Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2013., 10:31   #101
Imam jedno pitanje, otvorio sam obrt "na paušal", istovremeno sam zaposlen u jednoj firmi.
Zbunjuje me to sto u knjizi prometa ne moramo voditi izdatke, tj. da li ce me ikad netko pitati da opravdam tih 85% porezno priznatih troškova, pošto nemam troškove isplate plaće (tj. uplate za mirovinsko i zdrastveno).
To pitam jer od troskova nemam skoro nista, koliko sam shvatio mogu opravdati dio troskova za telefon, grijanje i dr. od stana gdje mi je sjediste obrta, ali kao sto rekoh, troskova bas i nemam pa me "frka" da mi jednog dana ne sjednu za vrat tete iz porezne.
bambam72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 13:27   #102
Quote:
bambam72 kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje, otvorio sam obrt "na paušal", istovremeno sam zaposlen u jednoj firmi.
Zbunjuje me to sto u knjizi prometa ne moramo voditi izdatke, tj. da li ce me ikad netko pitati da opravdam tih 85% porezno priznatih troškova, pošto nemam troškove isplate plaće (tj. uplate za mirovinsko i zdrastveno).
To pitam jer od troskova nemam skoro nista, koliko sam shvatio mogu opravdati dio troskova za telefon, grijanje i dr. od stana gdje mi je sjediste obrta, ali kao sto rekoh, troskova bas i nemam pa me "frka" da mi jednog dana ne sjednu za vrat tete iz porezne.
Troškovi se ne evidentiraju,ali ste dužni čuvati račune koje plaćate u ime obrta. Jednog dana vas mogu zatražiti račune koje vide da ste platili putem žiro računa,čisto da vide o čemu se radilo. Ali do sad nikad nisam čula da je netko od paušalaca morao nositi na uvid račune za troškove baš zato jer ih niste dužni evidentirati kroz poslovne knjige. Sve papire koji idu "kroz" obrt moraju se čuvati bez obzira da li se paušalac ili "regularni" obrt.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 12:43   #103
Tako i ja čuvam sve papire.Ko zna kad će doći neka inspekcija i nešto tražiti.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2013., 15:29   #104
Bok svima koji se gombate s razno raznim problemima i Linićevim komplikacijama! Imam dosta pitanja pa ako netko zna odgovor na njih nek molim vas napiše jer mene više boli glava od svega! Ovako stari mi ima obrt koji se bavi postavljanjem podnih i zidnih obloga (stari je keramičar) nije u sustavu PDV-a! Sjedište firme mu je doma na adresi, nema poslovnog prostora ni ničeg takvog znači spada pod pokretnu djelatnost!

Jel može netko napisat kak njemu treba izgledat interni akt, jel mora on imati određen blagajnički maksimum pošto se zna dogodit da on izda jedan račun u mjesec dana, kolko mu netko može platit u gotovini da ne mora to nosit na banku na račun?

I pitanje za ispunjavanje računa žena mu hoće platit posao preko virmana znači bezgotovinski kak da on ispuni onaj račun iz uvezane knjige računa pošto je to račun kolko sam ja uspjela skužit samo za gotovinu?

Hvala svima koji pokušaju razriješit ove probleme!
Žuja9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2013., 21:16   #105
Quote:
Žuja9 kaže: Pogledaj post
Bok svima koji se gombate s razno raznim problemima i Linićevim komplikacijama! Imam dosta pitanja pa ako netko zna odgovor na njih nek molim vas napiše jer mene više boli glava od svega! Ovako stari mi ima obrt koji se bavi postavljanjem podnih i zidnih obloga (stari je keramičar) nije u sustavu PDV-a! Sjedište firme mu je doma na adresi, nema poslovnog prostora ni ničeg takvog znači spada pod pokretnu djelatnost!

Jel može netko napisat kak njemu treba izgledat interni akt, jel mora on imati određen blagajnički maksimum pošto se zna dogodit da on izda jedan račun u mjesec dana, kolko mu netko može platit u gotovini da ne mora to nosit na banku na račun?

I pitanje za ispunjavanje računa žena mu hoće platit posao preko virmana znači bezgotovinski kak da on ispuni onaj račun iz uvezane knjige računa pošto je to račun kolko sam ja uspjela skužit samo za gotovinu?

Hvala svima koji pokušaju razriješit ove probleme!
Evo pitanje, jel on paušalac ili nije? Najvažnije nisi spomenula...

