Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2014., 01:08   #1
"Nestala"/"Gone Girl", Gillian Flynn

Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
"Gone Girl", Gillian Flynn.

Iz dvije ich-perspektive njegove i njene, pratimo kako je ona nestala na njihovu petu godišnjicu braka, i sve upućuje na to kako je oteta, a kako se istraga širi, upućuje čak na to da je on taj koji ju je koknuo. Onda se u drugom činu dogodi twist, koji vodi ka twistu u trećem činu. Dakle, triler, tečno napisan, a glavna mu je preokupacija razlaganje bračnog odnosa kako protagonista, tako i šire. Ne mogu reći da nije vješto osmišljeno i strukturirano, ali mogu da je moglo biti i vještije. Neki twistovi dolaze prekasno, nakon što je već davno jasno o čemu je okvirno riječ, a neki neočekivano, ali se dalje razvijaju šablonski. Uz to, karakterizacija svih osim dvoje glavnih likova je usputna, u nekim trenucima do te mjere da samo smetaju kao očite dramaturške funkcije, a ne mesnati likovi. Ima i nešto fabularnih nelogičnosti i suspention-of-disbelief proizvoljnosti. However, ako volite trilere s koliko-toliko neočekivanim twistovima, a koji pritom govore i nešto više (meni je, recimo, bilo zgodno okružje današnjeg američkog srednjeg građanskog sloja u recesiji), nema šanse da vam se ovo ne dopadne.
Znači, ovo je bio moj dojam prije nekih godinu dana. U međuvremenu je roman preveden kod nas kao "Nestala", a pročitala ga je i moja gospođa, kojoj se također uglavnom dopao, naročito treći čin priče.

Zamjerke koje sam imao tada i dalje stoje, a povod otvaranja topica je pojava trailera za ekranizaciju Davida Finchera, koji me toliko popalio, da se ne sjećam kad je nekom traileru zadnji put tako nešto uspjelo. Naročito ako uzmemo u obzir da sam bio vrlo skeptičan oko ove ekranizacije, prvenstveno zbog odabira ljigavog Bena Afflecka za protagonista. Ali "She" Elvisa Costella kao song u traileru, a zatim i nekoliko vrlo pametno razmještenih detalja u naoko ne posebno fascinantan trailer, koji čitateljima romana daju do znanja da je Fincher jako dobro shvatio na što treba stavljati naglasak u filmu, pretvorio me u strasnog navijača.

Pa ako se nekome tko je roman pročitao razgovara o njemu, ali i o Fincherovim migovima (da ne spoilamo tamo na Filmu), bit će mi drago.

P.S. Ako netko još nije vidio trailer, tu je.

P.S.S. Nedavno sam si nabavio i preostala dva Flynnina romana, koji sad malo čekaju na red, pa kad ih uzmem, možemo i proširiti temu.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 10:52   #2
Nisam čitao roman. Trebam li? Foršpan je dobar. Usput, došavši do kraja svemrežja jučer na poslu, naletio sam na članak koji kazuje da je treći čin, koji se svidio supruzi, a valjda i tebi, u potpunosti promijenjen.
LouReeth is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 11:01   #3
Quote:
LouReeth kaže: Pogledaj post
naletio sam na članak koji kazuje da je treći čin, koji se svidio supruzi, a valjda i tebi, u potpunosti promijenjen.
E, nemoj mi sad razjebavat veselje! Bez trećeg čina sve to skupa nema smisla. Di je taj članak, koji kurac?
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 11:09   #4
Sad sam na Vanity Fairu pročitao toliko umobolno krivi članak što bi sve bilo dobro da se promijeni, uz potvrdu da je third act u potpunosti promijenjen, da sam se iste sekunde vratio na prekjučerašnje raspoloženje. Taj kraj je savršen takav kakav je, to onda nešto znači. Sve drugo je podilazeće sranje.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 14:36   #5
Dolazim s lošim vijestima. Čudi me ta vijest, imajući u vidu da je i scenarij za film pisala autorica romana. Ništa, skinem si sad knjigu i pročitam.
LouReeth is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 15:01   #6
Mora se priznati kako te knjiga, unatoč nedostacima za koje imaš osjećaj kako su mogli/trebali/htjeli biti potpuniji, najkasnije početkom drugog dijela stvarno prisili da ju ne ispustiš iz ruku dok se stvar ne raspetlja.

