Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2024., 20:35   #1
Prvo dijete u 40-ima

Večer svima

da bi se dobilo na vremenu, što treba poduzeti i koja je neka realna vjerovatnost da osoba s navršene 42 godine ostane trudno i rodi 1. dijete ?

znam da plodnost drastično opada nakon 40-te, pa me zanima kako poboljšati to i ne gubiti dragocjeno vrijeme.

Hvala na odgovorima/iskustvima.
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2024., 21:12   #2
Da, nakon 40-te šanse se ubrzano smanjuju za svaku ženu, općenito.

Vrlo mali broj klinika prihvaća žene nakon 44-e kao kandidatkinje za umjetnu oplodnju (ali nije nemoguće), a trudnoća može biti jako uspješna i u mnogo kasnijoj dobi doniranim stanicama, šanse su tada znatno veće.

Ako je žena zdrava i rezerve su dobre, svakako su šanse veće s 42. nego 43. ili 45.

No, samo specijalist može dati procjenu.

Obično se radi procjena rezervi, koja podrazumijeva nalaze određenih hormona iznmeđu 2. i 4. dana krvarenja, mjerenje broja antralnih folikula u istom periodu, AMH (hormon koji se vadi bilo kada), još neki hormoni... uzima se u obzir općenito zdravstveno stanje, prethodne trudnoće, stanje jajnika, materice...

Ovisi i o partneru.

Najbolje je što prije otići k ginekologu, koji bi onda trebalo da ženu, odnosno par uputi dalje.
bema is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2024., 21:46   #3
ako žena sa 42 godine želi ostvarit trudnoću onda neka odma u ponediljak ujutro nazove nekog dobrog ginekologa koji će i nju i muža uputit na pretrage, a do tada zdravorazumski; zdrav život i redoviti odnosi. sritno!
kavopija-14 is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2024., 23:43   #4
Quote:
bema kaže: Pogledaj post
Da, nakon 40-te šanse se ubrzano smanjuju za svaku ženu, općenito.

Vrlo mali broj klinika prihvaća žene nakon 44-e kao kandidatkinje za umjetnu oplodnju (ali nije nemoguće), a trudnoća može biti jako uspješna i u mnogo kasnijoj dobi doniranim stanicama, šanse su tada znatno veće.

Ako je žena zdrava i rezerve su dobre, svakako su šanse veće s 42. nego 43. ili 45.

No, samo specijalist može dati procjenu.

Obično se radi procjena rezervi, koja podrazumijeva nalaze određenih hormona iznmeđu 2. i 4. dana krvarenja, mjerenje broja antralnih folikula u istom periodu, AMH (hormon koji se vadi bilo kada), još neki hormoni... uzima se u obzir općenito zdravstveno stanje, prethodne trudnoće, stanje jajnika, materice...

Ovisi i o partneru.

Najbolje je što prije otići k ginekologu, koji bi onda trebalo da ženu, odnosno par uputi dalje.
Da, jasno, razumijem.

Ginekolog na sistematskom vizualno ne može dati neku pametnu procjenu ? Jer je rekao da je sve ok, ali ne znam jel to utjeha više bila.

Quote:
kavopija-14 kaže: Pogledaj post
ako žena sa 42 godine želi ostvarit trudnoću onda neka odma u ponediljak ujutro nazove nekog dobrog ginekologa koji će i nju i muža uputit na pretrage, a do tada zdravorazumski; zdrav život i redoviti odnosi. sritno!
Uf, ovo je pesimistično

ali da, razumijem.
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2024., 23:55   #5
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post

Uf, ovo je pesimistično

ali da, razumijem.
zašto pesimistično? ne mislim da neće uspit, dapače, ali triba bit realan i ne odugovlačit. bilo bi neodogovorno želit trudnoću sa 42 godine i onda reć da ćeš na preglede kad malo zatopli, kad prođe gužva na poslu ili kad se baba vrati iz bolnice.

u svojoj okolini imam par friških primjera prirodno ostvarene trudnoće u 40-ima, nešto više primjera trudnoće u 40-ima ostvarene potpomogutom ili umjetnom oplodnjom i jedan primjer ostvarenja roditeljstva u 40-ima putem posvojenja.
kavopija-14 is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2024., 10:16   #6
Quote:
kavopija-14 kaže: Pogledaj post
zašto pesimistično? ne mislim da neće uspit, dapače, ali triba bit realan i ne odugovlačit. bilo bi neodogovorno želit trudnoću sa 42 godine i onda reć da ćeš na preglede kad malo zatopli, kad prođe gužva na poslu ili kad se baba vrati iz bolnice.

