Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2011., 19:56   #61
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Da, dugovi se nasljedjuju kao i imovina, s tim da se dugovi nasljedjuju do iznosa nasljedjene imovine. U temi o nasljedjivanju sve vec pise.
Ovo mi zapravo nije jasno, što ako je samo dug, da li me mogu teretiti?
Jedna stavka su i neisplaćena potraživanja prema HZMO ( povrat duga umirovljenicima), da li se to onda prebija ako je dug?

Hvala ti, išla sam odmah sve čitati, malo sam se prenaglila kad sam prihvatila nasljedstvo, ali kako sam unaprijed mogla znati o čemu se radi?

Mene je zapravo iznenadilo da je ostavinska rasprava riješena bez konkretnih predmeta ostavinske rasprave. Kad ću ja saznati konkretne iznose?

Dobila sam rješenje na kojem su samo neutvđeni iznosi

Bojim se.
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 20:16   #62
Otiđi na banku sa tim rješenjem o nasljeđivanju i tamo ćeš saznati iznose. To se niti ne piše u izreku rješenja.

Dugovi ostavitelja se ne bi navodili u samoj izreci rješenja, kao tvoja obveza plaćanja, već bi vjerovnik (ako postoji dug) trebao pokrenuti drugi postupak, protiv tebe, kao nasljednice ostavine, pa tako i tih eventualnih dugova. U samoj ostavinskoj raspravi se u pravilu o tome ni ne raspravlja.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 20:32   #63
Quote:
File kaže: Pogledaj post
Otiđi na banku sa tim rješenjem o nasljeđivanju i tamo ćeš saznati iznose. To se niti ne piše u izreku rješenja.

Dugovi ostavitelja se ne bi navodili u samoj izreci rješenja, kao tvoja obveza plaćanja, već bi vjerovnik (ako postoji dug) trebao pokrenuti drugi postupak, protiv tebe, kao nasljednice ostavine, pa tako i tih eventualnih dugova. U samoj ostavinskoj raspravi se u pravilu o tome ni ne raspravlja.


Nemam tu banku u svome mjestu pa moram putovati u Zg to saznati, već sam se čula s njima preko telefona ali mi ne mogu ništa reći nego osobno.

Još mi nije jasno, pročitala sam na temi o nasljedivanju da eventualni minus na tekućem računu spada pod osobni dug? To se onda otpisuje ako postoji?


Znači, u vezi ovoga ja mogu samo čekati da mi se javi vjerovnik sa tužbom ako postoji dug?

Zadnje uređivanje Mirotta : 28.11.2011. at 20:37.
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 21:02   #64
Nikakav dug se ne otpisuje, tek tako.

Ako si nešto nasljedila, onda trebaš i platiti taj dug po tekućem (dakako ako si dovoljno nasljedila).
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2011., 10:57   #65
ostavinska

Evo moj problem,
1998 umro mi je suprug, sa kojim imam dvoje odrasle djece, zivjeli smo u stanu njegovih roditelja, kojeg smo mi uredivali, renovirali, .Nakon smrti supruga djeca i ja smo ostali zivjeti u tom stanu (obiteljska kuca) . taj stan i dalje glasi na mog svekra oca moga supruga.
Moj pokojni suprug takoder ima dvoje brace.
Neki dan je svekar umro.Zanima me sta dalje, tko ce biti pozvan na ostavinsku , znam njegova djeca i supruga, ali muci me da li ce biti pozvana moja djeca, sta im je ciniti, moze se desiti da ih neki clan obitelji zaboravi nae+vesti u ostavinsku, kako da saznam da li su navedeni u ostavinsku, Da li oni na ostavinskoj moraju reci da prihvacaju ostavinsku i uzimaju naskljedstvo koje bi trebao nasljediti njihov ppokojni otac, odnosi u obitelji su prividno dobri, sto mi je ciniti da zastitim interese svoje djece, Djeca su punoljetna
diana11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 15:58   #66
a mene zanima što kad jedan od nasljednika zabušava i odgađa dolazak na ročište. ne odaziva se ili nalazi opravdanja i tako već godinu dana. njemu nije u interesu da se stvar riješi. on živi vani (daleko) i nije u dobrim odnosima sa ostatkom obitelji. dakle, nije problem u tome da ne može doći nego namjerno zafrkava.
mene samo zanima što u tom slučaju. koliko to može trajati, vječno?