Najzadovoljnija sam tim preokretom na početku drugog dijela i čitavim trećim dijelom. On mi je osvježenje. Neočekivan je, psihološki zapravo najbolesniji i najmučniji, ne nudi stereotipan kraj, nego baš oduševljava ovako kako jest.

Odlična mi je i cjelokupna gradacija, tempo kojim se "običnog" dolazi do "bolesnog". Malo po malo, naznaka tu, naznaka tamo, pa opet malo smirivanja, i onda na početku drugog dijela full-blown stuff, da bi na kraju, kad misliš da ne može biti bolesnija no što jest opet ostao razuvjeren.

Gdje je taj članak o mijenjanju kraja? Zašto? Bez ovog kraja stvar nije ista. Niti približno. Ode čitava poanta. Oduzeto je najbolje. Misle li oni završiti tako da se ona pojavi na vratima sa svojom pričom i to je to? Ili će na koncu dovršiti svoj masterplan onako kako je prvobitno i planirala (Trailer, tijelo)

Ma neće valjda.

Ono što će film, sigurna sam, debelo popraviti su sporedni likovi. U knjizi su stvarno tanki, beskarakterne muhe koje zuje oko njih dvoje, ali čini mi se da će u filmu biti ljudi od krvi i mesa. Iako se pitam nije li upravo to što niti jedan od sporednih likova nije postao ništa doli sjenka i pomoćno sredstvo pridonjelo tome da karakterizacija njih dvoje bude toliko dobra, nadmoćna i opipljiva?

Pa mislim da zapravo, kad se sve zbroji i oduzme niti jedan sporedan lik niti nije važan. Jebiga, nije.

Affleck. A kaj sad. Preživjeti.
kaya714 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 15:31   #7
SPOILERI!!!

Quote:
kaya714 kaže: Pogledaj post
Mora se priznati kako te knjiga, unatoč nedostacima za koje imaš osjećaj kako su mogli/trebali/htjeli biti potpuniji, najkasnije početkom drugog dijela stvarno prisili da ju ne ispustiš iz ruku dok se stvar ne raspetlja.

Najzadovoljnija sam tim preokretom na početku drugog dijela i čitavim trećim dijelom. On mi je osvježenje. Neočekivan je, psihološki zapravo najbolesniji i najmučniji, ne nudi stereotipan kraj, nego baš oduševljava ovako kako jest.
Ma da, taj kraj ga stavlja u kategoriju "War of the Roses", samo još brutalniji, budući da supružnicima Rose smrt donese bar kakav takav spokoj, u smislu da je borba gotova, a ovdje toga nema.

Quote:
kaya714 kaže:
Gdje je taj članak o mijenjanju kraja? Zašto?
Imaš ih na raznim mjestima, ukucaj u google "gone girl third act change" i izbacit će ti svašta. Mene je frapirao onaj na Variety siteu. Mada, nove informacije, od same autorice su da je ta priča o promjeni kraja ipak preuveličana, da je suština ostala ista. Fingers crossed.

Quote:
kaya714 kaže:
Bez ovog kraja stvar nije ista. Niti približno. Ode čitava poanta. Oduzeto je najbolje. Misle li oni završiti tako da se ona pojavi na vratima sa svojom pričom i to je to? Ili će na koncu dovršiti svoj masterplan onako kako je prvobitno i planirala (Trailer, tijelo)
Mislim da je tijelo u traileru samo namjeran Fincherov red herring, vjerojatno iz nečijeg sna ili zamišljaja.
Ono što je meni najbolje u cijeloj toj priči je to što niti ona van tog svog braka nije baš tako pametna kao što misli. Tako da su na kraju ukroćeni oboje. Nema jasnog pobjednika. Jednom riječju - brak.

