Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2011., 03:03   #1
Vožnja prikolice - što kaže zakon?

mozda krivo mjesto za postaviti pitanje, ali me zanima kakav je trenutni zakon u RH o voznji prikolica s autom?
dali vrijedi ona da prikolica i teret nesmiju prijeci masu automobila ili kako?
i ako je tako , znaci s B kat. se to moze vozit?

ako ima neki link gdje je to navedeno, hvala!
__________________
:3
max3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 03:18   #2
Quote:
Članak 155.

(1) Teret na vozilu ne smije premašiti najudaljeniju točku na prednjoj strani vozila više od jedan metar.

(2) Teret koji se prevozi na vozilu i priključnom vozilu može premašiti najudaljeniju točku na stražnjoj strani vozila najviše za jednu šestinu svoje duljine koja je kao kontinuirani teret oslonjena na tovarni prostor.

(3) Ako se vozilom prevozi teret u kombinaciji koja se sastoji od vučnog vozila i jednoosovinske prikolice, pod duljinom vozila razumijeva se ukupna duljina vučnog vozila i jednoosovinske prikolice.

(4) Ako teret na vozilu premašuje više od jednog metra najudaljenije točke na stražnjoj strani vozila, najizbočenija točka tereta mora biti označena crvenom tkaninom.

(5) Najizbočenija točka tereta koji se prevozi teretnim motornim ili priključnim vozilom mora u slučaju iz stavka 4. ovoga članka biti označena pločom. Ta je ploča kvadratnog oblika, dimenzija 50x50 cm, obojena naizmjeničnim kosim trakama reflektirajuće narančaste i bijele boje i postavljena okomito na uzdužnu os vozila.

(6) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna ili fizička osoba obrtnik ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.

(7) Za prekršaj iz ovoga članka kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1.500,00 do 5.000,00 kuna i odgovorna osoba u pravnoj osobi.

(8) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.
http://www.prometna-zona.com/cestovn..._cestama2.html
Rebbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 08:18   #3
Quote:
max3 kaže: Pogledaj post
mozda krivo mjesto za postaviti pitanje, ali me zanima kakav je trenutni zakon u RH o voznji prikolica s autom?
dali vrijedi ona da prikolica i teret nesmiju prijeci masu automobila ili kako?
i ako je tako , znaci s B kat. se to moze vozit?

ako ima neki link gdje je to navedeno, hvala!
S B kategorijom samo prikolica do NDM 750kg!!!!!!!!!!

Za ovo što ti spominješ ti treba B+E kategorija!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 13:27   #4
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
S B kategorijom samo prikolica do NDM 750kg!!!!!!!!!!

Za ovo što ti spominješ ti treba B+E kategorija!
hvala puno na odgovoru

nazalost tih 750kg mi je premalo, ja sam mislio i cuo da s B mogu ovako kako sam rekao, al ocito nije tocno!
hvala svejedno jos jednom!
__________________
:3
max3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 13:48   #5
Quote:
max3 kaže: Pogledaj post
mozda krivo mjesto za postaviti pitanje, ali me zanima kakav je trenutni zakon u RH o voznji prikolica s autom?
dali vrijedi ona da prikolica i teret nesmiju prijeci masu automobila ili kako?
i ako je tako , znaci s B kat. se to moze vozit?

ako ima neki link gdje je to navedeno, hvala!
Nema ti veze B kategorija, nego da li tvoj auto može vuči prikolicu čija je NDM veća od 750 kila. Do 750 kg NDM su lake prikolice ali veći tj. teži auti npr. terenci mogu vuči i prikolicu registriranu kao priključno vozilo bez problema. Gotovo sve kamp prikolice su priključna vozila koja prelaze 750 kg NDM i bez problema ih vuku veća osobna vozila.

Uglavnom je ne smiješ vuči sa vozilom čija je polovina mase manja od NDM mase prikolice.Ako je npr. NDM masa prikolice 750 kg, smiješ je vući samo sa vozilom težim od 1500 kg.
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.

