Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2013., 17:26   #41
Quote:
Sudden Sid kaže: Pogledaj post
Čovjek je suludo arogantan, ali bogami ima pokriće. Pročitao sam "LA Confidential" i "The Big Nowhere" (koji je nešto slabiji, ali i dalje dobar). Spremam se uskoro doći do "Crne Dalije".
Ti ideš unazad
Prva je Crna Dalija, zatim Veliko ništavlo, LA povjerljivo i na kraju Bijeli jazz.
__________________
Sve životinje su jednake, ali neke životinje su jednakije od drugih.
GlupiNick is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 22:55   #42
Quote:
GlupiNick kaže: Pogledaj post
Ti ideš unazad
Prva je Crna Dalija, zatim Veliko ništavlo, LA povjerljivo i na kraju Bijeli jazz.
Ma znam, ali silom prilika sam dolazio u posjed tih romana baš tim redoslijedom. Prvo sam našao LA Confidential u antikvarijatu, onda The Big Nowhere u knjižnici, a naposljetku Crnu Daliju na nekom placu.
Sudden Sid is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 00:50   #43
Zapravo i nije neki problem, jer romani nisu skoro uopće povezani. U Velikom ništavilu se Crna Dalija spominje samo u par navrata u rečenicama tipa "ne želimo publicitet kao oko slučaja Crne Dalije" ili "slučaj Crna Dalija bio je još svjež".
__________________
Sve životinje su jednake, ali neke životinje su jednakije od drugih.
GlupiNick is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 00:37   #44
Uf, ja sam imala L.A. povjerljivo za seminar na kolegiju Krimić i pop*** sam. Nikako mi se ne sviđa. Rijetko to mogu reći, ali u ovom slučaju glasam za film.

Možda je to i zato jer ne volim krimiće baš...
__________________
"Što sam? Tko sam? Ja sam samo sanjar, čiji pogled gasne u magli i memli,živio sam kao usput, ko da sanjam, kao mnogi drugi ljudi na toj zemlji."
zlatokosa12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 21:40   #45
Quote:
zlatokosa12 kaže: Pogledaj post
Uf, ja sam imala L.A. povjerljivo za seminar na kolegiju Krimić i pop*** sam. Nikako mi se ne sviđa. Rijetko to mogu reći, ali u ovom slučaju glasam za film.

Možda je to i zato jer ne volim krimiće baš...
I meni je Ellroy nekako "težak". Detalji i atmosfera znaju bti užasni. No opet, sviđa mi se priča i način na koju je Ellroy vodi.
__________________
Sve životinje su jednake, ali neke životinje su jednakije od drugih.
GlupiNick is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 22:19   #46
Meni je Ellroyev stil bio super,pravi noirovski.Nego,off topic,koji studij ima kolegij o Krimiću? prvi put čujem za to.
lexluthor84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 02:02   #47
Quote:
GlupiNick kaže: Pogledaj post
I meni je Ellroy nekako "težak". Detalji i atmosfera znaju bti užasni. No opet, sviđa mi se priča i način na koju je Ellroy vodi.

Da, nije mi nikako omiljen... Prerazvuče priču, definitivno previše likova i teško se prati...

Ali, svaka čast na ideji, to stoji.


Quote:
lexluthor84 kaže: Pogledaj post
Meni je Ellroyev stil bio super,pravi noirovski.Nego,off topic,koji studij ima kolegij o Krimiću? prvi put čujem za to.

Imaš na Filozofskom, mislim da se nudi na svim odsjecima na 3. godini kao Communis izborni.
__________________
"Što sam? Tko sam? Ja sam samo sanjar, čiji pogled gasne u magli i memli,živio sam kao usput, ko da sanjam, kao mnogi drugi ljudi na toj zemlji."
zlatokosa12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 22:42   #48
Ne znam što mi sve Amazon tijekom godina nije preporučio, kakva smeća, od kojih sam na neka i nasjeo, ali da je u rujnu izašao novi Ellroyev roman, "Perfidia", na to me ne bi upozorili, mada ga redovito kupujem kod njih. Nego moram slučajno u Algoritmu nabasati.

