Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2007., 17:09   #21
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
jesi sigurna da on brakom dobiva radnu dozvolu?
tako ne funkcionira u drugim drzavama,obicno moras biti tri godine u braku i imas samo boravisnu dok ti ne isteknu te tri pa tek onda ide radna....tako je u dk
Skatte, to nije moj dojam (ali znam da si se ti raspitivala.. mozda se nesto promjenilo?!). Poznajem osobe udane za Dance; dozvola za nastanjenje na osnovu braka im daje i mogucnost da rade. A tako je i u vecini drugih zemalja..

Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Ne znam kako je kod nas i ne zelim te strasiti, ali ako u USA dodjes s turistickom vizom i ozenis se za am. drzavljana-ku, nadrapao si. Provjeri malo i to.
jer USA imaju 1001 vrstu viza. Ako netko zeli u USA i ima tamo namjeru ostati, ulazak sa turistickom vizom je problem. U AnglesDTD slucaju bi to bila zarucnicka viza (zarucnik dolazi, svadba, -> residency permit). Nisam sigurna da HR ima takve vize, pa je valjda turisticka primjerena u njenom slucaj.
potepuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 18:08   #22
..dobro je. morao sam doc vidjet o cemu se radi na topiku jer nisam po naslovu razumio jel se radi obraku sa starcem, strancem ili stracom..
__________________
..potpis
..a unda is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 21:13   #23
Quote:
..a unda kaže: Pogledaj post
..dobro je. morao sam doc vidjet o cemu se radi na topiku jer nisam po naslovu razumio jel se radi obraku sa starcem, strancem ili stracom..
Ahahaha - ajd barem sam se malo nasmijala!
Angels Deserve To Die is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 23:21   #24
Zna li itko je li moguće zaobići turističku vizu i kako??
Angels Deserve To Die is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 01:37   #25
Ne može se izbjeći. Bez putne vize on uopće ne može ući u RH, a na temelju nje može ostati do 90 dana. Ako hoće duže, mora tražiti odobrenje za privremeni boravak na jednom od temelja (u njegovom slučaju u svrhu rada).
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 02:42   #26
Quote:
potepuh kaže: Pogledaj post
Skatte, to nije moj dojam (ali znam da si se ti raspitivala.. mozda se nesto promjenilo?!). Poznajem osobe udane za Dance; dozvola za nastanjenje na osnovu braka im daje i mogucnost da rade. A tako je i u vecini drugih zemalja..


jer USA imaju 1001 vrstu viza. Ako netko zeli u USA i ima tamo namjeru ostati, ulazak sa turistickom vizom je problem. U AnglesDTD slucaju bi to bila zarucnicka viza (zarucnik dolazi, svadba, -> residency permit). Nisam sigurna da HR ima takve vize, pa je valjda turisticka primjerena u njenom slucaj.
meni je odvjetnica rekla tek nakon tri godine?
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 08:39   #27
Vidim puno savjeta ovde, ali ni jedan u potpunosti točan.

Ad 1. Otiđi do matičnog ureda i pitaj šta ti točno treba za sklapanje braka sa strancem, posebno napominjući iz koje je države. Trebat će ti sigurno njegov rodni list ne stariji od 6 mjeseci, potvrda da u državi iz koje dolazi nema već sklopljen brak, te potvrda da prema zakonima te države nema zapreka za sklapanje vašeg braka (druga i treća potvrda dobijaju se u ambasadi).


Ad 2. Nakon sklapanja braća on će moći dobiti PRIVREMENI boravak radi spajanja obitelji. Zahtjev se podnosi u velepslanstvu RH u njegovoj matičnoj zemlj i postupak je jako dug i mukotrpan. Kada mu privremeni boravak bude odobren, moći će legalno i bez ikakvih zapreka doći i nastaniti se u RH. Privremeni boravak izdaje se na godinu dana.


Ad 3. Protekom 3 godine neprekidnog boravka u RH, odnosno 3 godine od izdavanja prvog privremenog boravka može se podnijeti zahtjev za stalni boravak u RH i hrv. državljanstvo. Posebno napoinjem da do tog trenutka NE SMIJE RADITI u RH bez radne dozvole.
__________________
Summum ius, summa iniuria.
johnny_b_good is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 09:37   #28
Quote:
potepuh kaže: Pogledaj post
jer USA imaju 1001 vrstu viza. Ako netko zeli u USA i ima tamo namjeru ostati, ulazak sa turistickom vizom je problem. U AnglesDTD slucaju bi to bila zarucnicka viza (zarucnik dolazi, svadba, -> residency permit). Nisam sigurna da HR ima takve vize, pa je valjda turisticka primjerena u njenom slucaj.
Vjerojatno, ipak Hr. nije obecana zemlja u kojoj se ostvaruje americki san.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 11:41   #29
Ad 2. Nakon sklapanja braća on će moći dobiti PRIVREMENI boravak radi spajanja obitelji. Zahtjev se podnosi u velepslanstvu RH u njegovoj matičnoj zemlj i postupak je jako dug i mukotrpan. Kada mu privremeni boravak bude odobren, moći će legalno i bez ikakvih zapreka doći i nastaniti se u RH. Privremeni boravak izdaje se na godinu dana.


