Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2010., 20:31   #21
Quote:
voxi kaže: Pogledaj post
To misliš zbog onog Pisma o gradu?? Mislim da je dosta tog što ja tamo napisano točno... mislim, to je nekakva stereotipizacija, al to je tako. Ne samo zagreb, već cijela hrvatska je obična jedna ksenofobna zatvorena sredina koja misli da to nije. I ne znam šta je tu točno licemjerno kad to je tako kako je napisao... to ne znači da ne voli svoj grad. Ja recimo obožavam ovu državu al je puna dreka ko jadranska magistrala... i ako pričam o tome, to me ne čini licemjernom već svjesnom!
No, skužih.. Šalković ili sjede ljudima ili ne.. meni sjeo ) Al znam da hrvatska književnost neće patit bez njega..
ma ne zbog hrvatske reale da je licemjeran, nego više zbog opisa njegovih prijatelja koji ispadaju divni i krasni a isto su u košu sa zg stereotipom. napisao je ono pismo zagrebu kao da on nema veze sa njegovim građanima, a najbolji prijatelji su mu jedni od gorih slojeva grada. fotograf je navijač i grubijan, doktor je kurviš, novinar isto, blabla. jedino po tome, al opis za zg stoji, nasmijala sam se tome dobro. samo što ne kužim zašto toliko forsira Maras kao jedini kafić u koji može izaći a tamo izlazi još najgori od zg šljama i wannabe zlatne mladeži
Genesis is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 21:50   #22
Meni je on jedan od dražih pisaca i svaki njegov roman je priča za sebe. To što neki ne razuimiju o čemu se radi, njihov problem.

Pala karta je tipična priča o potrazi za snovima i umijeću življenja.
Pravio se da ovo nisi vidio je priča koja dokazuje koliko se neke stvari vrte u krug i kako je svaki kraj početak, a između se skupljaju dojmovi. Traganje za snovima (opet) i "lov u mutnom"
Zec je malo mračniji, ali pokazuje bolnu istinu. Svi se love za taj dio o Zagrebu, a ne shvaćaju da su temelj priče dvije duge ljubavne veze glavnog lika koje su totalna suprotnost; prva veza mu je bila krasna, dok ona nije otišla u neki bolji i njemu nepoznat svijet, a druga mu je djevojka dio onog najispraznijeg mainsetreama. Njegovi su prijatelji primjeri pojedinih karaktera, a pismo gradu jedan zaključak
Cucak je jednostavna crna komedija
Kombinacija je prilično brutalna, tek sam ju nedavno čitala pa još moram srediti dojmove
felicidade is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 22:10   #23
Quote:
felicidade kaže: Pogledaj post
Meni je on jedan od dražih pisaca i svaki njegov roman je priča za sebe. To što neki ne razuimiju o čemu se radi, njihov problem.

Pala karta je tipična priča o potrazi za snovima i umijeću življenja.
Pravio se da ovo nisi vidio je priča koja dokazuje koliko se neke stvari vrte u krug i kako je svaki kraj početak, a između se skupljaju dojmovi. Traganje za snovima (opet) i "lov u mutnom"
Zec je malo mračniji, ali pokazuje bolnu istinu. Svi se love za taj dio o Zagrebu, a ne shvaćaju da su temelj priče dvije duge ljubavne veze glavnog lika koje su totalna suprotnost; prva veza mu je bila krasna, dok ona nije otišla u neki bolji i njemu nepoznat svijet, a druga mu je djevojka dio onog najispraznijeg mainsetreama. Njegovi su prijatelji primjeri pojedinih karaktera, a pismo gradu jedan zaključak
Cucak je jednostavna crna komedija
Kombinacija je prilično brutalna, tek sam ju nedavno čitala pa još moram srediti dojmove

Eto..kužimo se.. Tako sam i ja to sve shvatila Pravi se da ovo nisi vidio mi je najbolja...al me Pala karta baš dirnila u par momenata i stislo mi se u grlu i poželila sam nazvat Šalkovića i pitat zašto se nije vratio po svog jednoroga
Osim šta mi je "Oko Cucka pa na mala vrata" najdosadnija... Jedino mi je naslov genijalan

I ne želim se ponavljat...al hoću... on nema britkost i možda nije najkvalitetniji, al bilo koji pisac koji te tako takne da ga poželiš nazvat i časkat s njim i zbog kojeg ti se stisne u grudima je vrijedan čitanja, tj. zato volim njegove knjie
voxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 22:45   #24
Ma važno je da ima smisao za humor i iskrenost u pristupu. I najvažnije, svaki roman je stvarno jedinstven što mi se baš sviđa, nije uvijek na istu foru.
felicidade is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 09:10   #25
Quote:
felicidade kaže: Pogledaj post
To što neki ne razuimiju o čemu se radi, njihov problem.


