Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.05.2010., 01:08   #41
Šalković vs.Rostuhar

Jedan Šalković se ne more uopće usporedit s mojim najdražim putopiscenm Davorom Rostuharom..Ovo što Šalković piše,ustvari što piše??Fali se di je bija,nabija sol na ranu ljudima koji krpaju da skupe za putovanje
I što je reka čovik jedan tu..Pravi putnici su tu negdi na cesti,prose,sviraju,konobare,rintaju ka stoke da bi skupili za put
Pročitajte vi knjige od Rostuhara pa ćete vidjeti svu strast u svezi putovanja,prave vrijednosti i osjećanja,Davor is the living legend
Šalković o bodova-pratim njegov gonzo i nema se tamo što čitat
TropaDeElite is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 17:55   #42
Quote:
TropaDeElite kaže: Pogledaj post
Jedan Šalković se ne more uopće usporedit s mojim najdražim putopiscenm Davorom Rostuharom..Ovo što Šalković piše,ustvari što piše??Fali se di je bija,nabija sol na ranu ljudima koji krpaju da skupe za putovanje
I što je reka čovik jedan tu..Pravi putnici su tu negdi na cesti,prose,sviraju,konobare,rintaju ka stoke da bi skupili za put
Pročitajte vi knjige od Rostuhara pa ćete vidjeti svu strast u svezi putovanja,prave vrijednosti i osjećanja,Davor is the living legend
Šalković o bodova-pratim njegov gonzo i nema se tamo što čitat
Jedini Rostuharov problem je što je poluobrazovan i što ne zna pisati... A to je priličan problem za nekoga tko bi htio biti pisac. Ali zato je dobar fotograf.
A oko Šalkovića se slažemo.
I obojica su žešći pozeri, samo na različite i različito iritantne načine.
Dominicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2010., 17:32   #43
???

Oprosti molin te ali jesi ti čitao njegove knjige??
Rostuhar je tata mata za putopise+fotografije
Ne slažem se da je poluobrazovan,čovjek ne da ima dušu nego je njegova duša u knjizi koliko prekrasno piše..Ne znam ni jednu njegovu knjigu koja me nije ostavila bez daha Najdraža npr mi je -Na putu u skrivenu dolinu
Totalno sam uživala u toj knjizi
Ne znam,nemam riječi kad je on u pitanju
Čovik je skroz skroman,daje naglasak na unutarnja događanja ,emocije u svezi putovanja,njegova razmišljanja..ma sve..
TropaDeElite is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2010., 21:18   #44
Ne bih se slozio da je tata mata, nije ni blizu. Ima ideja ali ih ne zna realizirati nego se pogubi a i fotografije mu i nisu nesto

Procitaj Bebekovu Santhanu i nakon nje garantiram da ces promijeniti misljenje o Rostuharu.

No posto moram bit on topic reci da je Salkovic los u bilo kojem pogledu jako los
__________________
Only God can judge me!
listopad is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 22:57   #45
Šalković mi se svidio svojim "Zecom" jer je opisao ljude i Zagreb baš onakvim kakvi jesu (iako sam i onda pomislila da je malo prestar da ima takva razmišljanja, jer su po mom mišljenju to razmišljanja nekog alternativno nastrojenog tinejđera koji nije zadovoljan ničime, počevši od hrane koju jede doma do ljudi koji se šeću ulicom, i smeta mu sve jer ujutro mrzi samo sebe a popodne cijeli svijet), onda sam dobila "Oko cucka" i nakon prvih 20 stranica likovi su isto ko i u "Zecu", Zagreb je isti, ta njegova wanna be egzistencijalna kriza u kojoj su njevgovi likovi je ista...
Lijepo je vidjeti pisca koji svakom svojom knjigom otkriva nešto novo, pokazuje neku svoju drugu stranu i dokazuje se da može nešto više od samog ponavljanja istih ljudi samo kaj to više nisu Pero i Micika, neko Štef i Đurđa.
Ali Šalković nije jedan od tih pisaca... Možda će jednog dana to i sam shvatiti i konačno prestati biti toliko ogorčen na svijet u kojem živi, prihvatiti to i napisati knjigu koja će izći iz njegova srca i sve nas oboriti s nogu.
__________________
She says it helps with the lights out.
ShirleyTemple is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 17:03   #46
?

