Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2011., 21:15   #41
Morao sam si sam kupiti računalo za radno mjesto u firmi...

...inače bih dobio otkaz jer se tražilo izvršavanje posla. laptop nije više odgovarao a izbjegavanjem kupovine dišo se osvećivao jer sam se požalio gazdi iznad njega jer me dišo zeznuo s podatkom o plaći kad sam se javljao na natječaj....
Učinio je nekoliko kaznenih djela ali ako njemu spakujem sigorno nanosim političku štetu i onome iznad njega .... Pa ti sad lijepio duraj...i kao ja - čekaj da uskoro dišo ode u mirovinu, malo sve prizaboravi pa kad se "nađemo" daleko od svih...hahahaa
Razgoovor ugodni...hahaha
ma koji sindikat..... ako ga postavlja direktor ili ekipa oko njega.....
Ilova Blues is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 15:24   #42
Mobbing

Ako sam fulao temu (Tražilica nije izbacila nistA), molim da se prebaci u odgovarajuci podforum/topic.

Pitanje je sljedece, ukoliko netko iz tvoje radne okoline da prituzbu HRu da se nad njim vrsi/vršio mobbing, koja su prava 'optuzenoga' ?

Da li se može žaliti, tražiti konkretno neku internu komisiju i izjašnjavanje?

Hvala puno.
__________________
All You Zombies.
phiber is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 08.06.2011., 16:00   #43
Quote:
phiber kaže: Pogledaj post
Ako sam fulao temu (Tražilica nije izbacila nistA), molim da se prebaci u odgovarajuci podforum/topic.

Pitanje je sljedece, ukoliko netko iz tvoje radne okoline da prituzbu HRu da se nad njim vrsi/vršio mobbing, koja su prava 'optuzenoga' ?

Da li se može žaliti, tražiti konkretno neku internu komisiju i izjašnjavanje?

Hvala puno.
Mene isto to zanima, svaki savjet je dobordošao. hvala
Spirity is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2011., 10:47   #44
mobbing

pozdrav svim forumašima na ovoj temi,
trenutno proživljavam pravu dramu na svom poslu.
dugo sam trpjela ali jednostavno sam pukla sa živcima i prijavila šefa za mobbing.
trenutno se to rješava unutar firme jer na našu veliku žalost zakon u našoj prelijepoj Hrvatskoj za takav oblik nasilja ne postoji.
kako će se sve završiti nemam pojma, iskreno se nadam da neću ostati bez posla jer radim već 15g.
ako imate kakvih pitanja slobodno pitajte.
prošla sam već dosta toga (od udruge mobbing, savjete liječnika, odvjetnika i sl) pa ako mogu pomoći savjetom, bit će mi zadovoljstvo.

još nešto; ljudi nemojte davati otkaze, vi niste ništa krivi, neka odu zlostavljaći

ima jedna dobra izreka ; dok pametni popuštaju i odustaju, budale vladaju svijetom
kiksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 18:25   #45
kiksa, želim da se slučaj riješi u tvoju korist. Osobno sam prijavila svoj slučaj u firmi u kojoj radim (radilo se o nasrtaju i prijetnji) i to Povjerenstvu za čuvanje dostojanstva radnika, tako se glamurozno zovu, međutim ispala sam predmet ismijavanja među njima i na tome je ostalo. Osoba koja je nasrnula na mene ima političko zaleđe i nisam ništa mogla. Zvog tog slučaja ovaj najnoviji koji mi se događa već neko vrijeme nemam kome ni prijaviti.

