Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2014., 10:01   #321
pa tako su ga trazili. da navede oib-e svih naslijednika?!?
JSlow is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2014., 10:41   #322
Quote:
JSlow kaže: Pogledaj post
pa tako su ga trazili. da navede oib-e svih naslijednika?!?
Tko ga je to tražio?

Predmet oporuke je, koliko ja znam, tajan. Znači, nasljednik ne mora znati da je uključen u nju ili isključen iz nje. Traženjem ili netraženjem oib-a dio se oporuke obznanjuje. Što je onda s onim kada se nasljedstvo ostavlja nekoj ustanovi u dobrotvorne svrhe, ali oporučitelj ne želi da se to zna?

Po meni, dovoljno je napisati ime i prezime nasljednika, datum rođenja i adresu ili neka kombinacija ovoga. Može se dodati i odnos (sin, supruga, davatelj uzdržavanja...).
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2014., 14:24   #323
Dovoljno je da se iz oporuke nedvojbeno može zaključiti tko su nasljednici. Ako napiše da sve ostavlja svojoj djeci, i bez navođenja oib-a i sl. se zna na koga se misli.
__________________
Nobody cares. Work harder.
Miss Hyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2014., 11:40   #324
Imam par pitanja:
Dakle, svekrva mi ima troje djece i želi stan oporučno ostaviti samo jednom sinu (mom nezakonitom). Prije stana u kojem živi je s mužem posjedovala veći stan koji je prodan i imovina je razdijeljena između nje i supruga s kojim je i dalje formalno u braku, a koji je kupio kuću na drugoj lokaciji.
Koliko mi je poznato, ostala su djeca namirena na druge načine (sin isplatom u gotovini, a kćer kao jedina nasljednica svekrove nekretnine).
Imaju li ostala djeca pravo na nužni dio i mogu li pobijati oporuku?
I postoje li negdje šprance po kojima se oporuka može napisati?
Hvala.
Crnjača is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 22:12   #325
U oporuci u kojoj dobiješ nasljedstvo a kamo piše da se nasljedstvo ne smije prodat dok ne prođe život nasljednika,dali se što može promjenit jer teorecki ti si vlasnik a nesmiješ prodat svoje vlasništvo,onda si vlasnik skrštenih ruku,ograničen vlasnik
__________________
Izbjegavaj nevolje skinut će ti glavu.
Gangster Boss is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2014., 18:40   #326
Trebala bi drugo mišljenje da li je ovakva vrsta oporuke stvarno nepobitna na sudu.

Idemo otpočetka; moj muž se dva puta ženio, ja sam mu druga žena. Sa prvom ženom se sve zakonski rastao prije 11. god. i slijedila je parvno-imovinska rasprava u kojem je bio spor veliki stan koji je on dobio u nasljeđe od svojih roditelja još 1986 kada je otac umro te 1992 kada je majka umrla. On je bio vlasnik 1/1. Iz prvog braka ima jednog sina koji danas ima 40 god. i dvoje svoje djece te ženu. Moj muž im je ostavio pola stana, da ne bi unuci bili na cesti. Mužu je ostala druga polovica. Danas jedna polovica glasi na 1. ženu, a druga polovica na mog muža (znači svaki ima po 1/2 za sebe i sve je odjeljeno struja, voda i svi ostali računi). U toj pravno-imovinskoj raspravi su kao tuženi bili navedeni bivša žena, sin i nevjesta, Tako su se oni stalno predstavljali na sudu i tako se i pojavljivali na ročištima.
Ja sam druga žena i samnom se oženio prije 11.god, par mjeseci nakon rastave i imamo jednog sina i još jedno dijete na putu ( trudna sam). Dakle muž imat će troje djece iz dva braka.

