Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2007., 00:13   #1
Što je bilo prije rođenja?

Ovo je jedna tema koja bi se mogla postaviti i na Filozofiju i na Religiju, ali stavio sam je ovdje zato što je prilično univerzalna.
Ova tema nije nešto o čemu postoje činjenice, jer se bavi duhovnim. Naravno, koristit ću se činjenicama.

Dakle, ako postuliramo da nakon kraja biološkog života onaj duhovni, psihički, na neki način ostaje u nematerijalnom svijetu, jer u materijalnom bez pomoći sofisticiranog uređaja zvanog kora velikog mozga ne može bivati, moramo se zapitati što je bilo prije.

Kad se dijete rodi i kad počne rasti, obogaćuje svoj um. Definitivno je pri rođenju taj um prazan, u smislu vanjskih životnih iskustava. Dijete inače percipira doticaj u majčinoj utrobi, toplinu, čuje otkucaje srca, diše onoliko koliko diše i majka i slično. Nije rođeno kao tabula rasa.

Je li logično očekivati da je psihički, duhovni život počeo, na neki strašno primitivan početni način, embrijskom neurogenezom u šestom tjednu, kada počinje moždana aktivnost i ne završava (gledajmo samo u našem prostor-vremenu), baš kao i polupravac u ravnini?
Ili je možda bilo nešto prije? Nastojte dati neke nove ideje, osim reinkarnacije. Reinkarnacija je više presjecanje gordijevog čvora za ovakve probleme.

Inače, ovo pitanje (ali u reduciranom obliku) sam postavio jednom davno na vjeronauku i začepio gubicu časnoj i cijeloj dvorani.


Evo sličica embrija konzerviranog u tjednu kad je otprilike počela moždana aktivnost.
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:T...ith_embryo.jpg
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 00:17   #2
Smatram da je moguće.Više bih to shvatio kao pripremanje za vanjski svijet i podražaje.Embrij se uči osnovim instiktima opreza i preživljavanja.
Znači dijete po mojem mišljenju do 1 godine života nema nekakvih sjećanja,ali ipak u podsvijesti mu ostaju iskustva stečena tim razdobljem.
M3NT4L is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 00:22   #3
Hmmm...jaje?
Kex Doomlich is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 10:26   #4
Meni je to pitanje često na pameti i nikada nisam našao neko meni prihvatljivo rješenje.
Teško je shvatljivo kako ptiči koji su se tek izlegli i izdvojeni su od jata, znaju naći put u toplije krajeve (i da uopće trebaju ići), zatim mnogi refleksi kod ljudi i životinja itd.
Od kuda to u njihovom mozgu ili bolje rečeno u svijesti.
Znanstveno je jednako neobjašnjivo i kolektivna i naslijeđena svijest. Kolektivna svijest bi morala imati neke holističke elemente kao zajedničko more informacija u koje smo uronjeni i iz njega crpimo informacije dok bi naslijeđena svijest trebala biti pohranjena u DNA. Nisam baš uvjeren u DNA determinizam, zapravo mislim da je DNA samo slabi okvir za sliku koju slikamo sami. Što se tiče kolektivne svijesti, to mi malo vuče na Pribrama i Bohma i njihov holografski mozak i svemir.
Moja teza bi bila da sama struktura i oblik mozga i tijela (dobiven od DNA) utječe na preprogramiranu memoriju i procese mišljenja (urođenu svijest) - nešto kao BIOS (inače mislim da rad mozga nema nikakve veze s načinom rada računala). Ovo bi doprinosilo tezi o naslijeđenoj svijesti.
Retrovirusi mogu mijenjati DNA, što bi značilo, prema mojoj tezi, da bi mogli mijenjati i urođenu svijest. Nadalje, to bi objasnilo i koincidencije kao istovremeno (radi se o tisućama godina) otkrivanja vatre, kotača i slično iako su ljudi bili razdvojeni kontinentima. To bi bio doprinos i urođenoj (naslijeđenoj) i kolektivnoj svijesti.
Znam da je to sve jako labavo ali pošto si otvorio temu na forumu "Na rubu...", nisi valjda očekivao znanstveno potvrđena objašnjenja.
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 12:15   #5
Po tome shvaćanju čovjek je NAJNESPOSOBNIJA vrsta na planeti, nema ugradenu nikakvu kolektivnu svijest, jer duboko spoznajna priča o TARZANU govori protiv kolektivne svijesti.
Zamislimo da dijete odvojimo od majke, držimo ga zatvorenog (odvojenog od bilo kakvih spoznajnih materijalističkih informacija) do dvadesete godine života.