Zadnje uređivanje Katrin : 12.06.2011. at 19:19.
Spirity is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 19:16   #46
spirity, neznam gdje radiš ali to uopče i nije bitno, činjenica je da takvih zlikovaca ima posvuda i da im netko treba stati na kraj. probaj se javiti udruzi mobbing, ništa te ne košta. sve im ispričaj i izjadaj se, oni će te savjetovati kako i što dalje. nemoraš se bojati jer nesmiju odavati imena ljudi koji dolaze.
ja za sad također svoj slučaj rješavam unutar firme te se nadam da će tako i ostati, sve ovisi o njima. odlučila sam ići do kraja pa makar me to koštalo posla a njih ugleda i loše reputacije kao poslodavca. u svakom slučaju na njima je izbor.
kiksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 19:19   #47
Quote:
shaahab kaže: Pogledaj post
P.s. pročitaj ovo:
Psiholozi tvrde da su zlostavljači moberi osobe s poremećajem ličnosti. To su manje sposobne, ali moćne osobe bez kapaciteta za ljubav, radost, igru, kreativnost, davanje i dijeljenje. Njima se lako pridružuju slabi u strahu da ne postanu žrtve. Mobingom prikrivaju nemoć u nekoj drugoj sferi svojega života (najčešće privatnog, u braku ili obitelji) formirajući oko sebe grupu u kojoj dokazuju svoju moć i važnost na račun žrtve. Često se zlostavljači zapravo osjećaju podređeno (iza svake prepotencije stoji neka impotencija). Nerijetko to čine iz osobnog straha da neće biti cijenjeni ili da će sami postati nečijom žrtvom. Neki zlostavljaju i svjesno, s namjerom da naškode drugome ili da ga prisile da napusti radnu sredinu. To čine kad se osjećaju ugroženo ili u situacijama kad postoji npr. višak radne snage. U kriznim vremenima nekih tvrtki "žrtveno se janje" izabire zbog unutrašnjih problema i napetosti, pa na njemu svi sami sebi dokazuju da su snažniji i sposobniji.
Ovo ću sejvati, ovo je do sada najbolji opis koji sam u životu pročitao, kao da pričam iz vlastitog iskustva
Uz ove navedene među glavnim razlozima su neizbježno i ljubomora i zavist.
Kao što kaže šahab, glavna stvar je pokazat im gdje im je mjesto, jebeš otkaz, bilo da ga dobiješ ili daš, ako im ne pokažeš gdje im je mjesto, nisi napravio/la ništa, čak dapače, oni su postigli svoj cilj, što im diže ego u nebo čime se osjećaju još moćnije a ti još jadnije. Sutra će možda doći netko novi koji će morati isto to trpjeti.
Kao što kaše šahab, ako se baš zaista ne može ništa poduzeti, jer su prezaštičeni (a rijetko kad se može ako je riječ o nadređenima), otkaz je najbolje rješenje. Uvijek je bolje biti na zavodu za zapošljavanje nego spaliti na živce
Secret is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 19:44   #48
opis je stvarno točan, mene zlostavlja upravo takav lik. odgovor na moju pritužbu je bio tako površan da sam totalno poludjela i otišla malo više od meni trenutno nadređenih, pa što bude. jednostavno ne želim ostati na tome,neću im dozvoliti da me pokopaju a njemu da daju još veću moć za daljnje maltretiranje ostalih kolega (jer nisam ja jedina koju zlostavlja). znam ako sad odustanem da sam dala dreku pljusku i da ću kad tad morati otići i to podvijenog repa a gospoda će likovati. e pa neće...... molim vas dajte mi podršku jer sad trebam razumne ljude oko sebe, trebam si svaki dan reći i ponoviti ; OK RADIŠ PRAVU STVAR ZA SEBE ALI I ZA SVE DRUGE KOLEGE KOJI SU ZLOSTAVLJANI OD ISTOG LIKA
kiksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 20:04   #49
Quote:
kiksa kaže: Pogledaj post
OK RADIŠ PRAVU STVAR ZA SEBE ALI I ZA SVE DRUGE KOLEGE KOJI SU ZLOSTAVLJANI OD ISTOG LIKA
Kad nešto poduzmeš nisi napravio/la to samo za sebe, nego i za druge koji možda (u pravilu) nemaju snage ništa poduzeti. Isto tako, sigurno biš voljela da se isto tako netko na isti način založi indirektno i za tebe, pogotovo ako si na novom radnom mjestu gdje si pod povečalom i moraš držati jezik za zubima a netko te neprestano prca
Secret is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 21:00   #50
Quote:
Secret kaže: Pogledaj post
Kad nešto poduzmeš nisi napravio/la to samo za sebe, nego i za druge koji možda (u pravilu) nemaju snage ništa poduzeti. Isto tako, sigurno biš voljela da se isto tako netko na isti način založi indirektno i za tebe, pogotovo ako si na novom radnom mjestu gdje si pod povečalom i moraš držati jezik za zubima a netko te neprestano prca
svakako, imaš pravo
Pa ovo nije borba samo za mene i moja prava, prijavila sam da osim mene zlostavlja i ostatak ekipe, uz napomenu da se užasno boje i da pojedinci nisu u stanju podnjeti prijavu jer se boje da ne ostanu bez posla.
kiksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 15:58   #51
radno pravo - savjet i pomoć

pozdrav svima...evo situacija je ovakva...
suprug radi u jednoj od najvećih građevinskih firmi u rh ( ako ne i najvećoj...) kao poslovođa...
već od samog početka rada u toj firmi događale su se određene namještaljke, konkretno, naručen je bio beton, određena osoba je dio betona prodala, i kad je suprug vidio da betona manjka, nazvao betonaru i uspostavilo se da je beton ukraden...naravno, bez dokaza su okrivili supruga za to ( radi potpisa na otpremnici ili čemu već), i kad je suprug prema određenim saznanjima prilikom samog disciplinskog postupka upućivao na krivca, nisu htjeli ni čuti za to i dobio je opomenu pred otkaz,a sve u trajanju od jedne godine...
kako ta firma plaća studije svojim radnicima, dao je molbu za financiranje studija obzirom da ja studiram pa sami ne možemo... kada je već trebalo biti odobreno, odbili su ga izjavom da ga još prate na radu zbog "prodaje betona", a prošlo je više od 2 godine od opomene...(koja je trajala 1 godinu)...

