Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2011., 21:04   #1
Što znamo o Aziji u srednjem vijeku?

Dakle, zanima me što se dešavalo u Aziji tijekom srednjeg vijeka i prije. Znači, prvo se spominje Kina kao 'kolijevka' baruta, papira itd. I onda jedna velika rupa u školskim udžbenicima i ostalim knjigama gdje se jako malo spominje taj kontinent, sve do Džingis kana u 13.st i 15.st. i Magellanove smrti na Filipinima. Nakon toga još jedna velika rupa do početka 2.svj. rata, Japana i cara Hirohita itd. Konkretno pitanje, zanima me kako se tamo razvijala kulutra, 'gospodarstvo' i ostalo, čime su se bavili ljudi itd. Mislim da znate na šta ciljam.

Ako netko ima kakve podatke bio bi zahvalan da napiše.

Zadnje uređivanje Maldini1899 : 11.05.2011. at 21:16.
Maldini1899 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 22:36   #2
pa o Japanu dosta znamo, čak smo u srednjoj nabrajali razne dinastije u Kini.
Indiju nismo baš dirali,to stoji,kao ni većinu Azije,ali Japan i Kinu jesmo
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 00:17   #3
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
pa o Japanu dosta znamo, čak smo u srednjoj nabrajali razne dinastije u Kini.
Indiju nismo baš dirali,to stoji,kao ni većinu Azije,ali Japan i Kinu jesmo
aha.

mene još zanima način života i to. religija, razvoj industrije... itd.
Maldini1899 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 09:13   #4
Quote:
Maldini1899 kaže: Pogledaj post
aha.

mene još zanima način života i to. religija, razvoj industrije... itd.
a ti misliš općenito, evo ti dobrih tema o Japanu:
https://www.forum.hr/showthread.php?t...ighlight=japan

https://www.forum.hr/showthread.php?t...ighlight=japan

https://www.forum.hr/showthread.php?t...ighlight=japan
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 09:36   #5
Bilo je tamo impresivnih carstava. Naprimjer Kmersko carstvo, carstva u Indiji, hinduska kraljevstva u Indoneziji, Bagan u Burmi... Centar Kmerskog carstva, Angkor u današnjoj Kambodži, bio je po nekim istraživanjima najveći predindustrijski grad na svijetu.
__________________
"A human being is part of a whole, called by us the 'Universe,' a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings, as something separated from the rest--a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circles of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty." - Albert Einstein
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 11:57   #6
Wink Dajte mi malo vremena...

Evo ja sam podrijetlom iz jugoistocne Azije (pola Indonezan, pola Hrvat). Sad sam na poslu, ali cim se vratim napisem nesto i stavim par linkova... ak se slazete.
Kalijaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 15:29   #7
fala za linkove.


Quote:
Kalijaga kaže: Pogledaj post
Evo ja sam podrijetlom iz jugoistocne Azije (pola Indonezan, pola Hrvat). Sad sam na poslu, ali cim se vratim napisem nesto i stavim par linkova... ak se slazete.
samo daj...
:respekt:
Maldini1899 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 20:32   #8
Za pocetak...

... skoncentrirat cu se na Indoneziju. Ak bude pitanja, pitajte. Ak budem znao...

Područje današnje Indonezije naseljeno je u barem tri vala. Prvo su došli preci Aboridzina koji se dalje sele u Australiju pod pritiskom novih pridoslica predaka danasnjih polinezijskih naroda (Pacificki otoci, novozelandski Maori). Konačno u trecem valu dolaze malajski narodi iz svoje prapostojbine u juznoj Kini i Tajvanu zbog napada nomadskih Bijelih Huna.

Povjesnicari se slazu da su malajski narodi bili vjesti pomorci. Nije se radilo o pirogama kao kod Polinezana vec o pravim brodovima na jedra i vesla. Koliko su daleko dosli, govori i podataka da su Malajci naselili Madagaskar prije africkih crnaca. I zaista danasnji malgaski jezik po djelu vokabulara i gramatickoj strukturi je slican bahasa indonesia i bahasa malay, a i sama kultura je dominantno vrlo slicna malajskoj usprkos vecini africkih crnaca. No vratimo se Indoneziji.

Na samom Malajskom poluotoku i indonezijskim otocima nastajale su i propadala kraljevine i carstva. Pri tome su vaznu ulogu imali ambiciozni pojedinci iz kraljevskim dinastija ili se naprosto radilo o pustolovima poput Ken Arok-a. Religijski koncepti su takodjer bili vazni. Hindusistickim pojmom vladara kao utjelovljenog boga ili covjeka s bozanskim mocima teoloski se opravdavala legitimnost novog monarha.