Što mislite, kako bi se ta osoba ponašala kada bi izašla (četveronoške) iz nekakvog zamišljenog, no nehumanog ispitnog centra za ljude, među nas ostale.

Isto mi je to zanimljivo pitanje, koliko bi takva osoba bila uopće sebe svjesna.

Ima li ljudski rod nekakvu nevjerojatnu sposobnost da jedini od svih životinjskih vrsta postupno razvije svijest o sebi !!??

Tko je od vas bio svjestan SEBE kada je imao/la godinu i pol ili dvije godine života !!??

Zato mislim da PRIJE nije postojalo, no ne znam zašto čovjek razvije svijest o sebi, jer je rođenjem gluplji od pileta.
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 12:31   #6
Quote:
normall kaže:
Po tome shvaćanju čovjek je NAJNESPOSOBNIJA vrsta na planeti, nema ugradenu nikakvu kolektivnu svijest, jer duboko spoznajna priča o TARZANU govori protiv kolektivne svijesti.
Zamislimo da dijete odvojimo od majke, držimo ga zatvorenog (odvojenog od bilo kakvih spoznajnih materijalističkih informacija) do dvadesete godine života.

Što mislite, kako bi se ta osoba ponašala kada bi izašla (četveronoške) iz nekakvog zamišljenog, no nehumanog ispitnog centra za ljude, među nas ostale.

Isto mi je to zanimljivo pitanje, koliko bi takva osoba bila uopće sebe svjesna.

Ima li ljudski rod nekakvu nevjerojatnu sposobnost da jedini od svih životinjskih vrsta postupno razvije svijest o sebi !!??

Tko je od vas bio svjestan SEBE kada je imao/la godinu i pol ili dvije godine života !!??

Zato mislim da PRIJE nije postojalo, no ne znam zašto čovjek razvije svijest o sebi, jer je rođenjem gluplji od pileta.
Govorim o urođenim refleksima i instinktima koji mi se ne čine normall-nim (objašnjivim).
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 13:05   #7
Quote:
normall kaže:
Tko je od vas bio svjestan SEBE kada je imao/la godinu i pol ili dvije godine života !!??
Definiraj što ti podrazumijevaš pod "biti svjestan sebe"? Da li se to odnosi na naše sjećanje iz toga doba i činjenice da znamo što se oko nas i u nama događalo u toj dobi ili nešto drugo?
Duhec is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 13:23   #8
ej, nemojte oftopičariti
nisam govorio o svijesti. ovo je thread o duhovnom. dakle, hipoteze.
pitam što mislite je li ljudski duh kao polupravac.
ovdje nema znanosti. ovo je nematerijalno područje.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 14:18   #9
Quote:
Endimion17 kaže:
Nastojte dati neke nove ideje, osim reinkarnacije. Reinkarnacija je više presjecanje gordijevog čvora za ovakve probleme.
Znači, ja moram šutit na ovom topicu.
Duhec is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 15:37   #10
Quote:
Endimion17 kaže:
ej, nemojte oftopičariti
nisam govorio o svijesti. ovo je thread o duhovnom. dakle, hipoteze.
pitam što mislite je li ljudski duh kao polupravac.
ovdje nema znanosti. ovo je nematerijalno područje.
- je polupravac, ali ne počinje u 0 već negdje u minusu.
- ono što zoveš "ljudskim duhom" radije bih dao svjetovniji pojam "svijest" ili nešto slično mome mozgu shvatljivije

Ne mogu si pomoći ali u svemu nastojim vidjeti logična ovozemaljska rješenja.
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 16:34   #11
Quote:
Endimion17 kaže:
ej, nemojte oftopičariti
nisam govorio o svijesti. ovo je thread o duhovnom. dakle, hipoteze.
pitam što mislite je li ljudski duh kao polupravac.
ovdje nema znanosti. ovo je nematerijalno područje.
Ja ću pomoć...reversed inžinjeringom.
Leš -> Starac -> Čovjek -> Student -> Adolescent -> Dijete -> Beba -> Fetus -> Naznake bebe -> Oplođena jajna stanica -> Spermić + Jaje -> Jebačina

