Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2008., 20:37   #1
Lan

Na koji način koristite sjemenke lana? Kud ih sve stavljate? Trebam malo inspiracije!
littlefoot78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2008., 21:11   #2
pospem ih po muslima
ili
pomijesam prezle sa sezamom i lanom kod pohanja (nekad ubacim i mljevenih badema)
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 10:27   #3
Ja sam ih jela same, sa žlicom makar su malo ljigave na taj način
Za što je lan upoće dobar?
bluebox is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 12:21   #4
Dobar je za probavu.
Voljela bih zant za kaj jos
__________________
manc
Tek u jesen otkriju se boje krošanja, sve su slične u leto zeleno....
manc is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 14:17   #5
Lan je izvor Omega 3 masnih kiselina.
Pomaže kod probave.
Snižava kolesterol.
Dobar za izgradnju mišićne mase, općenito jedite ljudi lanene sjemenke.
Obavezan su mi prilog uz zelenu salatu koju jedem jaaako često...
missm is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 11:32   #6
Quote:
missm kaže: Pogledaj post
Lan je izvor Omega 3 masnih kiselina.
Pomaže kod probave.
Snižava kolesterol.
Dobar za izgradnju mišićne mase, općenito jedite ljudi lanene sjemenke.
Obavezan su mi prilog uz zelenu salatu koju jedem jaaako često...


Omega 3 smanjuju masnoce u krvi, smanjuju upalu u tijelu, na taj nacin snizavaju rizik mnogim bolestima.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 11:41   #7
Ma joj ljudi ja to izbjegavam ... pa sad su van aktualna istraživanja da su ti vitamini štetni ... treba se kretati i pametne stvari jesti
markozg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 18:37   #8
Quote:
markozg kaže: Pogledaj post
Ma joj ljudi ja to izbjegavam ... pa sad su van aktualna istraživanja da su ti vitamini štetni ... treba se kretati i pametne stvari jesti
Jesu u prevelikim količinama, ko i sve ostalo. Nemreš mi tvrdit da su vitamini štetni! Nisi nikad čuo za bolesti uzrokovane nedostatkom nekih vitamina?
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 18:54   #9
Quote:
Kristina19 kaže: Pogledaj post
Nisi nikad čuo za bolesti uzrokovane nedostatkom nekih vitamina?
istina, ali prekomjerna konzumacija isto tako moze biti stetna.

mei je potpuno u redu dobivati takve tvari iz prirodnih izvora (hrane), ali u zadnje vrijeme he sve zivo sto dohvatim u trgovini obogaceno vitaminima i omega 3 i 6 masnim kiselinama.

stalno se prica da prekomjerno uzimanje vit. A, D i E nije bas bezopasno, te da se, primjerice, omega-3 i -6 ne bi trebale stavljati u margarin.

dosli smo do toga da vitamine uzimamo kao da su tic-tac bomboni, a u biti bi ih trebalo uzimati ako nam stvarno nedostaje vitamina, ne zato sto ne tv-u i novinama dnevno vidimo 1000 reklama za razne vitaminske pripravke.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 18:58   #10
Quote:
missm kaže: Pogledaj post
Obavezan su mi prilog uz zelenu salatu koju jedem jaaako često...
mi isto najcesce lan stavljamo u salatu.
eto, to je meni sasvim okej, ali ne zelim jesti npr. sladoled obogacen omega-3.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 19:19   #11
Quote:
Crimson Petal kaže: Pogledaj post
istina, ali prekomjerna konzumacija isto tako moze biti stetna.

mei je potpuno u redu dobivati takve tvari iz prirodnih izvora (hrane), ali u zadnje vrijeme he sve zivo sto dohvatim u trgovini obogaceno vitaminima i omega 3 i 6 masnim kiselinama.

stalno se prica da prekomjerno uzimanje vit. A, D i E nije bas bezopasno, te da se, primjerice, omega-3 i -6 ne bi trebale stavljati u margarin.

dosli smo do toga da vitamine uzimamo kao da su tic-tac bomboni, a u biti bi ih trebalo uzimati ako nam stvarno nedostaje vitamina, ne zato sto ne tv-u i novinama dnevno vidimo 1000 reklama za razne vitaminske pripravke.
Ja sam i rekla da je štetno u prevelikim količinama. Ali da je i štetno ako nam nedostaje vitamina.

