Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2011., 22:52   #81
VEP = vidni evocirani potencijali

Sjedi se ispred ekrana kompjutera na kojem se izmjenjuju "šahovska polja". I u to se gleda jednim okom dok je drugo pokriveno, pa drugim okom.
Traje neko vrijeme, ništa ne treba raditi i ne boli. Sjediš i gledaš. Malo dosadnjikavo.

Laički, mislim da time prate aktivnost vidnog živca.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 22:59   #82
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
VEP = vidni evocirani potencijali

Sjedi se ispred ekrana kompjutera na kojem se izmjenjuju "šahovska polja". I u to se gleda jednim okom dok je drugo pokriveno, pa drugim okom.
Traje neko vrijeme, ništa ne treba raditi i ne boli. Sjediš i gledaš. Malo dosadnjikavo.

Laički, mislim da time prate aktivnost vidnog živca.
ahaaa,hvala i tebi
Lua is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 21:25   #83
znate li kako funkcionira neurologija u vinogradskoj?čula sam da su dost dobri
telefonom se iz nekog razloga ne može naručiti na pregled,kako da se naručim?moram baš otići tamo?
Lua is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 21:56   #84
Quote:
Lua kaže: Pogledaj post
znate li kako funkcionira neurologija u vinogradskoj?čula sam da su dost dobri
telefonom se iz nekog razloga ne može naručiti na pregled,kako da se naručim?moram baš otići tamo?
pošalješ uputnicu faksom uz dopis di napišeš podatke o sebi (ime i prezime, adresa, oib, telefon i faks za uzvratnu potvrdu termina) + kopiju zdravstvene, osobne i iskaznice dopunskog ako ga imaš
tak je funkcioniralo, no ne znam kak sad ide sa e naručivanjem, jel im to već zaživilo ili ne, ponegdje je
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 22:29   #85
Quote:
Lua kaže: Pogledaj post
znate li kako funkcionira neurologija u vinogradskoj?čula sam da su dost dobri
telefonom se iz nekog razloga ne može naručiti na pregled,kako da se naručim?moram baš otići tamo?
http://www.kbsm.hr/centralno.htm

Može i mailom
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 07:44   #86
Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
o pa napredovali su
meni ljetos nisu htjeli, samo faks, a kak su mi uz put bilo mi je lakše navratit i dogovorit termin kako mi paše zbog posla nego se faksom pregovarati
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 14:57   #87
nekako mi se lakše čini otići osobno tamo
Lua is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 14:04   #88
Dobila sam rezultat sa CT-endokranijuma i sve OK, osim rečenice koja me baš zabrinula:
"Znaci hroničnih ishemijskih (lakunarnih) promjena u predelu bazalnih jedara desno". Zna li tko značenje ovoga?
lepa mara is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2011., 10:14   #89
Dijagnoza posle MR glave

Pre par dana primetio sam da mi je jedna zenica veca od druge, otisao sam kod ocnog lekara koji nije primetio nista. Sa dijagnozom Anisocorie poslao me kod neurologa koji me je uputio na skener na kom takodje nije bilo nista i sve je bilo ok. Predlozio mi je Magnetnu rezonancu i to sam odradio dijagnoza je sledeca Atrofrija na gornjem girusu desnog reznja.... Da li bi neko bio ljubazan da mi objasni sta to znaci? Neurolog mi je rekao da nista nije alarmantno i da odradim dopler krvnih sudova vrata, a za zenice mi je rekao da je to verovatno nesto trenutno....
zez01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2011., 18:00   #90
Evo npr. ja! I ja sm bila na magnetskoj! Isto sam se bojala, dobro malo višee! Nemoj da se brineš. Meni su nalazi utvrdili da nemam nist tako da se ne trebaš toliko zabrinjavati !
đšpo12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 09:36   #91
imam par pitanja...

kako se obavlja mr glave? trebaju kakve pripreme?
što se treba obući(pretpostavljam ne grudnjak sa žicom ) / skinuti ?

zbog čega se daje kontrast i može li se bez njega?
i jel smetaju tetovaže kod mr?
i koliko to uopće traje?