Uglavnom, 1941. je u LA-u, netko je ružno ubio neku obitelj Japanaca i ajmo rusvaj. A Dudley Smith je jedan od standardne trojice protagonista. Lijepo će mi početi 2015.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2015., 23:39   #49
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Ne znam što mi sve Amazon tijekom godina nije preporučio, kakva smeća, od kojih sam na neka i nasjeo, ali da je u rujnu izašao novi Ellroyev roman, "Perfidia", na to me ne bi upozorili, mada ga redovito kupujem kod njih. Nego moram slučajno u Algoritmu nabasati.

Uglavnom, 1941. je u LA-u, netko je ružno ubio neku obitelj Japanaca i ajmo rusvaj. A Dudley Smith je jedan od standardne trojice protagonista. Lijepo će mi početi 2015.
Opa, pojma nisam imao...svakako javi kakav je kad pročitaš. Sad čitam da tim romanom započinje drugi LA kvartet...zanima me kakav će biti i stil jer je zadnji roman prvog kvarteta (''Bijeli jazz'') donio stilsku promjenu.

Jedino ne znam kad ću to moći pročitati...gledam cijene po netu i preskupo je...a pitaj boga kad će doći kod nas u knjižnice.
Veliko nebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2015., 18:09   #50
Quote:
Veliko nebo kaže: Pogledaj post
Opa, pojma nisam imao...svakako javi kakav je kad pročitaš.
Evo javljam, pročitao "Perfidiju". Trebalo mi je osam mjeseci, istina, sporadičnog čitanja. Znači li to da sam se mučio? Pa, na trenutke da. Treba li ta priča baš biti u tom obimu, sedamsto iPad stranica, što će reći sigurno nekih tisuću u paperbacku? Vrag će ga znati, što sad tu izbaciti. Dalo bi se ovo ili ono, ali opet ne toliko da se skrati za pola ili čak niti trećinu.

Ali, uglavnom, Ellroy zna što piše. Ellroy razumije ljude, razumije sustav, razumije proces i dobro ih izlaže. Da li vremenska zbijenost romana šteti uvjerljivosti svih tih događaja, stalnih međusobnim mijena u odnosima četvoro protagonista? Eh, u prvoj polovici bih rekao da šteti, ali u drugoj mi nije smetalo. Ima rezona, s obzirom na trenutak u povijesti u kojem je roman smješten. Na kraju sve ostavlja dojam svojevrsne nakupine stilskih vježbi, ali meni je to svejedno dobro. Likovi su divno sjebani, ellroyevski. Ženska vizura se ne razlikuje previše od vizure muških protagonista, ali taj ženski lik je opaka jebačica i dođe mi da zbog nje ponovo čitam "Black Dahliju". Kao što mi dođe da ponovo pročitam i sve ostale, ali tko će to. Možda jednog dana, kad vrijeme uspori.

U svakom slučaju, dobar je Ellroy.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 17:25   #51
Nedavno sam procitao The Big Nowhere koji mi se dopao. Smatram da njegove romane treba citati na engleskom. Prevodjenjem svih onih slengova knjiga glumi veliki dio svog smisla. Svi likovi u knjizi su veoma dobro napisani i bez obzira na to koliko su iskorumpirani, opet navijate za njih. U pricama Ellroya su vecinom svi losi momci, ali neki manje od drugih. U romanu The Big Nowhere je Danny Upshaw mozda jedini lik za kojeg se moze reci nije iskorumpiran i licemjeran osim prema sebi. Oni koji su citali knjigu znaju o cemu govorim. Iako imam jos mnogo toga da procitam od Ellroya, vec sada imam dojam da je Upshaw mozda jedan od najneobicnijih i najtragicnijih likova u citavom njegovom opusu. Pitam se takodjer da li je u daljem toku svog stvaralastva uspio nadmasiti onu mracnu atmosferu kakvu pronalazimo u ovoj knjizi?

Narucio sam L.A. Confidential, takodjer na engleskom, i vec sada znam da se mnogo razlikuje od filma. Vjerojatno cu procitati i White Jazz dok me prvi dio ove serije, The Black Dahlia, nesto ne privlaci. Nisam gledao ni ekranizaciju od De Palme, ali svi kazu da je zesce sranje.
Freidenker is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 09:50   #52
Baš sam pročitao da bi sljedeći Ellroyev roman “This Storm” trebao izaći u rujnu ove godine i sad sam malo sretan.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 18:05   #53
Quote:
Freidenker kaže: Pogledaj post

