Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2007., 23:25   #41
We 'alejkumu-s-Selam, bosniak.

Drago mi je da se slazemo oko ovog pitanja akaida. No, ovdje treba da napomenem, u historiji islama poznatu su dva Ibn Arebija kao sto su poznata i dva Gazalija.

U oba slucaja sufije mnoge igraju uloge, tj., svojataju ili citiraju i pozivaju se na jedne od njih. Npr. jedan poznati islamski ucenjak jeste Ibnul 'Arebi, on je imao ispravno vjerovanje, dok ima Ibn Arebi koji je govorio i imao vjerovanje ono sto sam predhodno rekao. Ja sad ne znam na kojeg ti Ibn Arebija mislis ili Ibnul Arebija ?!

Ja sam citao i slusao i toliko sam upoznat s time da jasno i bez imalo sumnje znam da je onaj zalutali Ibn Arebi govorio ono sto je govorio i sirio to medju muslimanima i zato je pogubljen.

Dalje, iskreno da ti kazem ja se ne drzim nijedne uleme slijepo, a naricito ne bosanske, a da ne pricam o dr. Residu Hafizovicu. Njega ne zelim ni cuti jer se radi o propagatoru siizma u BiH medju Bosnjake muslimane koji zive stoljecima na ovim prostorima praktikujuci islam kroz hanefiski mezheb. Iako je to u zadnjih nekoliko desetina godina naruseno pa se uvuklo svasta sto nije hanefiski mezheb, ipak zvanicno se zna da su Bosnjaci vecinski broj njih pripadnici tog mezheba i njihova ulema.
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 23:37   #42
Selam Prolazniče!
Dozvoli mi jedno pitanje:Jesi li pročitao,ili bolje reći jesi li prostudirao kapitalno djelo Ibn Arabija,o kojem je ovdje riječ: Dragulji poslaničke mudrosti (Fusus Al-Hikam) i također i jednu manju studiju u istoj knjigi o Arabiju,o njegovu životu,o njegovim djelima.
Arabi je potežak za ispravno razumijevanje ali ipak treba ga shvatiti.
On govori o transcedentnom jedinstvu religija,i možda je tu izvor nerazumijevanja.
I još :Zašto takvim tonom i riječnikom razgovaraš,sa našim bratom Dervišem?
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 00:02   #43
Quote:
Bosniac kaže: Pogledaj post
Selam Prolazniče!
Dozvoli mi jedno pitanje:Jesi li pročitao,ili bolje reći jesi li prostudirao kapitalno djelo Ibn Arabija,o kojem je ovdje riječ: Dragulji poslaničke mudrosti (Fusus Al-Hikam) i također i jednu manju studiju u istoj knjigi o Arabiju,o njegovu životu,o njegovim djelima.
Arabi je potežak za ispravno razumijevanje ali ipak treba ga shvatiti.
On govori o transcedentnom jedinstvu religija,i možda je tu izvor nerazumijevanja.
I još :Zašto takvim tonom i riječnikom razgovaraš,sa našim bratom Dervišem?
Odgovor na zadnje tvoje pitanje: Zasto ti prvo njega ne upitas zasto se on onako prema meni odnosi i onakvim tonom mi se obraca da napravi da sam ja neki bauk ovdje za islam i 'ispravno' razumjevanje islama ?! To je samo odgovor njemu na njegove optuzbe neke. Iako u sustini ne vidim nikakav veci problem medju nama jer smo braca u islamu.

Sto se tice Ibn Arebija, kako sam rekao, ostajem pri tome, pogotovo i kad si spomenuo o transcedentnom jedinstvu religija kakav je imao stav, dakle, da bi se nesto proturilo sto je neispravno u ispravno, mora se prvo obloziti ispravnoscu jer ako sve bude veoma vidljivo neispravno i zabludjelo, onda je to odmah u startu osudjeno na propast. Tako i Ibn Arebi neka djela ima kao eto dobra, naravno, u gotovo svakom zlu ima i dobra, ali na tome nije islam zasnovan.

Odricem se njega i njegovih djela, i ne bih, iskreno da ti kazem, vise volio da o njemu uopce pricam.
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 00:03   #44
Selam Prolazniče!

El Arabi nije pogubljen,umro je prirodnom smrću.
Radi se o jednom drugom sufiji kojeg su nepravedno pogubili njegovi sugrađani.

El Arabi se je susreo sa tajanstvenim poslanikom Al Hidrom,kojki ga je bez ikakva posredovanja uveo u najdublje tajne gnoze.
Nakon dugogodišnjeg lutanja Islamskim carstvom,i nizom mističnih doživljaja
El Arabi se nastanio u Damsku.Godine 1240 umro je u Damasku jedan od najvećih mističkih filozofa islama,i sahranjen je podno jedne planine kraj Damska,i njegovo turbe je i dan danas stjecište mnogih brojnih hodočasnika.
Dvadesetak godina kasnije kraj njega su sahranjena i njegova dva sina.
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 00:32   #45
Dobra riječ

Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
We 'alejkumu-s-Selam, bosniak.

Drago mi je da se slazemo oko ovog pitanja akaida. No, ovdje treba da napomenem, u historiji islama poznatu su dva Ibn Arebija kao sto su poznata i dva Gazalija.

U oba slucaja sufije mnoge igraju uloge, tj., svojataju ili citiraju i pozivaju se na jedne od njih. Npr. jedan poznati islamski ucenjak jeste Ibnul 'Arebi, on je imao ispravno vjerovanje, dok ima Ibn Arebi koji je govorio i imao vjerovanje ono sto sam predhodno rekao. Ja sad ne znam na kojeg ti Ibn Arebija mislis ili Ibnul Arebija ?!

Ja sam citao i slusao i toliko sam upoznat s time da jasno i bez imalo sumnje znam da je onaj zalutali Ibn Arebi govorio ono sto je govorio i sirio to medju muslimanima i zato je pogubljen.

Dalje, iskreno da ti kazem ja se ne drzim nijedne uleme slijepo, a naricito ne bosanske, a da ne pricam o dr. Residu Hafizovicu. Njega ne zelim ni cuti jer se radi o propagatoru siizma u BiH medju Bosnjake muslimane koji zive stoljecima na ovim prostorima praktikujuci islam kroz hanefiski mezheb. Iako je to u zadnjih nekoliko desetina godina naruseno pa se uvuklo svasta sto nije hanefiski mezheb, ipak zvanicno se zna da su Bosnjaci vecinski broj njih pripadnici tog mezheba i njihova ulema.
Selam Prolazniče!

Ja govorim o Ibn Arabi-ju,a ti navodiš Ibn Arebi ,i nisam siguran radili se o istom čovjeku? Razjasniće se,nadam se!

