Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2013., 21:27   #1
Je li kršćanstvo spojivo s reinkarnacijom?

Ja vjerujem u reinkarnaciju, odnosno da je svaki čovjek krojač svoje sudbine. Jer to je, po meni, jedino učenje koje zastupa Božansku pravednost. Ali s druge strane, etički sam totalni kršćanin - vjerujem u ljubav, milosrđe, altruizam i oprost.

Mogu li se spojiti ova dva svjetonazora?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 21:56   #2
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ja vjerujem u reinkarnaciju, odnosno da je svaki čovjek krojač svoje sudbine. Jer to je, po meni, jedino učenje koje zastupa Božansku pravednost. Ali s druge strane, etički sam totalni kršćanin - vjerujem u ljubav, milosrđe, altruizam i oprost.

Mogu li se spojiti ova dva svjetonazora?
kakva ti je to Božanska pravednost ako je čovjek kažnjen zbog nečega u prošlom životu a ne zna zbog čega?Kakvog smisla onda ima ta kazna?Po meni to nema veze sa Božanskom pravednošću to je kao da kazniš dijete od 1 godine što je razbilo čašu a ono nije svijesno toga.
userxxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 22:09   #3
.

Reinkarnacija je ubitačno dosadna ideja...

Reinkarnacija , to je neka vrsta pakla...


Jao si ga nama ako ćemo se vječno dosađivati reinkarniranjem...


Što bi nekome da dosadom reinkarnacije želi zamjeniti konstantni užitak u Raju , prožet s konstantnim rastom u spoznaji Boga i ispunjen zanimljvošću uvijek novom ? Zar netko milijarde djevica želi zamjeniti plivanjem u jatu s morskim psima ?

Padawane , da bi shvatio kako ti Bog uvijek iznova može pružiti novu zanimljivost , moraš početi moliti krunicu , jer tada ćeš , već na zemlji , srcem doživjeti užitak i zanimljivost Raja uvijek novu...

Ooo , kako pozemljari jako griješe kada misle da im se stvarnim obraćenjem i svakodnevnom molitvom krunice ništa bitno u životu neće promjeniti. Koliko na ovome forumu piše ljudi , koji su viskoko obrazovani i sasvim pristojne inteligencije , ali zbog nepoznavanja molitve , u svome životu , za ovo postojanje još uvijek su najobičnije neznalice. Tako će živjet , tako će umrijet , bit pokopani i u najboljem slučaju reinkarnirani u čistilište...




.

Zadnje uređivanje Keva : 20.03.2013. at 22:17.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 22:11   #4
Quote:
userxxx kaže: Pogledaj post
kakva ti je to Božanska pravednost ako je čovjek kažnjen zbog nečega u prošlom životu a ne zna zbog čega?Kakvog smisla onda ima ta kazna?Po meni to nema veze sa Božanskom pravednošću to je kao da kazniš dijete od 1 godine što je razbilo čašu a ono nije svijesno toga.
Svjesno se ne sijećamo prošlih života zato da isti problem doživimo iz druge perspektive. Da se sijećamo ne bismo duhovno napredovali ništa.

A meni nije baš pravedno da je neko dijete rođeno u obitelji punoj ljubavi, a drugo u africi gdje su mu pobili cijeli obitelj. Nije pravedno da Bog nekima daje jače iskušenje, drugima slabije iskušenje, a na kraju jednako tretira njihova djela
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 22:13   #5
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
.

Reinkarnacija je ubitačno dosadna ideja...

Reinkarnacija , to je neka vrsta pakla...


Jao si ga nama ako ćemo se vječno dosađivati reinkarniranjem...


Što bi nekome da dosadom reinkarnacije želi zamjeniti konstantni užitak u Raju , prožet s konstantnim rastom u spoznaji Boga i ispunjen zanimljvošću uvijek novom ?

Padawane , da bi shvatio kako ti Bog uvjek iznova može pružiti novu zanimljivost , moraš početi moliti krunicu , jer tada ćeš , već na zemlji , srcem doživjeti užitak i zanimljivost Raja uvijek novu...

Ooo , kako pozemljari jako griješe kada misle da im se stvarnim obraćenjem i svakodnevnom molitvom krunice ništa bitno u životu neće promjeniti. Koliko na ovome forumu piše ljudi , koji su viskoko obrazovani i sasvim pristojne inteligencije , ali zbog nepoznavanja molitve , u svome životu , za ovo postojanje još uvijek su najobičnije neznalice...
Reinkarnacija i u budizmu i u hinduizmu ima svoj kraj
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 22:15   #6
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ja vjerujem u reinkarnaciju, odnosno da je svaki čovjek krojač svoje sudbine. Jer to je, po meni, jedino učenje koje zastupa Božansku pravednost. Ali s druge strane, etički sam totalni kršćanin - vjerujem u ljubav, milosrđe, altruizam i oprost.

