Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.08.2017., 10:24   #41
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Moja nomenklatura:
Kuserva: ukuhani svjezi pomidor...
Draga moja Kate, a di je to konšerva postala kuserva ? Makar me iskustvo sa školjkama naučilo da se o dalmatinskim lokalizmima ne raspravlja.

Quote:
katjes kaže: Pogledaj post

Sataras: na kapuli udinstan i ukuhani svjezi oguljeni pomidor, (u verzijama sa vise ili manje) paprike i malo cesnjaka kremasto gust da stoji na kruhu i nepropasiran zove sataras. To je gotovo jelo koje se jede iskljucivo sa kruhom iako pase sa manistrom.
Da, i ja kombinaciju poma i paprike na kapuli (uz začine po volji) zovem sataraš. Ali ja i ovdje ostavljam sitno kosane komadiće pulpe i poma i paprike u osnovnom toču od poma. Paprici isto obavezno gulim kožicu. Doduše, ne ja, to ipak uvalim ženi. Ipak ona je Djevica.

Quote:
katjes kaže: Pogledaj post


Salsu nitko nije zvao salsa ali pretpostavljam da je to umak za "manistru na crveno". Zapravo to bi bio milanese, sta ne?

Ja za drugi izraz osim šalša u Šibeniku nisam čuo. U umak milanese idu slani inćuni.

Quote:
katjes kaže: Pogledaj post

Jedan od razloga da izbjegavam kapulu jer mi pocesto kapula ostane ziva i hrska pod zubima sto ne toleriram (da ne kazem da mi se gadi).

Nikad mi se to ne dogadja sa kapulom u drugim jelima ni mesnim ni u satarasu. Pomisljam da je razlog sto za taj umak cesto koristim konzerviranu rajcicu koja mozda sprijecava kapulu da se raskuha skroz.
Kiselina iz poma usporava raspadanje kapule. Nakon što ju užutim dodam malo tekućine od poma i izmiksam ju štapnim mikserom. Ne podnosim komadiće kapule ili ljutike u jelu.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 12:59   #42
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Draga moja Kate, a di je to konšerva postala kuserva ? Makar me iskustvo sa školjkama naučilo da se o dalmatinskim lokalizmima ne raspravlja.



Da, i ja kombinaciju poma i paprike na kapuli (uz začine po volji) zovem sataraš. Ali ja i ovdje ostavljam sitno kosane komadiće pulpe i poma i paprike u osnovnom toču od poma. Paprici isto obavezno gulim kožicu. Doduše, ne ja, to ipak uvalim ženi. Ipak ona je Djevica.




Ja za drugi izraz osim šalša u Šibeniku nisam čuo. U umak milanese idu slani inćuni.



Kiselina iz poma usporava raspadanje kapule. Nakon što ju užutim dodam malo tekućine od poma i izmiksam ju štapnim mikserom. Ne podnosim komadiće kapule ili ljutike u jelu.
Murter. Stat, tu su krumpiri kunpiri, sta te onda ima cudit
Ups nisam znala to za incune (nije mi vridno guglanja). Manistra na crveno je onda bio kucni naziv za salsu; umak od pomidora na kapuli i cesnjaku. Odnosno kako topic kaze moguce modifkacije bez kapule, luka.

Da, to da nesto (kiselina) iz pomidora usporava meksanje kapule vec sam cula/znam. Ali je izrazenije kod konzervi nego svjezih. Nikad mi se nije dogodilo sa svjezima. Postupak, kapula i duljina krckanja isto.

Ma gadne su te konzerve i tetrapaci, sve gori smek imaju bez obzira koja marku kupim.

E, da. Pokusavala sam doskociti i stapnim ali opet mi ostane zivo u mikrokomadicima.


Sent from my SM-G928F using Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 16:12   #43
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Dika u nijednom od ova tri recepta u šalšu ne stavlja ni kapulu ni ljutiku. Samo čistu pulpu poma, maslinovo ulje, češnjak, peršin, sol i papar, a u jednom i bosiljak. I pirja dugo, dugo, da se jako ugusti.
Ovako moja mater radi.
I kuva u velikoj crnoj teskoj teci
Mogla bi je ist za dorucak, rucak i veceru

Dok je baba radila, zutila je na kapuli i nalila bi ulja, stavljala je pomidore iz konzerve - svaki put sam pila gastale iza rucka
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 21:55   #44
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Moja nomenklatura:
Kuserva: ukuhani svjezi pomidor, propasiran bez sjemenki, tekuc, pakiran u boce sa uskim ili sirim grlom. Stavlja se skoro sva jela i okus joj je sirov, bez zacina (kao passata).

