Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2015., 19:52   #1
Što znači pobijediti samog sebe?

Manje više svaki drugi istočnjački duhovnjak će reći da je najveća pobjeda nad samim sobom, a svaki drugi zapadnjak će reći da, da, to je točno slažem se
Ja vas pitam: što znači pobijediti samog sebe?

Ja mislim da to znači da djelujemo kontra naših unuarnjih negativnih poriva bez obzira koliko bili jaki. što jači porivi, to je veća pobjeda.

Što biste vi rekli, onako svojim riječima?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 21:00   #2
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Manje više svaki drugi istočnjački duhovnjak će reći da je najveća pobjeda nad samim sobom, a svaki drugi zapadnjak će reći da, da, to je točno slažem se
Ja vas pitam: što znači pobijediti samog sebe?

Ja mislim da to znači da djelujemo kontra naših unuarnjih negativnih poriva bez obzira koliko bili jaki. što jači porivi, to je veća pobjeda.

Što biste vi rekli, onako svojim riječima?
Nitko od njih ne zna tko im glavu nosi.
Zašto?
Zato jer su izgubili ljepotu življenja boreći se s samim sobom.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 21:54   #3
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Nitko od njih ne zna tko im glavu nosi.
Zašto?
Zato jer su izgubili ljepotu življenja boreći se s samim sobom.
Zar nije lijepo živjeti kad si pobijedio i prevazišo problem?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 22:07   #4
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Zar nije lijepo živjeti kad si pobijedio i prevazišo problem?
Problem jedan nestane dođe drugi problem,nikad kraja.

Nije riješavanje problema život nego nešto više..
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 23:00   #5
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Zar nije lijepo živjeti kad si pobijedio i prevazišo problem?
misliš, ako si sam sebi problem?
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 08:20   #6
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
misliš, ako si sam sebi problem?
Da

Svatko je to bio u životu i bit će dok god je živ
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 08:47   #7
To znači srezati unutrašnje ograde, premostiti ograničenja i ostala mentalna začepljenja - ilti korištenje Disolva na sebi samome.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 09:29   #8
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Manje više svaki drugi istočnjački duhovnjak će reći da je najveća pobjeda nad samim sobom, a svaki drugi zapadnjak će reći da, da, to je točno slažem se
Ja vas pitam: što znači pobijediti samog sebe?

Ja mislim da to znači da djelujemo kontra naših unuarnjih negativnih poriva bez obzira koliko bili jaki. što jači porivi, to je veća pobjeda.

Što biste vi rekli, onako svojim riječima?
ja bi rekla, pobjediti onaj loš softwear koji su nam ugradili i zbog kojeg radimo, govorimo stvari koji ne želimo a zanemarujemo ono nešto što nas čini sretnim, a zato jer su nas napunili sumnjom u sebe, dakle zanemarivanje sebe, smatranje da nisi dovoljno pametan, vrjedan, da si nesposoban, i zato nemaš pravo tražiti što tebe veseli, ne govori svoje mišljanje jer je krivo (jer ne valjaš ), šuti i trpi, i radi ono što drugi žele. poslodavci, obitelj, društvo, muž, bla..uglavnom budi sluga drugima jer su svi vrijedniji i sposobniji, oni znaju, ti ne znaš.
e sad, uništiti taj softwear koji je duboko u tvojoj ličnosti, virus, parazit, jedino što poznaješ, i izgraditi novi a pri tome ne završiti u ludnici, ne zavšiti pod vlakom, preživjeti to sve, i početi disati slobodno, živjeti slobodno, biti sretan. to znači pobjediti "sebe" tj onaj strah koji je ugrađen u tebe.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 09:37   #9
Quote:
Kymatica kaže: Pogledaj post
ja bi rekla, pobjediti onaj loš softwear koji su nam ugradili i zbog kojeg radimo, govorimo stvari koji ne želimo a zanemarujemo ono nešto što nas čini sretnim, a zato jer su nas napunili sumnjom u sebe, dakle zanemarivanje sebe, smatranje da nisi dovoljno pametan, vrjedan, da si nesposoban, i zato nemaš pravo tražiti što tebe veseli, ne govori svoje mišljanje jer je krivo (jer ne valjaš ), šuti i trpi, i radi ono što drugi žele. poslodavci, obitelj, društvo, muž, bla..uglavnom budi sluga drugima jer su svi vrijedniji i sposobniji, oni znaju, ti ne znaš.
e sad, uništiti taj softwear koji je duboko u tvojoj ličnosti, virus, parazit, jedino što poznaješ, i izgraditi novi a pri tome ne završiti u ludnici, ne zavšiti pod vlakom, preživjeti to sve, i početi disati slobodno, živjeti slobodno, biti sretan. to znači pobjediti "sebe" tj onaj strah koji je ugrađen u tebe.
Lijep upis.