Mogu li se spojiti ova dva svjetonazora?
naravno da je spojivo, al da bi ih spojili trebat će jednog lijepog dana prvo dokazati postojanje duše pa onda njene reinkarnacije a onda će već bit lako i neophodno teološki zaključit da nam je isus u stvari umro da izađemo iz tog kruga tj. dobijemo vječno tijelo.

čovječanstvo će taj dan nažalost dočekat kad i jahvinu ili višnuovu konjanicu apokalipse.

Zadnje uređivanje ursamajor : 20.03.2013. at 22:31.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 22:15   #7
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
.

Reinkarnacija je ubitačno dosadna ideja...

Reinkarnacija , to je neka vrsta pakla...


Jao si ga nama ako ćemo se vječno dosađivati reinkarniranjem...


Što bi nekome da dosadom reinkarnacije želi zamjeniti konstantni užitak u Raju , prožet s konstantnim rastom u spoznaji Boga i ispunjen zanimljvošću uvijek novom ?

Padawane , da bi shvatio kako ti Bog uvijek iznova može pružiti novu zanimljivost , moraš početi moliti krunicu , jer tada ćeš , već na zemlji , srcem doživjeti užitak i zanimljivost Raja uvijek novu...

Ooo , kako pozemljari jako griješe kada misle da im se stvarnim obraćenjem i svakodnevnom molitvom krunice ništa bitno u životu neće promjeniti. Koliko na ovome forumu piše ljudi , koji su viskoko obrazovani i sasvim pristojne inteligencije , ali zbog nepoznavanja molitve , u svome životu , za ovo postojanje još uvijek su najobičnije neznalice...
To nije cilj reinkarnacije.
Upravo suprotno,cilj je ne reinkarnirati se vise,odnosno osloboditi se karme i vratiti se Bogu.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 22:28   #8
Quote:
ursamajor kaže: Pogledaj post
naravno da je spojivo, al da bi ih spojili trebat će jednog lijepog dana dokazati postojanje duše pa onda njene reinkarnacije a onda će već lako bit teološki zaključit da nam je isus u stvari umro da izađemo iz tog kruga tj. dobijemo vječno tijelo.
aha, treba nam materijalni dokaz za nematerijalni pojam... ne bih ulazio u takvo dokazivanje
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 22:30   #9
.

Padawani , znam toliko o hinduizmu i budizmu , ali čim čujete da se netko pozitivno proteže prema ideji reinkarnacije , znači da još uvijek ne želi vječni užitak u Raju. A ako netko ne želi vječni užitak u Raju , onda znači da nešto ne štima...

Vidjeli smo na ateističkim temama kako bezbožni žilavo brane svoje ništavilo , kao da u tome ima nešto pozitivno , pa sam , naviknut na takve pojave , odmah ovdje udario u samu pomisao pozitivnosti o nekoj vrsti nagrade u reinkarnaciji , koju Srebrni medo možda nije ni imao...


Dakle , možda je i moguće spojiti reinkarnaciju sa Kršćanstvom , ali samo u vidu kazne. Npr. netko svoje čistilište odrađuje groznim reinkarniranjem. No , koliko zasad znamo , toga nema jer je čistilište određena stvarnost...
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 22:38   #10
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
.

Padawani , znam toliko o hinduizmu i budizmu , ali čim čujete da se netko pozitivno proteže prema ideji reinkarnacije , znači da još uvijek ne želi vječni užitak u Raju. A ako netko ne želi vječni užitak u Raju , onda znači da nešto ne štima...

...
ma samo nek jahve makne ono problematično drvo ili ga dobro ogradi i neće više bit problema.

krišnini također jedva čekaju oslobođenje tj. prekid reinkarnacija i vječno služenje krišne i rade u raju.

Zadnje uređivanje ursamajor : 20.03.2013. at 22:44.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 23:21   #11
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
.
.................................................
a čuj, ako već ne postoji (hebrejsko-islamska) inkarnacija duše pa onda još manje (hindu) re-inkarnacija, već nas kako to nepogrešivo tvrde pape, bog stvara u trenutku začeča, onda bez te eve ne bi bilo ni keve

Zadnje uređivanje Meadow : 21.03.2013. at 00:12. Reason: micanje citata
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 23:27   #12
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Svjesno se ne sijećamo prošlih života zato da isti problem doživimo iz druge perspektive. Da se sijećamo ne bismo duhovno napredovali ništa.

