Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.12.2015., 10:17   #3901
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Ma, to sam sve imala u glavi kad sam pisala tekst.
Međutim, tu ima toliko nejasnih detalja da ne znam kako će to sve funkcionirati u praksi, a da se istovremeno sve ispoštuje i završi na "pravom" mjestu.

1. U Finu je predana potvrda o neisplati plaće na puni iznos plaće, u žargonu "samoprijava poslodavca" (prije toga je poslodavac istu takvu potvrdu dan ranije dao radniku. Drugim riječima, za isti dug izdao je "dvije zadužnice", umjesto samo jedne).

2. AORP garantira isplatu iznosa minimalne plaće

3. Blokadu za razliku ne može nitko maknuti sa žiro-računa firme

Operativno: kako sve to provesti u JOPPD obrascima?
- isplate prije AORP-a (Fina djelomično pušta naloge prva tri dana)
- isplate za dio koji AORP preuzima (minimalac)
- isplate do punog iznosa NP1 obrasca (po ugovoru o radu)

JOPPD, pa opet JOPPD, pa opet JOPPD, .... pa u nedogled JOPPD ... a sve za samo jednu obračunsku listu, jednog mjeseca.

Nadalje, kako će se to odraziti na IP, DNR, Tabelu 01/11, analitičku karticu radnika?

To sam imala na umu, pišući prvi post.
Ima li kraja bedastom poslu za nas knjigovođe??? Ili da ih lijep pustimo da sami provedu to što su objavili u Pravilnicima, a mi odemo u savjetnike?
Pa puno blejimo, malo mlijeka dajemo, a blejanje dobro naplatimo?
Radi pravilnog datiranja JOPPD obrasca, o danu isplate Agencija će obavijestiti poslodavca na dan koji prethodi isplati.

http://www.aorps.hr/osiguranje-potra...na-poslodavca/

Pročitaj ovo..znači po meni 1 JOPPD i to kad AORPS javi za iznos minimalca, a ostatak kad se plati valjda u cijelosti..

Ima tu još jedan problem o kojem se već pisala, a to je iznos kamata koje Fina obračuna i plati, smatraju se isto plaćom, što znači da treba obračunati za taj iznos doprinose,porez,prirez..pa kad za recimo 2 kn moraš raditi obračun milina !
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 10:47   #3902
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ne možeš jednu nego za svaku uplatu ide poseban jopac...
Ok HVALA na pomoći!!
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 11:01   #3903
Samo da pohvalim inspektorat!!!! (čudno, zar ne?)

Dana 15.12. isplaćena zaostala plaća u 12 sati za 2 radnika. Prije toga predan JOPPD za neisplatu plaće za 2 radnika neto, za 4 radnika isplaćeno sve, davanja plaćena, nije u Finu ništa predavano. Porezna poslala inspektoratu 15.12. ujutro da nije isplaćena plaća, 16.12 inspektorat dao nalog Fini, Fina blokirala sredstva. 17.12 napisano rješenje, 18.12 stiglo rješenje. 21. 12 zvali inspektorat da pitamo što sada kad je isplaćena plaća a njihova blokada je još na računu. Inspektorica kaže da je upoznata sa situacijom i poslana novo rješenje o ukidanju starog te izjavu da se odričemo prava na žalbu na novo rješenje. Potpisali, skenirali, emajlirali i danas sredstva vraćena.
Pohvala na brzom reagiranju inpektorata jer poznavajući našu birokraciju ovo je moglo trajati tjednima.
Naravno, Fina je uzela proviziju za oba rješenja i to u skupnom iznosu od 220 kunića! Živjela Fina! Jedini profitiraju od naših muka i jada.
BlindDog is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 11:35   #3904
Molim vas za pomoć:
poduzeće ima 2 zaposlena: 1. je vlasnik poduzeća i direktor a 2. radnik. Svi doprinosi i neto radniku je isplaćen. Neisplaćena je jedino neto plaća vlasnika poduzeća. Kakav JOPPD poslati na poreznu? Kakav obrazac poslati na Finu? Nekom drugom poslati nešto?
Hvala!
SunSine is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2015., 09:57   #3905
smijem li osobi na stručnom osposobljavanju bez zasnivanja rad.odnosa isplatiti božićnicu do 500 kn? i prikazati u joppd?
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2015., 21:27   #3906
Quote:
iva0404 kaže: Pogledaj post
smijem li osobi na stručnom osposobljavanju bez zasnivanja rad.odnosa isplatiti božićnicu do 500 kn? i prikazati u joppd?
Mislim da ne, (bar ne neoporezivo). Ako ipak zelis platiti porez i doprinose isplata se smatra drugim dohotkom.