Pretpostavimo da jest, budući da je post u ovoj temi... Dakle može primat gotovinu, upisivat je u knjigu fiskalnih računa, a kad netko poželi platit bezgotovinski, ili će stisnuti uz podatke o prodavatelju i podatke o kupcu (moje stranka uspjeva), ili će izdati račun sa prilogom u kojem će biti veći račun sa svim podacima, ili će upotrebljavati onu veću (A-4) knjigu uvezanih računa koja ima predviđeno mjesto za upisivanje tih podataka...
Tako će napisat i u internom aktu. Poslovnica "1" na njegovoj adresi, blagajna "1" u spomenutoj poslovnici, oznaka operatera npr oib vlasnika jer jedini izdaje račune i to je to....
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2013., 18:02   #106
dobar dan paušalci

evo od danas i ja paušalac

ajd neka nam je sa srećom svima

pozdrav
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2013., 15:20   #107
Što vas više čitam - to manje znam;
Od 15.7. imam registriran paušalni obrt, uz samozapošljavanje s HZZ;
Ono što sam shvatila iz vaših postova (a, nije da nisam prethodno razgovarala s knjigovođama) jest:

1. samo kad primam gotovinu za prodane proizvode, ispisujem račun iz knjige računa, koja je ovjerena na poreznoj? (greškom sam kupcu dala jednu crvenu kopiju, a ne plavi original - sam napravila veliku glupost?)
2 što je sa novcima koje će mi plaćati na žrč - moram kupcima izdati nekakav račun - Kakav?
3. dobila sam rješenje s porezne o porezu i prirezu, i koliko sam shvatila to se plaća do kraja svakog tromjesečja (prvo moje plaćanje za to bit će do kraja rujna?)
4. što je sa iznosima sa mirovinsko i zdravstveno - da li i to dostavlja porezna uprava? (nisam još ništa dobila)
5. Ako si odredim blagajnički maksimum internim aktom do 5.000,00 kn, znači svu gotovinu koju sam primila mogu polagati u blagajnu do tog iznosa i to tek kad dostignem maximum, moram uplatiti na žrč, a bez obzira na neki vremenski rok ?



šta je još važno za početak na što moram obavezno pripaziti?
sigurno ću ja još puno pitanja postavljati na ovoj temi, a svi mi samo govore kako je paušalni oblik totalno jednostavan, a meni je sve to jako zapetljano (očito je da sam totalno izgubila smisao za papirologiju )
AnaZla is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2013., 19:21   #108
Quote:
AnaZla kaže: Pogledaj post
1. samo kad primam gotovinu za prodane proizvode, ispisujem račun iz knjige računa, koja je ovjerena na poreznoj? (greškom sam kupcu dala jednu crvenu kopiju, a ne plavi original - sam napravila veliku glupost?)
2 što je sa novcima koje će mi plaćati na žrč - moram kupcima izdati nekakav račun - Kakav?
3. dobila sam rješenje s porezne o porezu i prirezu, i koliko sam shvatila to se plaća do kraja svakog tromjesečja (prvo moje plaćanje za to bit će do kraja rujna?)
4. što je sa iznosima sa mirovinsko i zdravstveno - da li i to dostavlja porezna uprava? (nisam još ništa dobila)
5. Ako si odredim blagajnički maksimum internim aktom do 5.000,00 kn, znači svu gotovinu koju sam primila mogu polagati u blagajnu do tog iznosa i to tek kad dostignem maximum, moram uplatiti na žrč, a bez obzira na neki vremenski rok ?

šta je još važno za početak na što moram obavezno pripaziti?
sigurno ću ja još puno pitanja postavljati na ovoj temi, a svi mi samo govore kako je paušalni oblik totalno jednostavan, a meni je sve to jako zapetljano (očito je da sam totalno izgubila smisao za papirologiju )
1.+2. ja sam svojim strankama savjetovala da sve račune ispisuju iz knjige uvezanih računa, nema nigdje zabrane za to. Razlog tome je slijed brojeva koji bi morao biti u nekoj drugoj knjizi različit (najčešće u trećoj stavki) no to sve previše zakomlicira inače vrlo jednostavno poslovanje.
Dakle, sve račune pisati iz iste knjige, na bezgotovinskima upisati podatke o kupcu (stane i na najmanje ako se stisne) i način plaćanja - transakcijski račun. U knjizi prometa bezgotovinske promete upisivati u kolonu "čekovi" takav sam savjet dobila u PU.

