Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2013., 10:21   #10001
kolman, majstore, pa kak si ti to meni sad pomogel
pila cca: 4000 kn
traktor (vjerujem da ste to dopeljali traktorom) xx xxx kn
trebali ste i jos poneki lanac, sajlu za izvlacenje
drvosjeca sa ohoho iskustva ( ne onaj kaj je 2 puta do sad obrezao voćke!)
svoja šuma (nadam se da niste bili u tuđoj )
15 litara beznina cca 150 kn
15 litara vina (ohoho truda)
ne zaboravimo lanac, ne zaboravimo i 4-5 ruku
pa sve to košta ohoho...
Gledajte da me ne bi netko shatio krivo, nisam ja škrt ili nešto, ali kod mene jednostavno ovakva 'akcija' ne svira, nemam 9 od 10 potrebnih stvari i sad se pokušavam samo malo 'modernizirati' jer ovaj 'sitem' koji imam, je provjeren i zasad radi...

dajte mi radije potvrdite, jel meni treba 2800 okretaja motor i 450 pila da to bude po 'pravilima' ??
mranderson is offline  
Old 28.04.2013., 11:46   #10002
Kolman pila ti je profi,samo ti drva to nisu.Vidim imas puno johe,a to ta motorka reze kao stiropor.
silvester2 is offline  
Old 29.04.2013., 11:11   #10003
Pozdravljam i pitam sve prisutne na forumu, a posebno one koji su možda imali loše iskustvo kao ja juče. Kao svaki dobar domaćin poslije završetka sezone grijanja planirao sam da detaljno očistim kotao. Pošto je zima bila blaga, kotao preveliki (ove sezone bez pufera) klapna je bila više prigušena nego otvorena pa je u kotlu bilo smole za izvoz. To sam riješio skidati spaljivanjem plinskim gorionikom i polako strugati sloj po sloj. Išlo je to bez problema dok nisam, prvo u dimnjači a onda i u dimnjaku dobio otvoren plamen a na vrhu dim gust kao pekmez. Dok je to sve izgorjelo trajalo je poprilično a i dimnjak se baš dobro zagrijao. Sad jedino znam da je potpuno čist a vas pitam: Šta mogu očekivati u idućoj sezoni, ako koji šamotni element bude napukao (čuli su se čudni zvuci prilikom gorenja) Dimnjak je fi 200 i visok je 8m
dusanmijat is offline  
Old 29.04.2013., 11:55   #10004
Nadograđujem sistem za centralno dodajem bojler od 300 litar koji bi bio na posebnom "izvodu" sa svojom pumpom tako da u ljetnim mjesecima bude taj dio neovisan o ostatku. Zanima me kolika bi bila dovoljna pumpa (recimo imam jednu pumpu viška grundfos 1" UPS 25-60 180) za njega on bi bio udaljen od pumpe cca max 5 metara, isto me zanima od izgradnje centralnog ostalo mi je cijevi bakrene Fi 15 pa me zanima da li je to dovoljan protok vode kroz tu cijev.
ivan.karlovac is offline  
Old 29.04.2013., 16:57   #10005
Quote:
dusanmijat kaže: Pogledaj post
Pozdravljam i pitam sve prisutne na forumu, a posebno one koji su možda imali loše iskustvo kao ja juče. Kao svaki dobar domaćin poslije završetka sezone grijanja planirao sam da detaljno očistim kotao. Pošto je zima bila blaga, kotao preveliki (ove sezone bez pufera) klapna je bila više prigušena nego otvorena pa je u kotlu bilo smole za izvoz. To sam riješio skidati spaljivanjem plinskim gorionikom i polako strugati sloj po sloj. Išlo je to bez problema dok nisam, prvo u dimnjači a onda i u dimnjaku dobio otvoren plamen a na vrhu dim gust kao pekmez. Dok je to sve izgorjelo trajalo je poprilično a i dimnjak se baš dobro zagrijao. Sad jedino znam da je potpuno čist a vas pitam: Šta mogu očekivati u idućoj sezoni, ako koji šamotni element bude napukao (čuli su se čudni zvuci prilikom gorenja) Dimnjak je fi 200 i visok je 8m
https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...postcount=9780
malčer is offline  
Old 29.04.2013., 21:58   #10006
,,,,