Naša,bosanska ulema-učenjaci tumače određena pitanja iz vjere,kojih se držimo.Postoje i eminentni profesori na islam. Akademiji u Sarjevu,koji područje islama zasigurno puno više i bolje poznaju od mene i tebe,i onih što pišu na ovom Forumu.Na pr. dr Enes Karić,dr H. Neimarlija,dr A.Slajdžić,i drugi.
Oni su napisali puno knjiga koje na suvremen način tretiraju pitanja iz islama.
Ima ona,znaš:
Kur'an je more bez obala.
Vječno će se proučavati i vječno tumačiti u duhu vremena.
Islam je živa vjera.
Razni mezhebi nisu bitni za nas,ne razdvajaju,oni spajaju,i bitno je da smo svi po vjeri braća.

Dobra riječ
je kao dobro drvo -
korijen mu je čvrsto u
zemlji,
a grane su mu prema nebu;
i ono daje svoje
plodove u svakom
dobu,
s dopuštenjern
Gospodara svoga.


(Kur'an, sura Ibrahim,14:24-25
objavljeno u Meki,52 ajeta)
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 01:15   #46
Selam alejkum brate Bosniac.

Selam alejkum brate Prolaznik.

Nikud vako nećemo stić.

Povlačim se iz rasprave. "ko se povuče iz rasprave, pa makar da je i u pravu...

hehe osvoji sam bingo

Nek vas Allah nagradi đennetom, obojicu. S tim da će Bosniac i Dervo bit na jednom katu đenneta, a Prolaznik na drugom. Jeli Bosniac, hoćemo l ga pozvat na kafu?

Da ne ispadne da lupam.

Bili dvojica mumina. I nisu se podnosili. I ovaj jedan pomisli - " Ja Rabbi, ako nas obojicu uvedeš u đennet, mene stavi u jedan kraj a njega u drugi jer ne želim da ga vidim ". Izvorna Dervina priča. Valja li a?
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 02:54   #47
Quote:
Bosniac kaže: Pogledaj post
Selam Prolazniče!

El Arabi nije pogubljen,umro je prirodnom smrću.
Radi se o jednom drugom sufiji kojeg su nepravedno pogubili njegovi sugrađani.

El Arabi se je susreo sa tajanstvenim poslanikom Al Hidrom,kojki ga je bez ikakva posredovanja uveo u najdublje tajne gnoze.
Nakon dugogodišnjeg lutanja Islamskim carstvom,i nizom mističnih doživljaja
El Arabi se nastanio u Damsku.Godine 1240 umro je u Damasku jedan od najvećih mističkih filozofa islama,i sahranjen je podno jedne planine kraj Damska,i njegovo turbe je i dan danas stjecište mnogih brojnih hodočasnika.
Dvadesetak godina kasnije kraj njega su sahranjena i njegova dva sina.
We 'alejkumu-s-Selam, bosniac...

Nazalost, ako je to takva kakva jeste prica, i ako je istinita, zalosno je. Zalosno je sto neko vjeruje da se isti susreo sa 'tajanstvenim poslanikom' Hidrom, neka je mir s njim, a on je bio dobar covjek, a ne poslanik i u tome je jasan stav kroz historiju islamskih ucenjaka, kao i jasni hadisi Poslanika, s.a.w.s., o tome. Takodjer, Hidr nije ziv niti je bio ziv u vrijeme tog Arabija koji ga je, kako ti kazes, sreo i kako ga je kao uveo u nekakvo najdublje tajne gnoze. Mislim, iskreno da ti kazem da se ne nadjes uvrijedjen, to se naziva prica za malu djecu ili pak ni to, vec neka vedja bajka.

Takodjer je zalosno sto se grade na nekim kaburovima turbeta, bilo na kaburovima dobrih ili losih ljudi, jer graditi i uzdizati nesto nad kaburovima je islam strogo zabranio, a da ne govorim o posjecivanju tih turbeta radi nekakvog posebnih stvari, s nekim posebnim nijjetom, radi berekata, itd., sto je u islamu sirk. Jasni su dokazi kako u Kur'anu tako i u hadisima Allahova Resula, sallallahu alejhi we sellem, o zabrani spomenutoga.
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 03:02   #48
Quote:
Bosniac kaže: Pogledaj post
Selam Prolazniče!

Ja govorim o Ibn Arabi-ju,a ti navodiš Ibn Arebi ,i nisam siguran radili se o istom čovjeku? Razjasniće se,nadam se!

Naša,bosanska ulema-učenjaci tumače određena pitanja iz vjere,kojih se držimo.Postoje i eminentni profesori na islam. Akademiji u Sarjevu,koji područje islama zasigurno puno više i bolje poznaju od mene i tebe,i onih što pišu na ovom Forumu.Na pr. dr Enes Karić,dr H. Neimarlija,dr A.Slajdžić,i drugi.
Oni su napisali puno knjiga koje na suvremen način tretiraju pitanja iz islama.
Ima ona,znaš:
Kur'an je more bez obala.
Vječno će se proučavati i vječno tumačiti u duhu vremena.
Islam je živa vjera.
Razni mezhebi nisu bitni za nas,ne razdvajaju,oni spajaju,i bitno je da smo svi po vjeri braća.

Dobra riječ
je kao dobro drvo -
korijen mu je čvrsto u
zemlji,
a grane su mu prema nebu;
i ono daje svoje
plodove u svakom
dobu,
s dopuštenjern
Gospodara svoga.


(Kur'an, sura Ibrahim,14:24-25
objavljeno u Meki,52 ajeta)
Slazemo se u svemu sto si napisao, osim za spomenute sa Fakulteta islamskih nauka (FIN) u Sarajevu. Doticni su ovih zadnjih godina mnogo puta uhvaceni da tumace islam pogrjesno i bez dokaza, tako da se na takve nikad nisam niti cu oslanjati. Da si spomenuo Husejna ef. Djozu, istaknutog islamskog - bosnjackog alima kojemu ravna nije bilo u cijeloj Evropi od 40-tih godina proslog stoljeca, pa dr. Ahmeda Smajlovica, i slicni njima, onda bi bilo u redu. A danas ove sto su dobijali doplome za islamske nauke od katolickih skola blagoslovije u Zagrebu i Beogradu, nekima je trebala posebna dozvola od Vatikana za dobijanje diploma, itd., dovoljno mi govori o kome se radi.

Naime, jednostavno je neprihvatljivo da neko uci mene i moje dijete islamu i da me predstavlja i da se pozivam na njega, a on se svim silama bori protiv Sunneta Allahova Poslanika Muhammeda, sallallahu alejhi we sellem, nazivajuci to nesto sto je novo na nasim prostorima ili cak nazivanjem toga nesto kao 'wehabizam'.

