Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.08.2016., 14:51   #1
Zdravlje ili faks?

Lijep pozdrav svima,nigdje nisam vidjela da se spominje ova tema,a i pošto mi je malo hitno da čujem mišljenje nepristranih osoba,otvaram novu temu.Malo će bit podulje.Imam 20 godina i prva sam godina prava u ZG.Ispočetka se nisam snašla najbolje jer sam po prvi puta bila odvojena od obitelji s kojom sam dosta vezana i bila sam u takvom okruženju u kojem nisam mogla učiti.Knjige sam se "pošteno" uhvatila tek sad u drugom semestru i svaki dan učim po 14h,jedva da pauze uzimam,imam grižnju savjesti ako uzmem pauzu od 5 minuta,a pamćenje-prije fenomenalno,čak i iznadprosječno,sada nikakvo.Iako sam položila rimsko pravo s 5 (oni koji studiraju pravo znaju kolko truda treba u to uložit) i još uz to što sam toliko je*eno osjetljiva i sve uzimam k srcu,osjecam se kao da mi je netko ispržio mozak.Koncentracija mi je za ništa,nemam volje za živjeti.Od 2.mjeseca imam panične napade(skoro svaki dan).Počela sam i poskrivečki uzimati i tablete za smirenje jer drugačije ne mogu zaspati,a i ako zaspim,još se umornija probudim.Kavu pijem na litre u nadi da će mi pomoć u koncentraciji,ma vraga,još je gore.Činjenica da toliko sati dnevno učim pada u vodu jer mi je koncentracija nikakva i praktički samu sebe tjeram na čenje.Nemam više motivacije za učenje,kao i za život uopće.Ne znam kad sam zadnji put izasla van s društvom van,jednostavno nemam volje.Kažu mi neki da je to zato jer se ne znam organizirati,no ja sam takva osoba ako svaki svoj slobodni tren ne provedem za knjigom,počinjem paničarit opako i dramatizirat.Uglavnom poklapaju mi se svi elementi s burn out sindromom.Dečka imam već 10 mjeseci i vidimo se svaka 2 tj otprilike na 2-3 sata .Jer eto,toliko učim,no već mi je i on počeo prigovarati da sam njega zapostavila i da mi je faks bitniji (lako njemu pričat kad radi i samog sebe financira).Roditelji vide da sam psihički i fizički u rasulu i da ne mogu više.I sami su mi rekli neka se prebacim na neki lakši faks,no ja sama sebi ne bih mogla oprostiti to.I jako me strah njihovog razočarenja.A sad se bliže jesenski rokovi i ne bih si željela dopustiti pad godine,preponosna sam za to.Tip sam osobe sa stavom "ili jako ili nikako". No vidim da ovako više ne mogu i da mi je ovo zadnja prilika da stavim zdravlje na prvo mjesto.Tako je i u srednjoj bilo.Osjećam se kao da sam krenula dalje što se tiče akademskog uspjeha,no da sam mentalno na razini 14-godišnjakinje.Kao da sam zapostavila svoj emocionalni i mentalni razvoj zbog uspjeha u školi.I eto,uspjela sam,bila sam jedna od najboljih učenika u generaciji,no sad uviđam da to nije ničeg vrijedno...Socijalnih vještina nemam iako imam 20 godina,osjećam se kao društveni kripl.Tu ne pomaže činjenica što sam introvert i ionako ne volim provoditi previše vremena s ljudima koji crpe moju energiju.Evo i ovaj tekst koji pišem je napisan zbrda-zdola.Ne mogu kontrolirat svoje misli niti svoje emocije,sve zbog jebenog faksa.Uopće se ne mogu opustiti i ne znam kad sam zadnji put uzela 30 min samo za sebe bez grižnje savjesti.Ludo sam ambiciozna osoba,no uviđam da sve ima svoje granice.Pišem ovo ovdje,u nadi da ću dobiti objektivni odgovor nepristranih ljudi,pa da me bar malo usmjeri u onom što bih trebala raditi.
Hvala unaprijed!
Hnjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 15:19   #2
Ne voliš ni stavljat razmak iza točke i zareza a bome ni udarat enter