Pozdrav!!!
Pero-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2015., 14:39   #3907
Kako popuniti nalog za plaćanje za neoporezivu otpremninu i Božićnicu tj. zanimaju me pozivi na broj zaduženja i odobrenja?
Anesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2015., 23:53   #3908
Quote:
ani08 kaže: Pogledaj post
Ja sam u jednom slucaju napravila ovako (ugovorena placa je veca od minimalne place): isplatila minimalnu placu za sve radnike, zaduzila i platila sve doprinose (na punu placu). Nisam prvi dan u prosincu izvrsila samoblokadu premda je jedan dio place prikazan kao neisplacen. Ostatak neta isplacen oko 08.12 i poslan joppd 0051.
Sad cekam komplikacije tj. eventualnu zapljenu od strane Inspektorata. Mislim da do toga ne bi smjelo doci ali nitko nije bio potpuno siguran.
Od kojeg datuma u mjesecu se moze ocekivati zapljena?
Nije doslo do zapljene, ovo je u skladu sa zakonom. Istina, tamo to jasno i pise ali u trenutku kad je meni trebalo svi su tvrdili da se mora predati ZPN-01. Poslodavac koji izvrsi djelomicnu isplatu place u iznosu istom ili vecem od minimalne place, ne mora predati ZPN-01.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2015., 00:31   #3909
Quote:
ani08 kaže: Pogledaj post
Nije doslo do zapljene, ovo je u skladu sa zakonom. Istina, tamo to jasno i pise ali u trenutku kad je meni trebalo svi su tvrdili da se mora predati ZPN-01. Poslodavac koji izvrsi djelomicnu isplatu place u iznosu istom ili vecem od minimalne place, ne mora predati ZPN-01.
Budući da Agencija jamči isplatu do minimalnog iznosa plaće, automatski više nema mjesta za takav scenario.
Nije potrebna zaplijena od inspektorata.
Međutim, nikako da otkrijem što se ipak dešava s ostatkom plaće do punog iznosa prema ugovoru o radu, koji je veći od iznosa minimalne plaće, bez obzira na to što nema zaplijene.
Nema zaplijene, ali poslodavac to nije isplatio i trebao se je za iznos razlike do pune isplate "samoprijaviti" u Finu i blokirati se (ako nema para).
Poanta je u tom jednom danu. Radniku je predao NP1 obrazac 30 dana po isteku mjeseca za prethodni mjesec, a sebe bio dužan "samoprijaviti" jedan dan poslije.
Ništa mi nije jasno, što točno treba napraviti!

Zadnje uređivanje apis16268 : 29.12.2015. at 01:01.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2015., 00:50   #3910
Quote:
Pero-zg kaže: Pogledaj post
Mislim da ne, (bar ne neoporezivo). Ako ipak zelis platiti porez i doprinose isplata se smatra drugim dohotkom.

Pozdrav!!!
Ajme, zašto ne!? Ja svojoj isplatila, kao i drugim djelatnicima. Šta sad?( Poslala joppd.
la nutella is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2015., 01:23   #3911
Uh, zašto to za isplatu Božićnice osobi na stručnom osposobljavanju nisam pitala?! Ja svojoj lijepo gotovinski isplatila , a nisam smjela. Joopd mi nije javio grešku...da bar je. Što sad napraviti?
la nutella is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2015., 01:36   #3912
Meni nije jasno ako je zakonom zabranjena gotovinska isplata plaće, zašto ipak postoji ta opcija odabira kao vrste isplate?
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2015., 08:59   #3913
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Budući da Agencija jamči isplatu do minimalnog iznosa plaće, automatski više nema mjesta za takav scenario.
Nije potrebna zaplijena od inspektorata.
Međutim, nikako da otkrijem što se ipak dešava s ostatkom plaće do punog iznosa prema ugovoru o radu, koji je veći od iznosa minimalne plaće, bez obzira na to što nema zaplijene.
Nema zaplijene, ali poslodavac to nije isplatio i trebao se je za iznos razlike do pune isplate "samoprijaviti" u Finu i blokirati se (ako nema para).
Poanta je u tom jednom danu. Radniku je predao NP1 obrazac 30 dana po isteku mjeseca za prethodni mjesec, a sebe bio dužan "samoprijaviti" jedan dan poslije.
Ništa mi nije jasno, što točno treba napraviti!
Ne, nije se trebao sam blokirati tj. predati ZPN-01. U ovakvoj situaciji to nije duzan napraviti. Clanak 20.a. opisuje postupak, ukljucujuci i predaju ZPN-01, stavak 11 anulira cijeli postupak ukoliko ispuni ovaj uvjet:
(11) Odredbe ovoga članka ne primjenjuju se na poslodavca koji je djelomično isplatio plaću određenom radniku za određeni mjesec u iznosu jednakom ili većem od iznosa minimalne plaće."
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...7_82_1577.html