Quote:
ivan.karlovac kaže: Pogledaj post
Nadograđujem sistem za centralno dodajem bojler od 300 litar koji bi bio na posebnom "izvodu" sa svojom pumpom tako da u ljetnim mjesecima bude taj dio neovisan o ostatku. Zanima me kolika bi bila dovoljna pumpa (recimo imam jednu pumpu viška grundfos 1" UPS 25-60 180) za njega on bi bio udaljen od pumpe cca max 5 metara, isto me zanima od izgradnje centralnog ostalo mi je cijevi bakrene Fi 15 pa me zanima da li je to dovoljan protok vode kroz tu cijev.
pozdrav Ivane,ja imam sličnu varijantu..300 l sanitarne vode ,ista pumpa,ali ja sam povezao cijevima promjera 28(savitljivim plastičnim)...ovako,ako bojler ima 300 litara vode s temperaturom od 30 stupnjeva,kotao ga zagrije do 65 stupnjeva(pumpa na 3 brzini) temperaturom kotla između 75-80 za 2 sata...u bojleru je ovakav izmjenjivač
vw1200 is offline  
Old 30.04.2013., 19:38   #10007
Quote:
vw1200 kaže: Pogledaj post
pozdrav Ivane,ja imam sličnu varijantu..300 l sanitarne vode ,ista pumpa,ali ja sam povezao cijevima promjera 28(savitljivim plastičnim)...ovako,ako bojler ima 300 litara vode s temperaturom od 30 stupnjeva,kotao ga zagrije do 65 stupnjeva(pumpa na 3 brzini) temperaturom kotla između 75-80 za 2 sata...u bojleru je ovakav izmjenjivač
daj to umoči u kantu sa pola/ pola, HCl /H20 da vidimo kako izgleda , bez kamenca , a čini mi se da izgleda mmmmmmmmm dobro.
ramzay is offline  
Old 01.05.2013., 02:45   #10008
sssss

pozdrav !

U planu je stavljanje spremnika uz postojeci kotao , ali imam mjesta jedino za onaj cas 801 koji ima samo 740 l vode pa me zanima kolko barem od prilike (dana , sati ili minuta ) "traje" takav spremnik ?
Jel bude bar preko noci ?

hvalja !!
mac13 is offline  
Old 01.05.2013., 07:28   #10009
Quote:
mac13 kaže: Pogledaj post
pozdrav !

U planu je stavljanje spremnika uz postojeci kotao , ali imam mjesta jedino za onaj cas 801 koji ima samo 740 l vode pa me zanima kolko barem od prilike (dana , sati ili minuta ) "traje" takav spremnik ?
Jel bude bar preko noci ?

hvalja !!
Zavisi od izolacije kuće, koliko ona troši.

Računam da bi sa tih 750 litara mogao lijepo u neradnim danima provesti prijepodne u pidžami i šlapama , a prije ručka u kotlovnicu.
ramzay is offline  
Old 01.05.2013., 07:56   #10010
Quote:
Rijeka555 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

molim ljude dobre volje da bace oko na ovu šemu i isprave (savjetuju kako ispraviti) uočene nedostatke.

za veću rezoluciju http://imageshack.us/photo/my-images...lazicicgcf.jpg



Uploaded with ImageShack.us
U nekoliko navrata sam pisao protiv bojlera PTV u spremniku topline , ali mi moja dobra vila kaže da sam uvijek pisao samo fuj , ali da nikad nisam zasukao rukave nabrusio pero i napisao zašto je to fuj.

Zato idemo redom ( kako mi padne na pamet , a ne po prioritetima)

1. Temperatura vode u PTV je jako ovisna od režima rada kotla , nema stalnosti, u nekom trenutku može se popeti do 90 C, a da bi za pol sata bila okružena sa hladnom vodom .

Ako kotao ima laddamat ili nešto slično onda se najčešće tank PTV a nalazi u vodi od 60-70 C i voda u njemu nakon pola sata -sat poprimi tu temperaturu.

Sa 60-70 C se ne možemo kupati , pa je potrebno nekim termostaskim ventilom to reducirati na 40-42 C , u praksi je to najčešće mješalica na kadi s kojom si podešavamo temperaturu vode, i u nedostatku boljeg rješenja može proći.

