Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Kakav nam Izborni zakon treba?
Sadašnji izborni zakon (10 izbornih jedinica) 2 1.65%
Sadašnji zakon modificiran na 6 izbornih jedinica 16 13.22%
Većinski s 100-150 jedinica 24 19.83%
Jedna izborna jedina s proporcionalnim sustavom 23 19.01%
Jedna izborna jedinica s otvorenim listama 39 32.23%
Kombinirano dio sabora većinski dio propocionalno 9 7.44%
Jamahiriya 8 6.61%
Glasovatelji: 121. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2007., 15:51   #1
Kakav nam Izborni zakon treba?

Meni se osobno najviše sviđa Švedski izborni zakon (ono malo koliko sam ga čitao).
Nisam neki stručnjak, ali mislim da trenutni izborni zakon nije na najvišim demokratskim načelima.
Puno se glasova gubi. Sabornici nisu odgovorni biračima, nego ljudima koji sastavljaju liste. Svi glasaći nisu jednako vrijedni (ustavnost ?). itd.

Što bi po meni izborni zakon trebao sadržavati:
  1. Jedna izborna jedinica.
  2. Poluotvorene izborne liste (zaokružuje se kandidat na listi), na osnovu osobnih glasovoa se odabiru ljudi koji s liste ulaze u Sabor.
  3. Svaka lista ima udio u saboru koliko približno jednak udjelu birača (recimo 0.75% biraća -> jedan sabornik)
  4. Izborni prag od bar 3% (za liste)
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2007., 18:30   #2
Jednom izbornom jedinicom otpadaju regionalne stranke poput IDS-a ili HDSSB-a. Meni je ovaj izborni zakon dobar, jedino bih promjenio da jedna osoba može biti samo na jednoj listi.
Znam da ti nisi spomenuo, ali netko bude, neposredan zbor premijera ili gradolnačelnika. Tome se potpuno protivim jer to dovodi do nestabilne vlade jer postoji vrlo realna mogućnost da izabrani premijer/gradonačelnik/načelnik... nema većinu u parlamentu/skupštini te ne bude mogao progurati nikakve odredbe u tom tijelu.
tomy108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 08:34   #3
Quote:
tomy108 kaže:
Jednom izbornom jedinicom otpadaju regionalne stranke poput IDS-a ili HDSSB-a.
Ne nužno, ako ne mogu sami skupiti 3%, onda mogu sastaviti zajedničke liste.
Kad imaš poluotvorene, onda i onaj koji se nalazi na začelju liste može ući u sabor, ako skupi dovoljno osobnih glasova.
Ako se ne mogu dogovoriti s nekim s kim će preći izborni prag, kako će se dogovoriti oko nacionalnih pitanja, takvi nam ne trebaju u Saboru.

Quote:
tomy108 kaže:
Znam da ti nisi spomenuo, ali netko bude, neposredan zbor premijera ili gradolnačelnika. Tome se potpuno protivim jer to dovodi do nestabilne vlade jer postoji vrlo realna mogućnost da izabrani premijer/gradonačelnik/načelnik... nema većinu u parlamentu/skupštini te ne bude mogao progurati nikakve odredbe u tom tijelu.
Slažem se da premijera ne treba birati direktno.
Gradonačelnika bih možda ipak dao na direktan izbor, kao i predsjednika države.
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 13:15   #4
Smile Prijedloge molim

dajte ljudi, da imam od čega napraviti anketu
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 12:09   #5
Quote:
tomy108 kaže:
Jednom izbornom jedinicom otpadaju regionalne stranke poput IDS-a ili HDSSB-a. Meni je ovaj izborni zakon dobar, jedino bih promjenio da jedna osoba može biti samo na jednoj listi.
Znam da ti nisi spomenuo, ali netko bude, neposredan zbor premijera ili gradolnačelnika. Tome se potpuno protivim jer to dovodi do nestabilne vlade jer postoji vrlo realna mogućnost da izabrani premijer/gradonačelnik/načelnik... nema većinu u parlamentu/skupštini te ne bude mogao progurati nikakve odredbe u tom tijelu.
regionalne stranke se uvijek mogu udružit, ili koalirat s većom. uostalom ids je koalirao s sdp-om, kao i bavarski csu s cdu-om.
ovako, ako netko u jednoj izbornoj jedinici dobije 10% glaova, ulazi u sabor, iako je to 1% na razini države. netko drugi može dobiti 4% na razini države, ali nedovoljno da igdje prijeđe prag, i nema ga u saboru.
zato nam treba jedna izborna jedinica.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 17:51   #6
Quote:
divizija kaže:
regionalne stranke se uvijek mogu udružit, ili koalirat s većom. uostalom ids je koalirao s sdp-om, kao i bavarski csu s cdu-om.
ovako, ako netko u jednoj izbornoj jedinici dobije 10% glaova, ulazi u sabor, iako je to 1% na razini države. netko drugi može dobiti 4% na razini države, ali nedovoljno da igdje prijeđe prag, i nema ga u saboru.
zato nam treba jedna izborna jedinica.
To i jest svrha 150 zastupnika, da svaki predstavlja svoju izbornu jedinicu.
tomy108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 01:53   #7
Quote:
tomy108 kaže:
To i jest svrha 150 zastupnika, da svaki predstavlja svoju izbornu jedinicu.
pa zar ne bi bilo bolje da iza svakog sabornika stoji podjednak broj biraća (recimo 0.75%)

