Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2017., 13:11   #1
Talking Gdje se zaposliti nakon studija povijesti?

Od kad sam bio u maloj skoli pa do danas fasciniran sam povijesti. Naravno perspektive na nju su se mijenjale s vremenom, ali uvijek je bio prisutan osjećaj kao da žedan čovjek guta vodu nakon što je izišao iz pustinje vezan uz bavljenje povijesnim temama kod mene. Naravno za nekog tko tako doživljava povijest prirodan izbor bi bio i studirati povijest, no, nisam se usudio. Uvijek mi se činilo da se nakon studija povijesti neću imati gdje zaposliti osim možda u školi. Sada kad kao zreo čovjek razmišljam o tome znam da mi je taj pogled bio preuzak, ali i dalje ne znam gdje se konkretno zapošljavaju povjesničari, bilo u struci ili malo izvan nje. Vjerujem da ovdje ima još sličnih ljudi.

Dakle, povjesničari, gdje radite, koliko ste tražili dugo posao i jeste li zadovoljni radnim mjestom? Ima li netko tko je završio studij povijesti u HR, a radi u inozemstvu? Kakvim se projektom trenutno bavite?
__________________
"Toliko sam propao u zivotu da sam odlucio otvoriti temu na forum.hr-u o tome" by n00e

"Walk me to the corner, our steps will always rhyme"
Jizzus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 14:36   #2
Quote:
Jizzus kaže: Pogledaj post
Od kad sam bio u maloj skoli pa do danas fasciniran sam povijesti. Naravno perspektive na nju su se mijenjale s vremenom, ali uvijek je bio prisutan osjećaj kao da žedan čovjek guta vodu nakon što je izišao iz pustinje vezan uz bavljenje povijesnim temama kod mene. Naravno za nekog tko tako doživljava povijest prirodan izbor bi bio i studirati povijest, no, nisam se usudio. Uvijek mi se činilo da se nakon studija povijesti neću imati gdje zaposliti osim možda u školi. Sada kad kao zreo čovjek razmišljam o tome znam da mi je taj pogled bio preuzak, ali i dalje ne znam gdje se konkretno zapošljavaju povjesničari, bilo u struci ili malo izvan nje. Vjerujem da ovdje ima još sličnih ljudi.

Dakle, povjesničari, gdje radite, koliko ste tražili dugo posao i jeste li zadovoljni radnim mjestom? Ima li netko tko je završio studij povijesti u HR, a radi u inozemstvu? Kakvim se projektom trenutno bavite?
Nisam istoricar, imam prijatelja koj isu zavrsili istoriju, a i mislim da ti bilo ko ko se razumije u istoriju moze odgovoriti.

Za studenta istorije najbolja je opcija razvaliti sa prosijekom 9.5 ili preko i ostati na fakultetu kao asistent i na faksu se usavrsavati sve do zvanja profesora. (ovo je najisplativije/najplacenije)
Ali i to uspiju mozda jedno eventualno dvoje iz generacije.

Inace, nemas puno opcija. Ostaje ti da budes nastavnik ili profesor u osnovnim i srednjim skolama.
Eventualno mozda rad u muzeju ako ces se baviti istorijom umjetnosti.

Mozda bolji potez je upisati Arheologiju u Zagrebu ili Beogradu. Bar ako nista dinamicniji je posao i po zavrsetku imas da biras profesiju/dvije vise.
A tu su i privatne firme, koje zaposljavaju.

Posao je jako tesko naci. Pogotovo kao nastavnik ili profesor u osnovnim i srednjim skolama. (na sta 95% studenata istorije spadne)
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 12:23   #3
Ima 2 mogućnosti zapošljavanja u diplomaciji. Prva je u našem MVP pa si ili na Zrinjevcu (to je uhljebe i one s debelom vezom) ili će te poslati u Afriku ili u Aziju ako ti je neki od roditelja (najbolje ćaća) od tamo porijeklom. Svjetski važne i bogate države su rezervirane za uhljebe te mamine i tatine sinove i kćerkice. Druga mogućnost je nagovoriti diplomaciju nekakvoga da prostis vukojebistana da te imenuju počasnim konzulom u Hrvatskoj s pravom izdavanja viza jer od nečega moraš pokrivati dio troškova s obzirom da počasni konzulat u pravilu financira sam počasni konzul. Kad ideš u neku državu ili zastupas stranu, moraš nešto znati o njenoj povijesti i običajima.
Sa studijem povijesti možeš raditi u turizmu kao turistički vodič. Moraš nekog vraga znati o povijesti mjesta i građevinama koje su ti u itineraru. Opet ako ti je ćaća stranac i ako si dovoljno uvjerljiv, možeš se zaposliti u uredu Hrvatske turističke zajednice u zemlji odakle ti je ćaća, naravno pod uvjetom da nije rezervirana za nekakve stranačke uhljebe. To ti je slučaj s Japanom (voditelj ureda ti je bio pola Japanac pola Hrvat). S obzirom na grubu realnost opet ti ne gine HTZ u vukojebistanu što zapravo i nije loše ako uspiješ dovesti tamošnje tajkune kao VIP goste u Lijepu našu.
Ovo ti dobronamjerno govorim jer imam loših iskustava s traženjem posla u tim branšama. Doduše nisam povjesničar ali mi je hobi povijest.

Sent from my SM-J710F using Tapatalk
__________________
girugamesh!
Kalijaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 15:14   #4
ja sam nešto razmišlja kao otvorač teme ali uvidio sam da je to teška glupost Malo sam pogleda što bi sve treba znati za položiti državnu maturu i to me je ohladilo a i da sam se upisa nekim čudom, da me klinci gledaju s čudom, kako ću raditi i studirati i što bi uopće s tim studijem već kao srednjovječni muškarac. Da sam studira prije nekih 15-ak godina povijest i geografiju to bi bilo smisleno jer se tada moglo zaposliti, danas teško, a ne bi bilo u redu da nekom klincu kradem snove, ukoliko bi se nekim čudom uspio upisati u što čisto sumnjam...
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 18:28   #5
Prvo i osnovno - nemoj upisati povijest.

Quote:
Uvijek mi se činilo da se nakon studija povijesti neću imati gdje zaposliti osim možda u školi.
Bio si u pravu. Većina radnih mjesta nudi se u školama i to je izrazito teško dobiti, a da ne govorimo o muzejima i arhivima. Doduše, možeš ti sa završenom povijesti raditi i na mnogo drugih poslova, ali to su većinom oni na kojima možeš raditi praktički s bilo kojim završenim studijem. Sama povijest ti u dobivanju takvog posla neće pomoći.



(nemoj upisati ni arheologiju, to je još gore od povijesti)
whitestone is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 20:19   #6
Quote:
whitestone kaže: Pogledaj post
Prvo i osnovno - nemoj upisati povijest.


Bio si u pravu. Većina radnih mjesta nudi se u školama i to je izrazito teško dobiti, a da ne govorimo o muzejima i arhivima. Doduše, možeš ti sa završenom povijesti raditi i na mnogo drugih poslova, ali to su većinom oni na kojima možeš raditi praktički s bilo kojim završenim studijem. Sama povijest ti u dobivanju takvog posla neće pomoći.



(nemoj upisati ni arheologiju, to je još gore od povijesti)
Arhelogija je definitivno najgori studij po omjeru dobiveno uloženo, jedan od najtežih studija s kojim se nemoguće zaposliti bez stranačke veze, a mogućih radnih mjesta tako malo...
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:58.