Zadnje uređivanje Alkemicharka : 17.04.2011. at 14:06.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 14:14   #6
Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
Nema ti veze B kategorija, nego da li tvoj auto može vuči prikolicu čija je NDM veća od 750 kila.
Dušo draga jesi li sigurna u ovo što pišeš? Da nebi poslije bilo "nismo znali"!

Ima i te kako veze B kategorija!!!! NE piši ono što neznaš!


Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
Do 750 kg NDM su lake prikolice ali veći tj. teži auti npr. terenci mogu vući i prikolicu registriranu kao priključno vozilo bez problema. Gotovo sve kamp prikolice su priključna vozila koja prelaze 750 kg NDM i bez problema ih vuku veća osobna vozila.
Da ovo je točno s TEHNIČKE STRANE, ali da bi vukao TAKOVU kombinaciju gdje je priključno vozilo NDM > 750 kg MORA VOZAČ BITI U POSJEDU VOZAČKE DOZVOLE BE kategorije!

Da i svi koji vuku te kampine preko 750kg a imaju samo B kategoriju su U PREKŠAJU! Pravno gledano to je kao da vozi bez položenog vozačkog ispita!

Zato ne piši bedastoće!

Evo ti i izvod članka ZOSPC

Članak 217.


– B, spadaju motorna vozila, osim vozila A1, A2, A, F, G i M kategorije čija najveća dopuštena masa ne prelazi 3.500 kg i koja su dizajnirana i konstruirana za prijevoz ne više od 8 putnika, ne računajući sjedalo za vozača; motorna vozila ove kategorije mogu biti u kombinaciji s priključnim vozilom čija najveća dopuštena masa ne prelazi 750 kg,
– B+E, spadaju kombinacije vozila koje se sastoje od vučnog vozila B kategorije i priključnog vozila, pri čemu najveća dopuštena masa priključnog vozila ne prelazi 3.500 kg,

a i link na zakon kompletan
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/339713.html
__________________
W213 220d ....

Zadnje uređivanje Actros1841 : 17.04.2011. at 14:28.
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 14:18   #7
Nazalost u HR se ne prakticira da se polaze ta BE kategorija .Prije se tolerisalo da kombinacija ne predje 3500 kg.Ali na zalost, E je potrebna kod svake prikolice preko 1000 kg. a 750 kg. je granica kada su potrebne kocnice.
Za vozila 4x4 i vozila koja imaju zrakom podmognute kocnice prikolice, kod njih je to malo drugacije.Uglavnom, za svaku prikolicu preko 1000 kg. trebala bi pripadajuca E kategorija. U CH do nedavno je dobivana gratis kada polozis B .

Sve je ovo bilo pre 12 godina pa sam mnogo toga poboravio, stoces starost, ali odprlike je ovako barem u CH.
Svicar is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 14:54   #8
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
Dušo draga jesi li sigurna u ovo što pišeš? Da nebi poslije bilo "nismo znali"!

Ima i te kako veze B kategorija!!!! NE piši ono što neznaš!

Da ovo je točno s TEHNIČKE STRANE, ali da bi vukao TAKOVU kombinaciju gdje je priključno vozilo NDM > 750 kg MORA VOZAČ BITI U POSJEDU VOZAČKE DOZVOLE BE kategorije!

Da i svi koji vuku te kampine preko 750kg a imaju samo B kategoriju su U PREKŠAJU! Pravno gledano to je kao da vozi bez položenog vozačkog ispita!

Zato ne piši bedastoće!

Evo ti i izvod članka ZOSPC

Članak 217.


– B, spadaju motorna vozila, osim vozila A1, A2, A, F, G i M kategorije čija najveća dopuštena masa ne prelazi 3.500 kg i koja su dizajnirana i konstruirana za prijevoz ne više od 8 putnika, ne računajući sjedalo za vozača; motorna vozila ove kategorije mogu biti u kombinaciji s priključnim vozilom čija najveća dopuštena masa ne prelazi 750 kg,
– B+E, spadaju kombinacije vozila koje se sastoje od vučnog vozila B kategorije i priključnog vozila, pri čemu najveća dopuštena masa priključnog vozila ne prelazi 3.500 kg,

a i link na zakon kompletan
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/339713.html
Ooo skinuli su ti bann na Dijaspori pa mi sad možeš vratiti. Ok, s tehničke strane sam barem točno napisala, u praksi nisam od nikoga čula da ima B i E kategoriju za prikolicu veću od 750 kg NDM koju vuče osobni automobil i da je radi toga imao problema pa si mi sad dokazao da si u pravu i da po ZSPC mora imati i sad smo valjda 1:1
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 15:07   #9
Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
Ooo skinuli su ti bann na Dijaspori pa mi sad možeš vratiti.
Ah znači BAN je bio tvoja privatna veza?
Hvala baš sam se odmorio!

