Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2017., 03:00   #61
da, ali postoji nešto što se zove zasićenje, a to je nemogućnost uživanja u nečemu cijelo vrijeme,tj. znači da bi u nečemu uživali, povremeno moramo biti i bez toga
Kaidos is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 20:34   #62
Quote:
Walter23 kaže: Pogledaj post
Preferirani okus je nebitan, pojedinac će uživati u voću svoga ukusa bez da se hranio neukusnom hranom, slatko sam naveo jer je prirodno da uživamo više u slatkome. Odmor je isto potreba tijela.

Onda možemo li uživati u životu a da nismo umrli, koliko je smrt razlog što uživamo u životu?

Možemo li uživati u hrani a da nikada nismo patili od gladi?

Možemo li uživati u prijateljstvu a da nismo prije toga bili svjesni svoje samoće?

Da rastavimo pojmove:
Spoznaja užitka dolazi s užitkom a spoznaja patnje s patnjom, vrijednost jednoga nad drugim dolazi s usporedbom no mi ovdje ne raspravljamo o vrijednosti.

Jedan uživa u životu dok živi a pati od smrti kada je svjestan da umire.

Jedan je svjestan hrane kada ju jede a gladi kada gladuje.

Jedan je svjestan užitka prijateljstva kada stekne prijatelja ne kada ga izgubi.

Tako da znanje užitka dolazi s dolaskom užitka bez obzira jesmo li imali kontras tom užitku, koji mu omogućuje usporedbu vrijednosti.


Odmor nije nužno proizašao iz patnje, dijete se može igrati i biti u stanju ugode a svejedno sjesti da odmori bez obzira što nije ušlo u prostor patnje.
Ili može uživati u snu bez da je bilo pospano već mu se prohtjelo.

Možda je najbolje da se udaljimo od bioloških potreba čovjeka i držimo viših razina poput pravde, poštenja, iskrenosti, ljubavi...

Kada čovjek npr. nešto kupi on uživa u dostavi na vrijeme, dolasku kupnje i prije nego što je počeo da koristi kupnju, bez da je ikada prije platio prevaru.

Čovjek uživa u ljubavi prema ženi bez da je ikada prije patio od toga što nekoga ne voli.
Ti si pomiješao kruške i jabuke;
idemo redom, smrt nije kontrapunkt životu, jer smrt u stvari ne postoji, kada živimo nema smrti, kada umremo nema nas, a uživanje u životu je fraza. Umiranje kao i rađanje je bolno, ali to je početak i kraj i toga nismo svjesni tijekom života..

Ne možete se uživati u hrani ako ste siti, moj pokojni otac nakon dobrog ručka znao bi reći : "blago gladnima" Dalje samoća i prijateljstvo nemaju apsolutno nikakve veze!

Napor nije patnja, napor je užitak kao i odmor poslije! Kažeš da se maknemo od bioloških potreba i pričaš mi o kupnji i uživanju u istoj, o nakaradnoj ekonomskoj propagandi koja je iskoristila u reklamama psihologiju i uvjerila nas da nam baš nešto treba totalno nebitno, ali eto uživamo u tom što je na akciji , što je dostavljeno na vrijeme, mada nam to uopće ne treba!
I Na kraju biser: Čovjek uživa u ljubavi prema ženi bez da je ikada prije patio od toga što nekoga ne voli, zašto nisi napisao i žena prema muškarcu, a ljubav je kemija, tajna prirode koja se opet svodi na reprodukciju i biološku potrebu!
U životu je sve u ravnoteži, u istočnjačkoj ideji jin - jang! Volio bih vjerovati u raj kada bi mogao zamisliti tu jednu stranu vječne sreće i kada bih uopće mogao zamisliti vječnost! Koji smisao našeg života, ako je to samo iskrica u odnosu na vječnost! Život je lijep upravo stoga što postoji ta ravnoteža i što je život konačan!
tanuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 16:42   #63
Quote:
Kaidos kaže: Pogledaj post
da, ali postoji nešto što se zove zasićenje, a to je nemogućnost uživanja u nečemu cijelo vrijeme,tj. znači da bi u nečemu uživali, povremeno moramo biti i bez toga
Ja se već desetljećima ne mogu zasititi čokoladom, uvijek mi je jednako fina
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 16:43   #64
ne jedete je dovoljno
Kaidos is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 00:45   #65
Molim te čitaj što pišem, ovdje sam pobjegao s religije jer tamo bude baš ovo, ljudi žele biti u pravu pa se izgubi svaki napredak u netočnim ispravkama.

