vjeruju katolici) jer Isus je pred svojim učenicima učinio i mnoga druga znamenja koja nisu zapisana u ovoj knjizi. (Iv 20, 30).
Ne pravi se!
KC nije izmijenila Bibliju - jer im Bog Jahve nije to dopustio,
ALI
izmijene su u NAUKU - u Katekizmu.
Izmjene su očite.
2.BZ skroz izbačena,
pa pošto je tada bilo 9, jedna fali,
od 10.BZ napravljene su 2.

-------------
Prvih 10 BZ zapisane na Kamene ploče- to je Zakon.

KC je Izbacila Ime Boga - Jahve,
izbacila - Subotu.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 07:32   #33
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Iz čega je to izbačeno? To se nalazi i u Katekizmu KC na početku poglavlja o 10 Božjih zapovijedi (vidi ovdje). A onda se na početku članka o prvoj zapovijedi opet ponavlja Izl 20,2-5 (vidi ovdje) te se u nastavku tumače ovi biblijske citate.

Nauk KC sasvim jasno govori o ovome (i donosi baš te biblijske citate). Stoga ispitajmo malo stvar prije nego napamet nešto tvrdimo.
Jesi li pročitao ono što daješ kao dokaz?
Očito - nisi, jer sam sebe pokapaš!

I slijep vidi očite promjene.
A naročito što daješ - Ponovljeni Zakon - OČERUPAN.
Usporedite svi što je danijel12 dao gore - pod vidi
u Ponovljenom Zakonu
i ono što piše u Bibliji:

Ponovljeni zakon 5,6 `Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva.
Ponovljeni zakon 5,7 Nemoj imati drugih bogova uz mene!
Ponovljeni zakon 5,8 Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom.
Ponovljeni zakon 5,9 Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena,
Ponovljeni zakon 5,10 a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovijedi.
Ponovljeni zakon 5,11 Ne uzimaj uzalud imena Jahve, Boga svoga, jer Jahve ne oprašta onome koji uzalud izgovara ime njegovo.
Ponovljeni zakon 5,12 Dan subotnji obdržavaj i svetkuj, kako ti je naredio Jahve, Bog tvoj.
Ponovljeni zakon 5,13 Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao.
Ponovljeni zakon 5,14 A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvome. Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni vol tvoj, ni magarac tvoj, niti ikakvo živinče tvoje, niti došljak koji je unutar tvojih vrata; tako da mogne otpočinuti i sluga tvoj, i sluškinja tvoja kao i ti.
Ponovljeni zakon 5,15 Sjeti se da si i ti bio rob u zemlji egipatskoj i da te odande izbavio Jahve, Bog tvoj, rukom jakom i ispruženom mišicom. Zato ti je zapovjedio Jahve, Bog tvoj, da držiš dan subotnji.
Ponovljeni zakon 5,16 Poštuj oca svoga i majku svoju, kako ti je Jahve, Bog tvoj, zapovjedio, da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji koju ti Jahve, Bog tvoj, daje.
Ponovljeni zakon 5,17 Ne ubij!
Ponovljeni zakon 5,18 Ne učini preljuba!
Ponovljeni zakon 5,19 Ne ukradi!
Ponovljeni zakon 5,20 Ne svjedoči lažno na bližnjega svoga!
Ponovljeni zakon 5,21 Ne poželi žene bližnjega svoga! Ne poželi kuće bližnjega svoga, ni njive njegove, ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvoga.`
-------------

Pola je IZBAČENO!
I sad to nije lažiranje!

KC je pametnija OD Boga Oca Jahve,
pa ispravlja Božju Jahvinu Riječ!?

KC si dozvoljava izbaciti Sveto IME Boga Jedinoga - JAHVE!?

Koje hrabrosti!
ILI?
------------------

Stoga bi ti bilo bolje da se pokriješ ušima - i šutiš!
Jer svatko tko ide provjeriti - uviđa promjene.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 11:31   #34
Jack Fost
Imam još jedno pitanje.Je li mi dozvoljen seks van braka,tj.sa drugom partenricom,pod uslovom da mi to npr.žena dozovli (ne buni se) a da pri tom ne bude nekih posljedica (potencijal da ja ostavim ženu i oskrnavim brak radi toga)?
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 11:36   #35
Piramida4-Beu uvrede,jesi li ti ikada i jednu stvar na ovom forumu napisao a da to nije bio citati iz Biblije.Čovječe,stopio si se sa Biblijom.
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 12:00   #36
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Piramida4-Beu uvrede,jesi li ti ikada i jednu stvar na ovom forumu napisao a da to nije bio citati iz Biblije.Čovječe,stopio si se sa Biblijom.
Misliš li da je bolje biti sa Bogom Jahvom, ili sa svijetom?
Biblija je Zakon.
Kad si na Sudu svjetovnom - citiraju se paragrafi Zakona!
Tako i ja.
Kako ćeš vjerske stvari znati?
Ako SAM ne čitaš Bibliju - nećeš ništa znati,
ili - znat ćeš SAMO ono što ti netko servira da je Istina.
SVE provjeravajte - kaže Bog Jahve - ne kod svećenika,
U Bibliji!
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 13:23   #37
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Jesi li pročitao ono što daješ kao dokaz?
Očito - nisi, jer sam sebe pokapaš!
Očito sam dao dokaz koji ne ide u prilog tvojoj tvrdnji, i sada pokušavaš "zamutiti" stvar. U svom postu pitao si se gdje je u nauku KC Božja zapovijed iz Izl 20,4-6, i onda si ustvrdio da je to izbačeno kako bi se mogli baciti na idolatriju. Jasno sam pokazao kako se citati iz Izl 20,4-6 ipak nalaze u Katekizmu KC (naravno, nalaze se i u Bibliji koju imaju katolici). Umjesto da se ispričaš za neistinu koju si naveo, ti i dalje "napadaš". To nije baš kršćanski način.

Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
I slijep vidi očite promjene.
A naročito što daješ - Ponovljeni Zakon - OČERUPAN.
Prvo, u svom postu na kojeg sam se ja nadovezao, nisi uopće spomenuo Ponovljeni zakon, nego samo Izlazak, stoga je moja intencija bila samo pokazati kako se ti citati iz Knjige Izlaska doslovno nalaze u katekizmu.

Nadalje, što se tiče Ponovljenog zakona, na onom mjestu kojeg sam naveo iz katekizma zaista se ne navode doslovno svi citati, već se na početku daje okvir (Pnz 5,6-21) i kod 1-4 zapovijedi se navodi početni citat i onda se stave tri točkice (što znači da se tekst nastavlja). Zašto se stavljaju te tri točkice? Koliko ja vidim, zbog toga što se ti dijelovi skoro doslovno (a po smislu svakako) poklapaju s citatima iz Knjige Izlaska koji su već navedeni u prvom stupcu. Upravo zato što se stavljaju tri točkice očito nije cilj nešto izbaciti ili nekoga prevariti (u suprotnom bi se možda stavila točka i gotovo), već samo izbjeći puko reproduciranje tih malo dužih citata. A opet, kako se navodi odakle su ti citati (lijepo na vrhu piše Pnz 5,6-21), svatko tko želi može uzeti u ruke Bibliju i pročitati sve ove dijelove koji tu nisu navedeni.

Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Pola je IZBAČENO!
I sad to nije lažiranje!
Nije izbačeno, nego samo nije navedeno (jer su gotovo iste rečenice navedene u prvom stupcu, iz Izl 20,2-17).

Ja ne vidim nikakvo lažiranje. Što se to toliko krucijalno nalazi u Pnz 5,6-21, a da se ne nalazi u Izl 20,2-17 (tj. u prvom stupcu na tom mjestu katekizma)?

Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
KC je pametnija OD Boga Oca Jahve,
pa ispravlja Božju Jahvinu Riječ!?
Što je to ispravila ili promijenila?

Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
KC si dozvoljava izbaciti Sveto IME Boga Jedinoga - JAHVE!?
Hoćeš reći da u katekizmu (ili i u Bibliji koju katolici imaju) nema riječi JAHVE (ili JHVH)?

Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Stoga bi ti bilo bolje da se pokriješ ušima - i šutiš!
Jer svatko tko ide provjeriti - uviđa promjene.
Još samo nedostaje koji dokaz za te promjene. Do sada ga nisi ponudio.

Inače, hoćemo li sada ići i na sve druge biblijske citate koji se ne nalaze u katekizmu pa reći da je i njih KC izbacila?
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 13:31   #38
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Imam još jedno pitanje.Je li mi dozvoljen seks van braka,tj.sa drugom partenricom,pod uslovom da mi to npr.žena dozovli (ne buni se) a da pri tom ne bude nekih posljedica (potencijal da ja ostavim ženu i oskrnavim brak radi toga)?
Nije dozvoljen. To se zove preljub (dozvolila ti to žena ili ne) i moralno je neprihvatljiv čin. Teška je povreda dostojanstva ženidbe.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 14:36   #39
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Nije dozvoljen. To se zove preljub (dozvolila ti to žena ili ne) i moralno je neprihvatljiv čin. Teška je povreda dostojanstva ženidbe.
E jbg onda.Nemoj ovo,nemoj ono,nemoj ovako,nemoj onako.Na kraju seks kao jednu od najvećih bioloških uživacnija svedoste na to da se treba praktikovati u određenom dijelu godine,u određenom mjesecu,sa obavenzom mogućnosšću da se dijete može napraviti,i po potrebi sda svrhom da se dijete i napravi.
Takođe nije poželjno da se svakakv seks praktikuje nego onaj najprimarniji (one man vs one women) i to po mogućnosti samo u jednu rupu.
Nije zakon,ali bi bilo poželjno da se u seksu ni previše ne uživa jer može u čovjeku da izazove velike požude.
To je isto kada bi mi dao jedan lijep kolač, i onda rekao:Moraš ga pojesti za minutu i to tako što ćeš ga samo livjevom rukom trpati,a pri tome ne smiješ da se ubrljaviš.Takođe,ne smiješ izlgedati niti previše halapljivo dok ga budeš jeo.
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 15:12   #40
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
E jbg onda.Nemoj ovo,nemoj ono,nemoj ovako,nemoj onako.Na kraju seks kao jednu od najvećih bioloških uživacnija svedoste na to da se treba praktikovati u određenom dijelu godine,u određenom mjesecu,sa obavenzom mogućnosšću da se dijete može napraviti,i po potrebi sda svrhom da se dijete i napravi.
Takođe nije poželjno da se svakakv seks praktikuje nego onaj najprimarniji (one man vs one women) i to po mogućnosti samo u jednu rupu.
Nije zakon,ali bi bilo poželjno da se u seksu ni previše ne uživa jer može u čovjeku da izazove velike požude.
To je isto kada bi mi dao jedan lijep kolač, i onda rekao:Moraš ga pojesti za minutu i to tako što ćeš ga samo livjevom rukom trpati,a pri tome ne smiješ da se ubrljaviš.Takođe,ne smiješ izlgedati niti previše halapljivo dok ga budeš jeo.
Sve 'restrikcije' su dane, odnosno Crkva ih predlaže, za čovjekovo dobro (naravno i nadnaravno). No ako netko ne želi slušati savjete Crkve u tom području, ne mora. Ništa se ne mora, pa ni doći u nebo.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:49.