Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.07.2016., 09:25   #201
Quote:
fat_boy_slim kaže: Pogledaj post
Ukinuti se nece ali bi mogli drasticno poskupjeti.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/o...na/908709.aspx

10000 Kn nije baš drastično poskupljenje.
A ovo se ne odnosi samo na dizele nego i na benzince.
NEDC protokol je bio isti za obadvoje, što će reći da su jednako lagali o potrošnji.
Corvin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2016., 09:31   #202
Slazem se
Link sam trebao staviti u onu temu od padu cijena vozila
fat_boy_slim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2016., 09:33   #203
Sad će oni isti koji lincaju po forumu kako su deklarirane potrošnje autiju nerealne opet lincati za povećanje trošarina.
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 01:03   #204
Quote:
Fishkal kaže: Pogledaj post
Meni je najjače kad krenu argumenti kako vlasnici dizela sami sebe lažu, kako dizel ipak ne troši malo....
Dajte ljudi priberite se, neka vozi tko kaj hoće. Kaj, prvo bi foruma trebao amenovati tko će kakav auto uzet?
Kompa, imam i dizela i benzinca. Dizel kupljen nov 2013.g. za nemalo para radi jebenog nišana naprijed, ali debelo ispod tržišne cijene i to je presudilo.

Po deklaraciji od proizvođača trebao bi trošiti :

Grad: 6.4-6.1 l/100 km
Otvoreno: 4.7-4.3 l/100 km
Kombinirano: 5.3-4.9 l/100 km

Realnost:

Grad: 8-11,5
Otvoreno: 6-7,5
Kombinirano i AC: 7-9

Preko nekoliko puta je bio na dijagnostici u ovlaštenom itd. itd. i NIŠTA nije u kvaru. U nekoliko različitih ovlaštenih.

Ajde razlika od 10-20% u potrošnji od deklariranog, ali skoro 100% u pojedinim režimima?!!?

I sad se stavi u kožu prosječnog vozača kupljenog "štedljivog" dizela. Ima dvije opcije, tapkat gas i pričat kak troši ko upaljač ili lagat sam sebe i druge ako pričepi gas. Sa strane ekologija ali eto, imam osobni primjer, ne treba dalje. Samo ja sam svjestan i nemam problem sa istinom ko neki...
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 01:09   #205
Osobno, jebe mi se živo tko koliko sere o potrošnji, matematiku sam odavno apsolvirao, i znam da mi nije isto kad gazim gas na Sonati i dobijem maksimalu od 14-14,5 l plina /100 x prosječno 3,50 kn/l ili kad pričepim C klasu i dobijem 9-11,5 l dizela x prosječno 8 kn/l . S time da C klasa ima 40 ks MANJE. Ja računati znam jako dobro, pogotovo sa osmjehom na licu kad sam danas natočio 43,65 l plina za 141,86 kn na PGP-u.

No, ono što me jako žulja je to licemjerje sa Co2 i baziranje trošarina na istome. Nema veze kaj se mali milijun drugih pogubnih čestica emitira iz dizelskog ispuha npr. Najlakše je opalit po Co2 i prodavat muda pod bubrege...
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 01:11   #206
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
...
Da skratim pricu, Amsterdam po cistoci se nemre uopce usporedivati s Zagrebom, zalosno ali istinito. Uglavnom zrak kod njih smrdi vise manje kako si blize ili dalje od vode koja prolazi kroz grad.
Zašto žalosno? To da je Zagreb bolji po pitanju čistoće vode je super, a ne žalosno.
__________________
Human
Human1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 01:33   #207
Joj najjače mi je kad krenu žalopojke u stilu - pa nepošteno co2, pa nepošteno ovo nepošteno ono.

Moj dizel troši mješane vožnje po tvorničkoj specifikaciji. Tko ne vjeruje, neka uzme sitnog novca, naročit ćemo pa neka mjeri.

Isto tako, kad se žurim mi troši litru i pol više. I kaj sad? Mislim, znam hrpu ljudi za koje znam da po stilu vožnje pale hrpu goriva zakurac. Znam i neke koji cijede svaki deci.

Ja sam u pola 10 krenuo iz Ogulina, u pola 12 sam došao na Vir. Skuplje me ispala cestarina do Zadar 1 nego gorivo za svih 210 km. A sad čekam da me dođe netko uvjeriti kako to nije istina jer ja sam sebe lažem da dizel malo troši.
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 02:10   #208
Nije stvar žalopojki jebote nesposobnog povezati što se reklo. Stvar je da je Co2 "najjednostavnija" meta za oporezivanje. I najidealnija za nabijanje trošarina. A licemjerstvo je u tome da se kroz te trošarine i oko njih trubi o ekologiji i kao "čuvanju planeta" , a o NOX-u i ostalim radikalno štetnijim spojevima se šuti i elegantno izbjegava. Naravno, dok ne bukne pokoji dieselgate. Nikad u istoj rečenici nije se moglo stavit ekologiju i dizelaše, jednostavno NIJE. Probalo se, bacala se magla u oči, a svi znamo kak je to ispalo.

To kaj se ti voziš ko penzić je tvoja stvar i kao što rekoh BMK koliko kome troši auto, njegova stvar. Ja znam svoju matematiku i imam svoja iskustva.
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 08:40   #209
Quote:
Headbanger kaže: Pogledaj post
Osobno, jebe mi se živo tko koliko sere o potrošnji, matematiku sam odavno apsolvirao, i znam da mi nije isto kad gazim gas na Sonati i dobijem maksimalu od 14-14,5 l plina /100 x prosječno 3,50 kn/l ili kad pričepim C klasu i dobijem 9-11,5 l dizela x prosječno 8 kn/l . S time da C klasa ima 40 ks MANJE. Ja računati znam jako dobro, pogotovo sa osmjehom na licu kad sam danas natočio 43,65 l plina za 141,86 kn na PGP-u.

