Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2012., 21:11   #2381
Quote:
Blackadder1 kaže: Pogledaj post
Zakljucak: U najboljem scenariju, nakon ulaska u EU trebat ce nam minimum 10 godina da pocnemo zivjeti onako kako se zivi recimo u austriji. Relativno normalno.
Ti želiš reći da će se, na primjer, u Sloveniji za 2 godine živjeti kao u Austriji (oni su naime u EU od 2004., od 2007. članica eurozone, a od 2008. Schengena). How yes no.
trivial is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 02:53   #2382
Quote:
trivial kaže: Pogledaj post
Ti želiš reći da će se, na primjer, u Sloveniji za 2 godine živjeti kao u Austriji (oni su naime u EU od 2004., od 2007. članica eurozone, a od 2008. Schengena). How yes no.
Slovenija ima 25% veće prosječne plaće i 40% veći BDP per capita or Hrvatske. Slovenski BDP per capita je na razini 90% EU prosjeka, a stopa gospodarskog rasta im je u prosjeku oko 1% veća od hrvatske od 2004.
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 11:38   #2383
Kako bi Slovenija tek dobro stajala da nije ušla u EU! Jer prije ulaska u EU, nije pretrpila rat, a posebno ne pljačkaonsku privatizaciju kao Hrvatska.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 12:30   #2384
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Kako bi Slovenija tek dobro stajala da nije ušla u EU! Jer prije ulaska u EU, nije pretrpila rat, a posebno ne pljačkaonsku privatizaciju kao Hrvatska.
Slovenija je do ulaska u Eurozonu imala gospodarski rast. 2007 je iznosio 5,1% i premasio predvidenih 4,5%. Zahvaljujuce EU su rasli brze.
Sad su nagrabusili zbog pomoci Grcima.
unknown99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 12:50   #2385
Koji je zaključak? Slovenija je svejedno profitirala od ulaska u EU ili ipak nije? Možemo li se mi ikako s njima uspoređivati?
Mislim, otkud znaš da van EU ne bi imali gospodarski rast takav?
Ja čitala u onom članku što je link dala Kim Sanders da njima nije ostala ni jedna tvornica osim Krke koja može konkurirati na svjetskom (EU) tržištu.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 23:29   #2386
Zamrla tema...
Jeste čuli sad na Dnevniku, gostovao je predsjednik uprave Kraša, Damir Bulić - naše tvrtke su se sastale i razmatraju kako minimizirati štetu koja će im nastati ulaskom RH u EU. Moguće je i da se u Bosnu presele...
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 12:35   #2387
Thumbs up

Quote:
freelancer kaže: Pogledaj post

O kakvoj farsi mi pročamo? Kakva farsa? Da su svi izašli o kakvoj farsi bi ti pričao?
Farsa su ovi kreteni!
Farsa su ovi koji su ostali doma. Jesu li bili za ili protiv - šta nisu izašli - koji kurac je njima bio u glavi?
Radi se o budućnosti ove Domovine.
Jedne i jedine.

Šta tu nije jasno?

Jadnici i bijednici i maloumnici.
Bravo!!!
__________________
Goodbye
Žuti tis@k is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 14:51   #2388
Quote:
Žuti tis@k kaže: Pogledaj post
Bravo!!!

bilo bi bravo,
da se nije igrala pokvarena referendumska igra - sa ustavom, terminom, proreklamama i prijetnjama
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 18:16   #2389
Quote:
KRIN1 kaže: Pogledaj post
bilo bi bravo,
da se nije igrala pokvarena referendumska igra - sa ustavom, terminom, proreklamama i prijetnjama
Kako Evropi dobro ide , sve će uskoro postati jasnije i mnogi koji su vikali EUuu.., uskoro će vikati AUuuu...


http://www.jutarnji.hr/nezaposlenost...ijuna/1003548/
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 18:27   #2390
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Zamrla tema...
Jeste čuli sad na Dnevniku, gostovao je predsjednik uprave Kraša, Damir Bulić - naše tvrtke su se sastale i razmatraju kako minimizirati štetu koja će im nastati ulaskom RH u EU. Moguće je i da se u Bosnu presele...
I što zbog par takvih mi moramo ostati na Balkanu?