A meni nije baš pravedno da je neko dijete rođeno u obitelji punoj ljubavi, a drugo u africi gdje su mu pobili cijeli obitelj. Nije pravedno da Bog nekima daje jače iskušenje, drugima slabije iskušenje, a na kraju jednako tretira njihova djela
svjesno se ne sjećamo??možeš li mi pojasniti to svjesno?

Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
To nije cilj reinkarnacije.
Upravo suprotno,cilj je ne reinkarnirati se vise,odnosno osloboditi se karme i vratiti se Bogu.
kojem Bogu?

Zadnje uređivanje Meadow : 21.03.2013. at 00:43. Reason: multiquote
userxxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 23:34   #13
Quote:
userxxx kaže: Pogledaj post
kojem Bogu?
Ako vjerujes da je Bog jedan,onda nije vazno kako ga zoves.
Ako vjerujes u vise bogova
Odaberi jednog sigurno ces pogrijesiti
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 00:12   #14
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ja vjerujem u reinkarnaciju, odnosno da je svaki čovjek krojač svoje sudbine. Jer to je, po meni, jedino učenje koje zastupa Božansku pravednost. Ali s druge strane, etički sam totalni kršćanin - vjerujem u ljubav, milosrđe, altruizam i oprost.

Mogu li se spojiti ova dva svjetonazora?
Moguće je: http://www.magicus.info/hr/magicus/tekst.php?id=10901

Ako čeljad nije bijesna, onda ni kuća nije tijesna

http://www.share-international.net/h...ja_i_karma.htm

Sam Isus govori svojim učenicima tko je Ivan Krstitelj zapravo bio u prošlosti: "Jer svi su proroci i Zakon proricali do Ivana. On je, ako ćete pravo, Ilija koji ima doći. Tko ima uši, neka čuje." (Matej, 11:13-14).

Dakle Ilija se, sudeći prema samom Isusu, vratio na Zemlju kao Ivan Krstitelj. To je ponovljeno i potvrđeno u evanđelju po Mateju 17:12: "Ali kažem vam da je Ilija već došao, samo ga oni ne poznaše, nego postupiše s njim kako im se prohtije. Tako će i Sin Čovječji morati od njih mnogo trpjeti. 13. Tada razumješe učenici da im govori o Ivanu Krstitelju".
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 00:29   #15
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Moguće je: http://www.magicus.info/hr/magicus/tekst.php?id=10901

Ako čeljad nije bijesna, onda ni kuća nije tijesna

http://www.share-international.net/h...ja_i_karma.htm

Sam Isus govori svojim učenicima tko je Ivan Krstitelj zapravo bio u prošlosti: "Jer svi su proroci i Zakon proricali do Ivana. On je, ako ćete pravo, Ilija koji ima doći. Tko ima uši, neka čuje." (Matej, 11:13-14).

Dakle Ilija se, sudeći prema samom Isusu, vratio na Zemlju kao Ivan Krstitelj. To je ponovljeno i potvrđeno u evanđelju po Mateju 17:12: "Ali kažem vam da je Ilija već došao, samo ga oni ne poznaše, nego postupiše s njim kako im se prohtije. Tako će i Sin Čovječji morati od njih mnogo trpjeti. 13. Tada razumješe učenici da im govori o Ivanu Krstitelju".
problem s ilijom je što je po vjerovanju otišao na nebo u tijelu kao prije enok i još neki.

ilija i mojsije su znamo i posjetili isusa na brdu preobraženja.

taman da je ivan krstitelj i doslovno bio očekivani ilija to opet ne znači da postoji i reinkarnacija već je jahve samo mogao oživiti kosti svog proroka kao što su tad vjerovali mnogi židovi i matej nam onda naravno posvjedočio o dizanju tih jahvinih svetaca iz grobova i defiliranju jeruzalemom kao ispunjenje pisma.