Znači pobijediti sebe znači osloboditi se?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 09:46   #10
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Što biste vi rekli, onako svojim riječima?
Ja bi rekla da ovladavanje sobom i samonadzor dovode do kako kažeš pobjede nad samim sobom.
npr. alkoholičar koji apstinira dugo godina vlada samim sobom. Uspio je pobijediti tu lošu naviku koja mu šteti.
__________________
Eci peci pec, ti si mali zec. A ja mala vjeverica, eci peci pec.
Muškica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 09:50   #11
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Manje više svaki drugi istočnjački duhovnjak će reći da je najveća pobjeda nad samim sobom, a svaki drugi zapadnjak će reći da, da, to je točno slažem se
Ja vas pitam: što znači pobijediti samog sebe?

Ja mislim da to znači da djelujemo kontra naših unuarnjih negativnih poriva bez obzira koliko bili jaki. što jači porivi, to je veća pobjeda.

Što biste vi rekli, onako svojim riječima?
Dobro si to opisao ,i složio bih se sa tobom .

Ego je taj koj stvara želje a ne "viši ti" i te želje su uvjek sebične (udobnost, komform ,ugoda) . Sve su to stvari koje ego hoće, i u većini slučajeva to je tako .

Ja ti mogu reći neke primjere kada sam pobjedio samog sebe .

Meditacija: Odlučio sam meditirati taj dana duže nego uobičajeno cirka 45 min . I na početku sam si rekao nečeš se miciati odavde dok 45 min ne prođe .

Nakon već 20 minuta potpune mirnoće , počelo je komešanje , tijelo postaje neudobno (ti samo primječčuješ , dahom pokušavaš opsutiti dijelove koje čak imaju i senzacije lagane boli , i idemo dalje.). Nakon još jednog vremena počinje se javljati neopisiva želja da se pomaknem , krenu borbe sa mislima , (pomakni se vidiš da ti je neudobno , čvrsto odlučujem da ću do kraja ostati u toj pozi) , neugoda gotovo da postaje tjeskoba , opet pokušavam dahom to sve opustiti .
Zadnjih 10 minuta počinje biti nepodnošljivo (kao da imam svijesnu paralizu tijela , međutim dišem i još se opuštam . Ta želja da se pomaknem postala je potreba koju sam morao napraviti ostvariti , međutim izdržao sam .

Odjednom samo dolazi "lakoća" neznam kako bih to opisao , jedna neopisiva lakoća i osječaj oslobođenja od želje tijela , skoro kao blaženstvo , predobar osjećaj (kratko je trajao, jer ego ga je ajmo reću ukaljao svojim pitanjima i nepristranim čuđenjem ). Alarm zvoni, gotovo je , mamda ja bih mogao ostati još tako ali ipak ego moram nagraditi , otvaram oči još sam pod dojmom.

Sličan sam imao doživljaj ali ovoga puta je ego pobjedio , gutnio sam iako sam se trudio u meditiacij opet biti miran kao kip grlo je tražilo vlažnosti i morao sam gutnuti . Ali bez obzira što je u drugom slučaju ego pobjedio , tu sam shvatio da pobjediti tijelo umom je zaista veliki pothvat .

Živijo
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 10:17   #12
volja.
međutim umjesto pobjediti (koga? komplex je dio našeg bića), valja reći osvijestiti porive naše. (tu se kaže 'samo to, ih ništa lakše')
zapravo radi se o osvjetljavanju tzv. 'sjene' (ili više njih, ovisi koliko je vaša duh metoda adekvatna..što je veći napon (shiza) to ste na bolje putu ka sebi pravome..što je tek stepenica za dalja putovana , no to je već tema za sebe)
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 10:47   #13
Quote:
LisenSvihPrava;56042611

[QUOTE
kaže:
Ja ti mogu reći neke primjere kada sam pobjedio samog sebe .