zatim, dobiva prijeteće sms poruke o nepostojećim slikama koje će se predati direktoru, a koje upućuju na prodaju već nečega...i naravno, te slike neće biti isporučene direktoru ako se toj osobi isplati određena svota eura...

nadalje,iz njegovog "kontejnera" misteriozno nestaju knjige i situacije koje vodi i to dan-dva prije nego što se trebaju predati...i tada dobije rok od 2 dana da to sve ponovo napiše ...

nije bio u mogućnosti iskoristiti preostala 2 tjedna prošlogodišjeg godišnjeg odmora...a ove godine odmah početkom 7. mjeseca dao je zahtjev za godišnji
od 1.8...da bi tek 1.8. (kada smo već trebali biti na moru) morao na razgovor k direktoru o tome da li će mu se godišnji odobriti ili ne...i naravno,( unatoč činjenici da je more već bilo uplaćeno), godišnji mu je odbijen i to na veoma ružan način, normalna osoba tako se ne odnosi ni prema najodvratnijem psetu... moram napomenuti, da samo tjedan dana prije osobe su dobivale godišnji i u trajanju od 3 tjedna i da je presudno bilo da li je more uplaćeno u njihovom odmaralištu ili ne ( naravno, mi nismo uplatili kod njih...)

a sada najnovija situacija, zbog koje više ne znamo što ćemo i radi koje se bojimo za njegov posao je iživljavanje i spletkarenje njegove nove šefice...
žena nema pojma o poslu, svi živi se na nju žale direktorima, ali nema pomoći...kaže suprugu da napravi jednu stvar, on napravi iako je upozori da se to ne radi tako i da neće biti dobro, no ona i dalje zahtjeva...a kad se desi točno ono na što je moj suprug upozoravao, promijeni priču,kao ona nije to rekla i svali krivnju na njega...i tako svaki dan, dok danas nije došao direktor sa pričom koja je sva kontra supruga a u korist šefice...

suprug stvarno ima osjećaj da mu postavljaju klopku da mu mogu dati izvanredan otkaz, a mi ne znamo što ćemo...samo je on zaposlen,imamo malo dijete, podstanari smo,plaćamo moj fakultet i imamo kredit za auto...tako da moramo nešto poduzeti ali ne znamo što...
za početak sam rekla da moramo nabaviti diktafon da snimi potajno sve naredbe svoje šefice... nije neka ideja, ali šta ćemo...ionako je tamo sve puno spletki, podmetanja i podmuklosti...

Zadnje uređivanje chasei : 22.08.2011. at 16:00. Reason: pogreška
chasei is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 16:13   #52
zaboravila sam napomenuti da su mu par puta određen broj odrađenih sati prekrižili bez ikakvog razloga s izjavom to je učinio sam direktor,pitaj njega
chasei is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 14:37   #53
Riječ je o mobbingu i maltretiranju. Najbolji lijek je maknuti se odatle i naći drugi posao jer tu puno pomoći nema.

Ali ako to ne ide:
- izbjegavati verbalnu komunikaciju(komunicirati papirom, mailom i sl).
- ne svađati se s nikim(sliči prvom), jer sve što kažeš, može se(i vjerojatno hoće okrenuti protiv tvog muža).
- sve što se događa, sve dokaze prikupiti i čuvati.
- što se tiče kontejnera i krađe dokumenata, zašto ne promijenite bravu i stavite svoj ključ, i naravno praviti se blesav nakon toga?