Lk 9,19
Oni odgovoriše: "Da si Ivan Krstitelj, drugi: da si Ilija, treći opet: da neki od drevnih proroka usta."

naravno da se može tvrdit da je po luki ivan krstitelj rođen i to čudesno u stare žene a ne oživljen od kostiju al to i nije neki problem kao što nije problem ni što se po jednom evanđelju apostoli nisu micali iz jeruzalema nakon uskrsnuća i što su se ipak vratili do galileje po drugom evanđelju jer tako to biva kad se pričaju midraši kojima nije cilj sama povijesna istina o događaju već teološka i moralna poenta na osnovu tumačenja starozavjetnih stihova koja onda sama po sebi nosi vjerodostojniju istinu kad se uoči njihova povezanost i ispunjenost.

https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...6&postcount=14

Zadnje uređivanje ursamajor : 21.03.2013. at 01:28.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 00:54   #16
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ja vjerujem u reinkarnaciju, odnosno da je svaki čovjek krojač svoje sudbine. Jer to je, po meni, jedino učenje koje zastupa Božansku pravednost. Ali s druge strane, etički sam totalni kršćanin - vjerujem u ljubav, milosrđe, altruizam i oprost.

Mogu li se spojiti ova dva svjetonazora?
Ljubav, altruizam, milosrđe i oprost su onako, čisto kršćanske navike? Nebitno.
U reinkarnaciji sve ovisi o tebi. Ako se želiš vratit Bogu i izać iz kruga života i smrti, možeš. Ako želiš bit mačka, možeš. Ako želiš bit drvo, možeš. Za svoj duhovni razvoj si odgovoran sam, a sama naša duhovna stvarnost kroji ovu materijalnu. U svijetu reinkarnacije slučajnost ne postoji. Krišna ne zove nikoga, već čeka. U ovaj svijet se dobrovoljno spustimo i dobrovoljno iz njega izlazimo.
S druge strane, ako si kršćanin, dosta je vjerovat i spašen si. Isus je tako uredio stvari, navodno. To ni meni nema smisla. Gdje je tu moja uloga, moje odricanje, moj trud? Zvuči kao religija za one koji nemaju vremena posvetit se Bogu.
Ono is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 11:16   #17
Quote:
userxxx kaže: Pogledaj post
svjesno se ne sjećamo??možeš li mi pojasniti to svjesno?
sijećanje na prošle živote je zapisano u našoj podsvijesti i u hipnozi ga možemo opet proživjeti
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 11:18   #18
Quote:
Ono kaže: Pogledaj post
Ljubav, altruizam, milosrđe i oprost su onako, čisto kršćanske navike? Nebitno.
U reinkarnaciji sve ovisi o tebi. Ako se želiš vratit Bogu i izać iz kruga života i smrti, možeš. Ako želiš bit mačka, možeš. Ako želiš bit drvo, možeš. Za svoj duhovni razvoj si odgovoran sam, a sama naša duhovna stvarnost kroji ovu materijalnu. U svijetu reinkarnacije slučajnost ne postoji. Krišna ne zove nikoga, već čeka. U ovaj svijet se dobrovoljno spustimo i dobrovoljno iz njega izlazimo.
S druge strane, ako si kršćanin, dosta je vjerovat i spašen si. Isus je tako uredio stvari, navodno. To ni meni nema smisla. Gdje je tu moja uloga, moje odricanje, moj trud? Zvuči kao religija za one koji nemaju vremena posvetit se Bogu.
sa većinom se slažem, osim da si za duhovni razvoj odgovoran sam

duhovno se možeš razviti jedino komunicirajući sa drugim dušama koje imaju duhovno znanje
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 15:38   #19
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
sa većinom se slažem, osim da si za duhovni razvoj odgovoran sam

duhovno se možeš razviti jedino komunicirajući sa drugim dušama koje imaju duhovno znanje
Pa da, ali ta komunikacija ovisi o tebi. Nitko ne tjera, odgovoran si sam. Na to sam i mislio.
Ono is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 15:39   #20
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
.

Padawani , znam toliko o hinduizmu i budizmu , ali čim čujete da se netko pozitivno proteže prema ideji reinkarnacije , znači da još uvijek ne želi vječni užitak u Raju. A ako netko ne želi vječni užitak u Raju , onda znači da nešto ne štima...

Vidjeli smo na ateističkim temama kako bezbožni žilavo brane svoje ništavilo , kao da u tome ima nešto pozitivno , pa sam , naviknut na takve pojave , odmah ovdje udario u samu pomisao pozitivnosti o nekoj vrsti nagrade u reinkarnaciji , koju Srebrni medo možda nije ni imao...


Dakle , možda je i moguće spojiti reinkarnaciju sa Kršćanstvom , ali samo u vidu kazne. Npr. netko svoje čistilište odrađuje groznim reinkarniranjem. No , koliko zasad znamo , toga nema jer je čistilište određena stvarnost...
Prvo definiraj što je raj.
Je li lobotomija brisanje sjećanja ili ima egzistirajuće sjećanje na život na zemlji pa de se onda konzumira raj.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:12.