Pred malo je sastavljena oporuka od strane mog muža tj. od odvjetnika da zaštiti mene i našu djecu da ne bi u slučaju njegove smrti njegov sin iz prvog braka imao pravo na nužni dio od te 1/2 stana kojoj je moj muž vlasnik.
U njoj je navedeno da ja nasljeđujem svu njegovu nekretninu (stan pod tom i tom česticom, zemljišno knjižnim kako se to već zove i sve te stvari koje se navode kod nekretnine) i grobno mjesto (isto tako točno napisano gdje se nalazi koji red, koji grobno mjesto i sl). Te da nasljeđujem svu njegovu pokretninu u stanu i bilo gdje se drugdje one nalazile, sve njegove račune u bankama bilo u kunama ili stranoj valuti.
A izričito se u toj oporuci navodi da njegova biša žena (imenom i prezimenom) , sin iz prvog braka te nevjesta (svi imenom i prezimenom navedeni) i unuci da "...da bilo što potražuju od moje ostavine i apsolutno svih njih isključujem od ostvarivanja bilo kakvih prava na mojoj imovini..." (tako točno piše u oporuci).

I naravno oporuka je sastavljena bez prisile i sl. pod punom odgovrnošću i sviješću i sl. Oporuku je baš napisao advokat i nama dao da vidimo, oporuka je potpisina od dva svjedoka i mog muža, pečatirana od advokata i ide u pohranu suda.

Dakle zanima me da li taj dio oporuke u kojem se izričito isključuje njegovu bivšu ženu, sina iz prvog braka, nevjestu i unuke da li stvarno nepobitan na sudu. Jer sin iz prvog braka će i ovako nasljediti tu polovicu stana koja sada glasi na bivšu ženu tj. prvu ženu, kada ona tj. njegova majka umre. On je jedini nasljednik nje i njene imovine bilo pokretne i nepokretne.
Lady of leisure is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2014., 20:07   #327
Bivša žena ne nasljeđuje, a sin iz prvog braka je u jedakom položaju kao i ostala djeca, tj djeca iz drugog braka. Samim time ima pravo na nužni dio, unatoč oporuci.
__________________
Nobody cares. Work harder.
Miss Hyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2014., 20:15   #328
S tim da nužni nasljednik ima pravo na vrijednost koja ga pripada, u ovom slučaju 1/2 od onog na što bi bez takve oporuke imao pravo, pa bi vam taj odvjetnik mogao pomoć na koji način da to uredite a da se stan ne cjepka dalje, ili grobno mjesto, ili bilo što od nekretnina.
Oporukom da odredite namirenje nužnog dijela, tj. tvoj muž da to učini.

Edit: al drugi odvjetnik, jer ako vam je ovaj rekao da je ovakva oporuka nepobojna, onda
__________________
and guess what ... I'm just fine ... :lol:
↑ click ↑
malčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 00:18   #329
Znači po tome jedina "zaštita" od potraživanja sina iz prvog braka ako mu otac umre tj. moj muž je doživotno uzdržavanje?!
ili stvarno postoji neki način da se oporukom blokira potraživanje nužnog dijela nakon smrti roditelja tj. mog muža ?
Lady of leisure is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 00:58   #330
Ne možeš oporukom, uvijek je nužni dio koji štiti.
Jedino ovo što si navela, doživotno uzdržavanje.
Ili dosmrtno uzdr., al onda se plaća porez, a ne znam ni kako bi novčana sredstva zaštitila na taj način, tj. sve što nastaje nakon sklapanja tog ugovora.
__________________
and guess what ... I'm just fine ... :lol:
↑ click ↑
malčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2014., 21:01   #331
Imam pitanje, pa bih vas lijepo zamolila za odgovor.
uglavnom mi je jasno stanje sa oporukama i nužnim nasljednicima, no
što ako nužnih nasljednika osoba koja je umrla nema? tj. nije imao djece, nije imao ženu, roditelji su mu prije njega pokojni, (nema ni braće), jedino se spominje teta (znači od njegovog pokojnog tate sestra, koja je i njega nadživjela), e sad moje pitanje glasi, da li ta njegova teta ima pravo glasa na ostavninskoj raspravi (jer je na ostavinsku i ona pozvana), ako je pokojni iza sebe ostavio oporuku, koja je od suda potvrđena kao pravovaljana, a u njoj svu svoju imovinu ostavlja osobama koje mu jesu u rodbinskoj vezi, ali malo daljnjoj tj. sinu od svog bratića i bratićevoj djeci, s kojima je u biti cijeli život živio. ostavinska rasprava je održana, no ta teta se nije pojavila, pošto je nepokretna, sada je javni bilježnik rekao da on svakako mora otići do nje doma pošto ne može doći k njemu u ured da bi ju upoznao s tim da postoji oporuka po kojoj ona ne nasljeđuje ništa i da je pita da li se ona s tim slaže ili ne. Mene sad zanima, što ako ona kaže da se ona s tom oporukom ne slaže, ima li to kakvog utjecaja na daljnju ostavinsku raspravu na kojoj su po oporuci nasljednici imenovani ili je to samo "formalnost" koja se mora obaviti pa njeno slaganje ili ne slaganje sa oporukom zapravo ne važno? I da li ona u kojem slučaju uopće ima nekog prava na imovinu pokojnog?
Znam, malo je komplicirano pitanje, no svejedno bi molila ako je netko bolje upućen da mi odgovori.
Hvala unaprijed!
evelinzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2014., 13:13   #332
teta ne dobiva nista jer nije nuzni nasljednik.
Bryan K is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2014., 18:07   #333
Quote:
Bryan K kaže: Pogledaj post
teta ne dobiva nista jer nije nuzni nasljednik.
Zahvaljujem!
Znaci ona moze reci da se s oporukom ne slaze, ali to svejedno nist ne mjenja? Imenovani nasljednici po oporuci nasljeduju svejedno slagala se ona s oporukom ili ne?
evelinzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2014., 19:05   #334
tako je, da. teta nema pravo na nasljedjivanje ako nije u oporuci, slagala se s tim ili ne.

