Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2017., 18:24   #21
Ako se pod "pravo" ne misli na pravo na besplatan prijevoz.

No, pošto ljudi iznad pišu da su ih odbijali u takvoj situaciji...
Iako mi nema baš smisla da se za tvoje darivanje krvi nagradi firma u kojoj trenutno radiš (time da više ne mora plaćati prijevoz- koji ti možda inače koristiš za benzin, a ne za ZET). Jedino ako ideja nije da postaješ poželjniji zaposlenik jer tu poslodavci mogu uštedjeti na tebi
__________________
Često postavljena pitanja: Android, iPhone
Pravila: Mobilna tehnologija i telefonija i Usporedbe mobitela.
Mjesto za oglašavanje mobitela.
assassin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 19:23   #22
Quote:
Tihač88 kaže: Pogledaj post
Zanima me ako doniraš krv 20 ili više puta, pa imaš pravo na godišnji pokaz zet-a, a zaposlen si, da li onda u firmi ne dobivaš više putne troškove?
Dobro su ti odgovorili. Dobivaš normalno putne troškove.
Ukoliko ostaneš bez posla, imaš pravo na besplatan godišnji pokaz.

Nezaposleni također imaju, ali postoji neki limit. Ne svi.
Brusina75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2018., 18:51   #23
Bok, a što ako odem davati krv i odbiju me tipa zbog niskog tlaka a taj dan onda nisam iso na posao jer sam iso davat krv? Kaj onda?
__________________
AMAB - STOP CENZURI NA FORUMU
crorens is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2018., 15:53   #24
Doneseš potvrdu da si bio tamo i trebali bi ti u firmi priznati.
Bez potvrde ti neće priznati, ne zna poslodavac jesi li zaista bio ili nisi.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2018., 15:53   #25
Da bi ostvario pravo na slobodan dan, moras imati potvrdu HZTM o darivanju krvi.
Ukoliko te odbiju iz bilo kojeg razloga, trebao bi se pojaviti na poslu, a onda o samom poslodavcu ovisi na koji nacin ce ti tolerirati eventualno kasnjenje na posao.
Iskreno jos nisam vidio/cuo da ce ti u HZTM dati bilo kakvu potvrdu da si 'pokusao' dati krv.
AandFitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 10:45   #26
Quote:
AandFitch kaže: Pogledaj post
Da bi ostvario pravo na slobodan dan, moras imati potvrdu HZTM o darivanju krvi.
Ukoliko te odbiju iz bilo kojeg razloga, trebao bi se pojaviti na poslu, a onda o samom poslodavcu ovisi na koji nacin ce ti tolerirati eventualno kasnjenje na posao.
Iskreno jos nisam vidio/cuo da ce ti u HZTM dati bilo kakvu potvrdu da si 'pokusao' dati krv.
Kada daš krv dobiješ potvrdu da si dao krv, ista ta potvrda ti služi i ako te odbiju zbog nekog razloga, na toj potvrdi zaokruže ako si dao ili nisi krv.
__________________
Na internetu je svatko muškarac dok se ne dokaže suprotno.
Viktor Vaughn is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 11:08   #27
Quote:
Viktor Vaughn kaže: Pogledaj post
Kada daš krv dobiješ potvrdu da si dao krv, ista ta potvrda ti služi i ako te odbiju zbog nekog razloga, na toj potvrdi zaokruže ako si dao ili nisi krv.
Ako te odbiju onda nema potvrde ...potvrda se izdaje tek kada si obavio pregled kod doktora i ako si zdravstveno spreman za dobrovoljno davanje krvi, prva odbijenica cak slijed i ako imas manjak zeljeza i tada se uopce niti ne ide kod doktora u sobu, a ako je zeljezo ok onda se ide kod dr. na vaganje i mjerenje tlaka gdje isto darivnje moze biti odbijeno.