Ali sad se ide u drugu krajnost pa su ljudi postali uvjereni da je štetno uzimati vitamine! To ti je naše senzacionalističko novinarstvo
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 21:09   #12
Quote:
Kristina19 kaže: Pogledaj post
To ti je naše senzacionalističko novinarstvo
nije samo nase. ja vidim da se vitamini vise reklamiraju, nego sto se pise o njihovoj mogucoj stetnosti.

citala sam da se na zapadu razmislja i o zabrani slobodne prodaje vitamina (kao sto se regulira i prodaja raznih drugih cudotvornih pripravaka, sto kod nas jos uvijek nije slucaj), upravo zato sto su studije pokazale da odredjeni vitamini i nisu tako dobra stvar kao sto se mislilo. ne samo da nisu korisni, nisu bas ni bezopasni, nego se cak spominje i povecana smrtnost kod uzimanja. pa sad, po meni je to vec malo ozbiljnija stvar.

cinjenica je da velika vecina ljudi uzima vitamine na svoju ruku, dakle, ne pita ni lijecnika niti ljekarnika za savjet, te da ih nitko ni ne upozori na moguce posljedice.

nije mi cilj siriti paniku, daleko od toga, samo zelim reci da cu ja, sve dok ne bude bilo konkretnih zakljucaka, radije biti oprezna.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 21:17   #13
Quote:
Kristina19 kaže: Pogledaj post
Ali da je i štetno ako nam nedostaje vitamina.
ne znam bas kako lako ce zdrava osoba koja se normalno hrani zapasti u hipovitaminozu, ali ce vjerojatno lakse doci do hipervitaminoze [pogotovo kod vit. topivih u mastima], ako se kljuka raznim tableticama koje joj nisu ni potrebne.

bilo kako bilo, mislim da su hipo/hipervitaminoza stanja zbog kojega bi se ipak trebalo popricati i s lijecnikom, ako vec dodje do njih.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 23:04   #14
hvala ti dobro si me crimestone branila/o od kristine 19 . ja sam se isto kljukao s vitaminima kako sam se bavio sportom pa sam morao minerale i vitamine nadokanditi ali sada kada živim laganini zaista mi nije to potrebno. ali kristina zadnja su ti istraživanja pokazala da nisu ti dodaci tako bajni kao što se prije pričalo. inače to je veliki biznis tako da se ima razloga to plasirati novinarima itd..

kažem mislim da je to ok ali za ljude koji se puno troše a to svakako nije fitness 2 puta tjedno itd..
markozg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 23:19   #15
Meni je još bolji kad se malo zaprži u suhoj tavi, samo poklopite jer voli pucati kao kokice.

Inače, stavljam ga i u jogurt, a ovako zapečen mi je ukusan i sâm pa ga jedem žlicom.
Beta ženka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 00:39   #16
Quote:
markozg kaže: Pogledaj post
hvala ti dobro si me crimestone branila/o od kristine 19 . ja sam se isto kljukao s vitaminima kako sam se bavio sportom pa sam morao minerale i vitamine nadokanditi ali sada kada živim laganini zaista mi nije to potrebno. ali kristina zadnja su ti istraživanja pokazala da nisu ti dodaci tako bajni kao što se prije pričalo. inače to je veliki biznis tako da se ima razloga to plasirati novinarima itd..

kažem mislim da je to ok ali za ljude koji se puno troše a to svakako nije fitness 2 puta tjedno itd..
Ok, jel vi mene čitate ili se pravite da čitate. Ja ne zagovaram kljukanje vitaminima, isto kao što ni ne zagovaram totalno odbacivanje jer su korisni!