Ljudi pa nije pisanje neki plan,to samo dođe i pišrš..Nema tu naobrazbe,planove bitan je feeling i ono što si doživio,no ja ne mogu očekivat da sad svi vole Davora kao ja,ukusi su različiti,a fala na ovoj preporuci,pročitat ću
TropaDeElite is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 00:54   #47
Quote:
TropaDeElite kaže: Pogledaj post
Ljudi pa nije pisanje neki plan,to samo dođe i pišrš..Nema tu naobrazbe,planove bitan je feeling i ono što si doživio,no ja ne mogu očekivat da sad svi vole Davora kao ja,ukusi su različiti,a fala na ovoj preporuci,pročitat ću
Je, plan je. To je planski i trajan i promišljen rad.
Je, ima naobrazbe. Ako pišeš više nego što čitaš, ne valja ti pisanje.
Je, bitan je feeling. Ali ako ga ne znaš pisati i ako je to samo tvoj feeling, pišeš smeće.
A ako ne čitaš dobre putopise, onda ti je dobar i Davor Rostuhar.
Dominicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 00:50   #48
Quote:
selobirty-a kaže: Pogledaj post
Ne znam je li netko čitao? Neki dan bio na njegovoj stranici i privukao me taj zov avanturizma. Kaže (Šale) da njeguje kult akcije i gonzo žurnalizam. Gonzo je idi na lice mjesta, doživi i napiši. Dakle, nemoj pričati nego uradi, pa onda piši; budi jedan od aktera događaja, a ne posmatrač. I to još nametnutih događaja. Ovdje se subjekt postavlja u poziciju onoga koji sam kreira događaj. Akciju. Sve me to privuklo na Šalkovićevoj stranici i na stranici Instituta za akciju gdje je Hrvac jedan od pročelnika. I tako zaintrigiran, počnem ja čitati njegove tekstove u pdf-u na pomenutoj stranici. I pročitam nekoliko putopisa i skoro sve priče iz prve knjige com.opanci.com.obojci. I splasne mi oduševljenje. Očekivao sam nešto mnogo snažnije, strastvenije, kad ono- poprilična anemičnost. Nekih, ne svih tekstova. Nekoliko njih me ono žacnulo. I sad ja već pomalo razočaran odlučim sve to zatvoriti i poslati Šalkovića u vječna lovišta, kadli mi zapne za oko jedna njegova kratka priča objavljenja u Večernjem 2006-te, pod nazivom Ive Padež. I poprilično me obraduje. Fina pričica. U maniri starih majstora, ali sa neizbježnom domaćom, pomalo opskurnom atmosferom (inače, to je jedina zamjerka). I tako mi ta crtica vrati vjeru u Šalkovića. Što vi mislite o svemu?
Jesi pročitao Pravi se da ovo nisi vidio? Knjiga je mrak
Pandora Warhol is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 14:33   #49
Ja sam pročitala prvih 50 stranica Pravi se da ovo nisi vidio i nije me baš oduševilo..
No, Zec na Mjesecu sam pročitala do kraja i u čitavoj knjizi mi se dopala samo jedna i pol stranica gsje se opisuje on a legenda o zecu...sve ostalo mi bilo bezveze....
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 22:37   #50
:))

Ja čitam ono što me zanima,ne brine me misli li tko da je to dobar ili loš putopisac
Meni je Rostuhar odličan
A za naobrazbu opet se ne slažem)Ipak je to putopis
TropaDeElite is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 23:19   #51
čitao sam u večernjem pet šest njegovih članaka napisanih na putovanjima po srednjoj i južnoj americi. sve u svemu - srednja žalost, takav putopis mogao je napisati bilo tko s imalo literarnog talenta da se zatekao u tom kraju i toj situaciji. nema nekog posebnog duha niti šarma po kojem bi se izdvajao od mora sličnih putopisaca. za razliku od već spomenutog rostuhara ili pak pauletića čitajući čije putopise umireš od smijeha, jer su napisani i informativno, a i kao vrhunska zajebancija
__________________
thirty - ought six
13 shells is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 23:29   #52
Jednom riječju - isprazan. Čitala sam Zeca na Mjesecu, to je Glorijin ljubić napisan muškom rukom, samo s malo manje romantiziranja, osim bolno idealizirane slike glavnog junaka - boem, avanturist, jebač, ali i poudzani muškarac, ah, tako dalek i nedokučiv. Zapravo, zanimljivo koliko Šalković (čak umješno) secira neke sterotipe, i napiše roman - prokleto stereotipan.

I nitko me neće uvjerit da ono nije hommage - samom Šalkoviću.
__________________
"...practices that were long abandoned - imprisonment without trial, the use of war prisoners as slaves, public executions, torture to extract confessions, the use of hostages and the deportation of whole populations - not only became common again, but were tolerated and even defended by people who considered themselves enlightened and progressive." George Orwell, 1984.
Linda Hathor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 23:47   #53
jednom riječju - to je pisanje u svrhu samopromocije, ništa drugo i ništa više
__________________
thirty - ought six
13 shells is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 23:49   #54
Htjela sam reć da mislim da je u mladom Medeniću puno selfpercepcije mladog Šalkovića.

