Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2017., 08:29   #241
Quote:
crvenaruža kaže: Pogledaj post
Po zakonu 5 dana za vjenčanje...a za preseljenje navodno minimalno 2 dana...
ja sam dobila 3 dana za svadbu, a kod starog poslodavca se nisam ni usudila pitat za slobodne dane za preseljenje :/
Tram11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 09:36   #242
Quote:
OvchicaMalena kaže: Pogledaj post
https://www.zakon.hr/z/307/Zakon-o-radu
Bitan je članak 86 o plaćenom dopustu.

A on kaže da zapravo sve ovisi o poslodavcu.

Većina firmi ima definiran plaćeni dopust u kolektivnom ugovoru ili u pravilniku o radu.
Ako vaša firma nema ni kolektivni ugovor, ni pravilnik o radu, a plaćeni dopust se ne spominje nigdje u vašem ugovoru o radu, onda morate pitati poslodavca koliko dana možete dobiti.
Minimalno možete dobiti 1 dan.
5 dana za vjenčanje se i po meni čini najčešćom opcijom, ali definitivno nije zakonski određeno.

EDIT:
Dosta firmi u sklopu važnih životnih događaja ubraja i seldibu, ali nije spomenuta u zakonu tako da vjerojatno opet ovisi o volji/želji poslodavca.

Tako je

Iz zakona:

Članak 86.

(1) Tijekom kalendarske godine radnik ima pravo na oslobođenje od obveze rada uz naknadu plaće (plaćeni dopust) za važne osobne potrebe, a osobito u vezi sa sklapanjem braka, rođenjem djeteta, težom bolesti ili smrću člana uže obitelji.

(2) Radnik ima pravo na dopust iz stavka 1. ovoga članka u ukupnom trajanju od sedam radnih dana godišnje, ako to nije drukčije uređeno kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu.

Znači maksimalno 7 dana plaćenog dopusta (osim ako nije drugačije uređeno kolektivnim ugovorom) gdje poslodavac određuje koliko dana za što od gore navedenog.

Kod mog poslodavaca je 5 dana za vjenčanje i 3 dana za selidbu (često promjena adresa ide uz vjenčanje). Ali znači možemo maksimalno 7 dana u godini tako da jedan dan "propada".
ribic is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 09:43   #243
ne znam, moj poslodavac je rekao da mi to zakonski pripada Nisam proučavala zakon, vjerujem svom poslodavcu pa ne moram ni istraživat to
crvenaruža is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 10:27   #244
Quote:
crvenaruža kaže: Pogledaj post
ne znam, moj poslodavac je rekao da mi to zakonski pripada Nisam proučavala zakon, vjerujem svom poslodavcu pa ne moram ni istraživat to
Pa nitko ni nije rekao da ti ne pripada. Baš suprotno - zakon kaže da ti pripadaju slobodni dani samo što poslodavac određuje za što će dati koliko slobodnih dana I to do maksimalno 7 dana u godini osim ako kolektivnim ugovorom nije drugačije propisano (to znači samo mogućnost još više dana).
ribic is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 20:07   #245
Quote:
ribic kaže: Pogledaj post
Pa nitko ni nije rekao da ti ne pripada. Baš suprotno - zakon kaže da ti pripadaju slobodni dani samo što poslodavac određuje za što će dati koliko slobodnih dana I to do maksimalno 7 dana u godini osim ako kolektivnim ugovorom nije drugačije propisano (to znači samo mogućnost još više dana).
Ali mi je rekao da mi baš 5 zakonski pripada. Tako da nisam ni proučavala. I pitali me da li se selim da dobijem još dane...ali se ne selim pa mi ne treba.
crvenaruža is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 08:48   #246
Quote:
crvenaruža kaže: Pogledaj post
Ali mi je rekao da mi baš 5 zakonski pripada. Tako da nisam ni proučavala. I pitali me da li se selim da dobijem još dane...ali se ne selim pa mi ne treba.
E pa taj dio nije točan. Zakonski ti pripada do max 7 dana, a on je odlučio davati 5 jer je najčešća praksa. Offtopic - ništa čudno s obzirom na to da poslodavci (i ljudski potencijali) u većini firmi ne znaju niti da ne moraš dva tjedna godišnjeg u komadu iskoristiti, trudnice da imaju svaki mjesec pravo na jedan dan slobodno (koji mogu iskoristiti i po 4x2h ako žele) te da ne moraš raditi 6 mjeseci da bi ostvario pravo na godišnji Kako god, imaš onako kako ima i većina ljudi u praksi tako da nisi za ništa zakinuta, a to je jedino bitno