Do dolaska islama (glavni prodor u 16. stoljecu uglavnom preko indijskih trgovaca iz Gujerata i kineskih iz juzne Kine) na podrucju od najzapadnije tocke Sumatre pa sve do Nove Gvineje (Indonezani ju zovu Irian ili Papua) na istoku, nastali su dva tipa drzava - kozmopolitska egalitarna i trgovini okrenuta talasokracija carstva Sriwijaya (citaj Srividjaja) i agrarna konzervativna hijerarhijski uredjena drzava carstva Majapahit.

Offtopic - Mongoli vs Europa - uz mamelucki Egipat i Japan osnivaci Majapahita Singhasari dinastija sa svojom vojskom je medju rijetkima porazila Mongole. Današnji Indonezani ponosni su na ovaj dio svoje povijesti.
Kalijaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 20:34   #9
Sriwijaya (citaj Srividjaja)

Kozmpolitska egalitarna talasokracija - period od 7. do 13. stoljeca n.e. Glavnina njenog teritorija nalazila se na otoku Sumatri sa sredistem u kod danasnjeg Palembanga. Stanovnistvo cine pretezito Malajci. Ona je azijski pandan Veneciji. Raspolaze snaznom mornaricom koja je bila glavni jamac suzerenosti nad manjim drzavicama na Sumatri i okolnim otocima, zapadnoj Javi, danasnjoj Maleziji i jugu Tajlanda. Glavninu gospodarstva cinila je pomorska trgovima.

Do svog kraja Sriwijaya je dominirala trgovinom izmedju Indije i Kine. Ne treba zaboraviti da su Indija i Kina bile ''land based'' tj. kontinentalne drzave ne bas vicne pomorstvu. Indijci su vjerovali da demoni zive u ''Juznom Oceanu'' - Samudra, dok Kinezi tek nakratko za dinastije Minga postaju pomorska velesila (google admiral Zheng He i Tresure Fleet). Mi Indonezani se ponekad volimo hvaliti da smo Kineze naucili plivati i ploviti. Citava trgovina izmedju Indije i Kine se odvijala otprilike ovako: indijska roba (zeljezni proizvodi i oruzje) i ideje (budisticki redovnici i budizam) bi stigla Sriwijayinim trgovackim brodovima do kineskih luka. Tamo bi se ukrcala roba (svila, porculan) i prodavala se u Sriwijayi i indijskim drzavama. Sama Sriwijaya nije bas puno toga kolicinski proizvodila (uglavnom kamfor, sandalovinu, bjelokost, zlato i cink) pa bi recimo otplovila do istocno indonezijskih Otoka zacina gdje bi kupila biber, muskatni orascic i druge zacine koji su bili vrlo trazeni u Kini, Indiji i Europi.

U vjerskom pogledu carstvo je bilo vazno srediste vajrayana budizma (oblik kakav se danas uglavnom prakticira u Tibetu). Hodocasnici i ljudi zeljni znanja dolazili su i u Sriwijayu da bi se skolovali za budisticke redovnike i ''svecenstvo''. Npr. kineski monah Yijing prije svojeg studija na Nalanda sveucilistu 671-695 te bengalac Atisha (glavna uloga razvoja vajrayana budizma u Tibetu) svoju pocetnu naobrazbu stekli su upravo u Sriwijayi.

Carstvo je postepeno propadalo zbog bogatstva koje privlacilo pljackaske pohode kraljevstva Coromadel (juzna Indija) predvodjene kraljem Rajendra Chola. Konacno 1288. javanska dinastija Singhasari (ona ista koja je porazila Mongole Kublai Kana) pobjedjuje i osvaja ostatke Sriwijaye i ukljucuje zapadno indonezijske otoke u novonastalo javansko carstvo Majapahit.

Od ostalih JI azijskih drzava pod suzerenstvom Sriwijaye bili su u 8. stoljecu n.e. i grad Indrapura na delti rijeke Mekong u Indokini, podrucje danasnje Kambodze do osnivanja Kmerskog carstva. Oni su duzni placati ''tribute'' / danak kojeg ubire mornarica Sriwijaye.
Kalijaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 20:40   #10
Carstvo Majapahit (citaj Madzapahit)

Za razliku od Sriwijaye na otoku Javi povijesno drustveni razvoj je tekao je malo drugacije. Tamo su drzave cesce nastajale ali i nestajale. Razlog tome bile su dinasticke borbe jer su maharadze imali vise supruga i konkubina i sa svakom od njih imali po nekoliko djece. Svaki od tih princeva polagao je pravo na prijestolje. Osim toga Javanci (narod srednje i i istocne Jave) i Sundanci (narod zapadne Jave) su vjerovali da je maharaja / monarh utjelovljenje boga (Brahman) na zemlji ili da u njemu prebiva ''bozanski duh'' - ovi narodi bili su hindu-budisti (sinkretisticka religija Shiva budizam). Bog odnosno ''bozanski duh'' je mogao napustiti maharadzu i on bi postao obican smrtnik. U takvom svjetonazoru ambiciozni rival (brat, stric, ujak, zet..., guverner provincije u kraljevstvu ili naprosto avanturist poput Ken Arok-a) je samo trebao pronaci brahmanskog svecenika koji bi ga ''posvetio'' i proglasio novim utjelovljenjem boga na zemlji, a sve ostalo bi se rjesilo ratom izmedju konkurenata. na prijestolje.