hvala
__________________
See ya :)
coma black is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 10:23   #92
Quote:
Lua kaže: Pogledaj post
pretpostavljam da postoji milijun sličnih tema ali nijednu trenutno ne mogu naći

znam da od jedne magnetske ne mogu umrjeti,ali zanima me može li ta pretraga ostaviti kakve negativne posljedice?
možda sam paranoična,ali ne sviđa mi se bilo kakva vrsta zračenja,pogotovo zračenje mozga

nalaz EEG-a mi nije najuredniji pa me neurolog šalje na magnetsku
kakva su vaša iskustva,postoji li mogućnost da je možda ipak sve ok?
Ja sam bila na magnetskoj resonanci slezene. Kad su me uvukli u to cudo, u taj stroj, na trenutak sam pomislila da sam klaustrofobicna. Jos prije toga nisam jela nista 10h .. strasno.

Ali eto uspjela sam izdrazat onu buku i hladnocu u toj prostoriji
bastard_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 17:17   #93
Quote:
coma black! kaže: Pogledaj post
imam par pitanja...

kako se obavlja mr glave? trebaju kakve pripreme?
što se treba obući(pretpostavljam ne grudnjak sa žicom ) / skinuti ?

zbog čega se daje kontrast i može li se bez njega?
i jel smetaju tetovaže kod mr?
i koliko to uopće traje?

hvala
ne smiješ imati ništa metalno, dakle ni žice u grudnjaku.
ja obično obučem pamučnu trenirku, majicu krattkih rukava i ponesem i majicu dugih rukava, ja idem na magnetnu u svibnju i studenom, pa unutra nije baš ugodno u majici kratkih rukava.

s obzirom da ideš prvi put ne zamaraj se sa spektroskopijom.
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 13:05   #94
Quote:
coma black! kaže: Pogledaj post
imam par pitanja...

kako se obavlja mr glave? trebaju kakve pripreme?
što se treba obući(pretpostavljam ne grudnjak sa žicom ) / skinuti ?

zbog čega se daje kontrast i može li se bez njega?
i jel smetaju tetovaže kod mr?
i koliko to uopće traje?

hvala
Ne bi smjela imati ništa metalno na sebi, ali ako imaš neke implantate tipa zubnih, zubno zlato, mostove, endoproteze i sl. moraš to napomenuti, baš kao ako si išla na kakvu operaciju pa postoji mogućnost da imaš unutarnje metalne kopče na rezu.
Kontrast se daje u glukozi otopljen metal galdonij koji ima paramagnetska svojstva. Galdonij se zato koristi u medicini gdje kelati s ovim elementom ubrzavaju relaksaciju protona i tako mjenjaju prikaz u dijelovima tijela. Zvog veličine, kelat nemože proći održanu barijeru između krvotoka i mozga i slične prepreke pa je MR signal je pojačan u dijelovima tijela koji su bolje prokrvljeni ili gdje su takve membrane oštećene. (wikipedija) Tako se npr. detektiraju tumori, jer su oni prokrvljeniji od okolnog zdravog tkiva. Ukoliko se sumnja na takve neke promjene, obavezno se daje kontrast. AKo se gleda nešto drugo, nije potreban.
Koliko ja znam, tetovaže ne smetaju.
Snimanje traje jedno 45 min do 1 h.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.

Zadnje uređivanje Ivanicapeca : 31.08.2011. at 13:11.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 15:42   #95
Razne su situacije u kojima se daje kontrastno sredstvo.
Obavezno se daje recimo za MR hipofize jer bez kontrasta nema niti smisla raditi pretragu.
Daje se uvijek kod tumora (bilo da su novootkriveni ili kontrole nakon operacije ili zračenje), ali i kod niza drugih bolesti poput MS, apscesa, infekcija i sl ili kada treba dodatno razjasniti nešto viđeno na nativnim snimkama (dakle onima bez kontrasta).

U biti se ne daje ako je nalaz nativnih snimaka uredan, ali ako je uočena patologija koja je jasna i ima tipičnu sliku i bez kontrasta.

Samo davanje je intravensko, ništa ne boli, jedino se produžuje tako trajanje pretrage.