Ne zelim da stanem ni na jednu da ne kazem stranu, vec tacku, i da branim ovaj ili onaj stav, ali gledajuci i proucavajuci islam i islamske nauke poput tewesula, tasavvufa, fikha, akaida kao temelja vjere, sire Poslanika i njegovih drugova, itd., uvidio sam da spomenuti od tvoje strane nisu ti koji zadovoljavaju da prestavljaju islam na ovim prostorima. Mozda u komunizmu, da, ali davno je proslo vrijeme komunizma i takvog jednog poimanja vjere.

Dobra riječ
je kao dobro drvo -
korijen mu je čvrsto u
zemlji,
a grane su mu prema nebu;
i ono daje svoje
plodove u svakom
dobu,
s dopuštenjern
Gospodara svoga


Ovaj je jako poucan kur'anski ajet.
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 03:07   #49
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Selam alejkum brate Bosniac.

Selam alejkum brate Prolaznik.

Nikud vako nećemo stić.

Povlačim se iz rasprave. "ko se povuče iz rasprave, pa makar da je i u pravu...

hehe osvoji sam bingo

Nek vas Allah nagradi đennetom, obojicu. S tim da će Bosniac i Dervo bit na jednom katu đenneta, a Prolaznik na drugom. Jeli Bosniac, hoćemo l ga pozvat na kafu?

Da ne ispadne da lupam.

Bili dvojica mumina. I nisu se podnosili. I ovaj jedan pomisli - " Ja Rabbi, ako nas obojicu uvedeš u đennet, mene stavi u jedan kraj a njega u drugi jer ne želim da ga vidim ". Izvorna Dervina priča. Valja li a?
We 'alejkumu-s-Selam, dervis...

I znas ono kad su dvojica prijatelja putovala pustinjom te se od jednom posvadjala, a ovaj jedan pukne samarom ovog drugog. A onda ovaj uzme uza sebe sto je imao prutic ili stap i napise na pijesku: "Danas me je moj prijatelj osamario!", a nakon toga su nastavili i pomire se opet. Dosli su do neke vode i htjeli se malo okupati te ovaj sto je dobio samar poceo se da tusi i ovaj skoci u vodu i izvuce ga. Onda ovaj izadje iz vode i uklese na kamen: "Danas mi je moj prijatelj Allahovom dozvolom spasio zivot."

Pouka: Ako te neko uvrijedi, zapisi to na pijesku kako bi sto prije to nestalo, vjetar puhne i nestane, a sa kamena to ne nestaje brzo - dobro.
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 04:03   #50
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
We 'alejkumu-s-Selam, bosniac...

Nazalost, ako je to takva kakva jeste prica, i ako je istinita, zalosno je. Zalosno je sto neko vjeruje da se isti susreo sa 'tajanstvenim poslanikom' Hidrom, neka je mir s njim, a on je bio dobar covjek, a ne poslanik i u tome je jasan stav kroz historiju islamskih ucenjaka, kao i jasni hadisi Poslanika, s.a.w.s., o tome. Takodjer, Hidr nije ziv niti je bio ziv u vrijeme tog Arabija koji ga je, kako ti kazes, sreo i kako ga je kao uveo u nekakvo najdublje tajne gnoze. Mislim, iskreno da ti kazem da se ne nadjes uvrijedjen, to se naziva prica za malu djecu ili pak ni to, vec neka vedja bajka.

Takodjer je zalosno sto se grade na nekim kaburovima turbeta, bilo na kaburovima dobrih ili losih ljudi, jer graditi i uzdizati nesto nad kaburovima je islam strogo zabranio, a da ne govorim o posjecivanju tih turbeta radi nekakvog posebnih stvari, s nekim posebnim nijjetom, radi berekata, itd., sto je u islamu sirk. Jasni su dokazi kako u Kur'anu tako i u hadisima Allahova Resula, sallallahu alejhi we sellem, o zabrani spomenutoga.
E moj Zahire, ni zahirsko znanje ne znaš, a petljaš se u bereket. Ccc. Neka ti je Allah na pomoći sa 0/1 logikom.

Za one koji čitaju, samo da znate da nije tačno da je Hidr a.s. bio sam čovjek, ulema večinski tvrdi da je bio Poslanik, nije tačno da je mrtav, a nije ni tačno da je zabranjeno praviti turbeta.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 04:28   #51
Quote:
Raiden kaže: Pogledaj post
E moj Zahire, ni zahirsko znanje ne znaš, a petljaš se u bereket. Ccc. Neka ti je Allah na pomoći sa 0/1 logikom.

Za one koji čitaju, samo da znate da nije tačno da je Hidr a.s. bio sam čovjek, ulema večinski tvrdi da je bio Poslanik, nije tačno da je mrtav, a nije ni tačno da je zabranjeno praviti turbeta.
Daj prestani da prestavljas islam na takav jedan nacin pogrijesan. Ako prestavljas nekakvu sektu, onda u redu i reci koju, a ne prestavljaj islam i nemoj vrijedjati jer to ponajvise govori o tebi.

Sto se tice Hidra, alejhi-s-selam, postoji ulema koja ima misljenje da je on bio od vjerovjesnika, medjutim, takodjer postoji ulema koja kaze da nije, ali se oni slazu u tome da on danas nije ziv. I sam poslanikov, a.s., hadis kaze da od danas za sto godina niko nece zivjeti na Zemlji koji sad zive, obuhvata i Hidra, a.s., a izuzetak je Isa, a.s., iz razloga sto on nije na Zemlji vec na nebu, dakle nije ni izuzetak jer se radi o nebesima.

Sto se tice turbeta, ulema je slozna ehli sunnetska da je zabranjeno praviti i uzdizati bilo sta nad kaburovima/grobovima, i za to postoje na desetine vjerodostojnih hadisa i dokaza. Osim ako ti ne prihvatas vjerodostojne hadise, onda nema potrebe da sa tobom vise i raspravljam jer sa tobom se onda mora da poprica prvo o akaidu ( temeljnom vjerovanju u Allaha ) i da rascistis s temom o terminilogiji hadisa.