U takvim okviru drustvenih odnosa nakon pobjede javanske dinastije Singhasari nad Sriwijayom 1288 te nakon pobjede Mongolima 1293. princ iz navedene dinastije Raden Wijaya 10. studenog 1293. proglasava se maharajom novonastale drzave Majapahit. Za vladavine njegovog nasljednika Jayanegare talijanski fratar Odoric iz Pordenone posjecuje Majapahitski dvor i u Europu donijeti vijest o mocnom kraljevstvu koje ce uskoro prerasti u carstvo koje ce zavladati podrucjima danasnje Indonezije, Malezije, Bruneja, Singapura, juznih Filipina i juznog Tajlanda.Nakon Jayanegare vladaju sposobne kraljice (Ratu) pod cijim vodstvom se nastavlja majapahitska ekspanzija. Pod kraljicom Ratu Tribhuwana Wijayatunggadewi i kasnije njezinim sinom Hayam Wuruk-om, mahapatih (prvi ministar) Gajah Mada prosiruje vlast Majapatiha na teritorije koje sam naveo.

U povijesnom pamcenju Indonezana vladavina maharaje Hayam Wuruka (vladarsko ime Rajasanagara 1350-1389) zapamceno je kao zlatno doba prosperiteta, razvoja kulture i umjetnosti, vremena kad je majapahitska mornarica dominirala pomorskom trgovinom JI Azije. Gajah Mada je pak zapamcen kao sposoban politicar koji je kombinacijom diplomacije i ratom prosirio granica Majapahita.

Ekonomija carstva pocivala je na kombinaciji razvijene zemljoradnje (zbog plodnog tla na Javi) i pomorske trgovine koja je preuzeta od Sriwijaye. Kasnije nakon dolaska islama sultani indonezijskih drzavica pozivali su se na podrijetlo od vladajuce majapahitske dinastije. Indonezijski nacionalisti su na Majapahitsko carstvo gledali na izvornu prethodnicu moderne Indonezije nasuprot nizozemskih tvrdnji da je temelj Nusantare (jos jedan od naziva za Indoneziju) Nizozemska Istocna Indija.
Kalijaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 20:45   #11
Opcenito za povijest Azije dobro je procitati ''Gramatiku civilizacija'' F. Braudela one djelove koji se odnose na Japan, Indiju, Kinu, Koreju, Indokinu, Filipine i Indoneziju.
Kalijaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 20:50   #12
Za povijest Indonezije na net je za preporuciti (u pdf formatu):

Colin Brown: A Short History of Indonesia - The Unlikely Nation?
Jean Gelman Taylor: Indonesia - Peoples and Histories
Kalijaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 21:33   #13
Link na razdoblja indonezijske povijesti http://www.gimonca.com/sejarah/sejarah.shtml
Kalijaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 01:09   #14
Quote:
Maldini1899 kaže: Pogledaj post
Dakle, zanima me što se dešavalo u Aziji tijekom srednjeg vijeka i prije. Znači, prvo se spominje Kina kao 'kolijevka' baruta, papira itd. I onda jedna velika rupa u školskim udžbenicima i ostalim knjigama gdje se jako malo spominje taj kontinent, sve do Džingis kana u 13.st i 15.st. i Magellanove smrti na Filipinima. Nakon toga još jedna velika rupa do početka 2.svj. rata, Japana i cara Hirohita itd. Konkretno pitanje, zanima me kako se tamo razvijala kulutra, 'gospodarstvo' i ostalo, čime su se bavili ljudi itd. Mislim da znate na šta ciljam.

Ako netko ima kakve podatke bio bi zahvalan da napiše.
Za dobar deo Azije (ovaj bliži Evropi) je značajan prodor Arapa i Islama u Iran i Srednju Aziju (od 7. veka). Zatim iz suprotnog smera imaš prodor turskih naroda iz Mongolije u Srednju Aziju i Iran (gde su primili Islam, negde oko 9/10. veka), pa kasnije njihov prodor u Indiju.
http://en.wikipedia.org/wiki/Chagatai_Khanate
svadljiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 13:57   #15
Mene zanima na koju foru se islam proširio u Indoneziji i danas je to najmnogoljudnija muslimanska zemlja ?
Mislim ne kužim kako to da je indija i indokineski poluotok politeistički, a indonezija muslimanska ?