Sve ostalo što je ranije napisano stoji.
Tetovaža ne smeta.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2011., 01:15   #96
Imam pitanje
Uzasna sam, narucena sam na MR mozga sutra ujutro, i sada sam vidjela da su mi bili napisali da obavim pregled kreatinina, koji sam naravno zaboravila obaviti (hbg, cekam toliko dugo da mi je vise omaklo sa misli).. Hoce li me uopce primiti? Tako mi je sada zao.. Ako nece nekome cu uzeti mjesto bzvz..
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2011., 03:46   #97
Quote:
..angie.. kaže: Pogledaj post
Imam pitanje
Uzasna sam, narucena sam na MR mozga sutra ujutro, i sada sam vidjela da su mi bili napisali da obavim pregled kreatinina, koji sam naravno zaboravila obaviti (hbg, cekam toliko dugo da mi je vise omaklo sa misli).. Hoce li me uopce primiti? Tako mi je sada zao.. Ako nece nekome cu uzeti mjesto bzvz..
Meni su u travnju radili MR glave i vratne kralježnice bez uzimanja kreatinina (u Medikolu).

Kada sam trebala ići na CT lumbalnog dijela kralježnice, tražili su kreatinin. No, kako sam našla raniji termin kod dr. Čavke, tamo sam se naručila i nisu tražili kreatinin. U međuvremenu su se ipak odlučili za MR i opet nisu tražili kreatinin. Kao što ga nisu tražili ni na Šalati prije nekih osam godina, kada je također snimana glava.

Voljela bih znati za što je potreban ovaj kreatinin (mislim da je tražena i urea) i zašto ga neki traže, a neki ne?

Držim fige da nalaz bude uredan i da te neće gnjaviti zbog 'neimanja' kreatinina.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2011., 09:47   #98
kako kontrastna sredstva koja se ponekad daju pri CT (u manoj mjeri ona za MR) pregledu mogu izazvati nuspojave (pri tome se ne misli na eventualnu alergijsku reakciju) kod bolesnika sa lošom funkcijom bubrega potrebno je znati u kakvom su stanju bubrezi prije davanja kontrastnog sredstva kako bi se prilagodio pregled.

najsigurniji način da se utvrdi funkcija bubrega je određivaje razine serumskog kreatinina tako da u nekim ustanovama traže da svi pacijenti koji dolaze na pregled imaju svjež (ne stariji od 7 dana) nalaz kreatinina, a u nekim ustanovama to traže samo od pacijenata kod kojih je poznato ili moguće oštećenje bubrega zbog njihove osnovne bolesti (npr.dijabetičari, dehidrirani bolesnici, stariji od 70god itd.)

Propisima nije strogo određeno moraju li svi pacijenti prije davanja kontrasta imati svjež nalaz kreatinina ili samo oni pod rizikom - tako da je prepušteno radiolozima koji izvode pretragu da sami odluče kako će raditi.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2011., 09:47   #99
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Meni su u travnju radili MR glave i vratne kralježnice bez uzimanja kreatinina (u Medikolu).

Kada sam trebala ići na CT lumbalnog dijela kralježnice, tražili su kreatinin. No, kako sam našla raniji termin kod dr. Čavke, tamo sam se naručila i nisu tražili kreatinin. U međuvremenu su se ipak odlučili za MR i opet nisu tražili kreatinin. Kao što ga nisu tražili ni na Šalati prije nekih osam godina, kada je također snimana glava.

Voljela bih znati za što je potreban ovaj kreatinin (mislim da je tražena i urea) i zašto ga neki traže, a neki ne?

Držim fige da nalaz bude uredan i da te neće gnjaviti zbog 'neimanja' kreatinina.
Thnks fermina. Sto je najgore idem u Medikol..
Nadam se da nece nista reci. MR mozga radim, ne znam kakve veze ima kreatinin s time..
Wish me luck..
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2011., 14:13   #100
Ja sam radila više puta MR mozga i nikad mi nitko ni prije ni poslije ni za vrijeme nije nikakav kreatinin spomenuo.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:37.