To znači da će se on nakon sklapanja braka morati vratiti u JAR? Wow - to je malo komplicirano - nije li moguće taj zahtjev podnijeti kod nas?
Angels Deserve To Die is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 12:19   #30
Ajmo još reći ovo; mi uopće ne planiramo ostati u Hrvatskoj; želimo se vjenčati i živjeti ovdje dok ja ne dobijem diplomu(dakle godinu dana maksimalno), a onda put pod noge van...Bez ikakvih skrivenih namjera ili muljanja; samo želimo biti skupa, a zamislite koliko je to teško pošto ja još studiram, a on radi neki najnormalniji posao kao gafički dizajner (mislim da ne moram niti naglašavati koliko nam tisuća eura treba da bi to izveli)...Katastrofa koliko je ponekad komplicirano samo živjeti svoj život...Stvarno postajem očajna (ali ne odustajem)...!
Angels Deserve To Die is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 17:39   #31
Quote:
johnny_b_good kaže: Pogledaj post
Ad 3. Protekom 3 godine neprekidnog boravka u RH, odnosno 3 godine od izdavanja prvog privremenog boravka može se podnijeti zahtjev za stalni boravak u RH i hrv. državljanstvo. Posebno napoinjem da do tog trenutka NE SMIJE RADITI u RH bez radne dozvole.
Da li se ta radna dozvola dobije na osnovu privremenog/produzenog boravka ili samo ako neko poduzece "sponzorira"?

Trajno nastanjenje
Članak 29.
Trajno nastanjenje može se odobriti strancu koji je najmanje jednu godinu u braku s hrvatskim državljaninom ili sa strancem kojem je odobreno trajno nastanjenje u Republici Hrvatskoj ....
potepuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 20:30   #32
Radna dozvola može se dobiti samo ako netko želi zaposliti stranca, a na temelju nje može dobiti privremeni boravak.
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 21:09   #33
za vijncanje su ti sve rekli
a za prijavu privremenog boravka mu je potrebno sledece
moze predat zahtjev u PU u mjestu stanovanja tebe ili gde cete biti prijavljeni
1 rodni list ne stariji od 6 meseci
2 vijencani list
3 kopiju domovnice zene
4 potvrdu o nekaznavanju ne stariju od 6 meseci
5 potvrdu o sredstvima za zivot (moguca su tvoja primanja i tvoje stalno zaposlenje + izjava kod jjavnog biljeznika da ces odgovatrat matrerijalno i pravno za njega)
6 potvrda o stanovanju to jest da si vlasnik stana ili ugovor da si nastanjena tamo
7 potvrda o zdravstvenom osiguranju ,dok ce podnet zahtjev dat ce mu potvrdu sa kojom ce otic na hzzo i tamo sklopit ugovor o osiguranju
8 preslika putovnice
9 dvije slike
10 obrazac koji ce mu dat slizbenica u PU
sve u svemu ti je to to informacije su iz prve ruke
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 21:32   #34
Ljudi - mogu samo reći da sam vam beskrajno zahvalna!!
Angels Deserve To Die is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2007., 15:36   #35
Uf - još jedno pitanje (ako ga itko uopće pročita..)..Da li je pametno da on pri prijavljivanju za vizu uopće da do znanja ikome tamo da smo mi u vezi i što planiramo - postoji li mogućnost da ga odbiju zbog toga? I mogu li ja kao student uopće poslati garantno pismo za njega i da ga prihvate - jer ne radim i nemam stalna primanja (mislim imam, ali od honorarnog posla - vjerujem da se to ne računa)...
Angels Deserve To Die is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2007., 16:40   #36
mene nitko nije pitao za dokaz o zaposlenju ili vlasnistvu kuce
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2007., 16:47   #37
Quote:
zg_sash kaže: Pogledaj post
mene nitko nije pitao za dokaz o zaposlenju ili vlasnistvu kuce
Ali u pozivnom pismu koje mu moram poslati traže što sam po zanimanju i gdje radim..Tako da ne znam kako ispuniti taj dio...
Angels Deserve To Die is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2007., 16:49   #38
a da ga pozovu tvoji roditelji?
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2007., 16:53   #39
Quote:
zg_sash kaže: Pogledaj post
a da ga pozovu tvoji roditelji?
Možda; nije ni to loša ideja..Daleko najbolje bi bilo da nađem nekoga tko će ga zaposliti, pa da "taj netko" pošalje pozivno pismo u svrhu rada i da ga tako dovedem ovdje..Ali to je malo zajebano...A nisam sigurna treba li mu i u tom slučaju onih 50 eura po danu boravka ili ne...
Angels Deserve To Die is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2007., 10:49   #40
za posao nije tako jednostavno , na to ni ne pomisljaj
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:46.