Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2017., 20:16   #3341
Quote:
bumbe kaže: Pogledaj post
8.000 kn
Nadam se da se šališ?
igor minga is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 20:20   #3342
Quote:
leMONZoo kaže: Pogledaj post
Imate firmu Zagrebinspekt koja se bavi osposobljavanjem radnika za razne stvari. Možete s njima vidjeti da vam daju uvjerenja ako nemate drugu opciju.
Ima jako puno takvih firmi koje nude i što treba i što ne treba, odnosno da budem točniji i ono što morate imati ali i ono što ne morate imati, najjača su mi stručna osposobljavanja za sve i svašta.....

Ali tko voli nek izvoli...
igor minga is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 20:31   #3343
Quote:
hylem kaže: Pogledaj post
Welcome to Uhljebistan!

Uglavnom, od prošlog mjeseca imate mogućnost prijave ozljede na radu elektronskim putem, pa tko ima mogućnosti nek si sredi. Nema više printanja 30-tak listova, ali firma u kojoj radite mora imati sređen elektronički potpis. Tu možete vidjeti detalje: http://www.hzzo.hr/zastita-zdravlja-na-radu/

Što se tiče prijave na obrascu OB-ZR-I isto više nije obveza ukoliko se ozljeda/smrtni slučaj prijavi inspektoru telefonski.

Pravilnik o evidenciji, ispravama, izvještajima, knjizi nadzora iz područja zaštite na radu (NN 52/84) više nije primjenjiv ni u skladu s drugim propisima. Uhljebi ga nažalost ne stavljaju van snage, jer obveza vođenja evidencija postoji i uvijek će postojati prema Zakonu o radu i Zakonu o ZNR, ali kako ju vi vodite je interna stvar poslodavca i za to nikakav smrdljivi inspektor ne bi smio tražiti ispunjavanje na zastarjelim obrascima od prije 34 godine.
Kolege jedno pitanje, isto pitanje sam poslao i na [email protected], odgovor sam dobio ali ću Vam ga napisati nakon što čujem Vaša mišljenja.

Prema čl.65 Zakon o ZNR poslodavac mora tijelima nadzora prijaviti težu ozljedu i smrtnu. Na stranicama Ministarstva postoje fiksni brojevi koje možete kontaktirati za vrijeme radnog vremena. Na koji/e broj/eve možemo prijaviti teže ozljede u cijeloj RH, naime trenutno radim u firmi koja obavlja radove po cijeloj RH i teoretski može se dogoditi takav slučaj.

Na području Primorsko Goranske županije to znam, za ZG također znam, ali za druge nisam znao.

Da Vas čujem, a kasnije ide "biser" iz Ureda kabineta.....
igor minga is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 06:48   #3344
Quote:
igor minga kaže: Pogledaj post
Nadam se da se šališ?
8.000 do 10.000, ali sam napisao realniju varijantu za RH.
bumbe is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 12:53   #3345
Quote:
igor minga kaže: Pogledaj post
Kolege jedno pitanje, isto pitanje sam poslao i na [email protected], odgovor sam dobio ali ću Vam ga napisati nakon što čujem Vaša mišljenja.

Prema čl.65 Zakon o ZNR poslodavac mora tijelima nadzora prijaviti težu ozljedu i smrtnu. Na stranicama Ministarstva postoje fiksni brojevi koje možete kontaktirati za vrijeme radnog vremena. Na koji/e broj/eve možemo prijaviti teže ozljede u cijeloj RH, naime trenutno radim u firmi koja obavlja radove po cijeloj RH i teoretski može se dogoditi takav slučaj.

Na području Primorsko Goranske županije to znam, za ZG također znam, ali za druge nisam znao.

Da Vas čujem, a kasnije ide "biser" iz Ureda kabineta.....
112, al dobro priča se da i prek mailova ide ok
Dodo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 14:11   #3346
Quote:
igor minga kaže: Pogledaj post
Kolege jedno pitanje, isto pitanje sam poslao i na [email protected], odgovor sam dobio ali ću Vam ga napisati nakon što čujem Vaša mišljenja.