Quote:
tanuki kaže: Pogledaj post
Ti si pomiješao kruške i jabuke;
idemo redom, smrt nije kontrapunkt životu, jer smrt u stvari ne postoji, kada živimo nema smrti, kada umremo nema nas, a uživanje u životu je fraza. Umiranje kao i rađanje je bolno, ali to je početak i kraj i toga nismo svjesni tijekom života..

Napisao sam od smrti(smrtnosti) patimo tek kada počnemo umirati, bilo fizički ili steknemo svjest o smrtnosti. Tako da se uživa u životu prije smrti.

Quote:
tanuki kaže: Pogledaj post
Ne možete se uživati u hrani ako ste siti, moj pokojni otac nakon dobrog ručka znao bi reći : "blago gladnima" Dalje samoća i prijateljstvo nemaju apsolutno nikakve veze!
Netko ne jede desert?
Naprotiv čovjek nije trebao biti svjestan patnje samoće da bi uživao u društvu.



Quote:
tanuki kaže: Pogledaj post
Napor nije patnja, napor je užitak kao i odmor poslije! Kažeš da se maknemo od bioloških potreba i pričaš mi o kupnji i uživanju u istoj, o nakaradnoj ekonomskoj propagandi koja je iskoristila u reklamama psihologiju i uvjerila nas da nam baš nešto treba totalno nebitno, ali eto uživamo u tom što je na akciji , što je dostavljeno na vrijeme, mada nam to uopće ne treba!
Treba li kupiti zvuk frule glazbenika koji svira na ulici da bi uživali u njemu?
Pjevanje ptice da bi nas zabavilo?

Quote:
tanuki kaže: Pogledaj post
I Na kraju biser: Čovjek uživa u ljubavi prema ženi bez da je ikada prije patio od toga što nekoga ne voli, zašto nisi napisao i žena prema muškarcu, a ljubav je kemija, tajna prirode koja se opet svodi na reprodukciju i biološku potrebu!
Procesi kako nešto radi nisu i um, um sasvim sposobno ide protiv svojih potreba ili utjecaja hormona, opet nije trebao patiti u nedostatku objekta za svoje "kemijske procese" da bi uživao u pronalasku istoga.


Quote:
tanuki kaže: Pogledaj post
U životu je sve u ravnoteži, u istočnjačkoj ideji jin - jang! Volio bih vjerovati u raj kada bi mogao zamisliti tu jednu stranu vječne sreće i kada bih uopće mogao zamisliti vječnost! Koji smisao našeg života, ako je to samo iskrica u odnosu na vječnost! Život je lijep upravo stoga što postoji ta ravnoteža i što je život konačan!

Religije me ne zanimaju, plitko promatranje svijeta.

Kao što rekoh zabavimo um razumom ne egom.
Walter23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 15:07   #66
Wink

Quote:
Walter23 kaže: Pogledaj post
Molim te čitaj što pišem, ovdje sam pobjegao s religije jer tamo bude baš ovo, ljudi žele biti u pravu pa se izgubi svaki napredak u netočnim ispravkama.




Napisao sam od smrti(smrtnosti) patimo tek kada počnemo umirati, bilo fizički ili steknemo svjest o smrtnosti. Tako da se uživa u životu prije smrti.