sori, morala sam zakolutat ocima na ovako ispraznu frazetinu.
inače, drago mi je da se bar nekom taj šalković sviđa.
BoDerek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 18:21   #26
Meni je bio simpa, ali nakon onoga pisma iz Zeca... Ma daj molim te...
ja bio, ja vidio, ja,ja,ja turboubersuper, svi ostali su pušiona, jer nisu bili na Maldivima. Mislim, i dalje mi je simpa, zbog toga što se trudi ostaviti dojam 'običnog dečka', bez obzira na golemi ego koji ga je prerastao i koji ne može sakriti.
bandera is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 09:57   #27
Quote:
voxi kaže: Pogledaj post
Eto..kužimo se.. Tako sam i ja to sve shvatila Pravi se da ovo nisi vidio mi je najbolja...al me Pala karta baš dirnila u par momenata i stislo mi se u grlu i poželila sam nazvat Šalkovića i pitat zašto se nije vratio po svog jednoroga
Osim šta mi je "Oko Cucka pa na mala vrata" najdosadnija... Jedino mi je naslov genijalan

I ne želim se ponavljat...al hoću... on nema britkost i možda nije najkvalitetniji, al bilo koji pisac koji te tako takne da ga poželiš nazvat i časkat s njim i zbog kojeg ti se stisne u grudima je vrijedan čitanja, tj. zato volim njegove knjie
Da, i meni su super sve njegove knjige...prvenstveno zato što se lako čitaju,zanimljive su a i kad sam čitala Pravi se da ovo nisi vidio umirala sam od smjeha na nekim djelovima...super mi je i što opisuje Zagreb, te neke naše spike...pročitaj si ovu novu ako nisi Kombinacija d.o.o.
Jedva čekam da napiše još koju knjigu...mislim da po njemu pljuju svi oni uštogljeni koji se drže kao na visokoj nozi te čitaju kao najpoznatija književna djela počevši od onih koje smo imali za lektiru. Iako su im možda toliko dosadne da bi ih najradije zatvorili,ali ne...moraju se pohvaliti šta čitaju...njima je ispod časti uzet Šalkovićevu knjigu u ruke, iako mislim da će je kad tad po skrivečki pročitat,uživat u njoj ali i dalje pljuvat po svemu...
katarina1106 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 23:55   #28
To kritiziraju oni koji se prepoznaju u luzerima, snobovima ili korumpiranim likovima koje on opisuje. A kad je tako, to znači da je ostvario svoj cilj
felicidade is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 28.02.2010., 00:53   #29
Quote:
katarina1106 kaže: Pogledaj post
Da, i meni su super sve njegove knjige...prvenstveno zato što se lako čitaju,zanimljive su a i kad sam čitala Pravi se da ovo nisi vidio umirala sam od smjeha na nekim djelovima...super mi je i što opisuje Zagreb, te neke naše spike...pročitaj si ovu novu ako nisi Kombinacija d.o.o.
Jedva čekam da napiše još koju knjigu...mislim da po njemu pljuju svi oni uštogljeni koji se drže kao na visokoj nozi te čitaju kao najpoznatija književna djela počevši od onih koje smo imali za lektiru. Iako su im možda toliko dosadne da bi ih najradije zatvorili,ali ne...moraju se pohvaliti šta čitaju...njima je ispod časti uzet Šalkovićevu knjigu u ruke, iako mislim da će je kad tad po skrivečki pročitat,uživat u njoj ali i dalje pljuvat po svemu...
Pročitala Kombinaciju ) i dalje "Pravi se.." najbolja ))
voxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 08:40   #30
Quote:
katarina1106 kaže: Pogledaj post
mislim da po njemu pljuju svi oni uštogljeni koji se drže kao na visokoj nozi te čitaju kao najpoznatija književna djela počevši od onih koje smo imali za lektiru. Iako su im možda toliko dosadne da bi ih najradije zatvorili,ali ne...moraju se pohvaliti šta čitaju...njima je ispod časti uzet Šalkovićevu knjigu u ruke, iako mislim da će je kad tad po skrivečki pročitat,uživat u njoj ali i dalje pljuvat po svemu...
He, he, ovo me podsjeća na jednu poznanicu koja sluša Magazin, Cecu, Coloniju i sl., pa je frendu koji preferira tzv. alternativnu glazbu, rekla da se sigurno "pravi važan s tom svojom muzikom", a doma poskrivećki sluša Narodni radio i uživa .
Djeco draga, pa zbilja postoje ljudi kojima je Šalković istinski dosadan i kojima su njegove knjige šrot.
zoe z. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 15:03   #31
Quote:
zoe z. kaže: Pogledaj post
He, he, ovo me podsjeća na jednu poznanicu koja sluša Magazin, Cecu, Coloniju i sl., pa je frendu koji preferira tzv. alternativnu glazbu, rekla da se sigurno "pravi važan s tom svojom muzikom", a doma poskrivećki sluša Narodni radio i uživa .
Djeco draga, pa zbilja postoje ljudi kojima je Šalković istinski dosadan i kojima su njegove knjige šrot.
Ja se slažem s tobom. Istinski postoje. Jer isto tako postoje ljudi kojima je Krleža istinski dosadan i kome su njegove knjige šrot. Recimo.. ja san pročitala od Krleže sve šta je bilo za lektiru, a samostalno sam krenila čitati "Na rubu pameti" i zbilja nisam mogla! Prvo... treba mi rječnik za taj rječnik, a time me sve to iscrpljuje ...a drugo... istinski mi je dosadan! I po tome..meni su njegove knjige bzvz.. Osim Gospode Glembayevih..oni su mi bili zanimljivi.
Samo šta je tu jedna velika razlika... Meni je Krleža istinski dosadan, al ne mogu reć da su njegove knjige šrot... jer je pomicao kranice..stilski, književno.
Šalković to ne radi... al Šalković mi je bliži. Volim način na koji razmišlja jer su često to i moje misli.. I općenito... volim da me knjiga opušta, a ne napreže ka Krleža!