Ne mogu utvrditi tko je mobber, šefica ili direktor.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 15:07   #54
izgleda da su tamo svi mobberi...
hvala...
chasei is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 15:37   #55
Cini mi se da ga se direktor zeli rijesiti kako bi na njegovo mjesto postavio nekog svoga
Ako sam u pravu, bojim se da tu nema pomoci
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 11:50   #56
dal ima bar nekog smisla u slučaju redovnog/izvanrednog otkaza pozivat se na zakon, kolektivni i slično? znam da ta firma krši podosta odredbe zor-a, a ne vjerujem da imaju ovlaštenje da ugovore baš toliko nepovoljnije uvjete rada kolektivnim ugovorom... sam taj kolektivni nije ni dostupan radnicima, nisu upoznati sa njime kao ni sa drugim propisima...
dakle, u slučaju izvanrednog otkaza, ima li smisla doći do onda već ex-direktora, i pozivat se na činjenicu da nije bilo omogućeno iznošenje obrane i stajalište radnika prije otkazivanja, pitati koja je to teška povreda obveze iz radnog odnosa i da li je poštivan rok za izvanreni otkaz s obzirom na dan saznanja za takvu činjenicu...( jer mi znamo da takve povrede nema)...također samo da pitamo da li je odluka donesena savjetovanjem sa radničkim vijećem....
a u slučaju redovnog otkaza da se pozovemo na činjenicu da je prije otkazivanja poslodavac dužan radnika pisano upozoriti i ukazati mu na mogućnost otkaza u slučaju nastavka povrede?
ima tu još toga, i mene samo zanima ima li smisla? pa da vide da nekog vraga ipak znamo i da ne mogu sa svima postupati ko sa budalama
chasei is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 13:29   #57
Sva prava radnika proizlaze iz zakona o radu i podzakonskih propisa. Kolektivnim ugovorom se mogu ugovoriti samo veća prava od onih u Zakonu o radu.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 16:14   #58
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Sva prava radnika proizlaze iz zakona o radu i podzakonskih propisa. Kolektivnim ugovorom se mogu ugovoriti samo veća prava od onih u Zakonu o radu.
mogu se ugovorit i nepovoljniji uvjeti, ako zor ili drugi poseban zakon na to izričito ovlašćuje ( čl. 7 zor-a)... znam cijeli taj zakon, nedavno sam ga baš polagala, tako da... a princip učenja mi je baš bio da uspoređujem odredbe zakona s postupanjem različitih firmi i nepoštivanjem propisa...
ono što mene zanima,jest, da li u ovom svijetu, gdje pravda obožava novac, ima smisla pozivat se na zakone i prava radnika pred poslodavcem?
chasei is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 17:47   #59
Da, imaš pravo, zaboravio sam na stavak 2.

Opet, koji to zakon i koji propis bi mogao ovlaščivati poslodavca na to? Postoji propis za rad noću, propisi o radnom vremenu, tako da zbilja ne kontam na što se to odnosi.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 10:03   #60
Quote:
chasei kaže: Pogledaj post
mogu se ugovorit i nepovoljniji uvjeti, ako zor ili drugi poseban zakon na to izričito ovlašćuje ( čl. 7 zor-a)... znam cijeli taj zakon, nedavno sam ga baš polagala, tako da... a princip učenja mi je baš bio da uspoređujem odredbe zakona s postupanjem različitih firmi i nepoštivanjem propisa...
ono što mene zanima,jest, da li u ovom svijetu, gdje pravda obožava novac, ima smisla pozivat se na zakone i prava radnika pred poslodavcem?
Ima smisla pozivati se na zakon i ima smisla objasniti poslodavcu da postupa protuzakonito. Nisam shvatila kakav otkaz je u pitanju i da li je već uručen.


" a u slučaju redovnog otkaza da se pozovemo na činjenicu da je prije otkazivanja poslodavac dužan radnika pisano upozoriti i ukazati mu na mogućnost otkaza u slučaju nastavka povrede? "

pozovite se na tu činjenicu ali nemojte objašnjavati cijeli postupak (da mora postojati prijava povrede radne obveze koja se mora uručiti radniku i na koju se on mora očitovati. Tek nakon toga ide upozorenje sa najavom sankcija (otkaza) ako radnik nastavi kršiti radnu obvezu) već zaprijetite tužbom. Trebate se boriti za svoja prava posebno . Suprotno prevladavajućem mišljenju da sudovi pogoduju poslodavcima, u ovakvim slučajevima u pravilu presuđuju u korist radnika


dakle, u slučaju izvanrednog otkaza, ima li smisla doći do onda već ex-direktora, i pozivat se na činjenicu da nije bilo omogućeno iznošenje obrane i stajalište radnika prije otkazivanja, pitati koja je to teška povreda obveze iz radnog odnosa i da li je poštivan rok za izvanreni otkaz s obzirom na dan saznanja za takvu činjenicu...(

Ne samo da ima smisla nego to morate učiniti. Ukoliko takav otkaz bude uručen poslodavcu odmah treba uložiti zahtjev za zaštitu prava i navesti sve ovo što ste naveli u svom postu. Ukoliko poslodavac ne uvaži zahtjev za zaštitu prava, tužite ga i spor ćete dobiti.
puščica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:34.