Ne vraćam ja nikome ništa, da tehnička strana se odnosi na mase kao takove....to je ok......ALI Za drugo JE POTREBNA VOZAČKA BE kategorije.

To što NISU imali problema ne znači da su u pravu! Da se kojim slučajem dogodi prometna nesreća tretirat će se kao da su vozili BEZ POLOŽENOG VOZAČKOG ISPITA....a to znači PUNA KRIVNJA i problemi sa osiguranjem i isplatom štete oštećenima!

To što su naši prometni policajci isto tako nestručni i za kojih par životnjica progledaju kroz prste isto tako ne znači da ne TREBA BE kategorija!

Baš me zanima što korisnik DROT misli o tome kad se zaustavi vozača tako....

da ima priključno vozilo >750kg NDM a nema uz B još i E kategoriju vozačke dozvole????? Pri tome je svejedno jel to kamp prikolica , teretna prikolica ili vuče gliser!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 15:15   #10
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
Ah znači BAN je bio tvoja privatna veza?
Hvala baš sam se odmorio!

Ne vraćam ja nikome ništa, da tehnička strana se odnosi na mase kao takove....to je ok......ALI Za drugo JE POTREBNA VOZAČKA BE kategorije.

To što NISU imali problema ne znači da su u pravu! Da se kojim slučajem dogodi prometna nesreća tretirat će se kao da su vozili BEZ POLOŽENOG VOZAČKOG ISPITA....a to znači PUNA KRIVNJA i problemi sa osiguranjem i isplatom štete oštećenima!

To što su naši prometni policajci isto tako nestručni i za kojih par životnjica progledaju kroz prste isto tako ne znači da ne TREBA BE kategorija!

Baš me zanima što korisnik DROT misli o tome kad se zaustavi vozača tako....

da ima priključno vozilo >750kg NDM a nema uz B još i E kategoriju vozačke dozvole????? Pri tome je svejedno jel to kamp prikolica , teretna prikolica ili vuče gliser!
kamijondzija je u pravu:
"Vozacka dozvola "B" kategorije daje Vam pravo upravljanja vozilima koja imaju do 8 sjedala za putnike i najvecu dopustenu masu do 3500 kg, te vucu prikljucnih vozila najvece dopustene mase do 750 kg. "
mada i svaki auto ima ograniceno koju tezinu prikolice smije vuci tako da ako i imas BE moras paziti da ne prelazis tezinu koja je odredjena za taj auto.nego,prijatelju kada si na redu za ciscenje stepenica
hrforum=yuforum is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 15:15   #11
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
Ah znači BAN je bio tvoja privatna veza?
Hvala baš sam se odmorio!

Ne vraćam ja nikome ništa, da tehnička strana se odnosi na mase kao takove....to je ok......ALI Za drugo JE POTREBNA VOZAČKA BE kategorije.

To što NISU imali problema ne znači da su u pravu! Da se kojim slučajem dogodi prometna nesreća tretirat će se kao da su vozili BEZ POLOŽENOG VOZAČKOG ISPITA....a to znači PUNA KRIVNJA i problemi sa osiguranjem i isplatom štete oštećenima!

To što su naši prometni policajci isto tako nestručni i za kojih par životnjica progledaju kroz prste isto tako ne znači da ne TREBA BE kategorija!

Baš me zanima što korisnik DROT misli o tome kad se zaustavi vozača tako....

da ima priključno vozilo >750kg NDM a nema uz B još i E kategoriju vozačke dozvole????? Pri tome je svejedno jel to kamp prikolica , teretna prikolica ili vuče gliser!

