Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2011., 12:49   #81
evo prijavljujem se kao nedavno otkriveni obožavatelj heljde. često radim juhu po ovom receptu http://www.coolinarika.com/recept/po...ajdinske-kase/

a često ju i miješam sa tunjevinom. znači skuham, prodinstam na luku i pomiješam sa tunom. mljac
Keksić... is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 13:07   #82
Ja sam donedavno radila umak od tunjevine pa bih prelila preko špageta, ali više ne mogu naći jeftinu, a dobru tunu. Rio-mare su mi preskupe.
Ova kaša izgleda vrlo ukusno. Hvala za recept!
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 16:26   #83
Quote:
vang kaže: Pogledaj post
Ne uzgaja, samo uvoze, prepakiraju i stavljaju svoju naljepnicu. Na nekim pakiranjima piše porijeklo, na nekima ne piše ništa.
Uzgaja, i u Međimurju i u Podravini, ali to su smiješne količine, najviše za vlastite potrebe i nešto malo za prodaju.
Heljda je tzv. međuusjev, na što naši seljaci - proizvođači nisu naučeni.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 20:22   #84
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Uzgaja, i u Međimurju i u Podravini, ali to su smiješne količine, najviše za vlastite potrebe i nešto malo za prodaju.
Heljda je tzv. međuusjev, na što naši seljaci - proizvođači nisu naučeni.
Međuusjev? Uzgaja se skupa s nečim? S čim? Ja bih to za svoje potrebe (a možda i za prodaju). Znaš li što o tome?
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 21:59   #85
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Međuusjev? Uzgaja se skupa s nečim? S čim? Ja bih to za svoje potrebe (a možda i za prodaju). Znaš li što o tome?
Međuusjev ako je za zelenu masu kao zeleno gnojivo i predusjev znači da se vremenski uzgaja prije, poslije ili između drugih uobičajenih kultura jer od sjetve do žetve modernim kultivarima treba ispod 85 dana. Za isplativost uzgoja su potrebne velike površine jer daje nešto manje od 10 mtc na hektar. To je jedan od razloga zašto 90 % svjetske proizvodnje otpada na SAD, Kinu, Rusiju i Ukrajinu ali ovo nije pdf o poljoprivredi. Ako te interesira uzgoj i literatura, najbolje je da se obratiš na Biotehniška fakulteta, Oddelek za agronomijo, Ljubljana. Oni su i uzgojili jednu od najcjenjenijih sorti "Darju" i mislim da su na ovim prostorima jedini potpuno upućeni u problematiku uzgoja heljde, a i sadni materijal ćeš trebati nabaviti u Sloveniji, ne znam da li ga kod nas negdje ima, ali znam da ga Međimurci nabavljaju u Sloveniji.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 12:44   #86
Predobro :-)

Quote:
Keksić... kaže: Pogledaj post
evo prijavljujem se kao nedavno otkriveni obožavatelj heljde. često radim juhu po ovom receptu http://www.coolinarika.com/recept/po...ajdinske-kase/

a često ju i miješam sa tunjevinom. znači skuham, prodinstam na luku i pomiješam sa tunom. mljac
Oba recepta sam već zapisala u kuharicu.
Juhica je fina, lagana, a ipak zasitna. Jedino sam malko bila skeptična prema kombinaciji heljde i tuna, ali je ispalo predobro.
rusofilka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 13:12   #87
mm i ja smo veliki obožavatelji heljde

jučer sam po prvi put napravila ovo http://www.coolinarika.com/recept/pita-sa-heljdom/ i mm je bio oduševljen (ja nisam jela)

