Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.05.2007., 12:14   #41
hmmmmm

No zaista nije istina da nikoga to ne zanima...recimo samo da su takvi ljudi malo rjeđe raspodjeljeni.
I sam sam još kao početnik filozof razmišljao o tome na taj način, zadivljen tom čudesnom proizvoljnošću postojanja svijeta, činjenicom da stvari jesu i da ih nešto ili netko iz tko zna kojih razloga održava na postojanju. Čemu? Kako? KOJI JE SMISAO? TKO SAM JA? To su neka pitanja.
Na kraju krajeva, ona glavna su: Zašto jest sve što jest? Tko sam ja?
Inače Khalil Džubran je dobro rekao: Vaša srca znaju u tišini tajne dana i noći ali vaše uši žude za glasom o znanju vašeg srca.
Ovo je skroz istina.
Ne znam jesi li svjesna toga ali nadilaženje ovih pitanja je korak prema onomu što se zove duhovnost...ja bih ti samo ukazao na to da sva pitanja ako su ispravno postavljena imaju i odgovore ugrađene u svoju strukturu.
afriend is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 12:29   #42
nastavak hmmm

Npr. pitanje zašto jest sve što jest svodi se na pitanje zašto postoji postojanje...zar ne? E sad, meni se čini očitim da to pitanje nema smisla.
Zar ne? Ili pitanj koja je svrha svega. Nema svrhe svega što jest jer sve što jest uključuje sve svrhe, kad to ne bi bilo tako onda to ne bi bilo sve što jest.
Znači nema krajnje svrhe.
To su sve samo jezične zavrzlame proizašle iz činjenice da je naš jezik praktičan samo za ove obične prizemne stvari, čim počnemo govoriti o svemu i o smislu i o svijesti, upadamo u paradokse.
Ali otkrivanjem gluposti u pitanjima bliže smo istini.
Možda najveća iliuzija ovdje jest ideja da je moguće odrediti tko smo mi, da je moguće reći ti si to i to...zato je u okvirima našeg jednostavnog znanja odgovor na to pitanje: ja nisam nitko. Ili: ja sam koji jesam. Jedino to ja jesam je izvjesno, sve ostalo što mislimo o sebi je promjenjivo...naš karakter, naše osobine, sve su to iluzije. Mi nismo NETKO mi jednostavno jesmo.
Jedino donekle legitimno pitanje je: Što se kvragu događa?!
A odgovor koji je najbliži istini je: sve.
Ja smatram da ništa nije zaista stvoreno nti će ista zaista nestati. Kako nešto može biti stvoreno? Postoji stvaranje i postoji NEŠTO ali ja mislim da sve to proizlazi iz jednog izvora kreativne inteligencije čiji smo mi dio...i kada bismo mogli ostvariri iskrenu i svjesnu vezu sa svijetom, bez uplitanja sebe samih, bili bismo na izvoru znanja koji se duboko razlikuje od ovog puko činjeničnog znanstvenog SAZNAVANJA. Jer ovo sad nije stvarno znanje, ovo je samo privikavanje na razmjere neznanja. Mi ne možemo objasniti ni kamen. Samo znamo koji gumb pritisnuti za određenu reakciju. hmh, to ti je ukratko i djelomično ono što ja mislim. nadam se da buš imala koristi od toga.
bokić.
afriend is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 17:27   #43
Quote:
sussana kaže: Pogledaj post
To je i meni palo na pamet!


Budite se ljudi!:klap: :klap: :klap: :klap:
imaš i tu teoriju, aburiđini ako se ne varam, smatraju da je san "stvarnost", a stvarnost "san"
ElessarOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 17:30   #44
Quote:
afriend kaže: Pogledaj post
No zaista nije istina da nikoga to ne zanima...recimo samo da su takvi ljudi malo rjeđe raspodjeljeni.
I sam sam još kao početnik filozof razmišljao o tome na taj način, zadivljen tom čudesnom proizvoljnošću postojanja svijeta, činjenicom da stvari jesu i da ih nešto ili netko iz tko zna kojih razloga održava na postojanju. Čemu? Kako? KOJI JE SMISAO? TKO SAM JA? To su neka pitanja.
Na kraju krajeva, ona glavna su: Zašto jest sve što jest? Tko sam ja?
Inače Khalil Džubran je dobro rekao: Vaša srca znaju u tišini tajne dana i noći ali vaše uši žude za glasom o znanju vašeg srca.
Ovo je skroz istina.
Ne znam jesi li svjesna toga ali nadilaženje ovih pitanja je korak prema onomu što se zove duhovnost...ja bih ti samo ukazao na to da sva pitanja ako su ispravno postavljena imaju i odgovore ugrađene u svoju strukturu.
duhovnost= vjera, bez pitanja, slijepo vjerovanje.. rijetki imaju toliku sigurnost u sebi.. ne kažem da je tako vjerovanje loše, naprotiv, to je riješenje problema ali kroz vjeru, a to malo teže. svi mi ma koliko poricali vjerujemo onoj starjo "ako mogu vidjet i opipat onda postoji" više ili manje je tak...
ElessarOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 19:15   #45
hm...elessarone, zavisi što ti zamišljaš pod duhovnost. Ja nikako to ne povezujem sa vjerom, kao prvo. Zato sam napisao da je nadilaženje besmislenih filozofskih pitanja tipa koji je smisao svega u biti korak prema duhovnosti. Vjera bi bila nešto kao vjerovanje da smisao postoji samo ga mi ne znamo. A ja to ne kažem. Ono što ja zovem duhovost je u biti samospoznaja i razumjevanje vlastite prirode. A to je povezano i sa okolnim svijetom, naravno, jer smo mi dio tog svijeta. Zanimljivo je da te razumjevnaje sebe riješava muke oko tih pitanja...ali ne preko vjere već preko znanja tj spoznaje. Vjera je u religijskom ili bilo kojem smislu blesava stvar. Prava religija sa vjerom nema veze. Ljudi općenito misle da je religija vjera u boga ali to nije tako...sve religije originalno su nastale iz neke vrste spoznaje određenih pojedinaca(budha, isus, muhamed). Ostalo su gluposti za mase i totalni promašaj.
afriend is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 19:29   #46
nije ni meni vjera riješenje, ja sam krojim svoj put..
ElessarOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2007., 11:32   #47
Ova tema je
OT:
Možda zato što je to nešto iznad nas daleko kompleksnije(za nas),inteligentnije,
tako mora biti ili u prijevodu:mi premali,glupi i nerazvijeni,pa nam se sve na što nemamo odgovor čini ono...WOW
Emo§ion:D is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2007., 17:57   #48
Quote:
sussana kaže: Pogledaj post
Zasto sve ovo mora biti toliko zagonetno!? Zasto je svemir toliki i toliko tajanstven? Sto smo mi?
Zasto smo mi? Zar je moguce da u tolikom svemiru postojimo samo MI, onda smo stvarno posebni! Tko
nam je to smjestio toliku zagonetku? A kad se trudimo shvatiti sve to, shvatimo da je to nemoguce
shvatiti pa odustanemo! A i zalosno je sto to nikoga nezanima vec svi zive iz dana u dan "onako",
jesu li ikad pogledali u nocno nebo ili puni mjesec i zapitali se "Sto li je to gore" "kako li je samo lijepo" "sto je tamo gore"?
govori u svoje ime
kako možeš doći sa avatarom s inexa?
T'pol Tucker is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:19.