Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2016., 13:59   #1
Stripovi su samo za djecu!?

Poyy ljudi,

volim čitati stripove i crtala sam ih rado kao djevojčica. Uvijek me fasciniralo kako se priče mogu savršeno izraziti kroz niz sličica i pomoći nam stvoriti cijelu atmosferu radnje u glavi. Često puta sam se znala susresti s ljudim, ali i svojim vršnjacima kako kažu: "Jao ti stripovi su za dječicu." To me uvijek frustriralo, jer ima i stripova s ozbiljnim temama (neke mange npr.) koje se tiču samo odrasle publike. Zašto tako odrasli imaju ograničeno razmišljanje prema stripovima? Ja to ne smatram djetinjarijama. Isto, kad god sam vidjela neki tečaj crtanja stripova, uvijek bi bilo to za djecu do 10 godina. Ima puno odraslih koji također se žele kreativno izraziti obliku stripa, ali nemaju prilike.
goddesoflove is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 17:06   #2
Strip je podcijenjena umjetnost, i pomalo gubi korak sa svim tim virtualnim tehnikama, tehnologijama - igre i slično.....

Ali strip bi trebao opstati, jer se mnogi filmovi ne bi mogli realizirati bez stripova, kao niti bez knjiga. To je kao neka predradnja. I ne samo zbog toga..... ali što reći - sve se mijenja, pa i globalni / svjetski pogled na "potrebu" za stripovima.....

Strip bi, po meni trebao nastaviti egzistirati jer ima taj neki svoj čar..... nema mi ništa od boljeg relaxa, uzeti strip u ruke i na najjednostavniji način "otići" u svijet mašte.....
__________________
Ja sam proizvod ovog svemira, i kao takav pripadam i ostajem u ovome svemiru. Valjda. :D All rights reserved.
mali zgubidan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 21:38   #3
Quote:
goddesoflove kaže: Pogledaj post
volim čitati stripove i crtala sam ih rado kao djevojčica.
Bravo. Nastoj ih crtati i dalje bez obzira na kvalitetu. Nikada nemoj gušiti taj osjećaj za umjetničkim izražavanjem preko crtanja kratkih stripovskih priča.
Quote:
To me uvijek frustriralo, jer ima i stripova s ozbiljnim temama (neke mange npr.) koje se tiču samo odrasle publike. Zašto tako odrasli imaju ograničeno razmišljanje prema stripovima? Ja to ne smatram djetinjarijama. Isto, kad god sam vidjela neki tečaj crtanja stripova, uvijek bi bilo to za djecu do 10 godina. Ima puno odraslih koji također se žele kreativno izraziti obliku stripa, ali nemaju prilike.
Jer strip povezuju s Kapetanom Mikijem i superherojima iz SAD-a koje smatraju djetinjastima. Dakle, neinformirani su.
No nemoj se puno osvrtati na mišljenja neinformiranih ljudi, zapravo probaj ih naučiti boljemu. Strip je umjetnost i obrađuje jako mnogo ozbiljnih tema.
Poveži se sa stripovskom zajednicom pa nastoj upijati(i dijeliti) znanje od starijih(čini mi se da si mlađa osoba). Preko stripovskih druženja su sklopljena mnoga velika prijateljstva.

Plejada franko-belgijskih stripova zatim mangi pa Ken Parker, Dylan Dog, The Walking Dead.....koliko hoćeš stripova za odrasle.
Imaš i neke koje možemo nazvati feminističkim koji prikazuju snažne žene tipa Julia ili Klara. Tako da, kada ti netko lupne glupost da su stripovi za djecu ti njemu u ruke daj neki strip koji smatraš da je jako kvalitetan i poučan.
__________________
The two most important days in your life are the day you are born and the day you find out why.
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 00:29   #4
Strip je vjecnost.
Strip ima svoju publiku.

Ja kupujem(kad stignem)strip, kupujem Strip reviju VL-a...

Meni je strip druga dusa...Svijet.
__________________
Da sam pitao ljude sto zele,rekli bi brzeg konja! -Henry Ford
Nema Nam Spasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 17:55   #5
Smatran da je strip umjetnost koja bi se najbolje utjece tj daje neku bitnu poruku zbog te kombinacije slika i slova ,može čitati i djete i starac ,ma može se samo slijedom slika prikazat jednostavno neka bitna poruka.Mislin da bi se u tom smislu strip moga dosta iskoristit .Šteta šta kod nas u zadnje vrime nekako opada popularnost stripa ,ja osobno ne znan puno mladih ljudi da vole čitat premda recimo u Splitu se dosta truda ulaže na popularizaciju te umjetnosti ,imaju radionice i za dicu i mlade šta je dosta pohvalno ,za ostale gradove ne znan
Premda u danasnjem svitu digitalnog crtanja i digitalnih knjiga i svega digitalnog xD nekako ka da papir gubi na vrijednosti ,al mislim da bi se strip ,kao i knjige ,triba odrzat
__________________
Ljudi su kao kamenje. Nepravilni, teški i rasuti. Mučno je to dovesti u red, skupiti i složiti po nekom pravilu, a pojedinačno je još mučnije svaki komad klesati.
Nevera is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 23:21   #6
Slažem se, da se strip kao umjetnost treba održati i lijepo je pročitati, da se u našem Splitu njeguje i razvija, tj. potiče deveta umjetnost.