Sto se dogadja s ostatkom place do punog iznosa prema ugovoru o radu... to rjesava ili sam radnik blokadom poslodavca putem NP1 ili poslodavac isplatom ostatka ukoliko to radnik vec nije napravio.
Ovaj zakon osigurava radniku minimalnu placu koju ce dobiti ili od poslodavca ili kasnije od Agencije. Svi iznosi visi od min.place rjesavaju se mehanizmima koji vec postoje u sklopu drugih zakona.
Ovo je rijetka situacija, ako poslodavac nema dovoljno novca za kompletnu placu ali ima za placanje svih doprinosa (prema ugovorenoj placi) i za isplatu min.neto place ne mora sam sebe blokirati prvi radni dan po isteku mjeseca. Dalje ovisi o dogovoru sa svojim radnicima koji imaju u rukama NP1 ali zakonski nije duzan predati ZPN-01.

Zadnje uređivanje ani08 : 29.12.2015. at 09:09.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2015., 17:38   #3914
Pozdrav ekipa, imam jedno pitanje

Nešto sam načuo da od sljedeće godine direktori neće moći biti prijavljeni na minimalne plaće, nego će se raditi o bruto iznosima od cca 7000 kn. Sad, jesam li dobro čuo ili sam nešto krivo protumačio, recite vi meni
Zeleni is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2015., 19:41   #3915
Jel netko zna za moju situaciju...šta da radim sada? Da se pravim da se ništa nije dogodilo? ))))
la nutella is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2015., 12:44   #3916
Quote:
zzzada kaže: Pogledaj post
Napisala sam gore, ali ima puno i svašta.
Zadnja isplaćena plaća je bila za 04/15.
Znači i neto i doprinosi.

U međuvremenu sam poslala upit na mail FINA prisilna naplata, pa ću napisati ako i što odgovore.
Imam isti slučaj, ali nas su iz Agencije nekako preskočili za 09/15. Možeš li napisati kako si postupila i što se izdešavalo?
__________________
Nobody's perfect.
ajerdna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2015., 21:50   #3917
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
Meni nije jasno ako je zakonom zabranjena gotovinska isplata plaće, zašto ipak postoji ta opcija odabira kao vrste isplate?
Zato što se određeni primici mogu isplatiti u gotovini tipa prijevoz, dar djetetu do 600,00 kn godišnje, prigodne nagrade do 2.500,00 kn godišnje (božićnica, regres, i sl.), neoporezivi iznos otpremnina, jubilarne nagrade, terenski i pomorski dodatak, naknada za odvojeni život (neoporezive naknade, potpore i nagrade radnicima - čl. 13. Pravilnika),
Pero-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2015., 21:58   #3918
Quote:
la nutella kaže: Pogledaj post
Jel netko zna za moju situaciju...šta da radim sada? Da se pravim da se ništa nije dogodilo? ))))
Trebala bi platiti doprinose i poreze kao za drugi dohodak. U biti kao za ugovor o djelu. I podnjeti JOPPD, a ovaj neoporezivi obrazac nulirati. A mozes se praviti kao da se nista nije ni dogodilo.


Naravno ako zelis sve po pravilima trebala bi platiti i par lipa kamata na doprinose i poreze...
Pero-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2015., 23:59   #3919
Quote:
Pero-zg kaže: Pogledaj post
Zato što se određeni primici mogu isplatiti u gotovini tipa prijevoz, dar djetetu do 600,00 kn godišnje, prigodne nagrade do 2.500,00 kn godišnje (božićnica, regres, i sl.), neoporezivi iznos otpremnina, jubilarne nagrade, terenski i pomorski dodatak, naknada za odvojeni život (neoporezive naknade, potpore i nagrade radnicima - čl. 13. Pravilnika),
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2016., 19:52   #3920
Molila bih nekoga tko radi u Synesisu da mi pomogne pri obračunu plaće, kad se djelatnik ne pojavi na poslu dva dana. Htjela bih mu za ta dva dana obračunati samo doprinose bez isplate neto iznosa.
Je li to moguće napraviti na istom obr. listiću da mi poveže sve u Joppd, ili ???
Hvala puno!
mala dani is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:12.