i još nešto- da li jedan stan može biti podijeljen među nasljednicima tako da recimo 3/4 pripada jednom nasljedniku a 1/4 drugom? i ako ga nitko ne želi prodati, nego oboje žele živjeti u njemu, postoji li pravno rješenje te situacije, da se definira, fizički podijeli, da se utvrde prava i obveze kod takvog načina "stanovanja"..

postoji li takvo rješenje poput: jedna soba pripada jednom nasljedniku jer njena površina odgovara toj 1/4 površine stana. pristup sobi mora biti omogućen. ulazna vrata, hodnik. ne može koristiti kupaonu i kuhinju jer pripadaju drugom nasljedniku.
ok, suludo zvuči, ali nije suludo ako se uzme u obzir da je taj stan na jednom katu a nasljednik "jedne sobe" posjeduje i kat iznad. tako da on može ako hoće povezati ta 2 kata. malo sam zakomplicirala, ali zanima se da li naša pravna praksa pozna ovakav način diobe. kužite, da se fizički stan podijeli, a pristup u taj dio kuće, prava i obveze da se također pravno urede i dogovore u situaciji kad se suvlasnici sami ne mogu dogovoriti??
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.

Zadnje uređivanje katjes : 14.12.2011. at 16:29.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 12:33   #67
Dali pokrenuti ostavinsku raspravu?

Molim odgovor,ako iza pokojnika ostaju bankovni računi dali se pokreće ostavinska rasprava?Ili se ti računi mogu zatvoriti nakon podmirenja dugovanja bez ostavinske.
ica38 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 18:46   #68
Zanima me je li sljedeća situacija uobičajena. Dakle, danas smo dobili rješenje od javnog bilježnika nakon provedene ostavinske rasprave. Rasprava je bila u listopadu prošle godine. Zvali smo javnog bilježnika jer smo imali neke nejasnoće. Između ostalog rekao nam je da rješenje trebamo natrag poslati u roku 8 dana kako bi on napisao pravomoćno rješenje.
Kako to sad?

Ima jedan član obitelji koji je isto dobio rješenje ali nismo u dobrim odnosima niti je bio na raspravi. Bilježnik kaže da treba čekati i odgovor tog člana pa si mislim, do kada ćemo mi onda čekati da se to uopće riješi?

Hvala na odgovoru.
Josip7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 18:59   #69
Vjerojano je bilježnik mislio na klauzulu pravomoćnosti rješenja (a ne neko novo pravomoćno rješenje) ; tj.da možete zatražiti na to rješenje koje ste već dobili klauzulu pravomoćnosti i da morate čekati da se vrate dostavnice od svih nasljednika (pa tako i toga s kojim niste u dobrim odnosima) ; jer svi nasljednici trebaju uredno primiti rješenje i da svima prođe rok žalbe i da se ne žale, pa tek tada možete dobiti klauzulu pravomoćnosti rješenja.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 19:17   #70
Puno hvala na brzom odgovoru. Pretpostavljam da je to onda tako. Bilo mi je čudno to vraćanje rješenja jer smo imali već dvije rasprave kod drugog bilježnika prije par godina i kad je rješenje došlo, nakon 8 dana je bilo pravomoćno budući da se nitko nije žalio. Nismo ga morali natrag slati.
Josip7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 17:20   #71
Neodazivanje na ostavinsko ročište i što dalje

