Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.07.2004., 22:59   #1
Nemaj drugih bogova vs. Sveti ljudi

Ovdje se ince ne pojavljujem. Zanima me par sitnica vezanih u KC. Bog kroz svoju zapovjed trazi da se ne stuju drugi bogovi. U KC postoje sveci, sveti ljudi. Dakle, osobe koje su svojim dijelima kroz zivot zasluzile da budu uzor. Ima li Crkva pravo nekoga od ljudi uzdizati iznad drugih ljudi? Po cemu se razlikuje neki svetac zastitnik necega od barbarskih sporednih bogova zastitnika necega? I Grci i Rimljani su imali glavnog Boga i ostale bogove zastitnike. Previse mi slici to sa svecima zastitnicima na barbarske vjere. Samo eto nije bog nego svetac.

Druga stvar. Nije li Mojsije razbio kip (neznam tocno koje zivotinje) nakon prolaska kroz Crveno more? Zasto onda KC pravi kipove svetaca te ljudi ispred njih klece i mole se? Nije li i to krsenje Bozje rijeci? Izrada kipova i molitve svecima zastitnicima?

Molim konkretne odgovore. Nije mi namjera provocirati. I sam sam vjernik ali ove dvije stvari mi nekako ne idu uz vjeru kakvu Biblija nalaze.
__________________
Kome jos nije jasno?
još jedan Vukovarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2004., 00:00   #2
I nema to veze s Biblijom...

Pokusaj komunikacije i molitva mrtvim ljudima obican je spiritizam.
Nastojeci sto jednostavnije pribliziti krcanstvo ljudima koji su se nerado odvajali od svojih starih bogova i bozica, Rim ih je samo preuzeo i promijenio im imena. I mnoge stare legende povezane s njihovim bogovima prenesene su na svece. Pa tako postoje zastitnici lovaca, sesirdija, komedijasa, komedijasa, cvjecara...
I ljude se uvjerava da se treba moliti svecima jer ce se tako prije pribliziti Bogu, mozda im Bog uslisi nesto sto inace ne bi, ko da im kod Njega treba veza, i ko da On sve ne zna i prije no oni zatraze...
Isto je i sa kipovima... Ne treba praviti lika ni oblicja bilo cemu sto je gore na nebu, niti dole na zemlji, klanjati im se, niti im sluziti...
ygraine is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2004., 00:17   #3
Re: Nemaj drugih bogova vs. Sveti ljudi

Quote:
još jedan Vukovarac kaže:
I sam sam vjernik ali ove dvije stvari mi nekako ne idu uz vjeru kakvu Biblija nalaze.
Potpuno te razumijem. Imam samo jedno potpitanje.
Kako se osjećaš pred raspelom?
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2004., 03:50   #4
Re: I nema to veze s Biblijom...

Quote:
ygraine kaže:
Pokusaj komunikacije i molitva mrtvim ljudima obican je spiritizam.
Ili si se krivo izrazio ili se bojim da si totalno u krivu... Reći ćeš mi...

Naime, molitva mrtvim ljudima... Nikako to ne bih tako olako bacio u vode spiritizma. Pregruba mi je rijač.
Zar ne nikad nisi molio za mrtve?
Da sam ne zalazim u pojmove Čistilišta i onoga što mi vjernici sa zemlje činimo onim na "nebesima" i onim koji tamo "putuju.."

Molitva za mrtvu baku jednako je snažna kao i molitva za živog brata.
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2004., 03:51   #5
Re: Re: Nemaj drugih bogova vs. Sveti ljudi

Quote:
Blaise kaže:
Potpuno te razumijem. Imam samo jedno potpitanje.
Kako se osjećaš pred raspelom?
Nice question...
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2004., 04:10   #6
Re: Nemaj drugih bogova vs. Sveti ljudi

Quote:
još jedan Vukovarac kaže:

Molim konkretne odgovore. Nije mi namjera provocirati. I sam sam vjernik ali ove dvije stvari mi nekako ne idu uz vjeru kakvu Biblija nalaze.
Pokrenuo si zanimljiv topic. I sam sam jednom ranije imao iste dvojbe. Tvoje razmišljanje pokreće kotač na koji se naslanjaju mnoge dvojbe. Npr, je li Papa svet?
Nadalje, ako izbacimo kipove, treba li pobacati i sve križeve i raspela..?
Pa onda, oni sa stigmama, jesu li bili sveti ili su samo te muke proživljavali zbog nekih nedokučivih razloga?