Narucio sam L.A. Confidential, takodjer na engleskom, i vec sada znam da se mnogo razlikuje od filma. Vjerojatno cu procitati i White Jazz dok me prvi dio ove serije, The Black Dahlia, nesto ne privlaci. Nisam gledao ni ekranizaciju od De Palme, ali svi kazu da je zesce sranje.
Nije film "Crna Dalija" ni baš toliko loš, ali nije ni do koljena ekranizaciji "L.A. Povjerljivo", a svi su očekivali to.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 01:09   #54
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Baš sam pročitao da bi sljedeći Ellroyev roman “This Storm” trebao izaći u rujnu ove godine i sad sam malo sretan.
Jedna od prvih lijepih vijesti ove godine.

Inače, u pripremi je serija po L.A.Confidential. Za sad se jedino zna da je Walton Goggins Jack Vincennes.

Da se malo osvrnem kad sam već ovdje padobranac, mislim da je Ellroy vrhunac postigao u The Big Nowhere i American Tabloid, svim drugim knjigama mogu naći poneku manu osim njih (svejedno ih sve jako volim).
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2018., 01:52   #55
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Nije film "Crna Dalija" ni baš toliko loš, ali nije ni do koljena ekranizaciji "L.A. Povjerljivo", a svi su očekivali to.
Jos uvijek nisam pogledao Crnu Daliju, no siguran sam da nije ni blizu L.A. Povjerljivo. Isto se moze reci i o Hansonovom filmu u odnosu na roman. Film je sam po sebi dobar, ali ogromno razocaranje ako si procitao knjigu. Istina, nije moguce sve ono strpati u jedan film od nesto vise od dva sata, no opet mislim da je ekranizacija ispala brutalno povrsna. Razumijem sto su izostavili vecinu dogadjaja iz romana zbog vec navedenih razloga, ali ne i zasto su izokrenuli vecinu materijala koji jesu preuzeli iz knjige. Dakle L.A. Povjerljivo ti je kvalitetan film ako ga smatras ekranizacijom jednog scenarija, ali ne bas i Ellroyovog labirinta psihopata, brutalnih ubojica i perverznjaka. No knjiga ne pruza samo "sokantno" otkrivanje "moralnih" i nevinih 50ih nego i veoma kompleksnu radnju, prepunjenu svakakvim likovima da je pricu nekada tesko upratiti.

Od serije koju su najavili (CBS produkcija?) ne ocekujem nista. Sigurno ce na kraju ispasti nekakva semi-sapunjara sa kvazi-glumcima koji nece doci ni blizu cilju ozivljavanja likova iz knjige kao sto nije ni film iz '97. Jedino je James Cromwell odglumio Dudley Smith-a otprilike kako ga zamisljas citajuci The Big Nowhere i L.A. Confidential.

Sada je na redu White Jazz i s time okoncavam L.A. Quartet. To ce ujedno biti i moja posljednja knjiga od Ellroya.
Freidenker is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2018., 00:36   #56
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Baš sam pročitao da bi sljedeći Ellroyev roman “This Storm” trebao izaći u rujnu ove godine i sad sam malo sretan.
6. lipanj 2019.

__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2018., 22:50   #57
American Tabloid je bila prva knjiga koju sam čitao od Ellroya i progutao sam ju u par dana koliko mi je bila dobra.
Pokušao sam čitati Cold Six Thousand, ali njegov izmijenjeni stil koji je u Tabloidu bio zanimljiv, u CST je baš hardcore i nisam se uspio natjerati da pročitam nastavak.

Nego, vidim da u našim knjižnicama ima LA quartet samo s hrvatskim prijevodom. Hoće li djelo izgubiti previše 'šmeka' ako ga čitam na hrvatskom?
Odnosno, isplati li mi se kupiti preko neta na engleskom?
Necio is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2018., 10:36   #58
Quote:
Necio kaže: Pogledaj post
American Tabloid je bila prva knjiga koju sam čitao od Ellroya i progutao sam ju u par dana koliko mi je bila dobra.
Pokušao sam čitati Cold Six Thousand, ali njegov izmijenjeni stil koji je u Tabloidu bio zanimljiv, u CST je baš hardcore i nisam se uspio natjerati da pročitam nastavak.