2. Najčešće se spremnik topline smjesti u neku pomoćnu prostoriju koja nema visine , pa je spremnik od poda do stropa , a flanđa za čišćenje kamenca je negdje gore pod stropom , i sad kako to otvoriti , kako izvaditi kamenac , a ima ga ima.

3. Ako stavimo elektrogrijać u spremnik PTV onda sa njime grijemo ne samo vodu za kupanje nego i okolnu vodu što baš i nije pametno.

4. Jedno dobro tuširanje ili kupanje u kadi traži 80 -120 litara vode , nakon tri takva kupanja imamo prazan spremnik PTV , i ko ga šiša , ali nije baš tako .

Voda koja ulazi u tank PTV a ima temperaturu vodovoda , a to je između 10-12 C i u jednom trenutku imamo 300 litara te hladne vode u tanku , a on je gore u vrhu spremnika okružen toplom vodom koja se od njega hladi .

Ta hladna voda ide u sustav grijanja ili se spušta termosifonski kroz tople slojeve vode u sredini spremnika i remeti raslojavanje , zapravo zamješa vodu i poremeti rad automatike.
ramzay is offline  
Old 01.05.2013., 10:47   #10011
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
U nekoliko navrata sam pisao protiv bojlera PTV u spremniku topline , ali mi moja dobra vila kaže da sam uvijek pisao samo fuj , ali da nikad nisam zasukao rukave nabrusio pero i napisao zašto je to fuj.

Zato idemo redom ( kako mi padne na pamet , a ne po prioritetima)

1. Temperatura vode u PTV je jako ovisna od režima rada kotla , nema stalnosti, u nekom trenutku može se popeti do 90 C, a da bi za pol sata bila okružena sa hladnom vodom .

nejde bas tako izlaz za grijanje nije na vrhu spremnika nego je nize tako da ostaje uvjek nesto vruce vode u spremniku

Ako kotao ima laddamat ili nešto slično onda se najčešće tank PTV a nalazi u vodi od 60-70 C i voda u njemu nakon pola sata -sat poprimi tu temperaturu.

voda je spremna za upotrebu posle 15minuta
Sa 60-70 C se ne možemo kupati , pa je potrebno nekim termostaskim ventilom to reducirati na 40-42 C , u praksi je to najčešće mješalica na kadi s kojom si podešavamo temperaturu vode, i u nedostatku boljeg rješenja može proći.

troputni ventil mehanicku ili elektronski ( sa njim se kolicina vode tople vode dodobra poveca ()

2. Najčešće se spremnik topline smjesti u neku pomoćnu prostoriju koja nema visine , pa je spremnik od poda do stropa , a flanđa za čišćenje kamenca je negdje gore pod stropom , i sad kako to otvoriti , kako izvaditi kamenac , a ima ga ima.
tu se slazem
3. Ako stavimo elektrogrijać u spremnik PTV onda sa njime grijemo ne samo vodu za kupanje nego i okolnu vodu što baš i nije pametno.
i taj dio je stoji ali ako smo se odlucili na tu varijantu onda je najverovatnije ugradena spirala za kolektore pa cemo valjda grijat na sunce

4. Jedno dobro tuširanje ili kupanje u kadi traži 80 -120 litara vode , nakon tri takva kupanja imamo prazan spremnik PTV , i ko ga šiša , ali nije baš tako .

nas ima 5 i spremnik smo spraznili tek 6 dan

Voda koja ulazi u tank PTV a ima temperaturu vodovoda , a to je između 10-12 C i u jednom trenutku imamo 300 litara te hladne vode u tanku , a on je gore u vrhu spremnika okružen toplom vodom koja se od njega hladi .

hladit ce se na bilo koji nacin ako mu oduzimamo energiju


Ta hladna voda ide u sustav grijanja ili se spušta termosifonski kroz tople slojeve vode u sredini spremnika i remeti raslojavanje , zapravo zamješa vodu i poremeti rad automatike

ne remeti i nista ne smeta automatiki .
no to je moje iskustvo na ovaj nacin je sve kompaktno i izbegli smo dodatnu instalaciju pumpu boiler i djelomicno automatiku
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje

Zadnje uređivanje sasase : 01.05.2013. at 10:52.
sasase is offline  
Old 01.05.2013., 13:20   #10012
Poštovani da li bi bilo voljni prodiskutirati nedostatke mojeg sistema sa 2 kruga grijanja i 2 vrste grijanja [IMG][/IMG] Prvotno je grijanje napravljeno 70-tih godina minuloga stolječa od "lokalnih" majstora i 90-setih je modificirano sa ugradnjom nove peći na lož ulje baltur GHR od strane ovlaštenog servisera. Prije 3 godine sistem je zadnji puta dograđivan dodan je još jedan krug grijanja pod brojem 1 i dodana je peć za drva viadrus U22 42Kw i zamjenjena je 50 litarska expanziona posuda od ovlaštenog viadrus servisera. Sistem grije cca 370 Kvadrata i od cca. 15.9 do prošloga tjedna(u zadnjih mjesec dana samo po noći radi tople vode) potrošeno je 55 metara drva ali loži se 24 sata na dan sa par sati odmora kada je jednom u 12 mjesecu čisti peć. Sprječavanje pregrijavanja je u smislu da su obije pumpe spojene preko UPS-a i na njemu je akumulator od 74 Ah u slučaju nestanka struje da ne dođe do prokuhanja.

Sada bi želio dodati u SSM verziji netom kupljen bojler 300l tessy sa 2 spirale solarno i centralno. Bojler će biti udaljen od peći cca 2-3 metra spojio bi ga sa bakrenim cijevima fi22 pumpa bi bila grundfos 1" UPS 25-60 180. I sada dolazim do problema koji sam ne znam riješiti tj. nisma dovoljno stručan, sa donje ulazne strane imam na svakom vodu po 1 slobodnu cijev da li bi bilo protivno pravilima struke da na njih spojim pumpu i bojler, ili da sa gornje strane zavarim još 1 izvod i tamo spojim pumpu sa time da bi pumpa bila pomaknuta desetak cm od izvoda jer jednostavno ne stane. Drugi problem mi je exp. posuda dok ne smontiram solarne ploče bojler bi se grijalo preko peči na drva na otpad sa pilane sa time da bi zatvorio ventile na odlaznom vodu prema radijatorima da ne grijem stanove, dali expanzina posuda onda funkcionira pošto je samo povratni vod otvoren? Znam da je ovo malo nakaradno ali je funkcionalno već 30-setak godina.
ivan.karlovac is offline  
Old 01.05.2013., 13:23   #10013
,,,,

Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
daj to umoči u kantu sa pola/ pola, HCl /H20 da vidimo kako izgleda , bez kamenca , a čini mi se da izgleda mmmmmmmmm dobro.

izgledalo je i gore........


kod Austrijanaca mi se sviđa što bacaju stare stvari,a mi Međimurci volimo reparirati i popravljati......
vw1200 is offline  
Old 01.05.2013., 16:16   #10014
Rijeka 555 Zašto si postavio ovu temu na ovom forumu kad ti nisi drvosječa nego poletarac ???

I sad je mala zbrka al nema veze ajmo dalje.

sasase i ja se u nekim stvarima ne slažemo , pa ajmo odozdol prema gore, bude nam lakše riješiti neke dileme.

U nekoj hipotetskoj situaciji kotao na pelet je tijekom dana odradio svoje, grijao kuću i napunio spremnik topline i uzmimo da se oko 21 h ugasio. Rijeka 555 ima Centrometalov plamenik, a on ima dopunski senzor temperature vode koji se montira na dno spremnika, i plamenik radi sve dok dolje na dnu spremnika ne bude temperatura vode od recimo 70 C, pretpostavimo da je plamenik podešen na optimumu, a to znači na nekoj smanjenoj snazi od recimo desetak kilowata i da je on radio u cugu 5-6 sati da bi to sve obavio.

Neki programator je oko 22 h ugasio i pumpu grijanja.

Nakon kolektivnog kupanja (oko 22 h ) u tanku PTV imamo 300 litara hladne vode ( 12 C), za ovu priču je nebitno da li je cijev spuštena dublje ili pliće , kod mene je konkretno cijev zavarena na vrhu tako da sva topla voda izađe van , znači nema neke zone gdi je voda " mrtva ".