nisam stavila amaranth niti dodavala brašna, ali je svejedno dobro ispalo...da, i umjesto mozzarele naribala neki tvrdi sir
Sagitta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2011., 13:26   #88
Quote:
rusofilka kaže: Pogledaj post
Oba recepta sam već zapisala u kuharicu.
Juhica je fina, lagana, a ipak zasitna. Jedino sam malko bila skeptična prema kombinaciji heljde i tuna, ali je ispalo predobro.
jako mi je drago da ti se sviđa
Keksić... is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 13:45   #89
Ne znam jel ovo pravo mjesto za pitati, pa me pls uputite ako nije.
Sto se moze s heljdom, odn. heljdinom kasom?
Radila sam punjene paprike i tortilje, i ostalo je jos pol vrecice, pa se sad gledamo.
Vecina recepata koje sam nasla ukljucuje i meso, koje ne jedem.
Hvala!
gata is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 14:14   #90
Quote:
gata kaže: Pogledaj post
Ne znam jel ovo pravo mjesto za pitati, pa me pls uputite ako nije.
Sto se moze s heljdom, odn. heljdinom kasom?
Radila sam punjene paprike i tortilje, i ostalo je jos pol vrecice, pa se sad gledamo.
Vecina recepata koje sam nasla ukljucuje i meso, koje ne jedem.
Hvala!
Možeš puniti i drugo povrće - tikvice, patlidžane, luk, rajčice.. Možeš je dinstati s povrćem za prilog, kao što npr. dinstaš rižu, ječam i sl.; stavljati je u savijače, musake, čušpajze, raditi razne salate,...
Meni je fina i na slatko, s voćem. Općenito je volim jer osim što mi je fina, ima puno bjelančevina i nizak GI.


Najdraža mi je s jetricama
.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 22:33   #91
u Maloj hiži u Mačkovcu sam jeo nekakve rolade od puretine i sa time je bio prilog heljda.
To je bilo tako dobro da sam odmah pojeo svu heljdu a puretinu tek na kraju
Konzistencija je bila kao kuhana riža, ništa tekuće ni gnjecavo, bez luka. Čak bi rekao da nije bilo nikakvih začina.
Jel neko zna kako napraviti istu takvu?
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2012., 04:14   #92
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
Konzistencija je bila kao kuhana riža, ništa tekuće ni gnjecavo, bez luka. Čak bi rekao da nije bilo nikakvih začina.
Jel neko zna kako napraviti istu takvu?


Mislim ništa jednostavnije.

Heljdu operi pod tekućom hladnom vodom, izmjeri i zakuhaj 2,5 puta više neke nemasne mesne juhe (mjeriš volumen). Na svakih 15 dag suhe heljde u juhu dodaj 20 g maslaca ili svinjske masti, što ti više paše. U juhu s dodanom masnoćom kada zakuha dodaj heljdu i kuhaj ju na tihoj vatri 14-15 min, povremeno miješajući, na početku pazeći da ne iskipi jer se zapjeni. Isključi vatru i ostavi mirovati 10-tak min. Ako si na početku dobro mjerio, heljda će u tih desetak min upiti svu preostalu tekućinu, a biti rastresita. Za svaki slučaj, jer ne upija svaka jednako vode, u pripravnosti drži malo vrele juhe, ukoliko je heljda upije prije isteka 14 min.
Ne smije se nadolijevati hladnom juhom. Kod kuhanja heljda različitih proizvođača po upijanju vode razlikuje se +-10 %.

Važno: ne kupuj nikakve eko, bio, organsko-integralne bedastoće jer zrno takve heljde nije prethodno termički obrađeno i oljušteno, a zbog čega ima izrazito smanjen okus i miris. U heljdinom slučaju na našem tržištu vrijedi da je najjeftinija i najbolja. Kupi isključivo ovu.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2012., 07:59   #93
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
Možeš puniti i drugo povrće - tikvice, patlidžane, luk, rajčice.. Možeš je dinstati s povrćem za prilog, kao što npr. dinstaš rižu, ječam i sl.; stavljati je u savijače, musake, čušpajze, raditi razne salate,...
Meni je fina i na slatko, s voćem. Općenito je volim jer osim što mi je fina, ima puno bjelančevina i nizak GI.


Najdraža mi je s jetricama
.
s jetricama, veliš

a ovaj recept s jabukama i heljdom je ovaj: http://www.coolinarika.com/recept/na...om-i-jabukama/ ?

hvala na prijedlozima, i na premještaju na cijelu temu, tražila sam, ali nisam našla


Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post


Mislim ništa jednostavnije.