u svojoj okolini imam par friških primjera prirodno ostvarene trudnoće u 40-ima, nešto više primjera trudnoće u 40-ima ostvarene potpomogutom ili umjetnom oplodnjom i jedan primjer ostvarenja roditeljstva u 40-ima putem posvojenja.
Ne, ne, jasno. Imao isti stav. Ja sam oprezniji dok je bolja polovica manje u tom pogledu. I ja sam mišljenja da treba odmah krenuti na preglede jer pokušavati isključivo prirodno, začas se mogu izgubiti pola godine-godinu, a koje su jako, jako bitne.

Jesu ok izašle te trudnoće ? Što se zdravlja tiče ? Može i na PM.
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2024., 18:03   #7
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
Jesu ok izašle te trudnoće ? Što se zdravlja tiče ? Može i na PM.
evo, baš razmišljam i ove za koje znam - jesu, sve, fala Bogu.

kako god, ključno je pokušavat, ali u 40-ima ne bi tribalo takve stvari prepustit slučaju. da se radi o meni, otišla bi čim prije na redovni ginekološki i obavila bar osnovne pretrage kod nekog dobrog doktora, a muža bi poslala na spermiogram.
kavopija-14 is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2024., 11:15   #8
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
Ne, ne, jasno. Imao isti stav. Ja sam oprezniji dok je bolja polovica manje u tom pogledu. I ja sam mišljenja da treba odmah krenuti na preglede jer pokušavati isključivo prirodno, začas se mogu izgubiti pola godine-godinu, a koje su jako, jako bitne.

Jesu ok izašle te trudnoće ? Što se zdravlja tiče ? Može i na PM.


Ma ništa ti ne znače tuđa iskustva, jer tijelo tvoje žene nije isto kao tijelo (potencijal, ali i sve druge okolnosti koje utječu na trudnoću) neke druge žene.

I ja znam za zdrave trudnoće, ishod - zdrava djeca u 40-im, kao što znam da bezbrojne bolne pokušaje koje ne završe željenim ishodom.

To što je sve OK na pregledu je super stvar, vjerojatno i jajnici i maternica izgedaju OK, ali je dobor otići dalje s pretragama. Jeste li pokušavali? Koliko dugo?

To se uzima u obzir, također.

Nećeš dobiti odgovor ni "recept" na forumu, zdrav život, pokušavajte, napravite obavezne konzultacije što prije i sretno!
bema is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2024., 12:21   #9
Sve je rečeno.

A evo i baš baš konkretan slučaj, naš.

Ja sam imala 39, muž 42......Krenuli mi ka oplodnji. Otišla ja kod svog ginekologa i rekla mu da želim ostvariti trudnoću. Na redovnim pregledima kod mene uvijek sve okej. No, moj ginekolog mi odmah izda uputnicu za humanu reprodukciju - nema se šta tu čekati kaže, da ne trošite mjesece.

Odem ja u Petrovu i upadnem u postupak - a kreće se sa raznim pretragama iz krvi ( hormoni vaki naki, AMH zalihe, vitamini ovi ono, ma čuda i čudesa + spermiogram muža )

Tu ode , naravno, neko vrijeme , čak i koji mjesec.

Doktorica u Petrovoj je fenomenalno pedantna bila pa mi je dala i da radim genetiku i čudesa.

Svi nalazi su bili cakum pakum. Naravno, tokom tog vremena redovni nezaštićeni odnosi i život ide.

Nakon konzultacija uz nalaze - doktorica rezimira : " okej, nalazi su i više nego savršeni no, zašto propuštati dobre jajne stanice i puštati vas da " se desi" jer ,naravno, vrijeme nije naklono. Pišem vas za potpomognutu"
Zapisala me za IVF. To je bilo nekako na koncu 2020 godine a termin za IVF sam dobila koncem veljače 2021.

Na zadnje konzultacije kod doktorice a prije samog IVF postupka, sam došla pozdraviti ju i odjaviti se - trudna. Rodila u listopadu 2021


Zato, i ja vam sugeriram. Udrite ali se odmah javite svom ginekologu sa odlučnim stavom o željenoj trudnoći.

Sretno.

2cofleka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2024., 12:07   #10
Autore, a jesi li ti najprije pregledao sebe? Napravio spermiogram?
Poubelle is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:05.