Tank PTVa je smotan od INOX lima ( tabla 1,5mx1,5m) tako da mu je promjer 480 mm i dužina 1,5m plus podnice, tako da to ugrubo ispada 300 litara vode.

Spremnik je smotan od crnog lima (2 table 2,5x1,25m) tako da mu je promjer 800mm , a visina 2,5m +podnice, ugrubo 1500 litara vode.

Onih 300 litara hladne vode je u jednom trenutku okruženo sa cca 500 litara vrele vode od 70 C , toliki je volumen pretenastog dijela spremnika (o,5m2-0,18m2)x1,5m=0,48 m3.

300 litara vode na 12 C nosi u sebi 3600 kcal topline , a 500 litara na 70 C nosi 35000 kcal. Tijekom noći će se temperatura hladne vode podići , a topla voda će se ohladiti , ta ravnotežna temperatura je 48 C. Ovo nije potpuno točno naime uzeo sam u obzir samo vodu koja se nalazi u prstenastom dijelu , a ne i onih 700 litara vrele vode ispod tanka PTV, zamislio sam kao da su te dvije vode odvojene pregradom , što nije točno , ali i nije daleko od istine .

300 litara vode na 48 C za jutarnje tuširanje je sasvim dovoljno

ali što biva sa grijanjem.

Kad se ujutro upali pumpa grijanja ona uzima vodu od 48 C i miješa je u miš ventilu , koji je onaj glupi ručni , namješten na poziciji 3 , jer je tako bilo dobro jučer dok je kotao davao 70 C, ali kotao sad spava jer je dolje na dnu spremnika još uvijek 70 C , i jutarnje grijanje počinje sa vodom od 30 C.

Kotao i dalje spava zašto ???, tako je programiran, Naime kotao se ne pali sve dok spremnik nije prazan, a to znači dok nije gore na vrhu spremnika došla hladna voda nema paljenja , sve druge varijante sa paljenjem kotla nemaju smisla jer to onda znači da se spremnik ne prazni do kraja , znači da smo bez veze ulupali par tisuča kunića u spremnik i da će nam se opet kotao paliti i gasiti pet puta na sat.

Dakle možemo prodiskutirati i neku drugu varijantu automatike i rada kotla na pelet, ali ova varijanta koju sam sada opisao očito ne valja.

Malo sam drvosječe zadavio sa ovom tupažom koja treba biti kod poletaraca , ali nek malo vide da ni tamo nije sve na stisni gumbek "PALI "

Zadnje uređivanje ramzay : 01.05.2013. at 16:22.
ramzay is offline  
Old 01.05.2013., 16:29   #10015
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Zavisi od izolacije kuće, koliko ona troši.

Računam da bi sa tih 750 litara mogao lijepo u neradnim danima provesti prijepodne u pidžami i šlapama , a prije ručka u kotlovnicu.
kuca je oko 110 kvadrata s tim da su dvije prostorije u podrumu tak da bi se moglo reci da su one izolirane (zajedno bi bile oko 30 kvadrata) a ovo ostalo nema izolaciju samo zbuka , znaci 70-80 kvadrata .

Mislis da naprimjer kurim do 10-11 h navecer i onda spremnik grije dalje do sutradan oko podne ?
mac13 is offline  
Old 01.05.2013., 16:46   #10016
ramzay

termperatura voda u spremniku nikako nece bit dolje visa negoli gore
topla voda ce se uvjek prirodno poslojit toplo gore hladno dolje

spraznit spremnik ispog granice da mogu ogrijevna tjela jos funcionirat isto nema smisla
drugo, glupo je utuc sve te pare u sistem i ostavit troputni ventil da se rucno korigira
bilo to na drva il pelete ili lozu cak ce se i kod loze pojavit nekakva usteda sa spremnikom makar ekonomski neisplativa
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Old 01.05.2013., 17:28   #10017
Quote:
mac13 kaže: Pogledaj post
kuca je oko 110 kvadrata s tim da su dvije prostorije u podrumu tak da bi se moglo reci da su one izolirane (zajedno bi bile oko 30 kvadrata) a ovo ostalo nema izolaciju samo zbuka , znaci 70-80 kvadrata .