Quote:
kaya714 kaže:
Ono što će film, sigurna sam, debelo popraviti su sporedni likovi. U knjizi su stvarno tanki, beskarakterne muhe koje zuje oko njih dvoje, ali čini mi se da će u filmu biti ljudi od krvi i mesa. Iako se pitam nije li upravo to što niti jedan od sporednih likova nije postao ništa doli sjenka i pomoćno sredstvo pridonjelo tome da karakterizacija njih dvoje bude toliko dobra, nadmoćna i opipljiva?
Sudeći po traileru, Nickova blizanka će dobiti puno više prostora i aktivniju ulogu, što je i najveći problem romana, što taj potencijalno jako zanimljiv lik gura potpuno u zapećak.

Evo kompletnog teksta Costellove "She", da se još jednom nasmijemo. Svaki stih je bullseye.

She
May be the face I can't forget
The trace of pleasure or regret
May be my treasure or the price I have to pay
She
May be the song that summer sings
May be the chill that autumn brings
May be a hundred different things
Within the measure of a day

She
May be the beauty or the beast
May be the famine or the feast
May turn each day into a heaven or a hell
She may be the mirror of my dreams
The smile reflected in a stream
She may not be what she may seem
Inside her shell

She
Who always seems so happy in a crowd
Whose eyes can be so private and so proud
No one's allowed to see them when they cry
She
May be the love that cannot hope to last
May come to me from shadows of the past
That I'll remember till the day I die

She
May be the reason I survive
The why and wherefore I'm alive
The one I'll care for through the rough in ready years
Me
I'll take her laughter and her tears
And make them all my souvenirs
For where she goes I've got to be
The meaning of my life is

She
She, oh she
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 16:43   #8
I DALJE SPOILERI
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
SPOILERI!!!

Ma da, taj kraj ga stavlja u kategoriju "War of the Roses", samo još brutalniji, budući da supružnicima Rose smrt donese bar kakav takav spokoj, u smislu da je borba gotova, a ovdje toga nema.

Ono što je meni najbolje u cijeloj toj priči je to što niti ona van tog svog braka nije baš tako pametna kao što misli. Tako da su na kraju ukroćeni oboje. Nema jasnog pobjednika. Jednom riječju - brak.
Mada je prvi instinkt, rezoniranje i dojam kako je ona itekako pobjednik. Bolesnija. Pametnija. Beskrupuloznija. Kako ga je osudila na čitav život mržnje, laži, pretvaranja, ultimatuma, prikrivenih prijetnji. Straha.

I zato mi je divna njegova posljednja rečenica (kako je žali što se svaki dan mora ustati i biti - ona) i njena reakcija na nju. "Ne mogu prestati misliti o tome".

Na sve ono što je priredila njemu osudila je i samu sebe. Da. Gore od padanja s lustera.

Čitam ovo o promjenama, pa se nadam kako je mijenjala samo pokoju sitnicu u samim sredstvima kojim je do toga došla, kojima su oboje do toga došli, a nikako krajnji rezultat.


Pjesma savršena, istina.

I čitam kako se nadaju da će lik N.P. Harrisa (Desi) preurediti tako da "više odgovara njegovom komičarskom talentu".

Ma daj. Neka on preuredi svoj komičarski talent da više nalikuje Desiju. Mislim da se to zove gluma.
kaya714 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 18:19   #9
Ah da, samo da još obavijestim ljude koji će eventualno ovu knjigu posuditi u knjižnici, odnosno na hrvatskom (Izdavač: Fraktura) kako im se na samom početku dogodilo nešto što je meni (pa će možda još nekome) stvorilo malu konfuziju, nesigurnost i (kako se ispostavilo) nepostojeći easter egg.

Naime, datum Amynog trećeg upisa u dnevnik zabunom je umjesto kao 2008. godina otisnut kao 2005. Pa je ispalo kako se za njega udala prije no što su se uopće (po drugi puta) sreli.

U tom trenutku nisam znala je li to zabuna. Pretpostavljala sam da jest. Ali sam također mislila: tko zna, možda je iz meni trenutno nepoznatog razloga datum otisnut dobro. Možda se nešto preokrene. Možda postoji razlog. Mislim, to je takva knjiga, nije li? Twistovi i mindfuckovi. I onda kad je pred kraj detektivka rekla kako pročešljavaju dnevnik ne bi li Amy uhvatili u kakvoj nedosljednosti, meni se u maniri najvećih mislilaca i kombinatora upalila lampica: Ah, to je to...zato je sjeban datum! Imaju ju! Nije bila greška u tiskari! Niti prilikom prevođenja! Amy se zajebala!