Poznati sahih hadis u kojem Allahov Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, obraca se Aliji, radijallahu anhu, gdje mu kaze: " O Alija, ne ostavi na Zemlji ni jedan kip i uzdignut kabur, a da ga ne poravnjas", a danas neke zalutale sekte grade turbeta nad kaburovima i obican neuk svijet dolazi tu radi nekog berekata/blagoslova i radi neke 'koristi', a sva korist je kod Allaha, dz.s., i obracati se nekome drugom dovom mimo Allahu, dz.s., jeste sirk i protiv toga su se borili svi Boziji poslanici, alejhimus-selam, i zbog toga je i poslan i nas Poslanik Muhammed, sallallahu alejhi we sellem. Jer musrici Mekke su vjerovali u Allaha, ali su se po njihovom vjerovanju priblizavali Allahu kroz kipove i preko njih se molili Allahu. Dakle, uzimali su za posrednike izmedju sebe i Allaha nekog drugog odnosno treceg a to je sirk koji se ne oprasta i zato ce dospjeti u dzehennemsku vatru. Isto to danas rade neke sekte koje se pripisuju islamu i mole mrtvace i dobre ljude u kaburovima da ih pomogne ili da se zauzima kod Allaha za njih, itd., sto je cisti sirk zbog kojeg je i poslan Muhammed, s.a.w.s., da ljude vrati istini i Pravome putu, da robuju samo Allahu i da Mu druga ne pridruzuju. Islam je vjera monoteizma u djelima i na jeziku, a ne samo na jeziku, a u djelima poloteizam kako to neki rade koji se pripisuju islamu i islamskom vjerovanju.
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 15:30   #52
__________________
Nek me vodi labud bijeli | kojeg pozna šumski svijet | il nek hladni vjetar veli | gdje je taj moj mali cvijet

Vjetar šušti, grane dira | pita cvijet gdje sniva sad | još mi srce nema mira | dođi cvijete, smiri jad
Lea12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 18:27   #53
Prolaznice, odakle ti , tako ti Allaha , tolika sigurnost sa kojom haman optuzujes vecinu (cetri skole fikha, tj dvije skole akaida , em sufije) muslimana (ukljucujuci cjelu historiju islama) za nevjersktvo(kufr)?
Da me ne shvatis pogresno, nemam nista protiv adopcija islama koje propagira skola kojoj ti pripadas (oni koji i danas sebe nazivaju selefijama) , sve dok ne uzimas u obzir da postoje druga isto toliko jaka gledista i interpretacije.
Evo uzmi problem turbeta i nacin na koji ga ti predstavljas.Prema tvom shvatanju ovog problema(iliti fenomena) svi koji vjeruju u turbeta su ni manje ni vise nego mnogobozci, odnosno nevjernici!ma bravo, eto strpao si eto mnoge u nevjernike.Kad ces shvatiti da je glavni problem u svemu ovome tvoje pogresno (i rigidno) razumjevanja ovog problema.Oni koji traze 'bericet' uopste ne pripisuju Bogu sudruga u bilo cemu, oni imaju nesto drugacije 'shvatanje' Bozije milosti (u kratko smatraju da je Boziji Poslanik poslan kao milost svjetovima, i ovo obuhvata dosta siri vremenski period nego striktno onaj za zivota Poslanika.na dalje , oni interpretirajuci ajet koji govori o tome da sehidi nisu 'mrtvi' uzimaju da je Muhammed josh uvjek ziv...shodno tome mole Allaha (a ne Muhammeda) da im Allah ->zbog toga sto je Muhammed milost svjetovima oprosti nesto ili im ispuni ono sto traze u molitvi...Ovo nikako ne znaci da se ovi ljudi mole Muhammedu).

Uglavnom, nije da podrzavam jedno misljenje nad drugim (po pitanju turbeta) vec samo velim da se ulemma po ovom pitanju podijelila, i da bez obzira koja od shvatanja i adopcija ovog fenomena bila, niko po ovom pitanju jedne druge ne moze prozivati 'nevjernicima', mnogobozcima i sl...jer su ovo ozbiljne i teske optuzbe!!!

Slicna stvar je i sa Arabijem, de priznaj jesu li knjige Ibn Arabija na crnoj listi, tj zabranjene u vasem 'meniju'.Ono sto ti znash o Arabiju je samo ono sto ti tvoji shejhovi serviraju.Na samu pomen "Arabija" tebi padne mrak pred oci(iako ga nikad nisi ni citao)....pa se ja pitam sada ko to upraznjava teklid(slijepo ,bezupitno vjerovanje svom vjerkom autoritetu)...Sta kazu da citajuci Arabija vi (koji ste 'slabi imanom'....josh jedna upitna kontrukcija) mozete 'zalutati'? Nago kad je vec tako , zasto se onda uopste upustate u rasprave ovog tipa?
lehvel-hadis
I za ono 'lahvi-l-hadis', bi mnogo sto sta mogao reci.Ne postoji niti jedna 'arapska' interpretacija tih rijeci u smislu muzika i pjevacice.Oni koji su misljenja da je muzika zabranjena stavljaju muziku po pojam "prazne price"(sto ustvari znaci 'lahvi-l-hadis', tj da muzika moze covjeka da baci 'u prazne price' (gubljenje vremena, naklapanje) tj da ga "pretjerana zabava" moze odvuci od vjere.No to moze i internet, i chat, ili bilo sta drugo sto nam bespotrebno 'oduzima' vrijeme (i cini ga "neiskoristenim", praznim).Postoji i par hadisa koji su znacajno uticali na ovo shvatanje muzike, pa posto su svi prevodi Kur'ana ustvari samo tumaci ->cesto u prevodu (oni koji smatraju da je muzika zabranjena ) termin "'lahvi-l-hadis'" tumace kao muziku, pjevaljke i sl.No da josh kazem da ovo nije jedino ispravno stajaliste, npr. ibn hazm je osporio vjerodostojnost svakog hadisa u kojem se zabranjuje muzika, pa ne nalazeci jasna uporista u tradiciji(hadisima) nije muziku (samu po sebi) proglasio haramom(zabranjenim).....itd itd

Sta hocu da ti kazem.....ako vec 'ne smijes'(il nece...sve jedno) da razmatras drugacije intepretacije islama, onda nemoj olako da se upustas u ovakve rasprave, ili josh gore....nemoj olako da 'druge' optuzujes za nevjerstvo, mnogobostvo itd!!!sjeti se samo da je Poslanik rekao ; da onaj ko okrivi nekoga za nejverstvo, a ovaj to nije, onda onaj koji okrivljuje i sam postaje nevjernik!!!
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 21:20   #54
Eto, preduhitri me brat Adura, da ga Allah obilno nagradi.

Dakle:
- Hidr po ajetu "Ne recite da su mrtvi ..." je živ
- O turbetima se ulema podjelila, a tvoje optuživanje za kufr može možda proći kod onih koji ne znaju šta je tevvesul i koji je tevvesul dozvoljen, a koji ne. Uzimaujući u obzir da na našim prostorima je broj mal onih koji rade zabranjeni tevvesul, optužba ti je zaista za edita, jer koga proglasiš kafirom ili je ćeš ti ili on u džehennem.
- Dobro ti Adura reče za ibn Arebija, ne slijedi slijepo te vehabijske šejhove, nego uzmi sam i pročitaj pa onda ako ne razumiješ ostavi, ali sigurno ti neće na um pasti da ga tako blatiš. Malo objektiviteta ti nebi loše došlo.

I zaista neću prešutiti svaki tvoj bukvalizam i oštrinu koja nije primjerena kod tema gdje su se velikani razišli.

ps. ehlen ve sehlen Adura
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 23:22   #55
Quote:
Musliman.hr kaže: Pogledaj post
Euzu billahi mine šejtani radžim.
BISMILLAH er RAHMANI er RAHIM.
Essalatu vesselamu alla sejidina ve nebijjina Muhammedin,ve alla alihi ve sahbihi edžmain.