3. da, plaća se tromjesečno
4. možeš uplaćivvati samostalno, i prije rješenja, ne znam zašto ne dostavljaju rješenja, ni moje stranke ih nisu dobile. Iznosi pišu negdje na početku teme.
5.svaki dan dnevni promet iz kase premjestiti u blagajnu, kad novac u blagajni + polog u sitnom novcu premaše 5.000 kn, treba to položiti.
Više o tome na ovoj temi: https://www.forum.hr/showthread.php?t=772394&page=4

Treba paziti da se dnevni prometi u knjizi prometa u lipu slažu sa računima iz uvezane knjige računa, i čuvati sve račune s troškovima, jer iako ih ne treba prilagati uz prijavu prihoda na kraju godine, (predaje se samo prijava sa iznosom ukupnog prihoda u godini) porezna uprava ima pravo tražiti ulazne račune na uvid zbog kontrole poslovanja.

Uplaćivati poreze i doprinose na vrijeme, i to je to... Vrlo jednostavno.
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2013., 07:10   #109
GricGric, hvala
AnaZla is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2013., 08:55   #110
Cool

Quote:
Quark kaže: Pogledaj post
dobar dan paušalci

evo od danas i ja paušalac

ajd neka nam je sa srećom svima

pozdrav
Dobrodošao u klub!
chestnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2013., 09:01   #111
Quote:
AnaZla kaže: Pogledaj post
Što vas više čitam - to manje znam;
Od 15.7. imam registriran paušalni obrt, uz samozapošljavanje s HZZ;
Ono što sam shvatila iz vaših postova (a, nije da nisam prethodno razgovarala s knjigovođama) jest:

1. samo kad primam gotovinu za prodane proizvode, ispisujem račun iz knjige računa, koja je ovjerena na poreznoj? (greškom sam kupcu dala jednu crvenu kopiju, a ne plavi original - sam napravila veliku glupost?)
2 što je sa novcima koje će mi plaćati na žrč - moram kupcima izdati nekakav račun - Kakav?
3. dobila sam rješenje s porezne o porezu i prirezu, i koliko sam shvatila to se plaća do kraja svakog tromjesečja (prvo moje plaćanje za to bit će do kraja rujna?)
4. što je sa iznosima sa mirovinsko i zdravstveno - da li i to dostavlja porezna uprava? (nisam još ništa dobila)
5. Ako si odredim blagajnički maksimum internim aktom do 5.000,00 kn, znači svu gotovinu koju sam primila mogu polagati u blagajnu do tog iznosa i to tek kad dostignem maximum, moram uplatiti na žrč, a bez obzira na neki vremenski rok ?



šta je još važno za početak na što moram obavezno pripaziti?
sigurno ću ja još puno pitanja postavljati na ovoj temi, a svi mi samo govore kako je paušalni oblik totalno jednostavan, a meni je sve to jako zapetljano (očito je da sam totalno izgubila smisao za papirologiju )

Ma nije zapetljano, samo je drugačije.
Ali je najjednostavnije od sveg mogućeg-samo jedna evidencija i jedan završni godišnji obrazac.
Nisi izgubila smisao za papirologiju.. i meni je tako bilo-nisam mogla vjerovati da se ne prikazuju izdaci.
chestnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2013., 13:27   #112
Paušalstvo je dobra stvar i papirologija nije velika.Problem je što je i dalje kriza i što je teško zaraditi.A inspekcije stalno krstare, najviše po kafićima i pekarama.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2013., 21:52   #113
kafići i trgovine (većina pekara je tako registrirana) ionako ne mogu ući u paušalno oporezivanje...

