Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 17.09.2013., 21:00   #1
Demokratsko pravo na vrijeđanje

Mene zanima jedna stvar. Zašto smo mi kao demokratsko društvo zakazali u smislu da ljudima ne damo pravo da vrijeđaju? Uvreda nekoga kao moje osobno mišljenje niti je zakonom kažnjivo i u biti sprečavanje toga predstavlja ubijanje demokracije.
Da razdvojimo sada pojmove.
Kleveta nije vrijeđanje, već imputiranje lažnih i samim time nedokazivih laži nekome, te mu to može uštetiti ugledu ili nešto još gore. Znači kleveta je kada se o nekome kaže nešto u što bi kakti ljudi trebali povjerovati.
Prijetnja smrću ili bilo koja druga prijatenja nije vrijeđanje, već zakonom kažnjivo djelo.
Bullying je opet nešto treće, a ne vrijeđanje, već sustavno uništavanje ljudskog bića.

Uvreda kao takva, bilo sakrastična, cinična, brutalna ili umotana u celofan bi se trebala ljudima dopuštati. Stoga, nije mi jasno zašto se po forumu ljude banira ako netko nekome kaže da je 'idiot'. Demokracija se svodi na to da imaš pravo reći što želiš bez da zbog toga budeš baniran, kažnjen ili ubijen. Demorakcija NIJE da se svi sjednemo za stol i pričamo o tome kako cvijeće raste i kako smo se lijepo uredili danas.
Demorakcija je pravo DA SVATKO IZRAZI SVOJE MIŠLJENJE O SVAČEMU. Čemu se onda toliko daje na važnosti nekakvoj 'osjetljivosti' pojedinca koji 'ne bi podnio' da mu se kaže da je kreten, pa bi mi onda došao doma i sprašio mi zbog toga metak u glavu.

Recimo, to meni nejde u glavu. Društvo u kojemu nema uvreda je društvo koje ne može postojati. To je maštarija. Društvo u kojemu se čovjeku brani da kaže nešto jer bi mogao zato izgubiti glavu (recimo protiv religije) je društvo koje nije uspjelo pojmiti u pravom smislu pojam demokracije. Internet forumi koji baniraju ljude koji druge vrijeđaju su tek podbacili u svome poimanju 'demokracije'.

Ispada da ja možda imam pravo misliti da nekoga smatram idiotom, ali mu ne smijem to reći. Zašto ne? Možda ne smijem niti misliti onda da je netko idiot jer ga možda trebam na silu poštivati?

Evo jedan zanimljiv članak o tome:
http://rudd-o.com/archives/the-right...to-free-speech
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:52.