P.S. ovo je bukvalan primjer kroz koji sam želila reć da je normalno da nikome sve ne paše... To je razumljivo..
voxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 18:34   #32
Quote:
voxi kaže: Pogledaj post
Meni je Krleža istinski dosadan, al ne mogu reć da su njegove knjige šrot... jer je pomicao kranice..stilski, književno.
Šalković to ne radi... al Šalković mi je bliži. Volim način na koji razmišlja jer su često to i moje misli.. I općenito... volim da me knjiga opušta, a ne napreže ka Krleža!
Ne voliš pomicati granice - tvoje je pravo pristati na ograničenja .
Ali knjige koje "naprežu" sigurno nude pomicanje mnogih granica u glavi, a sve to vodi ka većem užitku čitanja (ne mora biti Krleža, ali sigurno ima kvalitetnih suvremenih pisaca bližih tebi).
Što se ukusa tiče: netko voli parizer, a netko jastoga. Ali to parizer baš nikad ne čini boljim jelom.
zoe z. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 20:27   #33
Quote:
zoe z. kaže: Pogledaj post
Ne voliš pomicati granice - tvoje je pravo pristati na ograničenja .
Ali knjige koje "naprežu" sigurno nude pomicanje mnogih granica u glavi, a sve to vodi ka većem užitku čitanja (ne mora biti Krleža, ali sigurno ima kvalitetnih suvremenih pisaca bližih tebi).
Što se ukusa tiče: netko voli parizer, a netko jastoga. Ali to parizer baš nikad ne čini boljim jelom.
Prvo, ovo je ograničavajuća poruka jer ti mene ne znaš i ne znaš šta čitam i koga volim čitati, a na temelju usporedbe Krleže i Šalkovića reći da pristajem na ograničenja ..je totalno glupo!
Ja sam još kao dijete od 9 godina počela od Kušana, Gavrana, Christi, ... i nakon toga sam prerasla i Kingove i Sheldone, Coelhove, .. došla do Bukowskog, Salingera, Dostojevskog, Kafke, Camusa, Faulknera, H.S. Thompsona, Fulghuma,Kapor, Viewegha, Jergovića, Kundere...
I smatram da sam u 15 aktivnih godina čitanja non-stop pomicala granice i prerastala određene autore.. I znam da ću uvijek pomicati granice.. sve dok čitam, sve dok imam volje i želje istraživati i posezati za novim!

I među svim ovim "napirlitanim" imenima koje sam nabrojila (a posebno mislim na zadnje nabrajenje jer njih najviše volim i nekoliko njih su moje osobne legende) ... ja se još uvijek znam veseliti autorima koji imaju jednostavnost pisanja, a sposobnost diranja čitatelja... a to dobrog pisca čini dobrim!

A to šta postoje ljudi koji isključivo čitaju "must read" pisce i ne znaju zavriti među one manje razvikane police...to je tužnije nego ne voliti Krležu!
voxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 22:43   #34
...Salkovic? citao sam kao tinejdzer knjigu od Jack Keouracff the road mislim da je nas prevod:" Na putu "ili tako nekako i bio sam odusevljen. i sada nekh 20-ak godina kasnije na preporuku frenda dobijem "pravi se da ovo nisi vidio"....prepisano?.... ne, Salkovic ne ide u dubinu, pise jednostavno, citko,zanimljivo.Cucka sam prosao na moru ljetos i meni su te dvije knjige sasvim ok.Salkovica ne poznajem, nikad vidio(neda mi se na Wikipediju) ali kod mene ima vrlo dobru ocijenu i svakom bih ga preporucio....
broz 64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 10:03   #35
Šalković?