Kad se iz toga nije izrodilo ništa, ostala sam paf. Skinula original i vidjela da tamo lijepo stoji 2008. godina za taj dnevnički upis. A kod nas 2005.

Jesu me...baš me jesu. Krasno se poklopilo.
kaya714 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 23:40   #10
Knjigu sam čitala lani i bila mi je toliko odlična da film ni neću gledati jer filmovi uvijek ujebu knjige.


SPOJLER




Na kraju su se sigurno razveli, ona je završila na psihijatriji, a on with white picket fence, high school sweetheart, a golden retriever and two kids.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 10:09   #11
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Knjigu sam čitala lani i bila mi je toliko odlična da film ni neću gledati jer filmovi uvijek ujebu knjige.
Pa nije baš uvijek, zna se zalomiti koja odlična ekranizacija. American psycho mi je recimo savršen. Ni zrnce razočaranja nakon knjige. A ima toga još koliko hoćeš.

Ja baš imam filing da će ovo u nekim segmentima (već spomenuta bolja karakterizacija sporednih likova) biti i bogatije od knjige.

Daj šansu.


Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Na kraju su se sigurno razveli, ona je završila na psihijatriji, a on with white picket fence, high school sweetheart, a golden retriever and two kids.
Ovo je pretpostavljam, sarkazam? Teško mi je raspoznati. Jer se nadam kako niti u jednom trenutku nisi zamislila/poželjela/naslutila takvu budućnost.

Mislim, ako je ovaj kraj išta potpuno jasno zacementirao, to je da za njega nikakav white picket fence i Amy - free život u budućnosti ne postoji.
kaya714 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 10:26   #12
Quote:
kaya714 kaže: Pogledaj post
I DALJE SPOILERI


Mada je prvi instinkt, rezoniranje i dojam kako je ona itekako pobjednik. Bolesnija. Pametnija. Beskrupuloznija. Kako ga je osudila na čitav život mržnje, laži, pretvaranja, ultimatuma, prikrivenih prijetnji. Straha.

I zato mi je divna njegova posljednja rečenica (kako je žali što se svaki dan mora ustati i biti - ona) i njena reakcija na nju. "Ne mogu prestati misliti o tome".

Na sve ono što je priredila njemu osudila je i samu sebe. Da. Gore od padanja s lustera.
Fora je u tome da je ona bolesnija, pametnija, beskrupuloznija od njega. U drugim situacijama u kojima se zatekla po odlasku, te joj karakteristike baš i nisu bile od nekakve velike koristi. Tako da koliko je god ona na kraju osudila njega na sebe, jednako je tako ona osuđena na njega. Što bi se reklo - savršen par.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 11:28   #13
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Tako da koliko je god ona na kraju osudila njega na sebe, jednako je tako ona osuđena na njega. Što bi se reklo - savršen par.
Ovo me podsjetilo kako sam zaboravila reći da ispod sve te boleštine i ekstremnih situacija gotovo neprimjetno pliva jedna sasvim primjenjiva i obična priča o odnosu između muškarca i žene.

Nešto poznato. Nešto na što se nasmiješ. Čak i razmisliš. Nehotice uspoređuješ neke situacije sa vlastitom vezom.

Zgodno. Ispliva i nešto humora.

Mene je recimo baš razveselila ona citirana izjava Marka Twaina:

"Što učiniti s osobom koja je izmislila proslave godišnjica? Samo ga ubiti čini se nedovoljno."
kaya714 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 13:26   #14
Quote:
kaya714 kaže: Pogledaj post
Ovo je pretpostavljam, sarkazam? Teško mi je raspoznati. Jer se nadam kako niti u jednom trenutku nisi zamislila/poželjela/naslutila takvu budućnost.