Mislis da naprimjer kurim do 10-11 h navecer i onda spremnik grije dalje do sutradan oko podne ?
Pa ne baš tako , ako si grijao, ložio , imao vatre u kotlu do 23 h, i do tada napunio spremnik , kroz noć ugasiš pumpu , temperatura prostora pada sa 23 ( 25 ) C na 19 do jutra , a onda se ujutro upali pumpa i sa tih 750 litara možeš izgurati prijepodne bez da ložiš vatru.

Tih 750 litara vode shvati kao deset kilograma drva , sam ocijeni kad je zima i kad ubaciš deset kila drva u kotao koliko vremena ti je toplo.

Znači vagu u ruke i skontaj kolko ti drva stane u kotao , koliko puta dnevno napuniš kotao , iz toga znaš svoju potrošnju u kilogramima drva na dan grijanja odnosno 16 ili 18 sati rada kotla.
ramzay is offline  
Old 01.05.2013., 21:02   #10018
Kad smo vec kod tog..nekidan sam bio u jednoj kuci a dan prije je gorio dimnjak..baka je od sveg straha bacila kantu vode u njega kroz otvor na tavanu..doduse upitna je kolicina vode koja je bacena a cudno je sto se nis ni zgodilo..hmm reci cemo da je baka imala srece..hehe
__________________
Samo dajem savjete!
energon is offline  
Old 01.05.2013., 22:32   #10019
Tih 750 litara vode shvati kao deset kilograma drva , sam ocijeni kad je zima i kad ubaciš deset kila drva u kotao koliko vremena ti je toplo.

ako je to samo 10 kg drva onda je to kujac !
jesam izvagal sam 10 kg drva i to mi traje odprilike 2 h , zavisi koje drvo i kolki je minus vani ali tu negdi ...

Prejaka mi je ova pec koju imam pa bi zato stavljao spremnik ali ak to tak kratko taje bas mi se nedaju tolke pare za to .
Budem videl kad dobijem ponudu od majstora za materijal i posel , ak bude previse , isla bu bosanska varijanta i grijanje dvorista
mac13 is offline  
Old 01.05.2013., 23:43   #10020
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Rijeka 555 Zašto si postavio ovu temu na ovom forumu kad ti nisi drvosječa nego poletarac ???
I sad je mala zbrka al nema veze ajmo dalje.
Rekoh na početku. A i podložit ću ga s drvima plus ventilator :-). Ako je baš frka prebacit ću post. Vezano na spajanje i ostale monade mislio sam da ću ovdje brže doći do boljeg rješenja od spomenutog foruma ili onog o solarnom...

Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
U nekoj hipotetskoj situaciji kotao na pelet je tijekom dana odradio svoje, grijao kuću i napunio spremnik topline i uzmimo da se oko 21 h ugasio. Rijeka 555 ima Centrometalov plamenik, a on ima dopunski senzor temperature vode koji se montira na dno spremnika, i plamenik radi sve dok dolje na dnu spremnika ne bude temperatura vode od recimo 70 C...
Otprilike je to tako... S tim da osjetnik možemo staviti gdje god želimo i ovisno o tome regulirati napunjenost spremnika odnosno paljenje kotla. Ako ga stavimo na vrh brže cemo dostizati zadanu temp ali umjetno smanjiti kapacitet spremnika što ćemo vidjeti iskustveno. Necemo ga staviti npr gdje nam dolazi ulaz u spremnik od povrata kruga grijanja jer ce pec onda non stop raditi ali ga mozemo staviti u drugu rupu odozgora ili sredinu spremnika. Na taj način ce pec duze raditi i bolje napuniti spremnik a kasnije ce se upaliti... A istovremeno ce iznad imati jos mrvicu topliju vodu od onog sto senzor osjeca. Polaz za cg ide iznad...

Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Neki programator je oko 22 h ugasio i pumpu grijanja.
---------cut-----
300 litara vode na 12 C nosi u sebi 3600 kcal topline , a 500 litara na 70 C nosi 35000 kcal. Tijekom noći će se temperatura hladne vode podići , a topla voda će se ohladiti , ta ravnotežna temperatura je 48 C. Ovo nije potpuno točno naime uzeo sam u obzir samo vodu koja se nalazi u prstenastom dijelu , a ne i onih 700 litara vrele vode ispod tanka PTV, zamislio sam kao da su te dvije vode odvojene pregradom , što nije točno , ali i nije daleko od istine .