Sataras: na kapuli udinstan i ukuhani svjezi oguljeni pomidor, (u verzijama sa vise ili manje) paprike i malo cesnjaka kremasto gust da stoji na kruhu i nepropasiran zove sataras. To je gotovo jelo koje se jede iskljucivo sa kruhom iako pase sa manistrom. Zamrzava se u vrecicama. Oguljen, naravno. Omjeri cca 0,5-1kg kapule, 0,5 ili po zelji paprike, 3kg pomidore, 5 cesna cesnjaka. Ostale zacine nismo prakticirali.

Salsu nitko nije zvao salsa ali pretpostavljam da je to umak za "manistru na crveno". Zapravo to bi bio milanese, sta ne?

Meni je pak taj najbolji bez kapule, samo sa cesnjakom i obavezno sa zacinima (bosiljak, mazuran).

Jedan od razloga da izbjegavam kapulu jer mi pocesto kapula ostane ziva i hrska pod zubima sto ne toleriram (da ne kazem da mi se gadi).

Nikad mi se to ne dogadja sa kapulom u drugim jelima ni mesnim ni u satarasu. Pomisljam da je razlog sto za taj umak cesto koristim konzerviranu rajcicu koja mozda sprijecava kapulu da se raskuha skroz.

Jbg kad ne radim zimnicu (sto me podsjeti da bih mogla i trebala jer su te passate i konzervirane rajcice sve odvratnije).




Sent from my SM-G928F using Tapatalk
Konserva je ono sto kupis u tubi u ducanu il ukuhavas tri dana da se reducira do zla Boga, oguljeno, bez sjemenki
Passata je pasiran ukuhan pomidor bez koze, ali sa sjemenkama u bocama (zimnica)
Sataras, dinstani luk, na njemu paprika i pomidori bez koze sa sjemenkama, moze imalo cukra uz sol i papar ako je prekiselo, najbolja kombo je pire i uvijek pire krumpir, omjeri su ca 1 zbula na kilu paprike i kilu pomidora
salsa, 1manja dinstana zbula na kilu pomidora, bez koze, sa sjemenkama, bez cesanja, cukar, sol papar, bosiljak obavezno, kuhas na spaharu na drva i u ljeti dok te ne boli dupe za sjemenke (raspadu se brizne), uz posutice, makarune (pljukanci), njoke, fuze... parmezan obavezan
Imas salsu "usporko" s kozicom, to ces dobit recimo u spitalu ili u lijene domacice i "ucisto" kod dobre domacice u finih kucah
Izvor: moja nona, umrla 2004. u dobi od 97 godina, Talijanka, Istranka, naucila me kuhat sve zivo talijansku, austrijsku, istarsku kuhinju... za mlince, cevape i raznjice nikad cula nije
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 22:00   #45
Milaneze je pomidor s grincajgom (skuzajte, ipak sam ja rodjena Purgerica!), znaci salsa s grincajgom (zbula, mrkva, persin, celer), s filetima incuna je marinara
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 22:06   #46
I btw. gustajte dok mozete kupit domacu pomu, evo nakon gro godina kupila sam na creskoj trznici domacu pomu koja je kostala 9 kn, a grappolo, uvoz je kostala 13/kila. ovdje di sam ja samo cherry ima neki okus, zahvalna sam dragom Bogu na konzervama iz Italije. Svaki uvezeni shit u HR ima vise okusa od onog sto ja kroz cijelu godinu jedem. Cak i moji doma su primijetili kak mama u HR dobro kuha, a i piletina ima fenomenalan okus. Riba je u DE kurac od ovce iz uvoza. Okusa nema. Nista nema okusa. Pa, gustajte dok mozete
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 10:24   #47
Quote:
Dora K kaže: Pogledaj post
Milaneze je pomidor s grincajgom (skuzajte, ipak sam ja rodjena Purgerica!), znaci salsa s grincajgom (zbula, mrkva, persin, celer), s filetima incuna je marinara
jok. marinara bi trebali biti samo s paradajzom (tj. ovo što kod nas na obali zovu manistra sa šalšom).
milanski su s usoljenim ribicama i krušnim mrvicama (s njima ima neka priča, nemaju baš puno veze s Milanom iako se tako zovu, naravno da je sicilijanski recept)
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:19.