Dakle...prvo je bila jebačina...
Kex Doomlich is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 17:53   #12
....a ako je par planirao imati dijete, onda je prije hebačine bila misao
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 17:55   #13
Quote:
Kex Doomlich kaže:
Ja ću pomoć...reversed inžinjeringom.
Leš -> Starac -> Čovjek -> Student -> Adolescent -> Dijete -> Beba -> Fetus -> Naznake bebe -> Oplođena jajna stanica -> Spermić + Jaje -> Jebačina

Dakle...prvo je bila jebačina...
A sta ako nije fakultetski obrazovan
M3NT4L is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 18:58   #14
Što je bilo prije rođenja?

smrt
__________________
n/a
paučko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 19:47   #15
sumnjam da ima ista izuzev Jungovih arhetipova...
__________________
"Studenti su u pravu."
kvazar33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 19:56   #16
Quote:
M3NT4L kaže:
A sta ako nije fakultetski obrazovan
Ovo je bio egzaktni primjer, a ne poopćeni slučaj...
Kex Doomlich is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 21:56   #17
Momentalno mi je aktivna sljedeća ideja, inače krajnje neozbiljna:
Imamo nekakve nazoviduhove koji rade što hoće, ali ne mogu baš puno toga, najviše drugim duhovima. Imamo i život, fenomen čije postojanje je očito, ali ne i skroz razjašnjeno. Oni duhovi, ako žele, mogu zaposjesti bilo koje živo tijelo, naseliti se u njega, i ostati tu dok ono ne umre. Recimo i da su ljudska tijela najzanimljivija. Jednom kad je u tijelu, duh misli da on i je to tijelo. Tijelo koje nije zaposjednuto ponašat će se u skladu s evolucijom(bakterija će tražiti hranu; riba će tražiti hranu, bježati od onih kojima je ona hrana, a ponekad će tražiti partnera za seks; čovjek će tražiti hranu, a osim toga i lovu, dobar auto, ženske ili muške, ...).
Odvojio sam tijelo od duha i ubacio mogućnost da nemaju svi ljudi tog parazita.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 22:11   #18
Quote:
sal_mirabilis kaže:
Momentalno mi je aktivna sljedeća ideja, inače krajnje neozbiljna:
Imamo nekakve nazoviduhove koji rade što hoće, ali ne mogu baš puno toga, najviše drugim duhovima. Imamo i život, fenomen čije postojanje je očito, ali ne i skroz razjašnjeno. Oni duhovi, ako žele, mogu zaposjesti bilo koje živo tijelo, naseliti se u njega, i ostati tu dok ono ne umre. Recimo i da su ljudska tijela najzanimljivija. Jednom kad je u tijelu, duh misli da on i je to tijelo. Tijelo koje nije zaposjednuto ponašat će se u skladu s evolucijom(bakterija će tražiti hranu; riba će tražiti hranu, bježati od onih kojima je ona hrana, a ponekad će tražiti partnera za seks; čovjek će tražiti hranu, a osim toga i lovu, dobar auto, ženske ili muške, ...).
Odvojio sam tijelo od duha i ubacio mogućnost da nemaju svi ljudi tog parazita.
Duhec is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 22:33   #19
Quote:
sal_mirabilis kaže:
Momentalno mi je aktivna sljedeća ideja, inače krajnje neozbiljna:
Imamo nekakve nazoviduhove koji rade što hoće, ali ne mogu baš puno toga, najviše drugim duhovima. Imamo i život, fenomen čije postojanje je očito, ali ne i skroz razjašnjeno. Oni duhovi, ako žele, mogu zaposjesti bilo koje živo tijelo, naseliti se u njega, i ostati tu dok ono ne umre. Recimo i da su ljudska tijela najzanimljivija. Jednom kad je u tijelu, duh misli da on i je to tijelo. Tijelo koje nije zaposjednuto ponašat će se u skladu s evolucijom(bakterija će tražiti hranu; riba će tražiti hranu, bježati od onih kojima je ona hrana, a ponekad će tražiti partnera za seks; čovjek će tražiti hranu, a osim toga i lovu, dobar auto, ženske ili muške, ...).
Odvojio sam tijelo od duha i ubacio mogućnost da nemaju svi ljudi tog parazita.
Krajnje neozbiljno
Yankee is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 01:06   #20
meni se nekako najprihvatljivija cini misao da smo krug...
Zaphod Beeblebrox is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:50.