Znači postoji teritorijalna povezanost između maroka i pakistana i onda ogromna "rupa" u vidu indije i indokine, pa onda opet mulimanska indonezija.
lettow is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 14:33   #16
Quote:
lettow kaže: Pogledaj post
Mene zanima na koju foru se islam proširio u Indoneziji i danas je to najmnogoljudnija muslimanska zemlja ?
Mislim ne kužim kako to da je indija i indokineski poluotok politeistički, a indonezija muslimanska ?

Znači postoji teritorijalna povezanost između maroka i pakistana i onda ogromna "rupa" u vidu indije i indokine, pa onda opet mulimanska indonezija.
Zaboravljas da u samoj Indiji i dalje zivi oko 138 mio muslimana (popis 2001) i da nisu svi otisli u Pakistan (Pakistan+Banglades) nakon 1947, tako da do Indokine imamo gotovo neprekinuto podrucje naseljeno muslimanima bilo da su manjina ili vecina.

Inace odgovor za to je poduzi. Napisem o tome malo kasnije. Ovak ukratko, ima par razloga:
- trgovina - od 13. st nadalje velik broj trgovaca u indonezijskim drzavicama su muslimani - Indijci iz Gujerata, Hue Kinezi, nesto Arapa i islamiziranih Perzijanaca
- politika - jedno od nacina kako se osloboditi podredjenosti dominantnoj drzavi (Majapahit) je prelazak na islam, a onda slijedi pravilo ''cija je zemlja, njegova je religija'' - napisem kasnije vise o tome
- ono sto upada u oci je cinjenica da podrucja u Indiji i Indokini gdje je budizam bio dominantan, a gdje su hinduski vladari progonili, pljackali i ubijali budiste kao reakciju na sirenje budizma na racun hinduizma - tamo je stanovnistvo prelazilo na islam. A ta podrucja su bila Afganistan, Pakistan, Banglades (Indija), Malezija i juzni Tajland (gdje su vecina zapravo etnicki Malajci) te dijelovi Indonezije pod kontrolom budisticke Sriwijaye - vidi moje post gdje spominjem pohode indijskog Coromandela protiv Sriwijaye.
Kalijaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 15:00   #17
Quote:
Kalijaga kaže: Pogledaj post
- ono sto upada u oci je cinjenica da podrucja u Indiji i Indokini gdje je budizam bio dominantan, a gdje su hinduski vladari progonili, pljackali i ubijali budiste kao reakciju na sirenje budizma na racun hinduizma - tamo je stanovnistvo prelazilo na islam. A ta podrucja su bila Afganistan, Pakistan, Banglades (Indija), Malezija i juzni Tajland (gdje su vecina zapravo etnicki Malajci) te dijelovi Indonezije pod kontrolom budisticke Sriwijaye - vidi moje post gdje spominjem pohode indijskog Coromandela protiv Sriwijaye.
Ovdje ipak treba nadodati da dio koji se odnosi na Indoneziju, Maleziju i juzni Tajland se moze pronaci u linkovima i knjigama koje sam naveo u prethodnim postovima.

Sto se tice ostalih navedenih podrucja, hindu-budisticki sukobi se spominju i u ''Gramatici civilizacija'' ali kod nekih indijskih sekularnih i marksistickih povjesnicara (Romila Thapar npr). Medjutim, tu treba biti oprezan glede objektivnosti izvora...
Kalijaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 21:09   #18
Quote:
Kalijaga kaže: Pogledaj post
Evo ja sam podrijetlom iz jugoistocne Azije (pola Indonezan, pola Hrvat). Sad sam na poslu, ali cim se vratim napisem nesto i stavim par linkova... ak se slazete.
po ocu ili majci si Indonežanin?
jel to bivši student/ica?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 21:43   #19
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
po ocu ili majci si Indonežanin?
jel to bivši student/ica?
Po ocu. Zapravo svima poluIndonezanima i poluIndonezankama u RH ocevi su Indonezani, studenti koji su dosli izmedju 1960 i 1965. u sklopu studentske razmjene medju nesvrstanima. Od te generacije mislim da je bilo svega 2 ili 3 studentice ali one su studirale uglavnom u Ljubljani.
Kalijaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 22:03   #20
Quote:
Kalijaga kaže: Pogledaj post
Po ocu. Zapravo svima poluIndonezanima i poluIndonezankama u RH ocevi su Indonezani, studenti koji su dosli izmedju 1960 i 1965. u sklopu studentske razmjene medju nesvrstanima. Od te generacije mislim da je bilo svega 2 ili 3 studentice ali one su studirale uglavnom u Ljubljani.
da,pretpostavljao sma to, studenti iz Nesvrstanih zemalja su češče bili muškarci

jesi imao neke neugodnosti u Hrvatskoj?

jesi li kršćanin ili musliman?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:21.