Nemam ja nikakve veze s tvojim bannom, nemoj mi to naturavati. Čak sam ti odgovarala na post nakon što si bio banniran, a da nisam ni skužila da jesi. Ja se s takvim stvarima ne služim. O bannu po pravilima foruma koliko sam ih čitala odlučuje moderator na temi, a valjda je imao razloga da ti ga dodijeli.
I mene zanima što bi drot13 rekao pa se nadajmo da će se javiti
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 17:25   #12
Svezi B,BE kategorije, u CH se sa BE kategorijom ovako sto smije upravljati http://www.swisstruck.ch/surf_detail...fgcolor=ffffff

http://www.swisstruck.ch/surf_detail...fgcolor=ffffff
Uglavnom ako prikolica ima zracne kocnice ona moze biti 150% teza od vucnog vozila( sa svim tolerancijama nesto jace od 8 t.), pa su to mnogi koristili u CH , ista vozila moraju imati i tahografi voziti se po reguli. pa se desavalo da mladi vozaci neznaju kako sa njime jer to nisu nigdje ucili.Sada se to sve uskadilo sa EU propisima i mladi vozaci vise NE dobivaju na poklon BE.

Tako da se i ovako sto smije upravljati sa BE kategorijom tj, prikolica od 3t.

http://www.autoscout24.ch/AS24Web/De...4&page=1&row=4


Koja dozvola je potrebna za ovo sada ne znam reci, ali se vidi da smije tegliti 10 tona a ukupna masa je nije ni 3,7t.

Za divno cudo u BIH policajci dobro znaju sto je BE kategorija i uredno kaznjavaju.
Svicar is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 17:56   #13
Koliko ja znam B kategorija ti dopušta vuću prikolice DO 750 kg
ALI
Kombinacija vučno vozilo + prikolica ne smije prelaziti 3500 kg

Ako je prikolica PREKO 750 kg a ukupna masa kompozicije vučno+prikolica DO 3500 kg govorimo o B+E kategoriji.

Sasvim je drugo pitanje da li ti AUTO dozvoljava da vučeš prikolicu od 750 kg ... sigurno nećeš Fićom vući 750 kg. Discovery je već druga priča.
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 19:20   #14
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam B kategorija ti dopušta vuću prikolice DO 750 kg
ALI
Kombinacija vučno vozilo + prikolica ne smije prelaziti 3500 kg

Ako je prikolica PREKO 750 kg a ukupna masa kompozicije vučno+prikolica DO 3500 kg govorimo o B+E kategoriji.

Sasvim je drugo pitanje da li ti AUTO dozvoljava da vučeš prikolicu od 750 kg ... sigurno nećeš Fićom vući 750 kg. Discovery je već druga priča.
ok,da povezemo.
B kategorija,smije voziti prikolicu do 750kg stim da sveukupna dozvoljena tezina vozilo + prikolica nesmiju preci 3500kg i da se treba paziti dali vozilo smije vuci prikolicu od 750kg sa ili bez kocnica na prikolici.
BE kategorija,smije voziti prikolicu koja zajedno sa vozilom sveukopnom dozvoljenom tezinom ne prelazi 3500kg stim da se opet treba paziti koju sveukupnu kilazu smije vuci auto i dali mora imati prikolica kocnice ili ne.
koliko je taj zakon paradoksan vidimo iz sljedeceg primjera:
vozacka BE
mercedes S klasa sveukupna tezina 2400kg i golf sveukupna tezina 1900kg,
mercedes smije vuci prikolicu do 2100kg golf do 1500kg
u praksi to izgleda ovako;
golf smije vuci prikolicu od sveukupne dozvoljene tezine do 1500kg i u toj prikolici bika od 1000kg (ako polazimo od toga da je prazna prikolica teska 500kg) a mercedes nesmije vuci niti tu istu praznu prikolicu.
hrforum=yuforum is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 19:23   #15
Kako to da nitko nije spomenuo prekoračenje dužine vozila? Jer, ako se ne varam, ima i ograničenje po dužini. Jer po toj teoriji ja sa B kategorijom mogu uzeti Transita dogog 5.7 metara, i zakopčati na njega kampicu za 5 osoba dugačku 5 metara, a još je i priključno rudo dugačko oko metar. Kombinacija duga gotovo 12 metara, i teška minimalno 3 tone, i sve to sa B kategorijom?
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 19:24   #16
Quote:
max3 kaže: Pogledaj post
hvala puno na odgovoru