Gle, ti se moraš dogovoriti sama sa sobom što zapravo hoćeš. Jer ti bi malo pišila malo kakila, a sve to uz uvjet da ne smrdi. A to ne ide. Ako hoćeš nešto promijeniti onda prvo moraš promijeniti sebe, a tu opravdanja "ja sam takav tip" služe samo za opravdavanje vlastite lijenosti u započinjanju tih promjena. Nitko ti neće dati orden za sjedenje uz knjigu jer ne broje se sati žrtve nego stečeno znanje.

Eto, objektivno i nepristrano.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 15:45   #3
Učenje je uglavnom užitak kada te nešto zanima.
Mislim da moraš upitati sebe je li pravo uopće to što te zanima.
Ako se toliko mučiš, nisam sigurna, a tek si na početku i nije kasno da promijeniš područje.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 15:56   #4
do toga obično dođe kod studenata pri kraju faksa, a ako je došlo već na početku, nije dobra prognoza.
ladybug24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 15:58   #5
možda se jednostavno bojiš odrasti, pa sa ovime na neki način odgađaš daljnji rast...što ne pomaže i ne odgađa starenje...život..itd.
moraš sama sebi postaviti male, ali ne kamen oko vrata = ideje, koje ćeš pretvoriti u ostvarene ciljeve.
da ti budu zadovoljstvo, a ne tlaka..
zašto se toliko mučiš?
1 sat odmora...1 sat za sebe nije ništa...ako sa time dobiješ bezbroj broj sati u danu za učenje..razmišljaj tako...
step by step....dok se ne snađeš....vjerojatno te odlazak od roditelja pogodio više nego si mislila i htjela..pa si ostala u tom kuferu..
krug te guši, mislim da je ovo prvi korak svjesnosti...da moraš učiniti promjene..
i ovo je puno...
a sad dalje..
sretno
__________________
rolling in the deep
dadana22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 16:20   #6
Nije stvar u fakultetu nego u tebi, odnosno u načinu na koji percipiraš sebe, svoje vrijeme i obaveze.

Od fakulteta se razboljevaju ljudi koji nisu dorasli zadatku, ili intelektualno ili psihološki. Jer znam nekoliko ljudi koji su završili pravo u roku, s tim da su imali normalan društveni život (izlasci, veze itd). Kasnije su našli posao i uspješni su ljudi.

Imala sam na faksu prijateljicu koja je bila perfekcionist. Imala je sve petice i uvijek najbolje seminare. Ali u tih pet godina faksa, ona uopće nije imala studentski život. Kad god je naše društvo bilo na kavi, ona si je zacrtala da će biti 15 minuta. I stvarno, 15-u minutu ona bi se uredno kao robot ustala i otišla dok mi bi ostali sjediti bar još pola sata i družiti se. Vani je išla sa nama jednom-dvaput godišnje, dok smo mi izlazili svaki četvrtak, osim kad su bili ispiti. U kino ili šoping je jednom otišla sa nama.

I znaš što se na kraju dogodilo? Mi ostali smo isto u roku završili faks. Ona je ostala perfekcionist i kao takva otišla na posao. I nisu joj produžili ugovor. Kasnije je neko vrijeme bila bez posla. Jer poslovni svijet ne trpi perfekcioniste. Jer moraš raditi u uvjetima koji nisu idealni. I jer se moraš znati puno puta snaći, improvizirati u poslu. A to se ne stječe bubanjem napamet, nego razvijanjem socijalne inteligencije, koja je jako bitna u poslovnom svijetu.
Elica Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 16:28   #7
Draga autorice, kao da gledam jednu svoju poznanicu (isto s prava :-) ) s prve godine u domu. Cura se maaalko opustila pred kraj faxa, do tad si je uništila živce i zdravlje.