Promatraj to ovako..
Ako se moliš sv. Aloziju Stepincu, osjećaš se dobro jer se moliš nekomu tko je uz Boga. A na nebu svi su jednaki.
Ako se moliš svom pokojnom ocu, ako je na nebu, moliš se ocu koji je svet. Jer je u raju.

Zapamti, ne moliš se kipu, statui.
Moliš se osobi...
Koja nekoć živješe...
A danas uživa milosrđe Božje...

(zato ne diram kipove, "dodirujem" ih mislima...)
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2004., 09:52   #7
Elysium,

Mislila sam na molitve upucene svecima, mrtvim ljudima koje smo mi po svojim zemaljskim kriterijima proglasili svetima, iako ne znamo ni sto se s njima dogada poslije smrti, ni gdje su, ni je li ispravno to sto radimo.
Mozda im treba mir, a ne konstantno dozivanje i prizivanje.
Ako cemo po Bibliji, u njoj se to nigdje ne spominje. Nigdje ne stoji da ziv covjek moze imati 'koristi' od posredovanja mrtvih ljudi.
Stoji samo da je On ~ put istina i zivot, i da samo preko Njega mozemo k Ocu.
To je sve na raznim koncilima naknadno doneseno, ljudima naviknutim na svoja zivopisna vjerovanja i mnostvo bogova, tesko je bilo sve to odbaciti naustrb tako nerazumljive jednostavnosti ...
ygraine is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2004., 12:20   #8
U Bibliji piše da su svi kršćani sveti i svećenici.
 
Odgovori s citatom
Old 07.07.2004., 14:54   #9
Quote:
ygraine kaže:
Elysium,

iako ne znamo ni sto se s njima dogada poslije smrti, ni gdje su, ni je li ispravno to sto radimo.
Mozda im treba mir, a ne konstantno dozivanje i prizivanje.
Ako cemo po Bibliji, u njoj se to nigdje ne spominje. Nigdje ne stoji da ziv covjek moze imati 'koristi' od posredovanja mrtvih ljudi.
Za početak, isprika za onaj moj odriješiti uvod.
I pretpostavljao sam da je bilo samo krivo shvaćeno s moje strane...

A što se ovog tiče...
U Bibliji ne piše ni kako bismo se točno trebali postaviti ni prema homoseksualnim parovima, ni prema eutanaziji, pa i dalje živimo i "postavljamo" se.
Mene je župnik učio, idem kroz citat tebe, da ja ne trebam imati koristi od mrtvog, ali da mrtvi može imati koristi od mene. To sam bio zapamtio, bio sam mlad tad.

Ta, sjeti se samo Svih Svetih, kada molimo za naše pokojne... Uvijek pomislim da su naše molitve nešto kao olakšanja na njihovom putu u Nebo, gdje god da jesu ti mrtvi...

Da li je ispravno moliti se za mrtve, pitaš...

Svaku večer se za svoje roditelje pomoliš prije spavanja...
Jednog dana, majka ti umre...
Pa te pitam, je li ispravno moliti se za svoju majku i nakon što ode...?
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 01:24   #10
Re: Nemaj drugih bogova vs. Sveti ljudi

Quote:
još jedan Vukovarac kaže:
Ovdje se ince ne pojavljujem. Zanima me par sitnica vezanih u KC. Bog kroz svoju zapovjed trazi da se ne stuju drugi bogovi. U KC postoje sveci, sveti ljudi. Dakle, osobe koje su svojim dijelima kroz zivot zasluzile da budu uzor. Ima li Crkva pravo nekoga od ljudi uzdizati iznad drugih ljudi? Po cemu se razlikuje neki svetac zastitnik necega od barbarskih sporednih bogova zastitnika necega? I Grci i Rimljani su imali glavnog Boga i ostale bogove zastitnike. Previse mi slici to sa svecima zastitnicima na barbarske vjere. Samo eto nije bog nego svetac.