mali obrtnici, zanatlije, tipa kemijske čistione, urari, postolari, krojači i sl spasili su se ovim načinom oporezivanja, a koliko imam prilike vidjeti i inspekcije ih zaobilaze, već godinama nisam čula da su bili kod nekog od njih...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 15:59   #114
Neki dan sam pročitao da u Poljskoj svi obrtnici i tvrtke koje u godinu dana imaju promet do 75 000 kuna ne ulaze u sustav pdv-a.Neznam koliki je pdv u Poljskoj ali očito je to njihov način paušalnog oporezivanja.Inspekcije najviše idu u kafiće i restorane i hotele. Tu idu od sanitarne do Porezne uprave.Paušalstvo je dobra stvar i treba se omogućiti da što više ljudi uđe u to i registrira svoje poslovanje.Vidjet ćemo i sa novim zakonom o obrtu koliki će biti komorski doprinos.Rekli su u HOK-u da bi trebao biti maksimala oko 80 kuna mjesečno.I ministar Maras je tako nešto rekao.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 18:23   #115
Sada je 86 kn, nije baš puno manje, ali eto, bar nešto...
chestnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 12:36   #116
Pozdrav!
Imam pitanja, opet pa ako netko može odgovoriti?!
1. U Ugovoru sa HZZ-om stoji da oni prebacuju iznos od 4.720,20 kn troška rada za tri mjeseca i da se nakon ta tri mjeseca dostave dokazi o uplati doprinosa i zahtjev za plaćanjem novog kvartala. Međutim, trošak doprinosa za tri mjeseca iznosi 3.162,51 kn. Znači još mi ostane novaca od HZZ. Šta ste vi prikazali za tu razliku??
2. Još uvijek nisam dobila nikakvo rješenje od obrtničke komore za njihove doprinose. Dobila sam onu karticu od zabe koju nisam aktivirala jer mi nema logike da me sile da aktiviram račun u drugoj banci da bih potvrdila članstvo. Da li ste vi to aktivirali ili su vam svejedno poslali neko rješenje i iznos koji se treba platiti?
Hvala!
P.S. Vidim sad da HZZ traži izvode sa žiro-računa gdje je vidljiva uplata doprinosa. Ja sam doprinose platila na šalteru banke i imam tu potvrdu o plaćanju. Da li sam pogriješila, i da li baš mora ići sa žiro-računa?
maja_00100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 14:28   #117
Quote:
maja_00100 kaže: Pogledaj post
1. U Ugovoru sa HZZ-om stoji da oni prebacuju iznos od 4.720,20 kn troška rada za tri mjeseca i da se nakon ta tri mjeseca dostave dokazi o uplati doprinosa i zahtjev za plaćanjem novog kvartala. Međutim, trošak doprinosa za tri mjeseca iznosi 3.162,51 kn. Znači još mi ostane novaca od HZZ. Šta ste vi prikazali za tu razliku??
Ovako su meni objasnili u HZZ-u.
God. poticaj ti je 18.880 kn, doprinose plaćaš po rješenj PU, znači 1.054,17kn/mj tj. cca. 12.650kn/god.
Razlika između 18.880kn i 12.650kn ostaje tebi i ne moraš je vraćati. Razlika je cca 6.230kn.
Ali,
po isteku godine dana od sklapanja ugovora sa HZZ-om, moraš ispuniti i uvjet da ti je minimalna razlika (tj. zarada) između god. posl. primitaka (uklj. poticaje) i poslovnih izdataka jednaka primljenim poticajima + razlika od uk. primljenog poticaja i uk. uplaćenog doprinosa.
Tj.
Ako si u godini dana primila poticaj od 18.880 i doprinose platila u iznosu od 12.650 kn, onda bi razlika (koju HZZ zahtijeva da ostvariš) između ukupnih primitaka koje si ostvarila tijekom te godine i posl. izdataka za tu godinu treba biti jednaka 18.880kn+6230kn ili cca.25.110kn.
Znači tvoja zarada (tj. dobit ili dohodak) treba u godini dana iznositi najmanje 25.110kn.

Pa tako, ako ti ostane pozitivna razlika od npr. 6.230kn od poticaja još moraš zaraditi 18.880kn i imaš taj iznos.
doktor kronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 16:23   #118
danas stiglo rješenje za porez i prirez - 140, 25 kn mjesečno
za doprinose još nije
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 19:56   #119
Ovako, i ja imam istu stvar sa HZZ-om. I platio sam doprinose ali kao paušalac plaćam tih 1054 kune.Pitao sam u Poreznoj i oni kažu da paušalci plaćaju taj iznos a obrtnici u sustavu PDV-a plaćaju više.
Poslao sam u Zavod za zapošljavanje porezno rješenje i kad sam platio doprinos napravio sam kopije uplatnica i dostavio u Zavod.Nakon nekoliko dana dobio sam nove novce za iduća 3 mjeseca.

Sve skupa plaćam doprinose na 4 uplatnice, plaćam u banci, tako mi je najlakše.
Plaćam prema podacima na poreznom rješenju koje izdaje Porezna uprava.

U godinu dana treba zaraditi 18 800 kuna tj. treba ih prikazati kroz fakture.Hoću reći da tjedni utržak ili mjesečni kad se zbroji na kraju bude 18 800.


Kartica od Zabe je ujedno i identifikacijska kartica obrtnika, ima je svaki obrtnik.Nemoraš izabrati ZABU kao banku ali ako je izabereš onda imaš 1 karticu, zajedničku i za banku i za identifikacijsku karticu Obrtničke komore.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 11:19   #120
Hvala na odgovorima
Kod mene na Zavodu ne možeš izvući nikakvu informaciju, strašno su neljubazni
Ovo sa karticom od Zabe mi je glupo totalno. Ja ju nisam aktivirala, možda zato i nisam dobila rješenje od Obrtničke komore za doprinose. Da li se plaća kakva naknada za vođenje tog računa u Zabi? Zašto bi plaćala za taj račun kad mi je poslovni račun u PBZ-u?!
maja_00100 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:45.