IMHO tebi treba restart. Znam da se rokovi bliže, međutim, uzmi si dva dana samo za sebe - ni sa kime ne idi na kavu, pusti sad obitelj, dečka. Samo ti, bez knjige, izađi malo u grad, sjedni u park... ili ako više voliš, uzmi si neku seriju, grickalice i cijeli dan provedi u krevetu. Odmor! Knjiga ne postoji.

Drugi dan, sjedni sama sa sobom i bilježnicom (nađi si neku diiivnu za dnevnik/svaštaru ) i napravi plan! Dovoljno si disciplinirana da učiš 14 h dnevno, pa ćeš biti dovoljno disciplinirana da napraviš plan.

Kreni prvo sa navikama - ujutro si napravi neke vježbice, obavezno jednom dnevno izađi van prošeći pola sata. Obavezno jednom dnevno jedi smoothie ili voće/povrće, banane, orahe i med. Uzmi si neke multivitamine kvalitnije.
Zaboravi kavu u tim količinama, dvije - šalice su više nego dovoljene. U početku će te boliti glava i imat ćeš problema sa spavanjem - proći će nakon 3 dana oboje, izdrži, možeš ti to!

Kad ti se uspostavi ritam i prođe to razdoblje detoksikacije, spavat ćeš bez brige. Nemoj se navući na helexe ili slično, teško se skida s toga. Okreni se prirodnim smirujućim čajevima navečer - pomoći će ti zaspati i za detox. Kavu poslije 17 h zaboravi.

Drugo - učenje. Razdijeli si u cjeline. Uči uz štopericu, nariktaj si na mobu 50 min. Onda 10 min pauze gdje ćeš se dignuti od stola i otići bilo gdje, otplesati pjesmu, pogledati vijesti, bilo što drugo. I tako 3 - 4 sata u komadu maksimum, onda duža pauza za ručak, šetnju.

Vjeruj mi da će ti se onda mentalne stvari posložiti - prvo mijenjaj navike, kad se dovedeš u red fizički, kad prođu rokovi, onda si napravi novi plan kako razviti neke druge vještine - veza s dečkom, obitelji, same sa sobom i svima ostalima.

Ne pričam bezveze, radila sam u školi, prošla edukaciju, radila s hrpu ljudi pred popravne/ispite i ovo je recept isprobani koji pali

Znači - jedan/dva dana restart u vidu apsolutnog odmora, bilježnica, plan, popis za šoping (vitamin, čaj, voće, povrće) i onda udri
Breeda is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 16:33   #8
Predlažem drugi fakultet, jer Rimsko pravo i stres na prvoj godini nisu mjerilo ničega s obzirom na sranja koja te čekaju na 3. i 4. godini, tj težina i stres rastu eksponencijalno.
Definitivno nisi za taj fakultet, na svoju sreću, jer se isti na kraju ionako malo kome uopće isplatio.
blort is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 16:43   #9
to gledanje u knjigu bez prestanka je čisto nasilje nad mozgom. zato je i zakazao.
i onda ćeš na kraju zablokirati na ispitu od tog kaosa u glavi.