BTW: pa nisu ni ovi u zavodu blesavi da bi davali potvrde bezveze a i ne kuzim fore sa darivanjem u radnom vremenu osim ako to poslodavac nije unaprijed dobrio.
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 18:23   #28
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
Ako te odbiju onda nema potvrde ...potvrda se izdaje tek kada si obavio pregled kod doktora i ako si zdravstveno spreman za dobrovoljno davanje krvi, prva odbijenica cak slijed i ako imas manjak zeljeza i tada se uopce niti ne ide kod doktora u sobu, a ako je zeljezo ok onda se ide kod dr. na vaganje i mjerenje tlaka gdje isto darivnje moze biti odbijeno.

BTW: pa nisu ni ovi u zavodu blesavi da bi davali potvrde bezveze a i ne kuzim fore sa darivanjem u radnom vremenu osim ako to poslodavac nije unaprijed dobrio.
Ja sam je dobio, na potvrdi zaokruže ako si dao krv ili ne.
__________________
Na internetu je svatko muškarac dok se ne dokaže suprotno.
Viktor Vaughn is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2018., 23:38   #29
Je, u pravu si. Moja greska... Tu potvrdu obicno daje doktor nakon pregleda, ali pretpostavljam da moze i ovaj koji gleda razinu zeljeza s obzirom da on isprinta formular.

Ali sa druge strane, nisam siguran bas da poslodavac na osnovu potvrde o nemogucnosti davanja krvi moze/mora dati slobodan dan?
AandFitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2018., 08:51   #30
Quote:
AandFitch kaže: Pogledaj post
Je, u pravu si. Moja greska... Tu potvrdu obicno daje doktor nakon pregleda, ali pretpostavljam da moze i ovaj koji gleda razinu zeljeza s obzirom da on isprinta formular.

Ali sa druge strane, nisam siguran bas da poslodavac na osnovu potvrde o nemogucnosti davanja krvi moze/mora dati slobodan dan?
Ne znam kako su mi to pisali u firmi, ali mi dobijemo dan i pol za davanje krvi.
Poslije marende se ode i imaš sljedeći dan slobodan, tako da su meni samo ovo poslije marende u firmi morali nekako pisati, sljedeći dan sam uzeo kao godišnji.
__________________
Na internetu je svatko muškarac dok se ne dokaže suprotno.
Viktor Vaughn is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2018., 09:28   #31
Quote:
Viktor Vaughn kaže: Pogledaj post
Ne znam kako su mi to pisali u firmi, ali mi dobijemo dan i pol za davanje krvi.
Poslije marende se ode i imaš sljedeći dan slobodan, tako da su meni samo ovo poslije marende u firmi morali nekako pisati, sljedeći dan sam uzeo kao godišnji.
Pa nisi onda dobio dan i pol za davanje krvi ako si uzeo godisnji. Po tome dobijes pol dana sto mi je nelogicno.
mostovoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2018., 17:19   #32
Quote:
mostovoj kaže: Pogledaj post
Pa nisi onda dobio dan i pol za davanje krvi ako si uzeo godisnji. Po tome dobijes pol dana sto mi je nelogicno.
Pa nisam dobio niti sam napisao da sam dobio.
Samo raspravljam o tome da se dobije potvrda i kada ne daš krv.
__________________
Na internetu je svatko muškarac dok se ne dokaže suprotno.
Viktor Vaughn is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2018., 22:42   #33
Quote:
Viktor Vaughn kaže: Pogledaj post
Ne znam kako su mi to pisali u firmi, ali mi dobijemo dan i pol za davanje krvi.
Poslije marende se ode i imaš sljedeći dan slobodan, tako da su meni samo ovo poslije marende u firmi morali nekako pisati, sljedeći dan sam uzeo kao godišnji.
Kako nisi napisao?
mostovoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2018., 08:38   #34
Quote:
mostovoj kaže: Pogledaj post
Kako nisi napisao?
Mislio sam da se inače dobije dan i pol kada daš krv, zato sam i napisao mi dobijemo, a ne ja.
__________________
Na internetu je svatko muškarac dok se ne dokaže suprotno.
Viktor Vaughn is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2020., 06:19   #35
I šta je na kraju?
Recimo dođem, doktor me pregleda, i kaže nemože jer npr bio si u wuhanu prije mjesec dana, a ja nisam otišao na posao.
Ako mi svjedeno ne da potvrdu, zar si ne smanjuju potencijalne donore, jer evo ja neću ići ako nemam neku garanciju. Kako da pravdam to na poslu? A godišnjeg nemam ni približno dovoljno da bi grabio iz tog bazenčića.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2020., 07:25   #36
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
I šta je na kraju?
Recimo dođem, doktor me pregleda, i kaže nemože jer npr bio si u wuhanu prije mjesec dana, a ja nisam otišao na posao.
Ako mi svjedeno ne da potvrdu, zar si ne smanjuju potencijalne donore, jer evo ja neću ići ako nemam neku garanciju. Kako da pravdam to na poslu? A godišnjeg nemam ni približno dovoljno da bi grabio iz tog bazenčića.
Da li Vi darujete krv zbog humanosti ili zbog slobodnog dana na poslu ?