Druga stvar. Nije li Mojsije razbio kip (neznam tocno koje zivotinje) nakon prolaska kroz Crveno more? Zasto onda KC pravi kipove svetaca te ljudi ispred njih klece i mole se? Nije li i to krsenje Bozje rijeci? Izrada kipova i molitve svecima zastitnicima?

Molim konkretne odgovore. Nije mi namjera provocirati. I sam sam vjernik ali ove dvije stvari mi nekako ne idu uz vjeru kakvu Biblija nalaze.
Dobro si primjetio. Moljenje razno raznim svecima, ukljucujuci i Mariju je grijeh jer time krsis prvu Bozju zapovijed. Time sto se moli nekom drugom osim Bogu covjek stavlja toga na njegovo mjesto i zato je to grijeh protiv 1. zapovijedi. Kipovi, raspela i slike ista su stvar samo protiv druge zapovijedi ("Ne pravi sebi lika ni oblicja bilo cega sto je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im sluzi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran...). A sto se tice moljenja za mrtve, to su gluposti i nece pomoc ni tebi, ni njemu/njoj jer je taj covjek svoju priliku imao na zemlji. Ovaj zivot je cistiliste, ne kad umres i nema drugog puta do raja osim putem Isusa, on je vrata i tko ne dolazi po njemu, ne moze ni doci, Biblija-Bozja rijec je vrlo jasna oko toga. Kad umres onda ides na sud, a nakon toga u pakao ili raj, zivot vjecni ili propast, Biblija ne govori o nikakvom cistilistu. Gadno je to da smo svi gresni, a to znaci da smo zasluzili pakao. Problem je taj sto se covjek pokusava tokom zivota iskupiti razno raznim dobrim djelima i tko zna cim sve ne, ali to ne pomaze, put ide samo preko Isusa, a malo je onih koji su ga zazvali u svoj zivot iako je besplatno.
Mashenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 01:42   #11
Re: Re: Nemaj drugih bogova vs. Sveti ljudi

Quote:
Mashenka kaže:
Dobro si primjetio. Moljenje razno raznim svecima, ukljucujuci i Mariju je grijeh jer time krsis prvu Bozju zapovijed. Time sto se moli nekom drugom osim Bogu covjek stavlja toga na njegovo mjesto i zato je to grijeh protiv 1. zapovijedi. Kipovi, raspela i slike ista su stvar samo protiv druge zapovijedi ("Ne pravi sebi lika ni oblicja bilo cega sto je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im sluzi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran...).
To je ono sto ja mislim. Vecina, da ne kazem svi, krscani krse zapovjedi koje drze svetima. Nemaj drugih bogova - klanjaju se i mole svecima (ljudima). Ne pravi sebi ni lika ni oblicja bilo cega sto je gore na nebu - rade slike i kipove. Sad ja bih htio nekog tko to vidi na nacin kako to vidi vecina krscana da mi objasni zasto se moli sv. Antunu (primjer)? Zasto klekne ispred kipa? Odgovori su obicno da je to tako i u to se ne dira. Ili da se preko svetaca ustvari molis Bogu.

Quote:
A sto se tice moljenja za mrtve, to su gluposti i nece pomoc ni tebi, ni njemu/njoj jer je taj covjek svoju priliku imao na zemlji. Ovaj zivot je cistiliste, ne kad umres i nema drugog puta do raja osim putem Isusa, on je vrata i tko ne dolazi po njemu, ne moze ni doci, Biblija-Bozja rijec je vrlo jasna oko toga. Kad umres onda ides na sud, a nakon toga u pakao ili raj, zivot vjecni ili propast, Biblija ne govori o nikakvom cistilistu. Gadno je to da smo svi gresni, a to znaci da smo zasluzili pakao. Problem je taj sto se covjek pokusava tokom zivota iskupiti razno raznim dobrim djelima i tko zna cim sve ne, ali to ne pomaze, put ide samo preko Isusa, a malo je onih koji su ga zazvali u svoj zivot iako je besplatno.
Molitve za pokojne su nesto sasvim drugo od molitvi pokojnicima za pomoc. Ako se molis za pokojnika molise se Bogu da pomogne pokojniku. Sam cin tvoje molitve govori o dobrim dijelima tog pokojnika. Jer iz nekog razloga je zasluzio da se molis za njega. Dok molitve upucene pokojnicima (svecima) je krsenje bozjih zapovjedi. Jer ne molis se Bogu nego nekom drugom.
__________________
Kome jos nije jasno?
još jedan Vukovarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 01:50   #12
Re: Re: Nemaj drugih bogova vs. Sveti ljudi