Netko ne jede desert?
Naprotiv čovjek nije trebao biti svjestan patnje samoće da bi uživao u društvu.





Treba li kupiti zvuk frule glazbenika koji svira na ulici da bi uživali u njemu?
Pjevanje ptice da bi nas zabavilo?



Procesi kako nešto radi nisu i um, um sasvim sposobno ide protiv svojih potreba ili utjecaja hormona, opet nije trebao patiti u nedostatku objekta za svoje "kemijske procese" da bi uživao u pronalasku istoga.
Nakon seciranja mog posta nisam shvatio dali se mi slažemo ili ne?




Religije me ne zanimaju, plitko promatranje svijeta.

Kao što rekoh zabavimo um razumom ne egom.
Nakon seciranja mog posta nisam shvatio dali se mi slažemo ili ne? Ja zastupam tezu da moramo patiti kako bi maksimalno uživali, a mislim (možda se varam) da ti ne zastupaš tu tezu! U tvojim odgovorima zasmetala me samo jedna stvar:"Napisao sam od smrti(smrtnosti) patimo tek kada počnemo umirati, bilo fizički ili steknemo svijest o smrtnosti. Tako da se uživa u životu prije smrti."
Po meni počinjemo umirati onoga trenutka kada se rodimo, a svijest o smrtnosti neki prihvate i kada su potpuno zdravi, a neki tek nakon dijagnoze smrtonosne bolesti, a mnogi nikada jer umiru zdravi, ali nasilno i promptno, dali u saobraćajki ili od metka u brojnim ratovima koji se i danas vode zbog glupih ideologija i religija
tanuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 16:11   #67
ljudi percipiraju stvari kroz uspoređivanje/relativnost

if you stare into the abyss, the abyss stares back at you

tvoja percepcija ovisi od tvojih referentnih točaka. Nekome je 1000 dolara ogromna svota, nekome sitniš. Ovisi o prijašnjim nagomilanim iskustvima.
__________________
"Uvjerenje nije samo ideja koju neki um posjeduje; to je ideja koja posjeduje um." http://www.ateizam.net
"If you could reason with religious people, there would be no religious people." https://mimovi.weebly.com/
BertrandRussell is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 21:56   #68
Quote:
BertrandRussell kaže: Pogledaj post
ljudi percipiraju stvari kroz uspoređivanje/relativnost

if you stare into the abyss, the abyss stares back at you

tvoja percepcija ovisi od tvojih referentnih točaka. Nekome je 1000 dolara ogromna svota, nekome sitniš. Ovisi o prijašnjim nagomilanim iskustvima.
I da i ne. Smatram da uopće nije nužno poznavati smrad kanalizacije da bi se moglo uživati u mirisu šume, cvijeća ili voljene žene. Isto tako, čovjek uopće ne mora poznavati kreketanje Rozge ili meketanje Severine da bi mogao uživati u klasičnoj ili jazz glazbi...

Ali dijelom ću se i složiti s tobom, nasuprot ovim ranije navedenim primjerima, postoje situacije u kojima 'kontrast' pojačava doživljaj. "Bez crne bela ne bi vredela..." , rekao bi Balašević...

Ako si kad radio neki fizički posao po žezi i suncu - tek tada znaš koliko može vrijediti čaša "obične" hladne vode, koju inače uzimaš "zdravo za gotovo"...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 02:21   #69
sto znaci uzivanje? svaki uzitak je jednaa vrsta orgazma di se nadopunis s onim sto tjelo/pojedini sustav trazi. praznjenje jaja, mjehura, titranje mebrane kao akusticne zone da bi kasnije misli dobile informaciju kao nadopunu u otisnutom kalupu koji bljedi.

sto je patnja? patnja su sve radnje koje su izvan sustava. strane su za sustav i sustav pati dok one ne postanu dio sustava.
__________________
ljudi sto citaju nemaju nikavu viziju. gubljenje vremena
dden is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:05.