Meditacija: Odlučio sam meditirati taj dana duže nego uobičajeno cirka 45 min . I na početku sam si rekao nečeš se miciati odavde dok 45 min ne prođe .

Nakon već 20 minuta potpune mirnoće , počelo je komešanje , tijelo postaje neudobno (ti samo primječčuješ , dahom pokušavaš opsutiti dijelove koje čak imaju i senzacije lagane boli , i idemo dalje.). Nakon još jednog vremena počinje se javljati neopisiva želja da se pomaknem , krenu borbe sa mislima , (pomakni se vidiš da ti je neudobno , čvrsto odlučujem da ću do kraja ostati u toj pozi) , neugoda gotovo da postaje tjeskoba , opet pokušavam dahom to sve opustiti .
Zadnjih 10 minuta počinje biti nepodnošljivo (kao da imam svijesnu paralizu tijela , međutim dišem i još se opuštam . Ta želja da se pomaknem postala je potreba koju sam morao napraviti ostvariti , međutim izdržao sam .
Quote:
Odjednom samo dolazi "lakoća" neznam kako bih to opisao , jedna neopisiva lakoća i osječaj oslobođenja od želje tijela , skoro kao blaženstvo , predobar osjećaj (kratko je trajao, jer ego ga je ajmo reću ukaljao svojim pitanjima i nepristranim čuđenjem ). Alarm zvoni, gotovo je , mamda ja bih mogao ostati još tako ali ipak ego moram nagraditi , otvaram oči još sam pod dojmom.
Uđe čovjek u trgovinu da si kupi cipele. Usluži ga ljubazan prodavač: izvolite?
Čovjek: tražim par onakvih crnih cipela iz izloga. Prodavač: da vidimo, broj koji tražite sigurno je 42...je li tako? Čovjek: nije, molim vas 39.
Oprostite, ali mogu li vam izmjeriti nogu? Radim ovaj posao već 20 godina i valjda vidim koji broj nosite. Mjerite vi što hoćete ali meni donesite broj 39. Nećete vi platiti moje cipele već ja! Prodavač si pomisli da su cipele vjerojatno dar za nekoga. Izvolite gospodine broj 39. Čovjek žlicom pokušava ugurati noge u cipele, te nakon puno pokušaja i smiješnih položaja uspije ugurati noge u cipele. Pa kaže: dobro uzet ću ih.
Da vam ih zamotam? Ne...ostavit ću ih na nogama.
Čovjek se uputio na svoje radno mjesto. Nakon 6 sati koje je proveo u cipelama lice mu je bilo izobličeno, oči crvene i suzne. Upita ga kolega: što ti je? Nije ti dobro?
Ma...to je zbog cipela.
Što je sa cipelama?
Stišću me!
Pa zašto? Smočile su se?
Ne, već su dva broja manja od moje noge.
Pa dobro čije su to cipele?
Pa moje.
Ne razumijem?

Ubijam se u ovim cipelama. Užasno patim, to je točno.
Ali....za nekoliko sati kad dođem kući i izujem ih, možeš li zamisliti kakav ću užitak osjetiti? Kakav užitak stari. Kakav užitak!
__________________
Eci peci pec, ti si mali zec. A ja mala vjeverica, eci peci pec.
Muškica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 11:11   #14
[QUOTE=Miškica;56043154][QUOTE=LisenSvihPrava;56042611





Uđe čovjek u trgovinu da si kupi cipele. Usluži ga ljubazan prodavač: izvolite?
Čovjek: tražim par onakvih crnih cipela iz izloga. Prodavač: da vidimo, broj koji tražite sigurno je 42...je li tako? Čovjek: nije, molim vas 39.
Oprostite, ali mogu li vam izmjeriti nogu? Radim ovaj posao već 20 godina i valjda vidim koji broj nosite. Mjerite vi što hoćete ali meni donesite broj 39. Nećete vi platiti moje cipele već ja! Prodavač si pomisli da su cipele vjerojatno dar za nekoga. Izvolite gospodine broj 39. Čovjek žlicom pokušava ugurati noge u cipele, te nakon puno pokušaja i smiješnih položaja uspije ugurati noge u cipele. Pa kaže: dobro uzet ću ih.
Da vam ih zamotam? Ne...ostavit ću ih na nogama.
Čovjek se uputio na svoje radno mjesto. Nakon 6 sati koje je proveo u cipelama lice mu je bilo izobličeno, oči crvene i suzne. Upita ga kolega: što ti je? Nije ti dobro?
Ma...to je zbog cipela.
Što je sa cipelama?
Stišću me!
Pa zašto? Smočile su se?
Ne, već su dva broja manja od moje noge.
Pa dobro čije su to cipele?
Pa moje.
Ne razumijem?