Na ovoj temi odgovarat će se na pitanja o ISLAMU.
Odgovori će biti Hanefijske pravne škole.Odgovori neke druge škole moraju biti naglašeni.
Svi su muslimani pozvani da odgovaraju kako bi se stekla što šira slika o našem dini Islamu.
.
SElam alejkum prolazniče!
mahsuz selam i tebi Adura- uvijek me obraduju tvoji postovi- k'o stari forumaš starom forumašu

citirao sam prvi post na ovoj temi- obrati pažnju na boldirano.

vidiš prolazniče slobodno iznosi svoje mišljenje, ali naglasi da to što pišeš ima malo ili vrlo malo veze sa "zvaničnim" učenjem islama ovog ofruma. slobodno iznesi mišljenja i razmišljanja Ibn Temijje i onih koji ga slijede, ali naglasi da se to razlikuje od Maturidija i Ešarija.

Muslimani koji prakticiraju Hanefijski Islam, ma sa koliko simpatija gledali ili ne gledali na tzv. " vehabijski" pokret- ja ga ne mogu nazvati selefijskim, možda neoselefijskim- ne odobravaju da se Tumačenja islama koja imaju sunijski mezhebi pomiješaju da neoselefijskim.

Hvala Allahu, bez obzira koliko da smo različiti, isto kao što su munare različite, a opet sve su iste, ipak nas veže jedno, a to je nijjet da vjerujemo u Jedinog pravog Gospodara.

Selam!

p.s. ne bih volio da se ovo rasplamsa u raspravu čiji je Islam ispravniji, jer za to, bar na ovoj temi, nema potrebe!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2007., 11:52   #56
ja bih rekao da su ovdje obje "strane" prilicno subjektivne i, uz povrsinsko znanje, prepune taklida...

posebno bih se osvrnuo na to da stav o hidru kao poslaniku koji je i danas ziv zivotom da moze nekom doci i provesti ga u dublju gnoze, je apsolutno daleko od stava vecine sunijskih ucenjaka, bas mislim na maturidije i esarije, neovisno od ibn tejmije i njegovih sljedbenika. sufije imaju puno pravo tako misliti, ali vecina sunija smatra takav stav odstupanjem od savrsentstva Poslanikove as objave, obzirom da je svemu tome potreban neki umrlozivi praposlanik koje ce nekima s vremena na vrijeme doci i otkroviti dubine gnozi, koje niko drugi, ma kako dobar vjernik bio, ne moze spoznati...

i nemojmo se hvatati naslijepo nekih endemskih stavova kad nam idu u prilog, kao sto je ibn hazmov stav o muzici, a onda na kraju se vezati da smo hanefije, a i hanefije imaju posve ostar stav o muziciranju, i sam sam se u to uvjerio u originalnim hanefijskim knjigama. ibn hazm je, inace, sljedbenik specijalne metodologije koja ga je u mnogo cemu ostavila nasamo u odnosu na mnoge druge ucenjake, da ne navodim sad jos zesce primjere.
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2007., 22:59   #57
Es-Selamu 'alejkum, bro Adura.

Nadam se da si dobro. Kako vidis, ja sam prolaznik koji je vec star na ovom forumu po pitanju pracenja pisanja na politici i religiji.

Quote:
Prolaznice, odakle ti , tako ti Allaha , tolika sigurnost sa kojom haman optuzujes vecinu (cetri skole fikha, tj dvije skole akaida , em sufije) muslimana (ukljucujuci cjelu historiju islama) za nevjersktvo(kufr)?
Da me ne shvatis pogresno, nemam nista protiv adopcija islama koje propagira skola kojoj ti pripadas (oni koji i danas sebe nazivaju selefijama) , sve dok ne uzimas u obzir da postoje druga isto toliko jaka gledista i interpretacije.
Odmah na pocetku zelim da se ogradim od onoga sto si mi pripisao na pocetku svog obracanja meni. Nigdje nisam optuzio pravne skole za kufr, subhana Allah. Ja ne znam kakva je ovo podvala, da li namjerna ili slucajno promakla ti izmedju redova ?!

Takodjer, po pitanju nekakve skole gdje mene svrstavas i nazivas je selefiskom, ta, ja to nigdje nisam spomenuo vec govorim ovdje sve s jasnim dokazima. Ako nekome nesto po pitanju necega nije jasno, neka mi se lijepo obrati i zatrazi dokaz iz dva glavna izvora ove vjere, Kur'ana i Sunneta naseg Pejgambera, alejhi-s-selatu ve selam.

Quote:
Evo uzmi problem turbeta i nacin na koji ga ti predstavljas.Prema tvom shvatanju ovog problema(iliti fenomena) svi koji vjeruju u turbeta su ni manje ni vise nego mnogobozci, odnosno nevjernici!ma bravo, eto strpao si eto mnoge u nevjernike.
Nigdje nisam rekao da oni koji vjeruju u turbeta su nevjernici, ali sam rekao da radnje koje se odvijaju unutar tih turbeta i vjerovanje nekih ljudi u vezi sa turbetima spada u kufr ( tj., nevjerstvo ). Pazi, jedno je kad kazes covjeku kad ucini nevjerstvo nehotice ili iz neznanja, da je nevjernik, a drugo je kad mu kazes brate, to je kufr - nevjerstvo. Dakle, prvo sto sam spomenuo je da si ga protekfirio i proglasio nevjernikom, ali ja to nisam uradio nigdje, ja sam rekao da je taj cin obilaska oko turbeta i vjerovanje u neku posebnu svetost isti iako su zabranjeni u islamu, da je to cin nevjerstva sto pocinioca tog nevjerstva ne znaci da ga je i automatski izbacilo iz vjere islama.

Sjeti se dogadjaja ashaba, radijallahu anhum, kada su ugledali drvo na kojem su musrici, idolopoklonici vjesali svoja orudja radi 'bereketa' tj., blagoslova, pa su rekli Bozijeg Poslaniku Muhammedu, sallallahu alejhi we sellem, da i on njima nadje onakvo jedno drvo kako bi i oni mogli da vjesaju svoje orudje na slicno drvo radi 'berekata'. Sta im je odgovorio Pejgamber, alejhi-s-selatu ve selam ? Rekao im je da su rekli gotovo isto ili slicno ono sto su rekli i Israilovi sinovi Musa'u, alejhis-selam, kada su ugledali neki narod kako obozava tele, pa su ga zamolili da i on njima onakvo jedno tele napravi kako bi mu se molili, klanjali ili trazili bereket preko njega.

Dakle, sam cin kojeg su ashabi izrekli i htjeli jeste nevjerstvo i to je izreceno-pocinjeno, ali ih to nije izvelo iz islama vec ih je Poslanik islama Muhammed, alejhi-s-selatu ve selam, poducio da je to nevjerstvo, da je od toga islam cist, itd.