ali sad mene nesto zanima: po kojoj je logici ona uopce pozvana na ostavinsku raspravu?
Bryan K is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2014., 20:39   #335
Quote:
Bryan K kaže: Pogledaj post
tako je, da. teta nema pravo na nasljedjivanje ako nije u oporuci, slagala se s tim ili ne.

ali sad mene nesto zanima: po kojoj je logici ona uopce pozvana na ostavinsku raspravu?
ma moj tata je zakomplicirao stvar ustvari, on je išao sve to za pokojnog riješavati na matični, pa je tamo spomenuo da pokojni ima još tu neku tetu, pošto ga je pitala na šalteru da li ima nekog od familije živog, pa se onda ta na šalteru u matičnom uhvatila toga ko pijan plota da ona mora navesti tu tetu, zato je ona i bila pozvana na tu ostavinsku. makar je tata rekao da imamo oporuku i da sva imovina po oporuci glasi na njega i njegovu djecu i da se ta teta nigdje ne spominje.
mi smo čitav život bili s njim, u biti su on i moj tata generacija i baš su bili od malena ko braća vezani.
ostavinska je već bila,prije par dana, mi smo se normalno odazvali, dali izjave da prihvaćamo oporuku i sve što po njoj dobivamo, ali nije sad sve završeno upravo iz razloga što se ta teta nije pojavila, (a u pozivu stoji da ako se netko ne pojavi na ostavinskoj a pozvan je znaći da želi biti nasljednik , meni bi bilo logičnije ako se ne pojavi da onda ne želi biti nasljednik )
pa nam je bilježnik rekao da će on njoj poslati dopis (to je rekao danas dok smo zvali telefonom, na ostavinskoj je rekao da će netko iz ureda otići k njoj doma) da se očituje pismeno u roku od nekoliko dana da li se slaže s oporukom ili ne i dostaviti joj i kopiju te oporuke.
također spominje da ako se ona neće slagati s oporukom da onda bilježnik sve opet vraća na sud, e to mi je malo ne jasno, čemu opet na sud, ako je sa suda sve došlo kod bilježnika, da je oporuka pravovaljana i sve štima, samo sad ta teta komplicira stvar, a ionako nije nužni nasljednik.
evelinzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 14:54   #336
evo i nastavka, bilježnik nas je obavijestio da se teta očitovala (tj. njena kći se uključila u sve ovo, pošto bi htjela nasljediti, pa se sad bori svim silama, a izgleda da ne kuži da joj mama nije nužni nasljednik u ovoj priči)
da se ne slaže s oporukom i da je uzela i odvjetnika, dostavili su tužbu da će pobijati oporuku i da je sve ponovno vraćeno na sud.
Što sad možemo očekivati?
evelinzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 14:20   #337
Quote:
evelinzg kaže: Pogledaj post
pokojni iza sebe ostavio oporuku, koja je od suda potvrđena kao pravovaljana
1. na koji je tocno nacin sud potvrdio da je oporuka pravovaljana?
2. sta stoji u tuzbi?