On time govori da nemaju kvalitetu za EU,što je doista ponižavanje tog Hrvatskog branda
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 19:36   #2391
Quote:
unknown99 kaže: Pogledaj post
Slovenija je do ulaska u Eurozonu imala gospodarski rast. 2007 je iznosio 5,1% i premasio predvidenih 4,5%. Zahvaljujuce EU su rasli brze.
Sad su nagrabusili zbog pomoci Grcima.
Nije vrag. Izgubili su nerazvijene krajeve Jugoslavije, a dobili Grke?
__________________
V.Gotovac: "Ono što je umrlo u Moskvi, umrijet će i ovdje."
Fantom47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 03:05   #2392
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
I što zbog par takvih mi moramo ostati na Balkanu?

On time govori da nemaju kvalitetu za EU,što je doista ponižavanje tog Hrvatskog branda
"Par takvih" su uistinu još jedine naše tvornice koje rade. Nemam pojma, kaj si zamišljaš gdje će građani Hrvatske raditi?
Kakvo ponižavanje hrvatskog brenda? Ne kužim o čemu pričaš, osim što mi se čini da ne kužiš s kojim su se sad problemima susreli naši proizvođači. Svi mi ovdje znamo da su fenomenalne npr bajadere, griotte, domaćica, a znaju i u CEFTI, nažalost ne i u EU, a to tržište će nas požderati.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 12:40   #2393
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
"Par takvih" su uistinu još jedine naše tvornice koje rade. Nemam pojma, kaj si zamišljaš gdje će građani Hrvatske raditi?
Kakvo ponižavanje hrvatskog brenda? Ne kužim o čemu pričaš, osim što mi se čini da ne kužiš s kojim su se sad problemima susreli naši proizvođači. Svi mi ovdje znamo da su fenomenalne npr bajadere, griotte, domaćica, a znaju i u CEFTI, nažalost ne i u EU, a to tržište će nas požderati.
A zašto ne bi kao EU zemlja sada pokušali prodati naše slastice i u EU, ili nemamo vjere u sebe?
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 13:46   #2394
Stvar je u tome da je lakše plasirati poznati proizvod u zemlje gdje je tradicionalno cijenjen - ali važno je napomenuti da je taj isti u zemljama CEFTAe zapravo jeftiniji nego u RH. Za bogatije tržište treba malo i uložiti u promidžbu, biti pametan i sposoban, a zašto bi kada je lakše ići linijom manjeg otpora? Uostalom, nije da Kraš nije znao zadnjih 10 godina da se spremamo u EU...

Kraševi slatkiši su izvrsni i prepoznatljivi i nema razloga zašto izvoz u zemlje EU ne bi uspio, ali za to treba truda i ono što svim našim firmama kronično nedostaje - sveobuhvatno i intenzivno ulaganje. Ja sam još prije 8 godina u centru Praga u trgovini naišao na cijelu policu sa Kraševim slatkišima, dok je na radiu svirala Colonia (). Očito je da se može...
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 14:25   #2395
Naravno da se može, EU i jest prvenstveno gospodarsko udruženje.
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 16:35   #2396
Pa to bi sve bilo fine da mi možemo ujedno ostati u CEFTI, a imati i sličan sporazum s EU. To bi bilo za nas povoljno, a ne ovako nešto. Ulaziti u tržište gdje nemaš teoretski snage kao mali i sa skromnim sredstvima prosperirati, a gubit tržište gdje si dobro uhodan.

Mislim, kaj to znači "malo uložiti u reklamu"? Natjecati se u reklamiranju s npr. Nestle-om ili sl GIGANTOM?