Pokrenula sam ostavinski postupak za rođakom. Na općini su me tražili da im dam adrese ostalih nasljednika. Ja znam gdje žive, međutim nisam sigurna gdje su točno prijavljeni da žive na PUZ. Matičarka je rekla da će ona potražiti u bazi podataka njihove adrese, i rekla mi je da je našla njihove adrese prebivališta. Na ročištu ne samo da se nisu pojavili, nego su se pozivi vratili s oznakom da čak nisu niti podignuti na pošti. Javni bilježnik inzistira da ja nabavim podatke gdje oni žive i na kojima će oni moći primiti poziv ( ali ne da se netko prisiliti da primi poziv, zar ne? ). Pa naravno da meni na policiji neće dati podatke o prebivalištu ili ev.boravištu! Upstalom, matičarka s općine je sama potražila taj podatak, i poslala pozive na te adrese!!!
javni bilježnik mi kaže da ako oni ne prime pozive i dalje , da će morati obustaviti ostavinski postupak zbog toga, i da nek ih onda tužim!
Da tužim nekog zato što nije dignuo poziv???!!
I kaj sad dalje?
Bilježnik kaže da će, ako opet ne dignu pozive obustaviti postupak i spis vratiti na sud!
Na sudu mi kažu da nemaju pojma kaj dalje, jer da nek javni bilježnik nađe te osobe ...
Znam, slijedi mi puno čitanja zakona ...
Ima netko nekog iskustva, zna koja je procedura.
Plaćati odvjetnika mi se trenutno ne isplati, a neće se ni isplatiti, jer ostavina nije baš nešto vrijedna, ali se - zbog par sitnica tipa bankovni računi i sl. - ostavinska ipak treba provesti.
Što se događa kad sud/javni bilježnik pošalje pozive na točne adrese koje ima policijska uprava, a nasljednici ne prime poziv - zato što npr. nisu bili doma, a niti ga kasnije dignu na pošti?
Čekam iduće ročište, jer je javni bilježnik rekao da će nekako probati doći do valjanih adresa - ali za ime svijet, i imao je valjane adrese! Samo nasljednici nisu željeli doći.
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 03:13   #72
mogu li zaustaviti postupak ???

pozdrav !
prije skoro 7 godina mi je umrla majka. prije nekoliko dana mi je od javnog biljeznika dosao poziv na ostavinsko rociste. nije mi jasno zasto se to pokrenulo , obzirom da sam joj ja jedino dijete i obzirom da nije ostavila nista za nasljedit, no dobro, mogu li ja taj postupak zaustaviti da me sad ne poplave neki ogromni troskovi ????

i dali postoji neki rok u kojem se ostavinski postupak nakon smrti osobe mora pokrenuti ??? ako da, vjerujem da je u mome slucaju taj rok istekao ???

Zadnje uređivanje MaryG : 24.02.2012. at 04:04.
MaryG is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 18:55   #73
dokumenti potrebni za ostavinsku raspravu

Molim pomoć! Umrla mi je pra teta koja od rodbine nema nikoga. Od pokretnina su ostali sudski troškovi i ovrha te je na temelju toga odvjetnik poslao papire za ostavinsku raspravu. Ja sam u međuvremenu saznala kod kojeg javnog bilježnika se vi+odi ostavinski spor jel sam jedina zakonita nasljednica. međutim bilježnik mi je rekao da trebam prikupiti dokumentaciju o pokretninama i nekretninama te to donjeti na ostavinsku raspravu. Tu nastaje moj problem . u tetinom stanu zatekla sam nepoznatog čovjeka koji ne želi razgovarati. Svi dokumenti nalaze se u stanu. Kako da dođem do toga?
pomozite hitno!!!


Da dodam dolazak policije donio je još jedan šok . čovjek koji je u stanu lažirao je punomoć od tete što su oni potvrdili ali oni njega nemogu izbacit van niti mene pustit unutra.

Zadnje uređivanje ivkazg : 06.03.2012. at 18:59. Reason: dodatak
ivkazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 20:21   #74
Morat ćeš ga tužiti da bi ga izbacila van. A što se tiče dokumentacije koja je ostala u stanu, morat ćeš izvaditi kopije, jer, na žalost, nema načina da bez tužbe i sudskog naloga uđeš u taj stan.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 18:33   #75
Poštovana , IVKAZG ,imate tužbu za ometanje posjeda u Zakonu o vlasništvu u kojoj se govori o prijevremenoj mjeri i Hitnom postupku --to morate vidjeti sa odvjetnikom ! Zakon o nasljeđivanju napisan je u Beogradu 1965 g. Sada trebate Javnom bilježniku priložiti popis imovine ! Ako je stan , negdje registriran , to morate tražiti i priložiti ! Ako naknadno pronađete dio imovine , možete ponovno pokrenuti postupak za naknadno pronađenu imovinu ! Prošle godine rješavali smo ostavinu nakon smrti pradjeda !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 18:48   #76
Ja još uvijek čekam pravomoćno Rješenje i da mi se banka javi, još od studenog!