Mislim, ako je ovaj kraj išta potpuno jasno zacementirao, to je da za njega nikakav white picket fence i Amy - free život u budućnosti ne postoji.
Ma da, sarkazam je na to da su mijenjali third act
Možda mora biti sretan i njonjav da bi zadovoljio želju za happyendom kod većine publike.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 13:54   #15
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Ma da, sarkazam je na to da su mijenjali third act
A, dobro onda.

Ne bi bilo prvi puta na ovom forumu da neshvaćeni sarkazam uzrokuje žestoku raspravu.

Od sada uvijek radije pitam. I naglasim svoj.
kaya714 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2014., 14:48   #16
Mala opaska: Kim Dickens, koja će tumačiti detektivku Rhondu Boney, nije ružna. Barem meni nije.
LouReeth is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 00:57   #17
Quote:
LouReeth kaže: Pogledaj post
Mala opaska: Kim Dickens, koja će tumačiti detektivku Rhondu Boney, nije ružna. Barem meni nije.
Ni meni. A ona što glumi ljubavnicu, samo što joj kurac iz očiju ne viri. Nisam ju tako zamišljala.

Enivejz, pročitavši Nestalu i dva prethodna uratka, dolazim do zaključka da je joj je Nestala definitivno najbolji roman. Ova dva prije su dosta slabiji, ali opet lako čitljivi romani. Mračni su, macabre i te spike, tako da sam između morala ubaciti nekakav young adult roman
Kad gledam sve skupa i kad analiziram protagonistice, dolazim do zaključka da su emotivno sjebane (što i nije za čuditi se s obzirom na njihove situacije) ali i tjelesno deformirane. Baš ih je gadno zamišljati. Da bi vrhunac bila Amy, tjelesno sasvim u redu, ali psihički najsjebanija od svih dosadašnjih protagonistica.
Sve u svemu, radujem se filmu, ali i sljedećim romanima autorice.
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2014., 14:40   #18
Procitala jucer knjigu, wow . Ne znam kad mi se dogodilo da sam nesto citala i imala poriv da okrenem na zadnju stranicu da vidim sto se dogodilo. Nisam to napravila . Koji sjebani likovi, kako savrsen par, jako mi se svidjela.

S ovim se potpuno slazem
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Fora je u tome da je ona bolesnija, pametnija, beskrupuloznija od njega. U drugim situacijama u kojima se zatekla po odlasku, te joj karakteristike baš i nisu bile od nekakve velike koristi. Tako da koliko je god ona na kraju osudila njega na sebe, jednako je tako ona osuđena na njega. Što bi se reklo - savršen par.
Doria is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2014., 14:49   #19
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Naročito ako uzmemo u obzir da sam bio vrlo skeptičan oko ove ekranizacije, prvenstveno zbog odabira ljigavog Bena Afflecka za protagonista.
Pa, ono, Nick je taman toliko ljigav da je Ben Affleck savršen izbor. Koliko puta ti u knjizi ona napiše kakav lažni, ljigav osmijeh on ima - jebate, i da nisam znala da će ga glumiti Affleck njegov bi u tim trenucima zamišljala, toliko je ljigav
Quote:
a zatim i nekoliko vrlo pametno razmještenih detalja u naoko ne posebno fascinantan trailer, koji čitateljima romana daju do znanja da je Fincher jako dobro shvatio na što treba stavljati naglasak u filmu, pretvorio me u strasnog navijača.
koji su ti detalji, ako ti se da? Ja baš ništa posebno easter-eggy nisam vidjela u traileru, možda sam ja ograničena

Imam i ja druga dva romana, sad su na redu.


Kod ovog romana mi se ne sviđa nešto što mi se općenito u posljednje vrijeme ne sviđa: ljudi pišu knjige da bi te knjige kasnije postale filmovi. Gotovo da pišu scenarije To mi je glavna zamjerka knjizi, iako to za film može biti dobro. Ne mogu vjerovati da će autorica pristati na gadnu promjenu kraja filma, to mi se više čini kao navlakuša
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2014., 17:59   #20
Vrlo nezadovoljna sa "Sharp Objects".

Površni, plitki, bezvezni whodunnit, ništ koristi, fakat. Nemojte gubiti vrijeme na to
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:18.