Isto tako za turbeta, neke neuke skupine odlaze na ta turbeta i ubacuju pare radi blagoslova nekakvog i pri tome kad ubace kao npr. u BiH u Tuzli i Sarajevu ( sedam brace poznato turbe gdje se sirk Allahu cini ) u turbe ne smiju se okrenuti nazad vec odmah da se udalje... itd.

Quote:
.Kad ces shvatiti da je glavni problem u svemu ovome tvoje pogresno (i rigidno) razumjevanja ovog problema.Oni koji traze 'bericet' uopste ne pripisuju Bogu sudruga u bilo cemu, oni imaju nesto drugacije 'shvatanje' Bozije milosti (u kratko smatraju da je Boziji Poslanik poslan kao milost svjetovima, i ovo obuhvata dosta siri vremenski period nego striktno onaj za zivota Poslanika.
Apsolutno si u krivu. Muhammed, sallallahu alejhi we sellem, je poslan kao milost svim svjetovima jer mu je objavljena zadnja Objava, Kur'an casni, i njegov put - sunnet - je uputa za cijelo covjecanstvo jer je po nadahnucu od Allaha, dz.s., preko Dzibrila, a.s., bio izabran za takvo nesto.

Onda po tvome Nuh, a.s., i drugi Boziji Poslanici nisu bili u pravu sto su bili poslati od Allaha, dz.s., jer su isto tako i njihovi narodi svoje prijasnje dobre ljude poceli da mole za bereket i da se preko njih mole Allahu i traze milost, a ti poslanici su ih odvracali od tog sirka i pozivali u cisti monoteizam. U islamu nema posrednika izmedju Allaha i Njegovih robova kao sto je to slucaj u krscanstvu i kod nekih sufija i sijja koji rade i pripisuju to nevjerovanje islamu. Islam je cist od toga. Ako ti smatras da posrednistvo izmedju Allaha i Njegovih robova nije sirk i da moljenje preko nekih mrtvih ljudi koji su preselili na Ahiret, da to nije sirk, onda danas haman sirka i ne postoji. Bas zbog toga su i slati Poslanici narodima koji su vjerovali u Allaha kao musrici Mekke, ali su pored Allaha uzimali su posrednike izmedju. Zato je to sirk. Dakle, samo priznanje njihovo da je Allah Stvoritelj nebesa i Zemlje ( kako navodi kur'anski ajet da su vjerovali musrici u Mekki ) nije ih uvelo u islam i spasilo od dzehennemske vatre, vec su zauvijek propali jer su uzimali posrednike kipove kojima su dali imena dobrih prijasnjih ljudi.

Quote:
na dalje , oni interpretirajuci ajet koji govori o tome da sehidi nisu 'mrtvi' uzimaju da je Muhammed josh uvjek ziv...shodno tome mole Allaha (a ne Muhammeda) da im Allah ->zbog toga sto je Muhammed milost svjetovima oprosti nesto ili im ispuni ono sto traze u molitvi...Ovo nikako ne znaci da se ovi ljudi mole Muhammedu).
Allahov Poslanik Muhammed, sallallahu alejhi we sellem, u vjerodostojnom hadisu kaze da kada mu se nazove selam da on odgovori, tj., povrati mu se dusa i on odgovori na selam muslimana. Medjutim, ja ne govorim da se ovdje neko direktno moli Muhammedu, alejisselatu ve selam, bez moljenja Allaha, dzelle ve 'ala, vec govorim da se Allah moli preko nekoga. A to je sirk. Muhammed, a.s., nas nam je za svoga zivota na dunjaluku pokazao kako cemo se umiljavati u dovama i molbama Allahu pa Ga moliti Njegovim lijepim imenima, umiljavati mu se na takav jedan nacin, svojim dobrim djelima, itd., a nije rekao da se ode na njegov mezar ili da se preko njega kad preseli na Ahiret molimo Allahu. Zasto se cesati lijevom rukom po desnom uhu kad to mozemo uciniti desnom rukom na kojoj strani je i uho, vec ici s lijevom rukom preko glave da se pocesemo po desnom uhu ... to je nesto za sto se svaki normalan covjek mora da cudi.

Dakle, ne moli se direktno Muhammed, sallallahu alejhi we sellem, ali se ipak on uzima kao 'oskocna daska', da se tako izrazim, za priblizavanje Allahu, ili ne samo Muhammed, s.a.w.s., vec bilo koji dobri covjek, evlija, sejh, i sl., To nema veze sa islamom. Sve predaje koje se biljeze na ovu temu o upicivanju Allahu dove na ovakav nacin su nistavne i lazne, slabe, i ne mogu se uzeti kao dokaz a kako bi i bile vjerodostojne i dobre kad su suprotne islamskom monoteistickom vjerovanju.
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2007., 23:00   #58
Adura

Quote:
Uglavnom, nije da podrzavam jedno misljenje nad drugim (po pitanju turbeta) vec samo velim da se ulemma po ovom pitanju podijelila, i da bez obzira koja od shvatanja i adopcija ovog fenomena bila, niko po ovom pitanju jedne druge ne moze prozivati 'nevjernicima', mnogobozcima i sl...jer su ovo ozbiljne i teske optuzbe!!!
Po pitanju nevjerstva, oni koji vjeruju u turbeta radi neke svetosti, da im dolazi pomocu turbeta neki blagoslov/bereket, oni koji tavaf ( kruze ) cine oko kaburova i turbeta, to su djela nevjerstva i onima koji budu upozoreni sa ovima i doneseni im dokazi da je to zabranjeno, kufr, a ne odustanu od toga, onda nema sumnje da su takvi nevjernici jer im je doslo znanje i istina, a odbili su je i prihvatilo ono sto je batil-nistavno i neispravno i povrh svega ono sto covjeka izvode iz islama i protiv cega su se borili Boziji poslanici, alejhimu-s-selam.

I zelio bih da vidim koja se to ulema podijelila po pitanju pravljenja turbeta i gradjenja istih na kaburovima ?! Hvala na odgovoru unaprijed.

