Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.05.2015., 12:52   #1
Literarno novinarstvo. Najbolje knjige ovog zanra?

ili knjizevni zurnalizam..
konacno sam nasla naziv za meni omiljeni zanr.


a genre of writing that uses literary styles and techniques to create factually accurate narratives The literature of reality.

najpoznatija knjiga ovog zanra je vjerovatno capoteov in cold blood , opis ubojstva peteroclane obitelji.

dali volite ovaj zanr? koje knjige ste procitali?
jeste li culi za nesto aktualno sto se tice ove vrste literature?
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2015., 01:57   #2
sta nitko ne cita ovo? ni hunter s. thompsona? andy mcnaba?
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2015., 02:15   #3
tako i meni skoro pa nitko da odgovori za kamenac.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2015., 20:19   #4
bome ni kod tebe zasad jos nista.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2015., 20:21   #5
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2015., 20:56   #6
Daj iowa dok čekamo napiši malo o tom žanru za kojeg ja očito ne znam, par knjiga koje bi mogla preporučiti, ovo ono..

Capoteovu knjigu sam čitala nesvjesna da je predstavnica nekog posebnog žanra.
Ulloa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2015., 23:58   #7
problem je sto nema previse pisaca koji pisu ovakve knjige, ili ima ali nisu dovoljno dobri. zato i trazim.

skuzih kak se zove i na engleskom, new journalism.

ukratko novinarstvo kao literatura. ili kad se pisac (pravi )uhvati pisati o nekom stvarnom dogadaju, na malo poetican nacin.

(spada u zanr nefikcionalnog pisanja, znaci mora zadovoljiti kriterije zurnalizma, istinitost, i kriterije fikcionalnog pisanja: postivatanje retorijskih sredstva...)


npr. sto bih preporucila : every day is for the thief od teju cole
tip zivi u new yorku i vraca se nakon 20 godina u svoj rodni grad lagos, te pise o stanju stvari tamo, korupucija, kriminal . a sve to na jedan prelijepi nostalgicni nacin.
ima i slika




“Money, dished out in quantities fitting the context, is a social lubricant here. It eases passage even as it maintains hierarchies. Fifty naira for the man who helps you back out from the parking spot, two hundred naira for the police officer who stops you for no good reason in the dead of night, ten thousand for the clearing agent who helps you bring your imported crate through customs. For each transaction, there is a suitable amount that helps things on their way. No one else seems to worry, as I do, that the money demanded by someone whose finger hovers over the trigger of a AK-47 is less a tip than a ransom. I feel that my worrying about it is a luxury that few can afford. For many Nigerians, the giving and receiving of bribes, tips, extortion money, or alms--the categories are fluid--is not thought of in moral terms. It is seen either as a mild irritant or as an opportunity. It is a way of getting things done, neither more nor less than what money is there for.”



hunter s thompson kad se pridruzuje hells angelsima i pise kako mu je bilo. kasnije ga to skoro kostalo glave jer je osudio jednog za silovanje.




“It was obvious that he was a man who marched through life to the rhythms of some drum I would never hear.”


ukratko , ono sto bi salkovic rado bio, kad pise na svojim putovanjima, (ovaj stil se zove i gonzo journalism) ali mu ne uspjeva bas, jer mu stil pisanja ne zadovoljava kriterije.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 00:30   #8
Pogledat ću ovog Thompsona, izgleda napeto.
Ulloa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 11:21   #9
ne volim taj žanr.
Uvijek imam dojam da se netko uhvatio stvarnog događaja pa ga kiti " literarnim alatima" jer nema dovoljno talenta da smisli priču.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 12:44   #10
ta teza ti ne drzi bas vodu jer ovim zanrom se uglavnom bave pisci koji su se vec afirmirali kroz pisanje fikcije.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 21:35   #11
Bome se drži to od Dlapeka, ne generalno ali tu i tamo.

K tomu, kad kažem knjiga mislim fikcija. Kao čitateljicu me ne privlači taj žanr, miješanje jednog i drugog. Capoteovu knjigu sam doživjela kao roman a vidjet ću sad čemu je nalik Thompson..
Ulloa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 22:01   #12
Quote:
Ulloa kaže: Pogledaj post

K tomu, kad kažem knjiga mislim fikcija. .
citas samo fikciju?
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 22:22   #13
mislim da u ovom zanru je presudno dali netko zna pisati, dali ima smisla ili ne. i onda ako uljepsa radnju, jos bolje.

inace tom wolfe je otac ovog zanra.