Heljdu operi pod tekućom hladnom vodom, izmjeri i zakuhaj 2,5 puta više neke nemasne mesne juhe (mjeriš volumen).
jesam ja to dobro shvatila, heljda se uvijek kuha u vrućoj vodi/juhi?

falaa
gata is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2012., 08:28   #94
Quote:
gata kaže: Pogledaj post

jesam ja to dobro shvatila, heljda se uvijek kuha u vrućoj vodi/juhi?

falaa
Ako imas kuhalo za rizu, mozes je samo fino skuhati u vodi bez nekih peripetija i bice fino rastresita. Dodajes vode kao za smedju rizu, samo sto je vreme kuvanja krace nego kod smedje rize.

Takodje, meni je heljda puno ukusnija ako se prvo propece u rerni pa se onda skuha (kao kad se prze lesnjaci, samo sto treba krace vremena jer je zrno manje), puno je jaca aroma (kao uostalom i kod orasastog przenog). U pocetku sam kupovala roasted buckwheat, koji je ranije bio prihvatljive cene, ali kad je doslo do toga da je roasted vise od duplo skuplji, onda sam pocela kupovati obicno zrnevlje i sama ga propecem u rerni.
alek is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2012., 08:55   #95
Quote:
gata kaže: Pogledaj post
s jetricama, veliš

a ovaj recept s jabukama i heljdom je ovaj: http://www.coolinarika.com/recept/na...om-i-jabukama/ ?

hvala na prijedlozima, i na premještaju na cijelu temu, tražila sam, ali nisam našla




jesam ja to dobro shvatila, heljda se uvijek kuha u vrućoj vodi/juhi?

falaa
Ako želiš da ostane rastresita važno ju je ne prekuhati. Zato ju obavezno stavljaš u juhu/vodu koja je zakipila. U protivnom bilo bi nemoguće štopati točno 14-15 min kuhanja.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2012., 16:12   #96
Quote:
alek kaže: Pogledaj post
Ako imas kuhalo za rizu, mozes je samo fino skuhati u vodi bez nekih peripetija i bice fino rastresita. Dodajes vode kao za smedju rizu, samo sto je vreme kuvanja krace nego kod smedje rize.
Imam kuhalo za rizu, on/off (off je keep warm) i pise u uputama da se smije kuhat samo riza i povrce na pari u njemu. Ipak sam skuhala jecam i super je ispao. Koji omjer heljde i vode ide u kuhalo? Treba li heljdu namociti prije?
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2012., 19:13   #97
Nisam namakala heljdu, koristila sam kolicinu vode kao za smedju rizu, vreme kuhanja kao za belu rizu (to treba valjda da bude u uputstvu za kuhalo). Inace koristila sam ga za razne zitarice, jedino sto ne ide je quinoa i millet, premala zrnca pa se skroz raskuha. Jecam je dobar, kao i psenica i kamut. Mada meni je jecam inace lepsi kada se napravi kao rizoto sa porilukom - na malo maslinovog proprzis poriluk i semenke crnog senfa, dodas jecam, promesas da ne zagori i onda krenes podlivati povrtnim temeljcem po potrebi dok jecam ne omeksa. To radim sa pearl barley, inace bi jako dugo vremena trebalo.
alek is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2012., 22:37   #98
Thx, pokusat cu tako skuhat heljdu. Ne mogu namjestati vrijeme nego se automatski prebaci na keep warm kad ostane bez vode (kod kuhanja povrca na pari moram paziti na vrijeme i sama iskljuciti). Dobro da znam da sitnije zitarice ne ispadnu dobro. I jecam i heljdu vec par goedina namacem da se brze skuhaju (naravno, kad dodajem vodu racunam i vodu koja je vec u njima), ali probat cu napraviti i "jecmoto" (tko zna bi li heljdoto isao tako).

Nego, kad kazes pearl barley, mislis na oljusteni obicni jecam, a ne na Job's tears? Job's tears se vise ne mogu kupiti u hr (a nisam ih probala dok su se mogle kupiti jer su bile skupe)
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2012., 22:59   #99
Job's tears ili bisernog ječma je prije cca mjesec dana bilo u Gardenu, Martićeva.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2012., 23:17   #100
E fala, pa da i to probam. Samo, ne mogu ga nac u njihovom web ducanu
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:15.