Nego, vidim da u našim knjižnicama ima LA quartet samo s hrvatskim prijevodom. Hoće li djelo izgubiti previše 'šmeka' ako ga čitam na hrvatskom?
Odnosno, isplati li mi se kupiti preko neta na engleskom?
Isplati ako ti je zaista bitan taj autenticni ambijent 1950ih koji je Ellroy reproducirao, naravno na svoj nacin. No citanje u originalu je i stvar strpljenja, jer cak iako si dobar sa engleskim, morati ces stalno na internetu traziti sto znaci ovaj ili onaj sleng, pogotovo ako je u pitanju sleng tipican samo za to vrijeme.

Ja sam The Big Nowhere citao na engleskom i njemackom i mogu ti reci da se razlika cesto osjeti. Sto se tice radnje, tu ti nece nista promaci ako budes citao hrvatski prijevod, ali sigurno hoce taj "smek" kako kazes.

Prije par dana sam procitao Silent Terror ili Killer on the Road kako se roman zove u kasnijim izdanjima. Radnja je napisana iz perspektive serijskog ubojice koji pise svoje memoare u zatvoru Sing Sing. Ovaj roman je Ellroy napisao izmedju Lloyd Hopkins trilogije i Crne Dalije. Knjiga je objavljena 1986. godine.

Trenutno citam Blood on the Moon, prvi dio Hopkins trilogije. Kada zavrsim sa ovim ciklusom, procitati cu American Tabloid.
Freidenker is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2018., 16:29   #59
Quote:
Freidenker kaže: Pogledaj post
Isplati ako ti je zaista bitan taj autenticni ambijent 1950ih koji je Ellroy reproducirao, naravno na svoj nacin. No citanje u originalu je i stvar strpljenja, jer cak iako si dobar sa engleskim, morati ces stalno na internetu traziti sto znaci ovaj ili onaj sleng, pogotovo ako je u pitanju sleng tipican samo za to vrijeme.

Ja sam The Big Nowhere citao na engleskom i njemackom i mogu ti reci da se razlika cesto osjeti. Sto se tice radnje, tu ti nece nista promaci ako budes citao hrvatski prijevod, ali sigurno hoce taj "smek" kako kazes.

Prije par dana sam procitao Silent Terror ili Killer on the Road kako se roman zove u kasnijim izdanjima. Radnja je napisana iz perspektive serijskog ubojice koji pise svoje memoare u zatvoru Sing Sing. Ovaj roman je Ellroy napisao izmedju Lloyd Hopkins trilogije i Crne Dalije. Knjiga je objavljena 1986. godine.

Trenutno citam Blood on the Moon, prvi dio Hopkins trilogije. Kada zavrsim sa ovim ciklusom, procitati cu American Tabloid.
Onda definitivno na engleskom. Veliki sam ljubitelj tog perioda u SAD-u u kontekstu (pop) kulture generalno.

Vidim da kod nas, barem u ovom trenutku, ima malo njegovih knjiga za kupiti, a nije ni u gradskoj knjižnici ništa bolje.
Uspio sam na netu iskopati sve njegove radove za Kindle pa ću se baciti na to.

Uživat ćeš u American Tabloidu, baš filmska knjiga i jedna od meni dražih općenito. Još ako si iole upoznat s politikom tih godina u Americi, toliko je maestralno isprepleo stvarne likove i događaje da poslije razmišljaš je li to možda istinita priča. Kad izuzmeš fiktivne likove, jedan dio vjerojatno i je.

Hvala.
Necio is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2018., 06:39   #60
Ellroy nije posebno popularan pisac, narocito u Hrvatskoj i regionu. I na Zapadu su ga mnogi tek upoznali kada je izasao film L.A. Confidential. To je ujedno i jedina uspjesna ekranizacija jednog od njegovih romana, mada cini samo trecinu radnje. Nedavno sam pogledao i Crnu Daliju od De Palme i mogu samo reci da bi bolje bilo da nisam.

American Tabloid je vjerojatno vrhunac njegovog stvaralastva. Kao i u kvartetu, Ellroy mijesa fikciju sa stvarnim dogadjajima i licnostima, donekle u tradiciji "true crime" literature.

Super ako si uspio pronaci sve to za e-reader. I ja imam L.A. Quartet u pdf izdanju, ali sam uspio nabaviti i knjige za veoma povoljnu cijenu. Ako ti bude trebao file, tj. ako je kompatibilan sa Kindle-om, javi na PM.
Freidenker is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:00.