tako bi i ja na primjer iz Zagreba mogao dati glas svom omiljenom političaru iz Splita ili Pule, i ako nas se iz cijele Hrvatske skupi x % onda on upada u Sabor,
demokracija = vladavina naroda
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 01:55   #8
Quote:
rezon@tor kaže:
demokracija = vladavina naroda
__________________
U Hrvatskoj komunistička partija još uvijek djeluje, samo pod drugim imenom - socijaldemokratska partija.
j.a. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 16:08   #9
Quote:
rezon@tor kaže:
pa zar ne bi bilo bolje da iza svakog sabornika stoji podjednak broj biraća (recimo 0.75%)
tako bi i ja na primjer iz Zagreba mogao dati glas svom omiljenom političaru iz Splita ili Pule, i ako nas se iz cijele Hrvatske skupi x % onda on upada u Sabor,
demokracija = vladavina naroda
Ne, ne možeš ti iz Zagreba birati tko će predstavljati Pulu u Saboru.
tomy108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 20:36   #10
Možda ovako :

Kandidiranje


Svaki predlagatelj predlaže na kandidacijskoj listi najmanje onoliki broj kandidata koliko ih se bira, a najviše broj kandidata dvostruko veći od broja kandidata koliko ih se bira.

Glasački listić

Glasački listić sadrži nazive kandidacijskih lista s imenima i prezimenima svih predloženih kandidata.

Glasovanje

Glasački se listić popunjava tako da se zaokružuje redni broj ispred imena kandidata za kojeg se glasuje.
Glasanjem za kandidata glasa se ujedno i za listu.

Izbor članova predstavničkih tijela

1. faza

Broj birača s prebivalištem na području izborne jedinice dijeli se sa brojem mandata u predstavničkom tijelu.
Dobiveni broj predstavlja izborni prag za kandidate.

U predstavničko tijelo izabrani su kandidati koji su osvojili više glasova od izbornog praga za kandidate.

2. faza

Preostali mandati dijele se među listama postupkom najvećeg broja D'Hondtovom metodom.

Mandati koje dobiju liste dijele se među kandidatima te liste postupkom najvećeg broja D'Hondtovom metodom.

Kandidat koji osvoji više od jednog mandata dodjeljuje preostale mandate po vlastitom izboru neizabranim kandidatima s liste s koje je izabran.

Zamjena člana predstavničkog tijela

Ukoliko članu predstavničkog tijela mandat miruje ili prestane prije isteka vremena na koje je izabran zamijenit će ga neizabrani kandidat s liste s koje je izabran i član.

Članu predstavničkog tijela kojem je mandat dodijelio kandidat koji je osvojio više od jednog mandata zamjenika određuje kandidat koji mu je dodijelio mandat.

Ostali članovi predstavničkog tijela određuju zamjenika po vlastitom izboru.
turtle is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 13:48   #11
Quote:
tomy108 kaže:
Znam da ti nisi spomenuo, ali netko bude, neposredan zbor premijera ili gradolnačelnika. Tome se potpuno protivim jer to dovodi do nestabilne vlade jer postoji vrlo realna mogućnost da izabrani premijer/gradonačelnik/načelnik... nema većinu u parlamentu/skupštini te ne bude mogao progurati nikakve odredbe u tom tijelu.



americki predsjednik je (skoro) direktno izabrani premijer, i to nije dovelo do nestabilnosti americkog sustava, naprotiv.

izravno izabrani premijer znaci predsjednicki sutav.
Shurik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 16:09   #12
Quote:
Shurik kaže:
americki predsjednik je (skoro) direktno izabrani premijer, i to nije dovelo do nestabilnosti americkog sustava, naprotiv.

izravno izabrani premijer znaci predsjednicki sutav.
Američki sustav je nešto sasvim drugo, tamo vlada dvostranačje i svaka stranka daje jednog kandidata. Ustroj država je isto tako sasvim drugačiji. Izbori su svake 2 godine tako da usporedba ne stoji.
tomy108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 17:04   #13
Quote:
tomy108 kaže:
Američki sustav je nešto sasvim drugo, tamo vlada dvostranačje i svaka stranka daje jednog kandidata. Ustroj država je isto tako sasvim drugačiji. Izbori su svake 2 godine tako da usporedba ne stoji.

samo sam htio reći da ako već spominješ direktno biranje premijera, mozes ga odmah i nazvati predsjednikom.


nigdje ne postoji direktno izabani premijer.


osobno, ja jesam pristalica vecinskog sustava biranja (svaka izborna jedinica bira jednog zastupnika) jer podrzava stabilnost i suzbija ekstreme.
Shurik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 03:19   #14
Quote:
Shurik kaže:
samo sam htio reći da ako već spominješ direktno biranje premijera, mozes ga odmah i nazvati predsjednikom.