nazalost tih 750kg mi je premalo, ja sam mislio i cuo da s B mogu ovako kako sam rekao, al ocito nije tocno!
hvala svejedno jos jednom!
Pa imaš za položit tu B+E, nije skupo.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 19:26   #17
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Kako to da nitko nije spomenuo prekoračenje dužine vozila? Jer, ako se ne varam, ima i ograničenje po dužini. Jer po toj teoriji ja sa B kategorijom mogu uzeti Transita dogog 5.7 metara, i zakopčati na njega kampicu za 5 osoba dugačku 5 metara, a još je i priključno rudo dugačko oko metar. Kombinacija duga gotovo 12 metara, i teška minimalno 3 tone, i sve to sa B kategorijom?
Da. E kategorije ti je za prikolice iznad 750 kg. tako nema nikakvih daljnjih ograničenja. Frend mi vozi kombi sa B+E i ima stvarno ogromnu prikuolicu sa dosta tereta.


EDIT: vidim da gore neki govore suprotno Frend vozi Ducato pun tereta plus ogromnu prikolicu koja nekad prevozi i preko 2t. samog tereta, tako da ili ta firma vozi nelegalno ili...
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 20:48   #18
Quote:
Josip4 kaže: Pogledaj post
Da. E kategorije ti je za prikolice iznad 750 kg. tako nema nikakvih daljnjih ograničenja. Frend mi vozi kombi sa B+E i ima stvarno ogromnu prikuolicu sa dosta tereta.


EDIT: vidim da gore neki govore suprotno Frend vozi Ducato pun tereta plus ogromnu prikolicu koja nekad prevozi i preko 2t. samog tereta, tako da ili ta firma vozi nelegalno ili...
ocigledno da voze nelegalno
"B+E – skup motornih vozila čija se vučna vozila ubrajaju u B kategoriju, a priljučna vozila imaju najveću dozvoljenu masu do 750 kg, koja nije veća od mase vučnog vozila bez tereta, a ukupna dozvoljena masa vučnog i priključnog vozila nije veća od 3600 kg (18 godina i potkategorije C1 i C1E)"
hrforum=yuforum is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 20:59   #19
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Kako to da nitko nije spomenuo prekoračenje dužine vozila? Jer, ako se ne varam, ima i ograničenje po dužini. Jer po toj teoriji ja sa B kategorijom mogu uzeti Transita dogog 5.7 metara, i zakopčati na njega kampicu za 5 osoba dugačku 5 metara, a još je i priključno rudo dugačko oko metar. Kombinacija duga gotovo 12 metara, i teška minimalno 3 tone, i sve to sa B kategorijom?
najveca sirina prikolice 2,55m duzina 12m sveukupna duzina auto + prikolica 18m


Uploaded with ImageShack.us
hrforum=yuforum is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 21:08   #20
Quote:
Josip4 kaže: Pogledaj post
Da. E kategorije ti je za prikolice iznad 750 kg. tako nema nikakvih daljnjih ograničenja. Frend mi vozi kombi sa B+E i ima stvarno ogromnu prikuolicu sa dosta tereta.


EDIT: vidim da gore neki govore suprotno Frend vozi Ducato pun tereta plus ogromnu prikolicu koja nekad prevozi i preko 2t. samog tereta, tako da ili ta firma vozi nelegalno ili...
To su tkz. rupe u zakonu, jer ako ćemo po pravo, kad pročitaš bilo koji od tih zakona, onak odokativno, sigurno je da ne znaš kaj si pročital .
Tak da ti ispada, ako 5 osoba pročita neki zakon, svaka će ga protumačiti na svoj način (jbg, kad nam zakone pišu pjesnici ) .
__________________
Uzmi moj savjet.
Ja ga ionako ne koristim.
Mafro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:45.