Prema čl.65 Zakon o ZNR poslodavac mora tijelima nadzora prijaviti težu ozljedu i smrtnu. Na stranicama Ministarstva postoje fiksni brojevi koje možete kontaktirati za vrijeme radnog vremena. Na koji/e broj/eve možemo prijaviti teže ozljede u cijeloj RH, naime trenutno radim u firmi koja obavlja radove po cijeloj RH i teoretski može se dogoditi takav slučaj.

Na području Primorsko Goranske županije to znam, za ZG također znam, ali za druge nisam znao.

Da Vas čujem, a kasnije ide "biser" iz Ureda kabineta.....
Ukoliko prijava ide van radnog vremena inspektorata; prijavljuje se nadležnoj policijskoj postaji ili centru 112, a oni su dužni temeljem Zakona o općem upravnom postupku zaprimljenu prijavu proslijediti u inspektorat.
kormilator is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 08:29   #3347
Stručnjak ZNR na 1 sat tjedno

Da li se stručnjak ZNR koji je zaposlen 1 h/tjedno u firmi sa preko 50 radnika treba nalaziti u sistematizaciji radnih mjesta firme te da li ga treba obrađivati u Procjeni rizika kao i svako drugo radno mjesto?
bumbe is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 16:10   #3348
Quote:
bumbe kaže: Pogledaj post
Da li se stručnjak ZNR koji je zaposlen 1 h/tjedno u firmi sa preko 50 radnika treba nalaziti u sistematizaciji radnih mjesta firme te da li ga treba obrađivati u Procjeni rizika kao i svako drugo radno mjesto?
Pa ako radi isključivo od doma kao pravi stručnjak onda brijem da ne treba
Dodo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 14:25   #3349
Quote:
bumbe kaže: Pogledaj post
Da li se stručnjak ZNR koji je zaposlen 1 h/tjedno u firmi sa preko 50 radnika treba nalaziti u sistematizaciji radnih mjesta firme te da li ga treba obrađivati u Procjeni rizika kao i svako drugo radno mjesto?
Normalno da treba ako ima sklopljen ugovor o radu i ako je na platnoj listi.
hylem is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 17:56   #3350
Quote:
hylem kaže: Pogledaj post
Normalno da treba ako ima sklopljen ugovor o radu i ako je na platnoj listi.
Da? A šta ako je, kao u hrpu naših firmi (iz prakse znam), fiktivno zaposlen radi plaće i doprinosa a praktični niti ne zna di je firma i niti što bi u njoj trebao raditi? Znači preferiraš pogađanje opasnosti i razine opasnosti a samim time i mjera za uklanjanje istih na izmišljenom radnom mjestu
Dodo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 18:56   #3351
Quote:
hylem kaže: Pogledaj post
Normalno da treba ako ima sklopljen ugovor o radu i ako je na platnoj listi.
Kakva je situacija sa radnicima zaposlenim na ugovor o djelu? Konkretno, tvrtka ima jednog zaposlenog (direktor), a svi ostali su na ugovor o dijelu (4 radnika).
__________________
Sjedi dva
yamadado is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 19:34   #3352
To su osobe na radu, a Zakon o ZNR se odnosi i na radnike i na osobe na radu.
Yvone is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 11:11   #3353
Quote:
yamadado kaže: Pogledaj post
Kakva je situacija sa radnicima zaposlenim na ugovor o djelu? Konkretno, tvrtka ima jednog zaposlenog (direktor), a svi ostali su na ugovor o dijelu (4 radnika).
Kao što je kolega Yvone napisao ... takvi radnici su osobe na radu i podliježu odredbama Zakona o ZNR kao i radnici zaposleni preko ugovora o radu. Konkretno za takvu firmu se radi procjena rizika na način da se procjenjuje svako radno mjesto, točnije svi poslovi, pa i od radnika na ugovoru o djelu. Ako rade od doma u rubrici/poglavlju o uređenju mjesta rada stavlja se da rade od doma. Ustavno, dom je nepovrediv i nijedan inspektor nema ovlasti ulaziti u nečiji dom bez naloga.