U čemu je stvar, koliko se dugo to čeka inače?
Ako je dug da narastu kamate?
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 22:58   #77
Pozz ekipo..

zanima me jedna sitnica..

naime napravljena je oporuka davnih dana, i uvidom u jednu manu oporuke, tj nuznim dijelom, osoba je sve prepisala nasljedniku.. zanima me dali vrijedi ta oporuka sad? sto nakon smrti?

PS. u oporuci je stajalo da jedan dio ide drugoj osobi!
Toox07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 00:17   #78
tko razumije gornje pitanje neka ga prevede, dajem mu 100,00 kn za nagradu, dogovor o preuzimanju nagrade na pm...
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 20:55   #79
Poziv na ostavinu zbog duga

Forumaši moji dragi stvarno mi je potrebna vaša pomoć. Svaki savjet i svaka sugestija će biti dobrodošla.

Teško mi je točno pojasniti jer je i sitacija sama po sebi totalno zbrkana, ali hajdemo nekako pokušati.

Naime mama i tata su prije 15 g. posudili jednom čovjeku 20.000 tadašnjih maraka koje on nikad nije vratio. Bilo je to i na sudu i sud je presudio u korist mojih roditelja, ali je čovjek tada umro. U ugovoru koji su potpisali stoji stavka da u slućaju ne plaćanja duga moji roditelji polažu pravo na dio nekog skladišnog prostora.

I danas nakon gotovo 15 g. dolazi poziv na ostavinsku raspravu na sud!!!!
Mi nismo u nikakvom srodstvu sa tim gospodinom i zašto nas zovu na ostavinsku raspravu? Da li zbog te klauzule da u slućaju ne vračanja kredita imamo pravo na dio skladinog prostora???

Ono što me posebno muči je slijedeće! Taj je čovjek, pokoj mu duši, bio dužan na sve strane. Ja iz prve ruke znam još 4 čovjeka kojima duguje novac, a što li je tek onda ono što ne znam
Da li u slućaju da prihvatimo dio tog skladišnog prostora dolazimo u opasnost da ćemo morati vraćati ev. dugove tog čovjeka, jer zakon kaže da ukoliko se nešto naslijedi da se dugovi moraju vratiti do visine nasljeđenog djela.
Ili se bojim bez razloga jer je taj objekt samo nadoknada za nevračeni novac jer mi nismo nasljednici?

U biti moja mama (tata je nedavno preminuo) ne želi nekretnine, želi samo barem dio novca koji joj taj čovjek duguje.

Kako bi se vi postavili? Što reči tamo kad dođemo?
Da li da kažemo da se odričemo svega?
Da li da prihvatimo i možemo li imati problema zbog njegovih ev. dugovanja?
Da li je moguće reči nasljednicima (čovjek ima ženu i 5 djece) da ne želimo ništa od nekretnina i da nam isplate bar 2000 do 3000 eura (to je 1/3 duga ostalo bi oprostili).

Molim vas za savjet i bilo kakvu vodilju.
Što napraviti???
Barovita is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 12:14   #80
Išla sam još jednom proučavati papire jer je meni ta tematika totalno nepoznata.
Naime u Ugovoru koji je pokojni gospodin potpisao s mojim roditeljima piše da se u zalog daje skladišno-poslovni prostor i ako taj gospodin ne podmiri dug da se moji roditelji mogu namiriti pomoću njega i da se taj objekt ne može prodati niti pokloniti dok god postoji nepodmireni dug.

Možda zbog toga smo pozvani na ostavinsku???

Što će nas pitati na ostavinskoj?
Da li se tamo možemo nagoditi sa nasljednicima, da nam isplate novac koji nam duguju pa ćemo maknuti zalog sa nekretnine.
Ako odbiju da li taj skladišni prostor tada pripada nama ili što?

Doista ne želim nikome ništa uzimati, voljela bih da nam se vrati bar dio novca pa neka njima njihovo.

Samo bih voljela znati barem okvirno što će mamu pitati na tom ročištu.
Barovita is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:10.