A ljudi daleko više upućeni u tematiku mi objasniše da je njegovo dobivanje književne nagrade za to djelce - čista smijurija.
__________________
"...practices that were long abandoned - imprisonment without trial, the use of war prisoners as slaves, public executions, torture to extract confessions, the use of hostages and the deportation of whole populations - not only became common again, but were tolerated and even defended by people who considered themselves enlightened and progressive." George Orwell, 1984.
Linda Hathor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 00:08   #55
Jel čitao tko ovu njegovu knjigu kaj se prodaje na kioscima za 30 kuna? Ne mogu se sjetiti naziva, a čitao sam preporuku u večernjaku, kombinacija doo, tak nešto.
Dead Souls is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 00:52   #56
Quote:
Dead Souls kaže: Pogledaj post
Jel čitao tko ovu njegovu knjigu kaj se prodaje na kioscima za 30 kuna? Ne mogu se sjetiti naziva, a čitao sam preporuku u večernjaku, kombinacija doo, tak nešto.
Ja sam čitala. A gle, nećeš past na guzicu, ali meni je bila ok. Radi se o nekom liku koji živi u Americi koji dođe u Zagreb kako bi pomogao bratiću da proda neku firmu (nešto s čelikom, željezom idk) nakon smrti strica i bratićevog oca, i kako se susreće sa birokracijom, reketarima, mito, korupcija, policija i tako. Hrvatska stvarnost manje više.
__________________
ŠALIM SE
seka.iz.osijeka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 00:57   #57
E hvala. Ma ok i ne očekujem neko remek djelo, tako da ću joj dati šansu!
Dead Souls is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 09:17   #58
evo..nažalost, moram se ponovo oglasit!

puno se promijenilo u godinu dana što sam se "natezala" oko Šalkovića i branila ga, ajmo reć. Tad sam ga počela pratit na fejsu "gonzo-putopis uživo" - evo mu reklama :P i moje mišljenje o njemu se rasplinilo, a isto tako i mišljenje o njegovim knjigama . Valjda sam odrasla .
Ajmo, random. Nedavno sam u 8. katu Danijele Trobović gledala emisiju o putovanjima i kao jedan od gostiju je bio i Šalković...Moram reć da je lik bio skroz ok, normalan i čak nekako sramežljiv, al kad čovjek čita taj gonzo putopis dođe mu slabo-bar meni! Užasno me iritiraju ljudi koji sami sebe nazivaju somovima (kao riba som) i pričaju o sebi u trećem licu pa to treba ispast simpatično, a totalno je glupo. Od njegove cijele stranice koja bi trebala bit namijenjena putovanjima, ja najmanje saznam o putovanjima. Znam di je..al ne zaznam ništa posebno zanimljivo o zemlji. Dapače, više saznam čitajući wikipediju. Slike su također ništa specijalno. Doduše, cijenim njegov humanitarni rad. Koliko god netko bio pun sebe ili slično, humanitarni rad je humanitarni rad i kao krajnji cilj, ipak, pomaže nekom.
A šta se tiče knjiga. Dakle i dalje stojim iza onog što sam rekla da on nije neki veliki pisac, možda ni osrednji, jako se trudi kopirati druge..ili se i ne trudi, al tako ispadne šta je još gore . I da..ipak se slažem s ljudima koji su onodobno, kad sam se prvi put oglasila o njemu na forumu, rekli da su mu likovi u njegovim knjigama karikature. Šalković ne voli stereotipe, a likovi na kraju ispadnu baš nakaradni.

Al, eto, stoji to da nije loše svako malo pročitat i takvu knjigu. Ima momenata kad uspije čitatelja (mene) nasmijat i ima momenata kad se pronađem u rečenicama. Al tog, na kraju krajeva ima gotovo u svakoj .

Ipak, volila bi pročitat njegovu knjigu koja još nije izašla "Sretno dijete". Autobiografija, navodno.

U svakom slučaju..nekad mislim da je fejker,a nekad da je "obični" tip koji je imao sreće u životu i onda bi malo i piskarao usput :P

Uglavnom, Šalkoviću, prava si somina..al, eto, nisi mrzak. Piši, brate, ako ti se piše. Ko će te čitat super, ko te neće odlično
voxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2011., 16:11   #59
Nulti Meridijan

Čitao sam njegov "Nulti Meridijan". Ovako, knjiga je strašno zabavna, a autor u više navrata prilično duhovit. Čita se lako i brzo i budi strašnu želju za putovanjem. Ali to je gonzo putopis, nije ozbiljna knjiga koja ozbiljno obrađuje određeno geografsko područje. Ako je smjestimo u njezin pravi žanr, više nego ok.
marko antonije is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 23:24   #60
Šalković i njegov gonzo-dno dna!!ne može gore! onak gledam njegove objave na fejsu i smuči mi se život od velike većine.DISLIKE ŽEŠĆI!!!!
a Rostuharu se stvarno,bez imalo pretjerivanja,divim.odličan,odličan čovik,ja želim postati takva za par godina.ma ne moraju ljudi uopće znat ni čut za mene,al full bi tila bit kao on u tome je poanta.
boom chuck boom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:29.