Ubijam se u ovim cipelama. Užasno patim, to je točno.
Ali....za nekoliko sati kad dođem kući i izujem ih, možeš li zamisliti kakav ću užitak osjetiti? Kakav užitak stari. Kakav užitak! [/QUOTE]

Nešto slično da , međutim nema ovo veze toliko sa time . Ja samo želim vidjeti u kojioj mjeri m oja volja je jača od tijela :O)

Ali evo upravo danas imam svjesnu borbu sa (ljubomornim dijelom sebe, uf što je zajeban ) . Svijesno ga moram popjediti do kraja dana , a on želi svoje rame za plakanje . Primjer neizražavanja negativnih emocija . Težak proces .

idemo

živjeli
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 12:33   #15
Ima raznih problema no ima problema koje čovjek voli natovariti sebi na leđa a to su problemi ega.

O tome ne valja gubiti vrijeme jer takvi ljudi imaju obrambeni sklop negacija i priče idu u beskonačnost teoriziranja jer ego voli priče,dopadljiv je samom sebi i voli da se o tome priča iako ne želi da konkretno navede problem.
Lukav je ego,to je zaista djavol ovoga svjeta,lukavac,ego pecaroš.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 14:17   #16
Isusovo učenje je također učenje pobjede nad samim sobom, jer traži od ljudi da žrtvuju sami sebe, dakle da idu kontra svojih poriva
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 14:46   #17
Kad već pominješ,Isus je govorio o neopiranju zlu a ne o borbi s zlim.

Tebi je to sve jedno te isto izgleda.


Onaj koji sebe ne voli kakav jest taj će se uvijek boriti s sobom.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 15:26   #18
Quote:
Miškica kaže: Pogledaj post
Ja bi rekla da ovladavanje sobom i samonadzor dovode do kako kažeš pobjede nad samim sobom.
npr. alkoholičar koji apstinira dugo godina vlada samim sobom. Uspio je pobijediti tu lošu naviku koja mu šteti.
a i dalje puši, jede čvarke, slaninu, kulen, pije rakije i vina, gleda tuđe žene, trigliceridi fiju briju....eh, k..ca i borbe
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 16:00   #19
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Ima raznih problema no ima problema koje čovjek voli natovariti sebi na leđa a to su problemi ega.

O tome ne valja gubiti vrijeme jer takvi ljudi imaju obrambeni sklop negacija i priče idu u beskonačnost teoriziranja jer ego voli priče,dopadljiv je samom sebi i voli da se o tome priča iako ne želi da konkretno navede problem.
Lukav je ego,to je zaista djavol ovoga svjeta,lukavac,ego pecaroš.
Odlična obzervacija

Baš sam dans sa krasnim čovjekom o ovome pričao (teško se nađu ljudi s kojimaa možeš o tome otvoreno razgovarati u živo )

Ego je nalošiji savjetnik , a ipak nam je savjetnik
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 16:06   #20
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Kad već pominješ,Isus je govorio o neopiranju zlu a ne o borbi s zlim.

Tebi je to sve jedno te isto izgleda.


Onaj koji sebe ne voli kakav jest taj će se uvijek boriti s sobom.
ečito pitanja na što je isus mislio kada je to rekao . Zato je i pričao u parabolama .

Oboje ste u pravu .

Srebrni se tu oslonio na jedan proces koji je korak ispred procesa neopiranja zlu

Jer po mome se radi isključivo o jednoj stvari . O neopiranju u smislu da kada dojde poriv (preslabi samo da se borimo , trebamo ga uvidjeti prvo da bi mogli djelovati ) tek tada se možemo boriti (odnosno ići kontra ega)

A isusova molitva je tu najjača . Živjeli
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:40.