Ja bih naveo primjer, koji će na prvu ruku izgledati trivijalan. Charles Schulz i njegov Charlie Brown. Taj strip, koji je doživio svoju animiranu verziju, je toliko jednostavan, a opet pun poruka - čak i odrasli mogu naći se u tom stripu. Jer, o čemu pišem? Prije nekih 9 godina čitao sam nekakav filozofski roman, koji je uz više analiza, usporedbi i psiho pristupa uzeo u primjer strip Charlie Browna, a naveo kako se mi ( ljudi, ljudska rasa ) u biti možemo bolje prikazati kroz jednostavnu formu - strip. Nego kroz stalno složena analiziranja karaktera i ljudskog ponašanja.

Da. Ne sjećam se naziva knjige, niti imena autora. Kriv sam.

Ali da se vratim na strip. Tj. na kritiku ne samo mladih ljudi, nego na današnjicu gdje je bitno biti faca, biti površan, imati moć, vladati, izrugivati se i podcjenjivati rad, umjetnost - previše negative u današanjem svijetu.
U moje doba, čak se i branilo čitati stripove, jer je to bilo traćenje vremena i puštati se mašti na volju.....
__________________
Ja sam proizvod ovog svemira, i kao takav pripadam i ostajem u ovome svemiru. Valjda. :D All rights reserved.
mali zgubidan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 19:47   #7
Obožavam stripove. Crtam ih od malih nogu i ne namjeravam tako skoro prestati. Nisu baš dječji, razne tematike ali nekako mi SF i horror najbolje leže.
Većina ljudi s kojima sam se susrela a da strip nisu cijenili su bili isti oni koji su i za svu ostalu umjetnost slično govorili. Ako si dio umjetnosti, kao promatrač ili onaj koji se izražava...onda stripove ne možeš gledati tako skučeno.
Stripovi zbog kojih sam zavoljela stripove- Mandrak i Princ Valiant.
__________________
Don't linger, it's only words.
Verdadera is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 23:44   #8
Ovisno što čitaš ja sam kao mlađi obožavao Zagor stripove imao sam preko 200 stripovapa sam ih prodao falilo mi love za moj prvi PC. Većina stripova je djetinjasta pa i sam Zagor od nedavno sam se htio prisjetiti prošlosti našao besplatnu stranicu na Internetu te počeo čitati i odustao sam za 10 minuta nije više onaj osjećaj kao prije. Ima samo jedan serijal koji je zanimljiv za odrasle to je Nathan Never meni se svidio, pročitao par epizoda preporučam svima, odlična radnja, priče, volio bih da film naprave po Agentu Alfe bio bi sigurno hit kad bi izlazio u serijama kao James Bond nekada.
__________________
The right man in the wrong place can make all the difference in the world.
DrGordonFreeman is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 16:15   #9
Nisu samo za djecu, ali nisu ni za odrasle ljude koji se ponašaju poput djece, a to je većina tzv. kvazi-hardcore stripara danas, koji preprodaju stripove i time obezvrjeđuju njihovu umjetničku vrijednost, jer ne mogu to svi financijski ispratiti. Žalosno je, prije si strip mogao dobiti za par kuna i bio ti je sve; danas moraš štucati tjednima da bi zaradio za jedan Libellusov Nathan Never, a zbog kojeg nećeš baš u konačnici skakati od sreće, jer znaš što si sve prošao da bi ga imao u kolekciji.

Sve te spike s umjetnošću danas baš i ne drže vodu, jer je ljudima kapitalizam pojeo ono malo mozga što su imali i sve živo koriste za svoje pohlepno dupe.

Inače, meni je Nathan top strip i imat ću ga jednom kompletnog definitivno, neće meni nikakav Libellus ni njima slični srušiti snove.
Blue Lotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 16:17   #10
Quote:
DrGordonFreeman kaže: Pogledaj post
Ovisno što čitaš ja sam kao mlađi obožavao Zagor stripove imao sam preko 200 stripovapa sam ih prodao falilo mi love za moj prvi PC. Većina stripova je djetinjasta pa i sam Zagor od nedavno sam se htio prisjetiti prošlosti našao besplatnu stranicu na Internetu te počeo čitati i odustao sam za 10 minuta nije više onaj osjećaj kao prije. Ima samo jedan serijal koji je zanimljiv za odrasle to je Nathan Never meni se svidio, pročitao par epizoda preporučam svima, odlična radnja, priče, volio bih da film naprave po Agentu Alfe bio bi sigurno hit kad bi izlazio u serijama kao James Bond nekada.
Imaš filmova sa sličnom radnjom kao u Nathanu, tj. Nathan je njima i inspiriran (Blade Runner, Odiseja u svemiru, Dark City itd.)

Ali kada bi nešto nanovo radili, mislim da bi Dylan McDermott bio idealan Nathan, barem što se tiče fizičke sličnosti.
Blue Lotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 14:10   #11
"Maus" je dobar primjer stripa za odrasle. Meni je super. Smatram kako je autor pokazao da ako znaš možeš iz bilo kojeg medija napraviti pravu stvar.

https://en.wikipedia.org/wiki/Maus
1obblak is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2018., 16:14   #12
Ne mogu zamisliti ovovjeki život bez stripa.
Strip prati od djetinjstva..Kupujem kada uspijem.
Pa, to je moj bijeg u moj svijet. Strip je deveta umjetnost.
I kako smo bliži koncu prvog desetljeća tehnološke revolucije emocionalna inteligencija sve više dobiva na značenju. Tako je i strip ogledan primjer čovjeka, emocije, inteligencije i vještine.

Strip sada, strip danas, strip sutra !!
Ira Hella is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:44.