Quote:
Slicna stvar je i sa Arabijem, de priznaj jesu li knjige Ibn Arabija na crnoj listi, tj zabranjene u vasem 'meniju'.Ono sto ti znash o Arabiju je samo ono sto ti tvoji shejhovi serviraju.Na samu pomen "Arabija" tebi padne mrak pred oci(iako ga nikad nisi ni citao)....pa se ja pitam sada ko to upraznjava teklid(slijepo ,bezupitno vjerovanje svom vjerkom autoritetu)...Sta kazu da citajuci Arabija vi (koji ste 'slabi imanom'....josh jedna upitna kontrukcija) mozete 'zalutati'? Nago kad je vec tako , zasto se onda uopste upustate u rasprave ovog tipa?
Ja se osvrcem na islamsku ulemu, a sve sto tebi i slicnima izgleda ne godi, vi odbijate i ne prihvatate takvu ulemu u islamu. Citao sam neke spise od Ibn Arabija i dovoljno sam uvidio kao normalan insan koji ima ispravno poimanje vjere u Allaha, dzelle sanuhu, da je to nista drugo do zabluda. I kao musliman tvrdim da sam daleko od te zablude i da se ogradjujem od isti i onih koji se pozivaju na ovog covjeka koji je smaknut od islamske vlasti zbog propagiranja stvari koje spadaju u nevjerstvo poput utjelovljenja Allaha u Njegova stvorenja i sl., nebuloze i zablude.

Quote:
I za ono 'lahvi-l-hadis', bi mnogo sto sta mogao reci.Ne postoji niti jedna 'arapska' interpretacija tih rijeci u smislu muzika i pjevacice. Oni koji su misljenja da je muzika zabranjena stavljaju muziku po pojam "prazne price"(sto ustvari znaci 'lahvi-l-hadis', tj da muzika moze covjeka da baci 'u prazne price' (gubljenje vremena, naklapanje) tj da ga "pretjerana zabava" moze odvuci od vjere.No to moze i internet, i chat, ili bilo sta drugo sto nam bespotrebno 'oduzima' vrijeme (i cini ga "neiskoristenim", praznim).Postoji i par hadisa koji su znacajno uticali na ovo shvatanje muzike, pa posto su svi prevodi Kur'ana ustvari samo tumaci ->cesto u prevodu (oni koji smatraju da je muzika zabranjena ) termin "'lahvi-l-hadis'" tumace kao muziku, pjevaljke i sl.No da josh kazem da ovo nije jedino ispravno stajaliste, npr. ibn hazm je osporio vjerodostojnost svakog hadisa u kojem se zabranjuje muzika, pa ne nalazeci jasna uporista u tradiciji(hadisima) nije muziku (samu po sebi) proglasio haramom(zabranjenim).....itd itd
Eto, ocigledno je da ti bolje poznajes naziv 'lehvel-hadis' od ashaba Allahovog Poslanika Muhammeda, s.a.w.s. Najbolji mufesiri Kur'ana, tj., tumaci Kur'ana ovog ummeta, na prvom mjestu Abdullah ibn Abbas i Abdullah ibn Mes'ud, koji su zavrsili medresu i fakultet i univerzitet pred najboljim covjekom koji se ikad pojavio na Zemlji, Muhammedom, sallallahu alejhi we sellem, tvrde da izmedju ostalog lehvel hadis oznacava i muziku i pjevanje-tj., pjevacice i zavodjenje. Ne u smislu pjevanje kao pjesma i pjevusiti neku pjesmu vec ti dobro znas na sta se odnose ove moje rijeci.

Dalje, 'ocigledno' da ti 'bolje poznajes' znacenje lehvel hadis-a od svih drugova Bozijeg Poslanika Muhammeda, sallallahu alejhi we sellem, i Omera, radijallahu anhu, i drugih ucenih ashaba, i od tabi'ina i tabi tabi'ina ( druga i treca generacija muslimana poslije Pejgambera, alejhisselam-a ), ocigledno da ti 'bolje poznajes' sta znaci lehvel hadis od imama mezheba, na prvom mjestu utemeljitelja islamskog fikha, Ebu Hanife, rahimehullahi te'ala alejhi, na kojeg se ovdje neki pozivaju, a vjerovanje im je skroz suprotno njegovome, pa od imama Malika, rahimehullahi, pa od imama Ahmeda ibn Hambela, r.a., pa od imama Safije, rahimehullah, pa od imama Hasana el-Basrija, radijallahu anhum na sve njih, pa pa i pa... Dakle, oslanjas se ocigledno na ono sto tebi godi, a to su fetva Ibn Hazma, rahimehullah i Kardavija. Naraavno, svi ovi na koje se uvijek pozivate kad dodje rijec o muzici i razumjevanju lehvel hadisa i hadisa sahih na prvom mjestu Buharinom hadisu, bacaju se za ledja i okrecete se od te istine neprikosnovene.

Dakle, to se jasno vidi da se vi hvatate za jednog ili dvojicu poznatih ucenjaka koji su, zasigurno, pogrijesili u svome shvatanju po pitanju muzike jer je to i prirodno da covjek pogrijesi zato sto nije savrseno bice i uvijek grijesi. Naravno, dakle hvatate se za jednog ili dvojicu alima, a sve ovamo milione najvecih ucenjaka, najboljih generacija muslimana pocev od selefu-salih-a - prve tri generacije, i ostalih alima i alima cetiri pravne skole kao i imami isti, sve ih bacate za ledja. Ovdje se vidi ko bas slijedi svoje strasti i ko slijepo slijedi svoje prohtjeve i grijeske jednog ili dvojice ucenjaka.

Quote:
Sta hocu da ti kazem.....ako vec 'ne smijes'(il nece...sve jedno) da razmatras drugacije intepretacije islama, onda nemoj olako da se upustas u ovakve rasprave, ili josh gore....nemoj olako da 'druge' optuzujes za nevjerstvo, mnogobostvo itd!!!sjeti se samo da je Poslanik rekao ; da onaj ko okrivi nekoga za nejverstvo, a ovaj to nije, onda onaj koji okrivljuje i sam postaje nevjernik!!!
Kako sam vec rekao, ti mozes ovo da dersis sam sebi i svojim ovdje dervisima, sufijama i sijama, Adura, ali ne i meni, iz razloga sto sam te dugo pratio ovdje i kad si imao s nekima debate u vezi ove teme ali i drugih sa nemuslimanima. Dakle, ne treba mi prosvjetitelj u onome u cemu sam upoznat i da mi drzi lekciju kako ja nesto ne razumije, a sam naucio nesto od arapskog ili par hadisa i jednu ili dvije islamske nauke i misli da moze tumaciti ovu vjeru i drzati svakome lekcije. Da, mozda mozes ovdje ovim muslimanima, ali znaj da meni ne mozes. Ja nisam dzahil ni po pitanju ove tematike, ali ni drugih o kojima sam ovdje i poceo raspravu.

Ne zaboravite, jos niste donijeli mi dokaz o izjavi da je Muhammed, sallallahu alejhi we sellem, stvoren prije 40.000 godina bilo cega i da je sve stvoreno zbog njegove svjetlosti ?!