nekako sve to izgleda opsesivno.
što je najgore što se može dogoditi ako padneš ispit? zašto je to smak svijeta?
ladybug24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 16:59   #10
Imaš roditeljsku podršku, dakle nitko te osim tebe same ne tjera na ovo.
Po meni trebaš birat zdravlje.
Moraxella is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 17:14   #11
Quote:
Hnjo kaže: Pogledaj post
Pišem ovo ovdje,u nadi da ću dobiti objektivni odgovor nepristranih ljudi,pa da me bar malo usmjeri u onom što bih trebala raditi.
Hvala unaprijed!
Ne znaš učiti, uče se samo najvažnije stvari, ostalo se zanemari jer nije vrijedno truda i vremena. Pišti si natuknice, podcrtavaj definicije i njavažnije ostalo zanemari, tako ćeš si uštedjeti na vremenu.
Izbij si iz glave da svaki ispit trebaš proći sa odličnim, dovoljno je da ga prođeš, snizi kriterije ako vidiš da si pretjerala u očekivanjima.
Isto tako trk psihijatru po neke antidepresive da ne kreneš u psihozu i ostale pizdarije (panične napadaje, okp, burn out, depresija). Čuvaj svoje zdravlje i njemu daj prioritet.
Slobodne aktivnosti su jako važne jer tako čistiš glavu i oslobađaš se stresa, te tijelo oslobađaš napetosti kojoj si svakodnevno izložena. Ta napetost koja se skupila u umu i tijelu te cijepa na proste faktore, puknit ćeš tako. Daj si hitno 7 dana pauze, odi negdje na neko mirno mjesto gdje ćeš se opustiti a nakon toga kreni učiti par dana pred ispit..
Opusti se, ne mora sve biti idealno, niti za deset, to uništava čovjeka, u svemu što radiš trebaš vidjeti mrvicu zabave a ne apsolutni napor i stiskanje zuba.. Nitko to ne može izdržati, ali ti još sebe na to dodatno prisiljavaš. Spusti letvicu jer ćeš se tako uništiti...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 19:08   #12
Sve ovisi o tome koji je tvoj osobni stav prema pravu? Voliš li to što studiraš? Vidiš li se jednog dana u odvjetničkom uredu, na sudu? Pritom je jako bitno da stekneš realnu sliku tog okruženja jer pravo u Hrvatskoj nije nalik na ono kako ga možda poimamo iz odvjetničkih serija, ali to zasigurno već dobro znaš. U pravosuđu ima najmanje pravde, zaboravi idealizam i pripremi se na surov svijet koji makijavelistički gazi sve pred sobom.

Druga stvar koja mi je pala napamet dok sam čitao tvoj post bila je: ozbiljno razmisli o promjeni studija. Osobno znam ekipu starog sustava koja je zapela na 4. godini prava i godinama nakon toga ni makac, a do treće su godine došli redovno i bez problema. Ne znam po čemu se Rimsko danas polaže, ali prije je to bila samo jedna knjiga (Horvat ili Romac) koja je izgledala smiješno u odnosu na predmete koji te čekaju na 3. i 4. godini. Ovo ti pišem najdobronamjernije moguće. Izgubiti jednu ili dvije godine studija nije strašno, puno je strašnije što si možeš učiniti svome zdravlju. Suptilniji ljudi na pravu pucaju pod pritiskom, uvijek bilo, uvijek bit će. Mlada si… razmisli!
Wotren is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 19:18   #13
Drugima ovo zvuči stvarno grozno kad čitaju, ali evo da te malo utješim - ja sam bila takva dok sam studirala i evo sve je sa mnom više-manje ok

Ajde, stisni sad zube još do 9. mjeseca, položi što ti je ostalo, da ne padaš godinu. Ovaj strah i panika su ti gorivo. Čim položiš, zaboravit ćeš na sve to.

Sad ti se čini da ništa ne pamtiš, ali ako sve pročitaš, razumiješ i ponoviš, sjetit ćeš se svega kad bude trebalo na ispitu.

Pa od sljedeće godine, kad znaš da si takav perfekcionist, počni učiti na vrijeme da se ne dovodiš u ovakav vremenski stisak.

Do kraja faksa ćeš se već opustiti i razvijati i socijalne vještine. A nakon faksa odvikavanje od kave
Alienica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 19:40   #14
Nije ni čudno da si u rasulu kad učiš 14 sati dnevno. Uči ubuduće redovito tako da se možeš posvetiti i ostalim poljima u životu kao što su prijateljstva i neki hobi. Naravno, ako si sigurna da je taj fakultet za tebe.
Klimava is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2016., 04:25   #15
ni jedno ni drugo nego sex
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:38.