Nisu slučajno sjajne slovenske tvornice spale na proizvodnju poluproizvoda za EU tržište...
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 16:37   #2397
Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Stvar je u tome da je lakše plasirati poznati proizvod u zemlje gdje je tradicionalno cijenjen - ali važno je napomenuti da je taj isti u zemljama CEFTAe zapravo jeftiniji nego u RH.
Naši su prozvodi jeftiniji i u EU nego u RH.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 20:54   #2398
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Naši su prozvodi jeftiniji i u EU nego u RH.
a dakle ima naših proizvoda i u EU,meni svi govore da je to nemoguće...
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 01:00   #2399
?!?
Tko ti govori da je to nemoguće? Kakve su to pizdarije?
Da ti objasnim - mi sada imamo pristup na EU i CEFTA tržište. Ulaskom u EU gubimo pouzdanu CEFTU a glede EU ne dobivamo niš više, jer smo premali i uspijevamo tamo već sada koliko možemo.
Nama je bilo najpovoljnije zadržati neutralnu poziciju i ishoditi što bolje pristupe na sva moguća tržišta, kroz trgovinske ugovore, a ne kroz pripajanja državnim zajednicama.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 08:20   #2400
Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Stvar je u tome da je lakše plasirati poznati proizvod u zemlje gdje je tradicionalno cijenjen - ali važno je napomenuti da je taj isti u zemljama CEFTAe zapravo jeftiniji nego u RH. Za bogatije tržište treba malo i uložiti u promidžbu, biti pametan i sposoban, a zašto bi kada je lakše ići linijom manjeg otpora? Uostalom, nije da Kraš nije znao zadnjih 10 godina da se spremamo u EU...

Kraševi slatkiši su izvrsni i prepoznatljivi i nema razloga zašto izvoz u zemlje EU ne bi uspio, ali za to treba truda i ono što svim našim firmama kronično nedostaje - sveobuhvatno i intenzivno ulaganje. Ja sam još prije 8 godina u centru Praga u trgovini naišao na cijelu policu sa Kraševim slatkišima, dok je na radiu svirala Colonia (). Očito je da se može...
Isti proizvod je jeftiniji u zemljama CEFTE, jer se radi o tržištima koji imaju kupovnu moć značajno manju od hrvatskih potrošača. Dodatno, treba gledati svako tržište zasebno, jer puno stvari ovisi i o broju konkurenata na određenom tržištu, koncentraciji trgovačke mreže, troškovima logistike, mogućnostima oglašavanja, preferencijama potrošača itd.

Zasigurno da na većini tržišta EU se može postići bolja nominalna prodajna cijena, ali je problem u tome da su i ostali popratni troškovi višestruko veći od onih s kojima se naši proizvođači susreću na tržištima CEFTE. Osnovni problem je prepoznatljivost proizvoda. Ono što je nama i našim susjedima kvalitetno i dobro poznato, tržištima EU je nešto potpuno novo i strano. To znači uložiti desetke milijune eura samo u image kampanje da bi stvorili nekakvu prepoznatljivost kod potrošača i potakli potražnju. Zatim slijede mukotrpni pregovori s trgovačkim lancima i plaćanje police, te stvaranje logističke mreže koja je sve skuplja što je dalja od proizvodnog centra. Također potrebno je angažirati i nekakvo prodajno osoblje koje treba platiti po plaćama koje vrijede na tom tržištu. I uz sve te troškove, kad se pojaviš na polici, boriš se sa konkurentima koji osim marketinške prepoznatljivosti imaju ekonomiju obujma, pa mogu rušiti svoju cijenu kako im se prohtije. Sve ove radnje, samo za osvajanje jednog ozbiljnog EU tržišta, mogu dostići cijenu od desetke i desetke milijune eura, a da nitko ne garantira da ćeš se uspijeti etablirati i stvoriti neku poziciju i profitabilno poslovanje.

Tko od naših kompanije ima tu snagu da potroši godine i novaca na tako neizvjestan pohod? Jako malo. I zato se ne treba čuditi da do sada nitko osim prijašnje Plive i sada Podravke nije u tome imao značajnijeg uspjeha. S time da Podravka svoj uspjeh zapravo može zahvaliti specifičnim proizvodom u niši dodatka jelima, gdje ustvari nemaš ozbiljnih i velikih konkurenata.

Ja ne zanemarujem činjenicu da naše kompanije često igraju na kartu komocije odnosno pozicija stvorenih u doba Jugoslavije i da nemaju adekvatnih znanja da se uhvate u koštac sa ovakvim izazovima, ali ne treba zanemariti ove objektivne činjenice i teškoće na koje nailaze kad pristupe tom famoznom tržištu od 500 milijuna ljudi. Ne treba zanemariti činjenicu da nije EU nastala zbog malih kompanija i država koje se htjele osvajati velika tržišta, već upravo suprotno. Kad su velike kompanije na velikim tržištima iscrpile svoje modele rasta kroz određene vidove protekcionizma, onda su njima trebala mala tržišta da nastave daljnji rast.
Plazibat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:39.