Također moraju biti osposobljeni za rad na siguran način.
hylem is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 11:23   #3354
Quote:
Dodo3 kaže: Pogledaj post
Da? A šta ako je, kao u hrpu naših firmi (iz prakse znam), fiktivno zaposlen radi plaće i doprinosa a praktični niti ne zna di je firma i niti što bi u njoj trebao raditi? Znači preferiraš pogađanje opasnosti i razine opasnosti a samim time i mjera za uklanjanje istih na izmišljenom radnom mjestu
Teoretski, što ako si dođe po platnu listu, hoda po stepenicama, posklizne se i padne? Teška ozljeda, potrebna je prijava inspekciji rada, za njega postoji potpisan ugovor o radu. Prvo je na redu utvrđivanje činjenica, a nakon toga pregled procjene rizika. Procjenjenih rizika tog radnog mjesta nema i evo kazne do 30000 kn.
hylem is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 11:48   #3355
kakva su ovlastenja, odnosno kakvi su uvjeti potrebni da bi neka firma provodila osposobljavanja za preventivno gasenje pozara?
hazmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 13:05   #3356
Quote:
hazmat kaže: Pogledaj post
kakva su ovlastenja, odnosno kakvi su uvjeti potrebni da bi neka firma provodila osposobljavanja za preventivno gasenje pozara?
Odgovor koji sam ja dobio:
"Prema Pravilniku o programu osposobljavanja pučanstva za provedbu preventivnih mjera zaštite od požara, gašenje požara i spašavanje ljudi i imovine ugroženih požarom (NN 61/94), navodimo kako je potrebno Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje, Nehajska 5, 10000 Zagreb) dostaviti:

1. Zahtjev za izdavanje rješenja za osposobljavanje (potpisan od strane osobe koja pravno zastupa Vašu tvrtku);

2. Izvornik (original) rješenja o upisu u odgovarajući sudski registar (važno je da je pod djelatnost upisana bilo kakva edukacija, osposobljavanje ili organizacija seminara);

3. Diplomu osobe koja će provoditi osposobljavanje – preslika, (uvjeti za osobu koja će provoditi osposobljavanje su sukladni članku 5. navedenoga Pravilnika)

4. Upravnu pristojbu (biljege) u iznosu od 70,00 kn.

Nositelj izvođenja programa treba imati najmanje završen stručni dodiplomski studij koji traje (do) dvije godine (odredbe članka 5. Pravilnika), a pravna osoba - nositelj izvođenja programa mora biti
registrirana i za obavljanje poslova edukacije (temeljem članka 3. i 5. Zakona o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti - NN 61/11).

Za (možebitno potrebnu) doregistraciju nužno je zatražiti da se u sudski registar upišu (pod predmet poslovanja/djelatnost) poslovi osposobljavanje zaposlenika, poslodavaca i svih građana iz područja zaštite od požara.

Pravne osobe koje dobiju suglasnost dužne su osigurati propisane uvjete i voditi odgovarajuću evidenciju prema odredbama Pravilnika."