300 litara vode na 48 C za jutarnje tuširanje je sasvim dovoljno
Sve ok. S tim da meni gasi pumpu 5 min nakon zadnjeg gasenja peci za taj dan...2205. I cijeli sistem ide na spavanje. Nocna namjestena na 19 c. Ako je bas hladno isprogramiram jos jedno dvosatno paljenje sistema tijekom noci da temperira prostor (ako kuca gubi naglo toplinu)

Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
ali što biva sa grijanjem.

Kad se ujutro upali pumpa grijanja ona uzima vodu od 48 C i miješa je u miš ventilu , koji je onaj glupi ručni , namješten na poziciji 3 , jer je tako bilo dobro jučer dok je kotao davao 70 C, ali kotao sad spava jer je dolje na dnu spremnika još uvijek 70 C , i jutarnje grijanje počinje sa vodom od 30 C.

Kotao i dalje spava zašto ???, tako je programiran, Naime kotao se ne pali sve dok spremnik nije prazan, a to znači dok nije gore na vrhu spremnika došla hladna voda nema paljenja , sve druge varijante sa paljenjem kotla nemaju smisla jer to onda znači da se spremnik ne prazni do kraja , znači da smo bez veze ulupali par tisuča kunića u spremnik i da će nam se opet kotao paliti i gasiti pet puta na sat.

Dakle možemo prodiskutirati i neku drugu varijantu automatike i rada kotla na pelet, ali ova varijanta koju sam sada opisao očito ne valja.
Da, opisana varijanta ne valja.
Kod mene, otprilike, ide ovako.
Kotao se pali 30 min prije pumpe bezuvjetno. Na taj nacin prije negoli pumpa pocme muljati vodu po kuci on vec dodje u rezim i nafila odredjenu kolicinu tople vode u spremnik. Ukoliko je noc bila "topla" i pumpa se tijekom noci nije palila tu zadacu,punjenja/dopunjavanja spremnika, bi obavio relativno brzo do punig kapaciteta. Kako god, i ako je bila hladna, kotao ce u pola sata dati dovoljno tople vode da pumpa, kad se aktivira, i šalje toplu vodu u radijatore sa vrha spremnika. Miš, u mom slučaju, mješa polaz ovisno o vanjskoj temp.
Kotao ne spava ako je temp spremnika manja od 10 c od maximalno zadane. Ta histereza ne može nikada biti veća (kod CM-a) od 15 C ukoliko je kotao u stand by modu. Dakle, ako nije vremenski isključena automatika kotla. Tu razliku računa ovisno o mjestu gdje smo stavili onaj osjetnik s početka priče. I indirektno regulira napunjenost spremnika. Automatika kontrolira i min temp polaznog voda i nece dopustiti npr da voda hladnija od 35 c ulazi u radijatore. Tako da se spremnik, isto indirektno, neće isprazniti ispod te temperature.

Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Malo sam drvosječe zadavio sa ovom tupažom koja treba biti kod poletaraca , ali nek malo vide da ni tamo nije sve na stisni gumbek "PALI "
Mislim da ne. Vjerujem da je svakom interesantno vidjet neki novi scenario a ovaj nije tolko nezamisliv za neke peći / sisteme drva. Ova tema bi se mogla razvući na još, najmanje, tri teme: peleti, solarno i automatske regulacije. Mislim da je iskustvo ovdje najveće i da "drvosječe" neće zamjeriti. Ako ipak zamjeraju unaprijed se izvinjavam i prebacit cu sve ovo.

Quote:
sasase kaže: Pogledaj post
ramzay

termperatura voda u spremniku nikako nece bit dolje visa negoli gore
topla voda ce se uvjek prirodno poslojit toplo gore hladno dolje

spraznit spremnik ispog granice da mogu ogrijevna tjela jos funcionirat isto nema smisla
drugo, glupo je utuc sve te pare u sistem i ostavit troputni ventil da se rucno korigira
bilo to na drva il pelete ili lozu cak ce se i kod loze pojavit nekakva usteda sa spremnikom makar ekonomski neisplativa
Slažem se.

Pozdrav i hvala

Zadnje uređivanje Rijeka555 : 01.05.2013. at 23:49.
Rijeka555 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:44.