Ja ću se nadam se seliti ipak prije tako da će mi vjenčanje padati kada su 2 neradna dana (praznici). Tako da ću biti slobodna od srijede navečer do ponedjeljka za tjedan dana. Sve u komadu i taman iskoristiti tih 5 dana plaćenog dopusta i bez dana godišnjeg. Lijepo svadba u subotu, fotkanje u ponedjeljak i utorak pičimo na more (kod nas zbog dokumenata). A onda mi ostaje sav godišnji za medeni mjesec. Dobro, ja sam malo specifična po tome jer nisam nikad niti dana godišnjeg potrošila da sam doma nego samo putujemo i to je ono što volim. Uglavnom, 5 dana koliko mi kolektivni propisuje će mi odlično doći
ribic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 12:04   #247
U mojoj firmi je 2 dana za vjencanje, za selidbu niti jedan dan.

Obicno u drzavnim firmama daju vise dana, vecina privatnika nece dati bas 5 slobodnih dana za vjencanje. A slobodni dani za selidbu su dobra volja poslodavca, prema zakonu ne moraju nista dati, kako je netko gore i naveo.
coralicious is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 13:29   #248
Quote:
coralicious kaže: Pogledaj post
U mojoj firmi je 2 dana za vjencanje, za selidbu niti jedan dan.

Obicno u drzavnim firmama daju vise dana, vecina privatnika nece dati bas 5 slobodnih dana za vjencanje. A slobodni dani za selidbu su dobra volja poslodavca, prema zakonu ne moraju nista dati, kako je netko gore i naveo.
Nije dobra volja poslodavca. Piše ti zakon gore. Druga je stvar hrvatska realnost i što nitko neće ići u konflikt s poslodavcem (većinom privatnim), a to mi je apsolutno jasno i razumljivo.
ribic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 09:19   #249
Koliko znam, a i koliko sam vidjela na linkanom Zakonu o radu, selidba se ne spominje, znaci nije zakonom definirano da ti je poslodavac duzan dati slobodne dane radi selidbe. Tako da to onda jeste dobra volja poslodavca. Ako nisam u pravu, onda sorry, nisam uspjela naci dio u Zakonu koji kaze suprotno. Isto mi je rekao i pravnik iz naseg HR-a i nakon sto sam ga pitala koliko dobijem za vjencanje, a koliko za selidbu buduci da sam selila odmah nakon svatova.
coralicious is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 12:34   #250
Quote:
coralicious kaže: Pogledaj post
Koliko znam, a i koliko sam vidjela na linkanom Zakonu o radu, selidba se ne spominje, znaci nije zakonom definirano da ti je poslodavac duzan dati slobodne dane radi selidbe. Tako da to onda jeste dobra volja poslodavca. Ako nisam u pravu, onda sorry, nisam uspjela naci dio u Zakonu koji kaze suprotno. Isto mi je rekao i pravnik iz naseg HR-a i nakon sto sam ga pitala koliko dobijem za vjencanje, a koliko za selidbu buduci da sam selila odmah nakon svatova.
Ja sam mislila da pričamo o vjenčanju kako smo cijelo vrijemo više o tome. Moja greška. Da, selidba nije obavezna.
ribic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:22.