Ako je ovo drugo i sa takvim razmišljanjem nemojte ni darivati krv.
Nercjeger is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2020., 09:03   #37
Quote:
Nercjeger kaže: Pogledaj post
Da li Vi darujete krv zbog humanosti ili zbog slobodnog dana na poslu ?


Ako je ovo drugo i sa takvim razmišljanjem nemojte ni darivati krv.
1) Šta je moja krv lošija ako iz sebičnih razloga dajem? Sebično je od tebe što takvu krv ne želiš. Jednako je uspješna u spašavanju.
Da je npr neki ubojica donor organa, pretpostavljam ni da ne bi organe te iskoristio za spasiti nekoga?

2) Zašto ne bi bila oba razloga istovremeno?
Državne službe dobiju da izađu sa posla, i još 2 dana godišnjeg da troše kad hoće. A mene je kod privatnika strah i pitati da li smijem.

3) Da li si ti zaposlen uopće, pa da znaš kako je zajebano rasporediti 20 dana u godini?
A imaš hrpu posla i obveza i imaš malu djecu?
Lako je tuđim koprive mlatiti i moralizirati ako ne živiš u realnom svijetu.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2020., 09:06   #38
Što ako idem darivati krv za vrijeme godišnjeg odmora?
Npr upišem godišnji odmor, oduzme mi se 10 dana, i za vrijeme godišnjeg odem i darivam krv.

Di taj dan ode? Mogu ga onda koristiti kad hoću?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2020., 09:21   #39
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Što ako idem darivati krv za vrijeme godišnjeg odmora?
Npr upišem godišnji odmor, oduzme mi se 10 dana, i za vrijeme godišnjeg odem i darivam krv.

Di taj dan ode? Mogu ga onda koristiti kad hoću?
Ne možeš ga koristiti kad hoćeš. Evo što Zakon o radu kaže: "Radnik po osnovi darivanja krvi, ostvaruje pravo na jedan plaćeni slobodan dan, koji koristi na dan darivanja krvi, osim ako kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca ili ugovorom o radu nije drukčije uređeno."

Ovo za godišnji je upitno, ali moglo bi se čak tumačiti da se godišnji onda računa kao da je iskorišten u trajanju od 9 dana. Razlog - darivanje krvi se tretira kao plaćeni dopust, a Zakon kaže: "Blagdani i neradni dani određeni zakonom, razdoblje privremene nesposobnosti za rad koje je utvrdio ovlašteni liječnik, te dani plaćenog dopusta, ne uračunavaju se u trajanje godišnjeg odmora."
Mef is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2020., 09:29   #40
Zato i pitam. Može se gledati da je prekid godišnjeg, pa mi uzme 9 dana, i onda efektivno dobijem jedan dan više od preostalih koji mogu drugi puta iskoristiti.

Pitat ću još u firmi, ali od njih ne očekujem da će ići niz dlaku.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:36.