Članak 5.
(1) Nositelj izvođenja programa osposobljavanja dužan je u provedbu osposobljavanja uključiti osobu koja ima zvanje vatrogasnog tehničara-specijaliste, odnosno osobu koja ima završen najmanje stručni dodiplomski studij koji traje do dvije godine.
(2) Nositelj izvođenja programa osposobljavanja dužan je kod provedbe programa iz ovoga Pravilnika osigurati:
- odgovarajuću prostoriju,
- ručne aparate za početno gašenje požara,
- sredstva za gašenje požara.
- gorivo,
- cilindričnu posudu promjera 1 m i minimalne visine 15 cm.
- sredstvo za projekciju obrazovnog filma,
- ostala materijalno-tehnička sredstva.
(3) Nositelj izvođenja programa osposobljavanja obvezan je voditi evidenciju o polaznicima.
(4) Evidencija iz stavka 2. ovoga članka mora sadržavati:
- ime i prezime polaznika,
- dan, godina, mjesto i država rođenja,
- JMBG
- naziv pravne osobe koja upućuje polaznika na osposobljavanje,
- broj uvjerenja i datum osposobljavanja.
markopzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 15:01   #3357
Quote:
hylem kaže: Pogledaj post
Teoretski, što ako si dođe po platnu listu, hoda po stepenicama, posklizne se i padne? Teška ozljeda, potrebna je prijava inspekciji rada, za njega postoji potpisan ugovor o radu. Prvo je na redu utvrđivanje činjenica, a nakon toga pregled procjene rizika. Procjenjenih rizika tog radnog mjesta nema i evo kazne do 30000 kn.
Da, taj bu išao po svoju platnu listu kao i nekad Buljubašić u HEP
Dodo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 15:31   #3358
Kakva su vaša iskustva u sljedećim situacijama - na gradilištu imam radnike koji rade poslove postavljanja skela (točka 11 na liječničkom i imaju stručno osposobljavanje za to), ali na liječničkom imaju također točke 2. i 5.,iako na gradilištu ne rade te poslove. Kordinator iz južnog kraja HR me traži da za takve radnike prepravim liječnička jer inspekcija može tražiti stručna osposobljavanja za sve točke.

Zanimaju me vaša iskustva vezano za ovu situaciju. Hvala
Azuro19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 17:24   #3359
Quote:
hylem kaže: Pogledaj post
Ako rade od doma u rubrici/poglavlju o uređenju mjesta rada stavlja se da rade od doma.
To bi onda bilo izdvojeno mjesto rada?

Quote:
Azuro19 kaže: Pogledaj post
Kakva su vaša iskustva u sljedećim situacijama - na gradilištu imam radnike koji rade poslove postavljanja skela (točka 11 na liječničkom i imaju stručno osposobljavanje za to), ali na liječničkom imaju također točke 2. i 5.,iako na gradilištu ne rade te poslove. Kordinator iz južnog kraja HR me traži da za takve radnike prepravim liječnička jer inspekcija može tražiti stručna osposobljavanja za sve točke.

Zanimaju me vaša iskustva vezano za ovu situaciju. Hvala
Nemaš ti što prepravljati liječničke svjedodžbe, nisi ti specijalist medicine rada niti si ih ti izdao. Kakve nebuloze čovjek više može pročitati ovdje, to je nevjerojatno. Koordinator bi htio da se ti igraš doktora medicine. Uostalom, ja imam u svojoj firmi radna mjesta koja imaju točke 1, 2, 16, 19, 20 pa se točno zna da netko ne može upravljati samohodnim strojem ako nije osposobljen. Ali ta točka stoji tu zato što firma po zaslugama šalje radnike na dodatna stručna osposobljavanja (npr. za samohodni stroj) pa što bi onda trebao, mijenjati sistematizaciju i ponovno ga slati na pregled samo zbog točke 2... Kakve gluposti i od inspektora ako to traže i od koordinatora, iako bih se kladio da koordinator sere gluposti da to inspektori traže jer eto kod mene su bili u nadzoru nekoliko puta (redovni i izvanredni) pa nitko nije guknuo o tome...

Koliko se od ovog može raditi komplikacija, to je jednostavno nevjerojatno više...
Yvone is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 20:10   #3360
ne traže da ja prepravljam nego da zovem medicinu rada s kojom imamo ugovor i preprave liječničko,odnosno izbace te točke. zatražio sam mišljenje MMRS i ZUZNRa pa cemo vidit sta i oni kazu
Azuro19 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:58.