Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2007., 23:16   #61
croviking is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2007., 13:55   #62
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Dvokrilac je Rogožarski ik-2,taj se koristio u Hrvatskoj!
Bf 110 letio samo po Rusiji


Promašio si "ceo fudbal". Dvokrilac je Bu 131, a Bf 110 nikada nije korišten na Istoku od strane naših momaka iz jednostavnog razloga; nisu ga imali u formaciji. Lovcu su imali samo Bf 109, a bombaši Do 17Z
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2007., 19:42   #63
Tako sam i mislio.
Tko bi im dao bf 110
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2007., 20:10   #64
Quote:
croviking kaže: Pogledaj post
No, evo malo zanimljivosti o Staljingradu. Vjerojatno većina zna da je tamo bila i jedna jedinica iz NDH, pa evo malo više detalja.
Ta jedinica je bila 369. regimenta poznate njemačke 100. jaeger divizije. Osnovana je 26. rujna 1941. u Karlovcu i Sarajevu od dobrovoljaca koji nisu imali blagog pojma gdje će završiti. Zapovjednik joj je bio pukovnik Ivan Markulj. Glavni dio jedinice su činile pojačane 3 bojne, unutar kojih je bila trećina muslimana i dvije trećine katolika. Osim te tri bojne, jedinicu su još činili artiljerijska satnija, signalni vod i štab. Ukupno je u toj hrvatskoj regimenti bilo 6300 ljudi (4300 katolika i 2000 muslimana, među katolicima je uz Hrvate bio i vrlo mali broj Talijana). Nosili su njemačke uniforme ali su imali hrvatske oznake. Prošli su cijeli put divizije do samog kraja i službeno je regimenta uništena 27. siječnja 1943. No, očigledno su se neke grupe još borile jer je u ruskim dnevnicima nađeno da je 400 ljudi iz te regimente zarobljeno 2. veljače 1943.
Tako kasni datumi znači da se nisu predavali niti kada se gotovo kompletna divizija predala. Broj preživjelih nakon rata je ispod 1%, sve zajedno svega 30ak boraca. Naime, Rusi baš nisu bili oduševljeni činjenicom da ti se netko preda samo zato jer je ostao bez municije
Nažalost miješa se 369. pukovniju i 369. "Vražju" diviziju.

369. pojačana pješačka pukovnija, sastavljena od dobrovoljaca iz vojske NDH, na čelu sa domobranskim časnicima, prošla je specijalnu obuku u Njemačkoj te priključena 100. lakoj diviziji Wehrmachta.

Kako SSSR nije priznao NDH, njeni vojnici u slučaju zarobljavanja ne bi imali pravo na status ratnih zarobljenika zbog čega su nosili uniforme Wehrmachta uz dodatak hrvatskog znakovlja.

369. pojačana pješačka pukovnija je bila sastavljena od tri bojne, 1. je bila sastavljena od Hrvata muslimana, 2. i 3. od Hrvata katolika.

369. pojačana pješačka pukovnija je sudjelovala u mnogim borbama na istočnom bojištu te je imala velike gubitke zbog čega su u NDH ustrojavane doknadne bojne za popunu pukovnije. Ranjenici su odvođeni na oporavak u Njemačku. Posljednji zapovjednik bio je podpukovnik Marko Mesić koji je zajedno sa svojim preostalim vojnicima zarobljen od Rusa.

Od zarobljenih Hrvata je ustrojena 1. jugoslavenska brigada koja je pod znakovljem kraljevine Jugoslavije zajedno sa Crvenom armijom bila gurnuta na Srijemsko bojište. Zapovjednik je bio Mesić ali nakon rata je uhićen te poveden u Beograd na suđenje pod optužbom za ratne zločine. Tijekom puta vlakom je pokušao pobjeći ali je pao na tračnice i vlak mu je odrezao obje noge. Nije mu suđeno i umro je nekoliko godina kasnije u Zagrebu kao teški invalid. Inače, Marko Mesić je bio stric trenutnog predsjednika RH, Stjepana Mesića.

Malo prije kapitulacije njemačkih snaga u Staljingradu, od ranije odvedenih oporavljenih rajenika iz sastava 369. pojačane pješačke pukovnije, te doknadnih bojni koje su iz NDH poslane u Njemačku radi popune pukovnije, ustrojena je 369. pješačka divizija. Naziv "Teufel" ("Vražja") dobila je po 42. diviziji Hrvatskog domobranstva iz Prvog svjetskog rata koja je također nosila naziv/nadimak "Vražja". Prema tome, 369. pješačka divizija je osnovana prije konačne predaje 369. pojačane pješačke pukovnije 2. veljače 1943.