Hmmm, jbga rođen pod sretnom zvjezdom, ili nesretnom, kako se uzme. Tatek ima neku željezariju cjeli život je imao šta manje više sve šta je htio. Vozio je utrke, putovao po svjetu, zajebavao se. Čijim novcem? Očevim naravno. Otac je taj koji ima životno iskustvo, a ne Šale. Šale je šuplji lik, sve mu je oduvjek bilo servirano na pladnju. Šuplji lik šuplje priče. jbga. Gonzo novinarstvo -malo morgen. E Šale moj, odi ti bez kinte malo po svetu, pa ćeš vidit iskustva. Iz njegovih knjiga jednostavno zrači neiskustvo, naivnost, možeš doslovno opipat da ima para. On je turist, a ne avanturist. Avanturisti su neki drugi ljudi. Kerouac -da i on, ali i masa anonimusa, onih šta sviraju za sitnu paru ispred katedrale u Granadi, da si imaju za platit gablec, spavaju na nekom tavanu ili oni koji konobare po nekim innovima u američkim pripizdinama, oni koji čiste bazene, odvode, samo da bi skupili par dolara za kartu za vlak. Ali ne pišu knjige, premali im je ego.
JožaBistranski is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 10:18   #36
Quote:
selobirty-a kaže: Pogledaj post
E to je to. Takav je i moj dojam.



Ma nije on ni glup ni loš. Smatram ga dobrim momkom, pristojnog ukusa. Ali nema jednostavno onaj touch pravog pisca, onu strast i želju za teranjem do kraja. Sve je to nekako suviše uredno, čisto i mekano, ko bebina guza. Akademski i građanski uljudno. Kao da se libi prekoračiti onu čarobnu granicu i zaći u pravu divljinu. A proputovao, kaže, 72 zemlje.
e to je to sad si ga ubo. ali tome je tako zato jer je turist, a ne avanturist. To ej ogromna razlika. osim toga vidi moj prethodni upis
JožaBistranski is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 23:00   #37
Quote:
broz 64 kaže: Pogledaj post
...Salkovic? citao sam kao tinejdzer knjigu od Jack Keouracff the road mislim da je nas prevod:" Na putu "ili tako nekako i bio sam odusevljen.
lol, on the road.

šalković... zabavno, pitko, simpatično štivo. Ipak, kako je netko gore napisao, ništa njegovo ne mogu pročitati bez kolutanja očima. previše mi stereotipizira, uglavnom nije duhovit, doživljavam njegova poglavlja kao niz kolumni u novinama. neki bi to nazvali nepretencioznošću... meni iskreno, nekako isprazno. Oko cucka... mi je bila dobra knjiga, kao i Pravi se..., a Zec na mjesecu stvarno teže razočaranje.
Camera_Obscura is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 16:02   #38
Quote:
Camera_Obscura kaže: Pogledaj post
lol, on the road.

šalković... zabavno, pitko, simpatično štivo. Ipak, kako je netko gore napisao, ništa njegovo ne mogu pročitati bez kolutanja očima. previše mi stereotipizira, uglavnom nije duhovit, doživljavam njegova poglavlja kao niz kolumni u novinama. neki bi to nazvali nepretencioznošću... meni iskreno, nekako isprazno. Oko cucka... mi je bila dobra knjiga, kao i Pravi se..., a Zec na mjesecu stvarno teže razočaranje.


..ah, entschuldigung! greska u koracima(engleskom),citao sam na hrvatskom
broz 64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2010., 12:50   #39
Čitah kolumne od gospodina Schalkovicha..pa,varijanta bezopasnog provjerenog avanturizma na sigurnu ruku uz dodatak da poznaje tko je bio da Gama i upoznat je sa političkim uređenjem na Novoj Kaledoniji..
Želim mu sve najbolje i neka nastavi tako.Jednog dana kritičari će imati i njegovo djelo kao dio radnog materijala.Barem mrvicu..
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 18:44   #40
Prvu knjigu koju sam pročitala - Pravi se da ovo nisi vidio. Zabavno, zanimljivo, nasmijala sam se, iako za moj ukus previše pijančevanja. Ne ide me baš to preživljavanje na alkoholu i takvim gadarijama.
Zec na mjesecu... a ajme majko. Točno to, čisto razočaranje, sve je zbrda-zdola pogotovo one medenićeve eskapade pod nazivom pisanje.
Kombinacija... nije loše. Na super način je prikazao čitavu sitaciju. Sviđa mi se.
Čitala sam nešto sitno gonza po fejsu i čini mi se ko da se šalković onako poprilično puše i sve je dosadniji tako da... pripisujem pravi se... one hit wonderu
londonfalling is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:27.