(mozes poslati i na PM ako zelis)
Bryan K is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 16:38   #338
Može i meni pomoć, molim vas.

Danas sam imala ostavinsku raspravu nakon smrti majke koja je sa mnom napravila ugovor o doživotnom uzdržavanju. U ugovoru je navela da svu svoju pokretnu i nepokretnu imovinu koju stekne za vrijeme njenog života ostavlja meni. Posebno je navela dvije kuće i parcele uz njih, a dionice, auto i mirovinu nije navela. Njezina ostala djeca ju nisu posejćivala, a sada traže svoj dio. Uglavnom, na ostavinskoj raspravi, kuće su u potpunosti moje, a ostatak imovine se dijeli na nas sve. Kako je to moguće ako je majka navela da svu svoju imovinu ostavlja meni?! Hvala na odgovoru.

Najveća muka mi je to što oni dobivaju, a nisu nikako zavrijedili. Je li postoji kakav način da onda i ja tražim i naknadu od njih za sve godine i da ipak dobijem veći dio od njih?
coronarosal is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 12:13   #339
Quote:
coronarosal kaže: Pogledaj post
Može i meni pomoć, molim vas.

Danas sam imala ostavinsku raspravu nakon smrti majke koja je sa mnom napravila ugovor o doživotnom uzdržavanju. U ugovoru je navela da svu svoju pokretnu i nepokretnu imovinu koju stekne za vrijeme njenog života ostavlja meni. Posebno je navela dvije kuće i parcele uz njih, a nije navela dionice, auto i mirovinu la. Njezina ostala djeca ju nisu posejćivala, a sada traže svoj dio. Uglavnom, na ostavinskoj raspravi, kuće su u potpunosti moje, a ostatak imovine se dijeli na nas sve. Kako je to moguće ako je majka navela da svu svoju imovinu ostavlja meni?! Hvala na odgovoru.

Najveća muka mi je to što oni dobivaju, a nisu nikako zavrijedili. Je li postoji kakav način da onda i ja tražim i naknadu od njih za sve godine i da ipak dobijem veći dio od njih?
kao što ste sami naveli..............."nije navela dionice, auto i mirovinu"
to nije bilo navedeno u ugovoru o doživotnom uzdržavanju, i zato morate dijeliti, jer oni su isto 1. nasljedni red. Trebali ste navesti auto, marke te i te, dionice kod toga i toga, itd.
Nema veze što je nisu posjećivali, imaju zakonsko pravo.
Toblerona is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 13:47   #340
Quote:
Toblerona kaže: Pogledaj post
kao što ste sami naveli..............."nije navela dionice, auto i mirovinu"
to nije bilo navedeno u ugovoru o doživotnom uzdržavanju, i zato morate dijeliti, jer oni su isto 1. nasljedni red. Trebali ste navesti auto, marke te i te, dionice kod toga i toga, itd.
Nema veze što je nisu posjećivali, imaju zakonsko pravo.
da, ali u trenutku sklapanja ugovora to moja majka nije posjedovala, ali ona je navela da SVU pokretnu i nepokretnu imovinu ostavlja meni. dakle, kako je ona mogla navesti i dionice kad ih nije tad imala, ali je računala da meni sve ostavlja. i odvjetnik nam je tako složio tako da ne moramo dolaziti kod njega nakon svake majčine kupnje i nove imovine.
coronarosal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:18.