Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2009., 23:56   #41
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Draža mi tema o talijanskim prezimenima jer talijanska prezimena je COOL imati, njemacka nije
volim talijansku kulturu i talijanke
ali njemačka prezimena je isto veoma kul imati.baš sam ponosan što u mom kraju ima tako puno nijemaca,to nam daje nekako 'europskiji' i ozbiljniji štih
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 00:37   #42
Quote:
cchater kaže: Pogledaj post
je li istina da su nijemci bili u kraljevini jugoslaviji najbrojnija nacionalna manjina?
Da, uvjetno receno. Nijemaca je bilo oko 500,000. Malo vise od Madjara i Albanaca, ali sto se tice Albanca, upitno je. U KSHS se 1921. vise od 150.000 ljudi izjasnilo da govore Turski kao maternji, sto je daleko od istine. Koliko se medju nijma krije Albanaca, a koliko slavenskih muslimana je upitno.

Quote:
može li se nešto reći o odnosu režima između dva rata prema volksdeutscherima i njihovom sudjelovanju u političkom(i javnom)životu.
Ako te stvarno zanima i ako imas volju citati(17 je stranica, i akademsko je stivo), pogledaj ovo http://www.cpi.hr/download/links/hr/7943.pdf
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 01:01   #43
koliko je kraljevina jugoslavija imala stanovnika?
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 01:37   #44
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
koliko je kraljevina jugoslavija imala stanovnika?
1931. oko 14.000.000
__________________
Bitak
Davy Crockett is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 06:43   #45
nijemci su legende,njima triba sve dat da rade,odman bi se sve poboljšalo,šta ih više to bolje!
arbanas1726 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 15:33   #46
U mom kraju ima mnogo Ašpergera (Ausperger ili kak već, prezime se pohrvatilo) i Sasa (doseljeni kao radnici ali ne znam kak su izgubili prezimena i odlučili se zvat narodnošću). Dosta nijemaca doseljenih puno prije u povijesti, a i onih koje su partizani masakrirali bez ikakvog povoda. Bratstvo i jedinstvo-kaj ne
__________________
Dobrovoljno bannan for good.
Aryan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 14:06   #47
meni baš zanima,kakvi su to Sasi i kad su dolazili?kakva su im prezimena?
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 15:18   #48
/\ /\ /\

Prvi val Saksonaca dolazio je oko 1150. (za vrijeme kralja Gejze II.). Poglavito u južni Erdelj, da brane granicu protiv Bizanta.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 15:18   #49
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
meni baš zanima,kakvi su to Sasi i kad su dolazili?kakva su im prezimena?
Ma prezivaju se ljudi Sas, kod mene su kao rodbinski zaseoci...
__________________
Dobrovoljno bannan for good.
Aryan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 18:47   #50
poznam i ja nekoliko ljudi s tim prezimenom.i oni su baš potomci sasa?
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 23:57   #51
Quote:
Aryan kaže: Pogledaj post
Ma prezivaju se ljudi Sas, kod mene su kao rodbinski zaseoci...
pa ima i u Turskoj prezime Sas, mislim da se čita Saš
native is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 02:45   #52
hasan sas,pa da.a možda su i oni potomci sasa?
jedino mi je tu čudno,kad su se sasi doseljavali u 12/13. stoljeću,da su se već tad odredili po prezimenima,i naposlijetku,sačuvali ih do danas.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 10:51   #53
Quote:
native kaže: Pogledaj post
pa ima i u Turskoj prezime Sas, mislim da se čita Saš
Ima i u Mađarskoj:

- Sas (č. se: šaš) = orao
- Szász (č. se: sas) = Sas/Saksonac
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 16:52   #54
ovi Sasi koje ja poznajem se baš čitaju 'sas'.stoga je vjerojatnije da znači baš to.mada,opet mi je čudno da su 800 godina očuvali prezime.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 19:38   #55
Da prezivaju se baš Sas, P.S. ne znam tko je rekao ali nemoguće je da su iz Turske, jer ovdi kod nas nema turaca, tj. nikad ih nije ni bilo.
__________________
Dobrovoljno bannan for good.
Aryan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 10:00   #56
Gdje nije bilo Turaka?
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 10:20   #57
Quote:
slafko kaže: Pogledaj post
Gdje nije bilo Turaka?

Na Gradecu
Dolgcajt is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 22:27   #58
Quote:
Aryan kaže: Pogledaj post
Da prezivaju se baš Sas, P.S. ne znam tko je rekao ali nemoguće je da su iz Turske, jer ovdi kod nas nema turaca, tj. nikad ih nije ni bilo.
a odakle si ti?Sasa ima najviše u Slavoniji,a tamo je bilo Turaka...dakako,nema Turaka kao ljudi te nacionalnosti danas.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 14:20   #59
Središnja Hrvatska, između Samobora , Zagreba; Jaske
__________________
Dobrovoljno bannan for good.
Aryan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 22:55   #60
moguće,iako po t-comovom imeniku nalazim samo 6 obitelji sasa i to u slavoniji,dvoje baš u mom kraju(kutjevo,kaptol)
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:47.