369. pješačka divizija je krajem 1942. imala 12.000 vojnika te je iz Njemačke prebačena u NDH gdje je bačena u borbu protiv partizana. Prvi zapovjednik je bio general-bojnik Fritz Neidholdt a drugi i posljednji general-bojnik Georg Reincke. 369. pješačka divizija je sudjelovala u mnogim antipartizanskim operacijama na prostoru NDH. Diviziju su dijelom zarobili partizani u okolici Celja 13. svibnja 1945. a jedan dio divizije je Reincke uspio prevesti u Austriju gdje su se predali Britanscima koji su ih predali partizanima.
__________________
Štedi vodu. Pij pivo.
TomislavM is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2007., 20:12   #65
Quote:
fiktoriuss kaže: Pogledaj post
evo malo o zrakoplovcima u rusiji
Hrvatski zrakoplovci
...
Bartulovic Bozidar Luftwaffe 8 Kroaten-Staffeln 15./JG52 ....
mozda sam u rodu s ovim hehe
Iron_Fist is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2007., 21:21   #66
može li ga tko identificirati
http://i11.tinypic.com/867fznc.jpg



Već ti drugi puta mičem sliku, stvarno je malo prevelika u dimenzijama. Ajde vidi gore u pravilima za postavljanje tih slika pa ubuće koristi Imageshack ako želiš da je slika vidljiva odmah na forumu a bez linka. Ovo se odnosi i za postove tipa post 61.
Scotsman

Zadnje uređivanje Scotsman : 15.12.2007. at 01:35. Reason: maknut IMG kod
croviking is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2007., 23:13   #67
i ko je ovaj gori jel neko zna?
Iron_Fist is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 21:11   #68
Quote:
Iron_Fist kaže: Pogledaj post
i ko je ovaj gori jel neko zna?
Pripadnik 2. lovačkog jata HZL
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 21:24   #69
a ime i prezime
fiktoriuss is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 23:03   #70
Quote:
fiktoriuss kaže: Pogledaj post
a ime i prezime
Možda Slavko Boškić....
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 23:47   #71
našao sam na ruskoj stranici dosta slika naših cak i zarobljenih,metnut ću na post al sad nemam vremena
croviking is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2007., 00:38   #72
Quote:
erasmus kaže: Pogledaj post
mozda bi Iwo jima bila blizu bar sto se uvjeta tice... a i bitka za berlin i konacni pad. gdje su se djeca borila...
Što se tiče uvjeta, mislim da je Leningrad ipak bio najgori, višegodišnja opsada, Rusi unutra su se pretvorili u kanibale jer su umirali od gladi.

EDIT: sad vidim da je već rečeno za Leningrad.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2007., 16:31   #73
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Što se tiče uvjeta, mislim da je Leningrad ipak bio najgori, višegodišnja opsada, Rusi unutra su se pretvorili u kanibale jer su umirali od gladi.
Isto je bilo i sa Nijemcima u Staljingradu.
__________________
Štedi vodu. Pij pivo.
TomislavM is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2007., 19:08   #74
Quote:
croviking kaže: Pogledaj post
našao sam na ruskoj stranici dosta slika naših cak i zarobljenih,metnut ću na post al sad nemam vremena

Ajd' daj link...
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2007., 21:52   #75
ovo je ukratko iz knjige Hrvati-Junaci_Iztoka_--_Franjo_Bubanic
fiktoriuss is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2007., 22:01   #76
fiktoriuss is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 05:53   #77
moj djed

http://i19.tinypic.com/82lmjh4.jpg

Ime je Nikola Mlinarić. Pričao mi je da je letio iznad Francuske, Poljske, Njemačke. 1943. prešao u JA. Zna li netko nešto više jer je on bio jako šutljiv o tim vremenima...

Zadnje uređivanje Scotsman : 19.12.2007. at 10:51. Reason: IMG kod
Tinman is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 21:23   #78
našao sam zanimljivih materjala ak nađem što o tvom didu poslat cu ti
fiktoriuss is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2007., 01:00   #79
Od mojeg djeda brat je bio u domobranima u protuzračnoj obrani i sa Borongaja su prebačeni u Odessu. 1944. su izmješteni u Njemačku u grad Essen na obranu grada i krajem 44. se vraćaju u ZG. 9.5.1945. je posljednji puta viđen kod Krškog.
__________________
nema problema
da lee boor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 12:44   #80
Moj djed je bio partizan a tri njegova brata borili su se na strani ustaša. Dvojica su bila na Staljingradu. Svi su se kasnije vratili na ove naše prostore, a ostao je živ samo jedan od njih.
NYTimes is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:35.