nigdje ne postoji direktno izabani premijer.


osobno, ja jesam pristalica vecinskog sustava biranja (svaka izborna jedinica bira jednog zastupnika) jer podrzava stabilnost i suzbija ekstreme.
tako nastaju karteli na političkoj sceni
ekstremi se suzbijaju izbornim pragom (cca 4%)
puca mi za stabilnost ako 5% ljudi koji misle kao ja nemaju pravo glasa (5% ignoriranih građana može biti izvor nestabilnosti)
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 19:04   #15
Quote:
tomy108 kaže:
Američki sustav je nešto sasvim drugo, tamo vlada dvostranačje i svaka stranka daje jednog kandidata. Ustroj država je isto tako sasvim drugačiji. Izbori su svake 2 godine tako da usporedba ne stoji.
Faktički da,jer su to daleko najače stranke.No,ima još stranaka,i nekada na predsjedničkim izborima samostalni kandidat zna gadno zajebati jednog od kandidata.
Joe Tortura is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 11:17   #16
Quote:
pero ždero kaže: Pogledaj post
Zato postoje REGIONALNI (lokalni) izbori, a ne da stranke/pojedinci, koji nisu bili u stanju, na DRŽAVNOJ razini, dobiti niti 2% glasova (isto vrijedi i za sve ostale ispod 5%), dobiju mjesto u saobru.
Ovo sada je teror manjine nad većinom jer nema što na državnoj razini raditi osoba koju velika većina građana Republike hrvatske nikada ne bi izabrala.
Isto vrijedi i za "manjinske" zastupnike.


Quote:
pero ždero kaže: Pogledaj post
JEDNA izborna jedinica, pravo JEDNOG glasa, pod JEDNAKIM UVJETIMA, SVIM državljanima Hrvatske, ma gdje god oni bili, ma koje narodnosti bili jer ovo nisu lokalni, vjerski, narodnostički itd. izbori već državni.
NEPOSREDNI, direktni izbori. Birač ispred sebe ima LISTU svih kandidata i prazan glasački listić u koji samo treba upisati redni broj kandidata za kojeg glasuje. Jednostavnije ne može biti.
Nikakvo spuštanje prelaska izbornog praga, ili dosadašnjih 5% ili podizanje na 6-7% jer su ovi što su uspjeli dobiti između 6-7% to dobili koalicijama.
Time se iz politike izbace svi anonimci i omraženi političari, nema više "dobivanja dodatnih glasova" iz "dijaspore", političke trgovine s "manjinskim predstavnicima" i strankama koje su jedva prešle prag.
No, to se, nažalost, NIKADA neće dogoditi jer nisu blesavi ovi u Saboru samo tako politički se ubiti jer da su izbori po gore navedenom, vjerojatno više nitko od ovih sada izabranih ne bi bio ponovo izabran.

kao što si i sam rekel, bojim se da ovo nigdar nebumo doživeli jer bi se većina ovih koji danas sjede od najviše do najniže razine, odnosno pretendiraju na ta mjesta uz podršku onih koji već jesu na njima [sineki, 'ćeri, uža i šira familija, priležnice, poslušnici... nastavni niz...], mogla pozdravit sa svojim imenovanjima/mjestima.

Quote:
pero ždero kaže: Pogledaj post
I platiti 10000 eura kod predavanja liste, novac bi bio vraćen samo onima koji su ušli u Sabor, ostalim tko kriv
ukoliko je u pitanju neki siromak, mogel bi dobiti kredit, za tih deset tisuća, koji bi, ukoliko prođe u sabor, vratila odmah država umjesto njega, ukoliko ne prođe, 'ko mu krif kaj se polakomil.
"ostalih" tada većinom ni nebi bilo, liste nebi bile zagušene svakavim "nikad čuo/la za njega/nju", i prije "svojih par dana slave jerbo bravo ja na listi sam za sabor, to kaj nemam nikakve šanse nema veze, al lepo bu zgledalo u cv-u" bi dobro razmislili da l' će se upustit u takve egzibicije.
__________________
vjeruj samo polovici onoga što vidiš i apsolutno ničemu (od) onoga što čuješ. (bruce lee)
šmokljanica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 14:59   #17
dolje demokracija
__________________
U Hrvatskoj komunistička partija još uvijek djeluje, samo pod drugim imenom - socijaldemokratska partija.
j.a. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 19:10   #18
Quote:
j.a. kaže:
dolje demokracija
Dobro, imaš li neki drugi prijedlog?
btw. ovo u Hrvatskoj ja nebih nazvao demokracijom.
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 19:20   #19
DIKTATURA
VOJNA DIKTATURA
__________________
U Hrvatskoj komunistička partija još uvijek djeluje, samo pod drugim imenom - socijaldemokratska partija.
j.a. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 19:29   #20
Quote:
j.a. kaže:
DIKTATURA
VOJNA DIKTATURA
OK, sad još predloži nekoliko diktatora.
Ja odmah predlažem Raosa.
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:58.