Mislim da je vrijeme kad ste vec upali sa mnom u ovu raspravu ( neki ) da i shvatite da je vrijeme proslo pogrijesnog prestavljanja islama ovdje. Ne mislim u biti pogrijesno, vec u mnogim stvarima, naricito oko posrednistva koje neki ovdje zagovaraju izmedju Allaha i Njegovih robova na dunjaluku, ovome dakle svijetu, i teze o stvaranju Muhammeda, s.a.w.s., te slicnih stvari i teza.
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2007., 23:09   #59
Raiden

Quote:
Dakle:
- Hidr po ajetu "Ne recite da su mrtvi ..." je živ
Ne petljaj nebuloze, bro, taj ajet nema nikakve veze sa Hidrom, alejhis-selam. Reci mi koji to mufesir tako tumaci ? ALi pazi, MUFESIR, a ne svako!

Quote:
- O turbetima se ulema podjelila, a tvoje optuživanje za kufr može možda proći kod onih koji ne znaju šta je tevvesul i koji je tevvesul dozvoljen, a koji ne. Uzimaujući u obzir da na našim prostorima je broj mal onih koji rade zabranjeni tevvesul, optužba ti je zaista za edita, jer koga proglasiš kafirom ili je ćeš ti ili on u džehennem.
Takodjer, nisam ni dzahil po pitanju nauke tevvesula. Zabranjeno znam sta je sto se danas kod mnogih prestavlja kao izvorni tevvesul, a takodjer znam sta je dozvoljeno. Zloupotrijebile su neke grupe ovu da kazemo nauku. Ono sto je zabranjeno jeste da se uzima posrednik izmedju Allaha i Njegovih robova - mrtvi ljudi, oni koji nisu vise zivi na dunjaluku niti da se molimo Allahu preko nekih zivih ljudi uzimajuci ih kao posrednike, niti je dozvoljeno obracati se nekome drugome mimo Allahu. Sve to spada u sirk ( mnogobostvo ).

Sto se tice tekfira, ti se brini vise o ispravnom tewhidu, a ne o tekfiru, jer ja znam dobro sta znai tekfir i tu sam veoma oprezan, ali onaj ko ne zna sta je tekfir upada u ono sto je ili s jedne ili s druge strane zabranjeno.

Quote:
- Dobro ti Adura reče za ibn Arebija, ne slijedi slijepo te vehabijske šejhove, nego uzmi sam i pročitaj pa onda ako ne razumiješ ostavi, ali sigurno ti neće na um pasti da ga tako blatiš. Malo objektiviteta ti nebi loše došlo.
I ovo sam primjetio jos od prije ali sad je vrijeme da napokon reagujem. Vidim, kad se god napadne ono sto je cisto nevjerstvo od Ibn Arebija i drugih zabludjelih sekti koje propagiraju utjelovljenje Allaha u Njegova stvorenja, svi takvi koji kazu istinu i ne sloze se s vama, vi ih nazivate 'wehabijama', a to je prvi upotrijebio takav naziv homeini sijjski iz Irana, dakle, sijjska patka, a ne znam da li si ti sijjske sekte. Moguce je da i jesi, helem nejse, dakle takva vlada taktika da ko god se ne slozi sa nebulozama sijjskih zabluda i vecine sufijskih, da bude proglasen ili 'wehabijom' ili sljedbenikom 'wehabijske' uleme, jer eto za njih su svi alimi ehli sunneta pocev od ashaba, r.a., 'wehabije'.

Quote:
I zaista neću prešutiti svaki tvoj bukvalizam i oštrinu koja nije primjerena kod tema gdje su se velikani razišli
Ja ne ulazim u stvari koje su normalne prirode gdje su se razisli ucenjaci i sto nije neki problem, ali ulazim u stvari u kojima se nisu razisli kao sto je akaid - vjerovanje, a ti bi morao znati da ne treba da mijesas islamsku ulemu sa odredjenim sektaskim ucenjima i da to ti bude kao dokaz nekakve razilaznosti medju 'velikima'.

Takodjer, ni ja necu precutiti niti jednu laz koja se iznese na racun ove uzvisene Allahove vjere.

Jos cekam odgovor, kad ste me vec povukli za jezik, u vezi 40.000 godina i Muhammeda, sallallahu alejhi we sellem.
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2007., 23:17   #60
Vojnik Gorčin

Quote:
SElam alejkum prolazniče!
We 'alejkumu-s-Selam.

Quote:
citirao sam prvi post na ovoj temi- obrati pažnju na boldirano.

vidiš prolazniče slobodno iznosi svoje mišljenje, ali naglasi da to što pišeš ima malo ili vrlo malo veze sa "zvaničnim" učenjem islama ovog ofruma. slobodno iznesi mišljenja i razmišljanja Ibn Temijje i onih koji ga slijede, ali naglasi da se to razlikuje od Maturidija i Ešarija.

Muslimani koji prakticiraju Hanefijski Islam, ma sa koliko simpatija gledali ili ne gledali na tzv. " vehabijski" pokret- ja ga ne mogu nazvati selefijskim, možda neoselefijskim- ne odobravaju da se Tumačenja islama koja imaju sunijski mezhebi pomiješaju da neoselefijskim.
Ja se ovdje ne dijelim na nekakve sekte niti zelim misljenja da dijelim na sekte. Postoje ispravno i neispravno po pitanju akaida, a ne pricam ovdje o fikhu. Dragi brate, kad se vec i ti pozivas na hanefiski mezheb ili bilo koji drugi, hajde mi dokazi tezu o 40.000 godina prije da je stvoren Muhammed, s.a.w.s., i da je sve zbog njegova nura stvoreno ?! To je podvala na racun hanefiskog mezheba.

I jos jedna napomena iako sam jednom rekao: Dolazim iz sredine hanefiskog mezheba, tako da ne mijesate babe i zabe i da ne mijesate pojam selefizma tzv. danasnjeg i tzv. 'wehabija', jer me iskreno to ne zanima. Izgleda da neki kad im nestane ovdje dokaza i nemaju rijeci, odmah pribjegavaju etikiranju muslimana onim tiketama koje znaju da su uvrijedljive za muslimane koje tako nazivaju neznalice i spletkarosi, misleci da ce tako laz i sumnjive njihove teze da prodje. Ne, wa'Allahi, ova vjera ima jasne dokaze i nije nas Allah ostavio u zabludi.

Takodjer, kad su u pitanju esarije - ne zanimaju me. Samo kad postoje jasni dokazi u vezi necega, onda se prihvata. Takodjer po pitanju maturidija, ne zanima me. Mozda nikad nisi ni cuo za tahavijsku i vasitijsku akidu - da ih tako nazovem, unutar hanefiske pravne skole.

Quote:
p.s. ne bih volio da se ovo rasplamsa u raspravu čiji je Islam ispravniji, jer za to, bar na ovoj temi, nema potrebe!
Vec se je rasplamsala i ja mislim da ce se nastaviti, ja je sigurno hocu nastaviti jer vidim da su drugi zagrijani za dokazivanju necega za sto ne postoje dokazi. Ostaje isto pitanje sad i za tebe.
Quote:
Selam
We 'alejkumu-s-Selam.
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:29.