Druga je stvar kaj ljudi NEODGOVORNO i na svoju ruku uzimaju vitamine, trebali im oni ili ne. Ista stvar je s mineralima, omega 3, aloe verom i sl... Treba bit umjeren.

Ja se trudim raznoliko jesti ali ponekad mi dobro dođe malo više vitamina C
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 18:57   #17
Novija istraživanja nisu pokazala ništa što se već nije znalo.
Zna se točno koji su vitamini štetni u velikim količinama,a to nisu samo vitamini topivi u mastima.
No ljudi previše vjeruju novinama pa su počeli vitamine (u bočicama) doživljavati kao nešto izuzetno štetno,a to je daleko od istine...
Preporučam pročitati kvalitetnu literaturu o vitaminima (moja topla preporuka je knjiga prof.dr.sc.Vlaste Bradamante,prof.dr.sc.Marica Medić-Šarić,Ines Buhač,mr.pharm:"Vitamini i minerali:istine i predrasude") pa se tek onda upuštati o rasprave o njihovoj štetnosti.
Ovako samo perpetuirate krive interpretacije studija koje ste pročitali u novinama ili na raznim web-portalima.
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 19:35   #18
Quote:
phyto kaže: Pogledaj post
Novija istraživanja nisu pokazala ništa što se već nije znalo.
Zna se točno koji su vitamini štetni u velikim količinama,a to nisu samo vitamini topivi u mastima.
No ljudi previše vjeruju novinama pa su počeli vitamine (u bočicama) doživljavati kao nešto izuzetno štetno,a to je daleko od istine...
Preporučam pročitati kvalitetnu literaturu o vitaminima (moja topla preporuka je knjiga prof.dr.sc.Vlaste Bradamante,prof.dr.sc.Marica Medić-Šarić,Ines Buhač,mr.pharm:"Vitamini i minerali:istine i predrasude") pa se tek onda upuštati o rasprave o njihovoj štetnosti.
Ovako samo perpetuirate krive interpretacije studija koje ste pročitali u novinama ili na raznim web-portalima.
To i ja velim!
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 14:16   #19
Kad se u medijima govori o štetnosti pretjeranog konzumiranja vitamina i minerala govori se isključivo o sintetičkim vitaminima koji se prodaju kao dodaci prehrani u trgovinama zdrave hrane i ljekarnama, ali zdravu hranu, konkretno lan, stavljati u taj kontekst je najblaže rečeno, glupo.
Lan je visokovrijedna namirnica koja, osim prednosti koje ste već naveli, regulira hormone ženskog tijela, te se napose preporuča ženama reproduktivne dobi, te kod problema sa PCOS-om, i tijekom menopauze.
Ok, ovo je već malo offtopic, više spada na Zdravlje, ali kad ste već započeli o suplementima, morala sam se uključiti.
Vivianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2008., 01:44   #20
Quote:
phyto kaže: Pogledaj post
Novija istraživanja nisu pokazala ništa što se već nije znalo.
Zna se točno koji su vitamini štetni u velikim količinama,a to nisu samo vitamini topivi u mastima.
No ljudi previše vjeruju novinama pa su počeli vitamine (u bočicama) doživljavati kao nešto izuzetno štetno,a to je daleko od istine...
Preporučam pročitati kvalitetnu literaturu o vitaminima (moja topla preporuka je knjiga prof.dr.sc.Vlaste Bradamante,prof.dr.sc.Marica Medić-Šarić,Ines Buhač,mr.pharm:"Vitamini i minerali:istine i predrasude") pa se tek onda upuštati o rasprave o njihovoj štetnosti.
Ovako samo perpetuirate krive interpretacije studija koje ste pročitali u novinama ili na raznim web-portalima.
Da.
Malo sam se raspitala i od lijecnika dobila iste odgovore.

I dr. Ivica Djikic je, gostujuci prije nekoliko mjeseci na TV i direktno o tome upitan, rekao da sinteticki vitamini nikako nisu stetni (ako se uzimaju u preporucenim dozama, naravno).
A njemu vjerujem.
__________________
Drink coffee: do stupid things faster with more energy!
*Fay* is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:30.