The Electric Kool-Aid Acid Test is a nonfiction book by Tom Wolfe that was published in 1968. The book is remembered today as an early – and arguably the most popular – example of the growing literary style called New Journalism. Wolfe presents an as-if-firsthand account of the experiences of Ken Kesey and his band of Merry Pranksters, who traveled across the country in a colorfully painted school bus named "Further".



“Everybody, everybody everywhere, has his own movie going, his own scenario, and everybody is acting his movie out like mad, only most people don’t know that is what they’re trapped by, their little script.”
― Tom Wolfe, The Electric Kool-Aid Acid Test


ne znam ali meni je ovo super zanr.
pura vida.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 23:47   #14
Quote:
iowa kaže: Pogledaj post
citas samo fikciju?
Knjiga je fikcija (osim kad se radi o monografiji/biografiji/autobiografiji/dnevničkim zapisima).
Žurnalizam je drugi par opanaka.
Ulloa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 10:46   #15
Znanstvene knjige, putopisi, povijesne knjige, priručnici, vodiči, almanasi, akademske publikacije, eseji, kritike, samopomoć?

Knjiga je knjiga!
dajdosta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 10:54   #16
Quote:
Ulloa kaže: Pogledaj post
Knjiga je fikcija (...)
Lol
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 12:22   #17
Quote:
dajdosta kaže: Pogledaj post
Znanstvene knjige, putopisi, povijesne knjige, priručnici, vodiči, almanasi, akademske publikacije, eseji, kritike, samopomoć?

Knjiga je knjiga!
Knjiga/knjižica je i ona s uputama za kosilicu/gulilicu za krumpir/stroj za pranje rublja, no biram(o) ih po sadržaju.

Puno toga ovisi o autoru, pa su primjerice dnevnički zapisi Cvetajeve fikcija samo takva iako po definiciji spadaju u iowin omiljeni žanr the literature of reality
Ulloa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 12:29   #18
Quote:
Ulloa kaže: Pogledaj post
Puno toga ovisi o autoru, pa su primjerice dnevnički zapisi Cvetajeve fikcija samo takva iako po definiciji spadaju u iowin omiljeni žanr the literature of reality
nista manje vrijedno.
a vidim da po ovome zadnjem sto si navela i nisi bas skuzila o cemu pisem, jer inace nebi pisala u ovakvom podrugljivom tonu.

Quote:
Ulloa kaže: Pogledaj post
samo takva iako po definiciji spadaju u iowin omiljeni žanr the literature of reality
zanr se zove new journalism, ili na njemackom literarischer journalismus,
to literarture of reality je samo bio opis zanra.

Zadnje uređivanje iowa : 29.05.2015. at 13:04.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 13:08   #19
To što ti u mojim postovima vidiš i ono čega nema je zasebni problem, probaj biti pozitivna.

Cvetajevu sam spomenula kao granični primjer, ima ih još.
Što je Report of the President's Commission on the Assassination of President Kennedy ako ne vrhunski fantasy kojeg se čita s užitkom (iako nominalno spada u ovaj tvoj omiljeni žanr)? Nenamjerno/neplanirano je probio granicu žanra..
Ulloa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 13:17   #20
Quote:
Ulloa kaže: Pogledaj post
To što ti u mojim postovima vidiš i ono čega nema je zasebni problem, probaj biti pozitivna.
mislim da ti imas taj problem, jer ja tebe pitam dali citas samo fikciju, posto si rekla, da je za tebe knjiga prvenstveno fikcija na sto mi ti onda odgovaras : knjiga je fikcija...
kao da non fiction nije knjiga.

probaj i ti biti pozitivna.



Quote:
Ulloa kaže: Pogledaj post
T

Cvetajevu sam spomenula kao granični primjer, ima ih još.
Što je Report of the President's Commission on the Assassination of President Kennedy ako ne vrhunski fantasy kojeg se čita s užitkom (iako nominalno spada u ovaj tvoj omiljeni žanr)? Nenamjerno/neplanirano je probio granicu žanra..
ne znam za tu knjigu, niti kako je pisana, niti dali je istinita, pa ne mogu rec dali spada u taj zanr. ali ako ima elemente fantasya, onda ne.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:53.