Quote:
Mashenka kaže:
A sto se tice moljenja za mrtve, to su gluposti i nece pomoc ni tebi, ni njemu/njoj jer je taj covjek svoju priliku imao na zemlji. Ovaj zivot je cistiliste, ne kad umres i nema drugog puta do raja osim putem Isusa, on je vrata i tko ne dolazi po njemu, ne moze ni doci, Biblija-Bozja rijec je vrlo jasna oko toga. Kad umres onda ides na sud, a nakon toga u pakao ili raj, zivot vjecni ili propast, Biblija ne govori o nikakvom cistilistu. Gadno je to da smo svi gresni, a to znaci da smo zasluzili pakao. Problem je taj sto se covjek pokusava tokom zivota iskupiti razno raznim dobrim djelima i tko zna cim sve ne, ali to ne pomaze, put ide samo preko Isusa, a malo je onih koji su ga zazvali u svoj zivot iako je besplatno.
Da je po tvojoj logici, onda bi od 700 ljudi koji umru, 7 otišlo u raj a 693 u pakao.
Primjećujem strašan problem među vjernicima, "vjernicima" i onima koji se odupiru postati vjernici.
Toliko ne vole Crkveno naučavanje, uzimaju Bibliju od riječi do riječi i ako nešto ne piše, jebiga, onda tako nije!
Pa, što vam je?!

Tebi sve mora biti crno-bijelo, ili što?
Kad već ideš po Bibliji, gdje su bili svi oni prije nego je Isus umro?
Vidiš, možda je ta soba gdje su ga čekali osposobljena za neke druge stvari...

Uopće mi je blesavo da netko ne vjeruje u Čistilište, a vjeruje u Isusa. Ne zbog Čistilišta nego pojma mjesta priprema za ulazak u raj.
Ništa, tebi sretno onda na tvom drive-inu!!
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 02:33   #13
Re: Re: Re: Nemaj drugih bogova vs. Sveti ljudi

Quote:
Elysium kaže:


Uopće mi je blesavo da netko ne vjeruje u Čistilište, a vjeruje u Isusa. Ne zbog Čistilišta nego pojma mjesta priprema za ulazak u raj.
Zanima me gde se cistiliste spominje u Bibliji?

Tanja
__________________
AMOR VINCIT OMNIA
Tanja art is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 02:50   #14
Re: Re: Re: Re: Nemaj drugih bogova vs. Sveti ljudi

Quote:
Tanja art kaže:
Zanima me gde se cistiliste spominje u Bibliji?

Tanja
Najgore mi je kad me se dohvati netko tko je prešao po bibliji xx puta.
Pa pročitaj me još koji put, zar sam rekao da se čistilište spominje u bibliji?
O tome i pričam... Biblija, Biblija, Biblija...

Po Bibliji, baš je lijepo gledati homoseksualca/lku i razmišljati kako će gorjeti u paklu zbog svoje sexualnosti, zar ne?
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 02:57   #15
Ne spominje se se nigdje čistilište...
Ali ljudi, dajte bar malo improvizacije, ako ničega...
I ta vaša biblijska naukovanja mogu odvesti u zadrtost.

Svećenik koji na propovjednici počne govoriti o čistilištu...
On je glup?
Ili je on iznimno glup jer je svećenik i priča o takvim glupostima?

Tanja, Biblija ne spominje ni izvanzemaljce. Jednog dana, kad se dogodi, tebi će život stati jer nećeš znati naći poglavlje o tome u Bibliji, ili što?
Ili ćeš tog dana već biti u raju, pa ćeš Gospodu objašnjavati kako toga nema u Bibliji i kako sigurno griješi???
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 03:00   #16
Re: Re: Nemaj drugih bogova vs. Sveti ljudi

Quote:
Elysium kaže:
Pokrenuo si zanimljiv topic. I sam sam jednom ranije imao iste dvojbe. Tvoje razmišljanje pokreće kotač na koji se naslanjaju mnoge dvojbe. Npr, je li Papa svet?
Nadalje, ako izbacimo kipove, treba li pobacati i sve križeve i raspela..?
Pa onda, oni sa stigmama, jesu li bili sveti ili su samo te muke proživljavali zbog nekih nedokučivih razloga?

Promatraj to ovako..
Ako se moliš sv. Aloziju Stepincu, osjećaš se dobro jer se moliš nekomu tko je uz Boga. A na nebu svi su jednaki.
Ako se moliš svom pokojnom ocu, ako je na nebu, moliš se ocu koji je svet. Jer je u raju.

Zapamti, ne moliš se kipu, statui.
Moliš se osobi...
Koja nekoć živješe...
A danas uživa milosrđe Božje...

(zato ne diram kipove, "dodirujem" ih mislima...)


Moram primijetiti vrlo lijepo razmisljanje.
Maitreya is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 03:06   #17
Re: Re: Re: Re: Re: Nemaj drugih bogova vs. Sveti ljudi

još jedan Vukovarac:
ako se molis za pokojnika molise se Bogu da pomogne pokojniku.


Sama molitva za pokojnika je potpuno beskorisna, čisti gubitak vremena.
Svaki čovjek se mjeri SVIM svojim djelima tijekom ovog života pred Bogom pa samim time molitva za mrtve nema apsolutno nikakvog značaja tj. "vrijednost" preporučanja Bogu joj je jednaka mrmljanju enten tini kao uostalom i svako drugo "preporučanje Bogu".

Elysium:
Ne zbog Čistilišta nego pojma mjesta priprema za ulazak u raj.


Možeš li malo pojasniti pojam "pripreme za ulazak u raj"?
I pojam raja?

Ako se moliš sv. Aloziju Stepincu, osjećaš se dobro jer se moliš nekomu tko je uz Boga.

Na osnovu čega možeš tvrditi da je Stepinac uz Boga?
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 03:08   #18
Re: Re: Re: Nemaj drugih bogova vs. Sveti ljudi

Quote:
Maitreya kaže:

Moram primijetiti vrlo lijepo razmisljanje.
To što sam ti zaželio dobrodošlicu, ne znači da mi se smiješ ulizivati
Hvala...
Već sam umoran od silnih razjašnjavanja
Možda je najbolje neke stvari zadržati za sebe? Ne znam...
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 03:18   #19
za danaye...

Za početak, molitve za mrtve...
Ono što si konstatirao vrlo je labavo. Dakle, tvoj stav je "ono što čovjek učini za života, to se mjeri, molitva ne pomaže.."
Umre dijete od 3 i pol godine...
Jebote, to dijete je čuda i čuda napravilo u te 3 i pol godine, zar ne?
Al' ok, ćemu da se pomolimo za to dijete?
Baš bezpotrebno...
Do vraga, čitam neke stvari a da ne povjerujem!

Pitaš me da ti objasnim pojam raja? To bih ja trebao shvatiti tebe ozbiljno?!
Gle, ako mi tražiš neke rupe, onda mi reci, a ne čupaj iz mene rečenice da se s njima naslađuješ...

"Pripreme za raj" je bila moja trenutna fraza koju sam upotrijebio, pjesnička slika, nazovi kako god hoćeš
Proći ćeš je jednom uživo, osjetit ćeš na svojoj koži...
Onda ćeš mi prepričati kako je bilo.
Može?
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 03:23   #20
i da...

Na osnovi čega mogu tvrditi da je Stepinac uz Boga?
Na osnovi baš ničega...

Kao što ni svojoj majci ne bih povjerovao kada bi mi rekla kako me voli..
Kao što joj ne bih ni povjerovao da se nije kurvala, i da mi je otac zbilja moj otac...
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:22.