No, ono što me jako žulja je to licemjerje sa Co2 i baziranje trošarina na istome.
Nema veze kaj se mali milijun drugih pogubnih čestica emitira iz dizelskog ispuha npr. Najlakše je opalit po Co2 i prodavat muda pod bubrege...
Ovo je živa istina - svi znamo da su CO2 podaci proizvođača - LAŽNI. Pa ako već hoćeš srati po ekologiji na bazi potrošnje - ugradi porez u litru goriva. Ko troši malo = zagađuje malo = plati malo. Ko opet troši puno = na kraju plati puno.

To je JEDINI pošteni način oporezivanja CO2 (na stranu da je čitav koncept oporezivanja CO2 nakaradan).
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 09:12   #210
Ne razumijem te žalopojke s potrošnjom. Mogu voziti tako da troši po deklariranoj potrošnji, mogu voziti tako da troši triput više bez neke velike muke.

Koliko ti auto troši ovisi o tvom stilu vožnje, ali u pravilu auto koji ima veću deklariranu potrošnju od nekog drugog auta bi trebao sa istim vozačem, uvjetima i stilom vožnje i trošiti više nego taj drugi auto. I to je jedino bitno.
epinefrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 12:05   #211
Upravo to, ali to Head ne razumije. Ako postignes deklariranu potrošnju onda voziš ko penzic, nema veze ako voziš dijete u autu. Ako kasnije imaš veću potrošnju, onda dođe biser ko wood koji kaže da divljaš. Ja samo pokušavam reći da sve te deklarirane stvari se mogu postići.

Isto ko ova priča o co2. Je, co2 je mala beba za nox. Al jebi ga, zasad se po njemu stvari postavljanju.
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 14:07   #212
Pretpostavljam da imas stariji dizel (npr 2001-2005)? Tada je razlika deklarirane potrosnje i stvarne potrosnje bila u prosjeku 10-20%...

Danas je oko 50%...
z_k is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 14:24   #213
Mi imao dva dCi motora (2003 - Clio i 2012 - Megane), i razlika nam je podjednaka, baš tih 10 tak posto.
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 14:35   #214
Tko se želi štedljivo voziti, neće smetati na cesti i postići će potrošnju blizu tvorničkih podataka, u ovisnosti o uvjetima korištenja (npr. ako se voziš zimi na kratke ture od 2 km po snijegu, ne možeš očekivati prosjek za grad, ali u toplije doba bez klime bogme i možeš biti vrlo blizu). Zajednički auto koristimo i žena i ja. Uz isti brzinski prosjek, moja potrošnja je uvijek dobrih 15% manja od njene. Ja sam učio štedljivu vožnju, ona nije.


Tko se ne želi naučiti štedljivo voziti, ili neka nauči ili temeljem svog neznanja ne proglašava lažljivcima one koji to prakticiraju godinama, pa i desetljećima.
__________________
You're never too old to rock'n roll if you're too young to die!
Brichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 15:49   #215
Sve te rasprave o potrošnji su zapravo blesave jer moj auto troši u rasponu od 2 litre razlike, ovisno kako ga voziš
Al aj to dokaži tvrdoglavom.
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 15:55   #216
Da li znate kako se uopce dolazi do tih podataka o potrosnji? Desni retrovizor, selotejpom ispeglani rubovi vrata, prepumpane gume i zagaseni svi dodatni potrosaci u autu su mila majka prema tzv "road load" parametrima...

2001 je razlika (uz potpuno isti NEDC ciklus) bila oko 10% a danas je blizu 50%. Znaci, ogromna razlika koja je dosla iskljucivo zbog koristenja fleksibilnosti u test proceduri...

Da opisem drugacije, tvoj potpuno identican nacin voznje auta iz 2001 i auta iz 2015 (npr. dci Clio II i Clio IV) rezultirat ce drasticnim razlikama sluzbene i mjerene potrosnje goriva. Nemoguce je uz isti nacin voznje zadrzati razliku na istom broju (npr. 10% vise od deklarirane) za aute 15 godina udaljene.

Tko hoce, neka cita...

Link na istrazivanje NL instituta
z_k is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 16:32   #217
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da imas stariji dizel (npr 2001-2005)? Tada je razlika deklarirane potrosnje i stvarne potrosnje bila u prosjeku 10-20%...

Danas je oko 50%...
Imam dizel iz 2016. i ako vozim onako nježno, ali da ne ometam druge u prometu i ako nije gužva, mogu voziti nekih 60-80 kmh na otvorenoj cesti par desetaka km s potrošnjom nekih 0.2L iznad deklarirane za otvorenu cestu. To je nekih 6% odstupanja. Meni to nije velika razlika. (ali naravno board comp još pokazuje nekih 0.2-0.3L manju potrošnju, pa recimo da je 10-15% razlika).

Ali to sve nema smisla jer deklarirana potrošnja je mjerena u IDEALNIM UVJETIMA i njezina namjena nije da ju ti postigneš dok voziš, nego da usporediš s ostalim autima dok kupuješ. Ako jedan auto ima deklarirano 4L/100km, a drugi 11L/100km, to ti je poprilično dobar pokazatelj koji koliko troši.

Meni je sasvim logično da se deklarirana potrošnja mjeri u najidealnijim mogućim uvjetima, bez otpora zraka itd jer je tako lakše usporediti s ostalim vozilima dok kupuješ auto. Što su trebali, doći u svaku zemlju posebno sa svakim modelom auta i dati svakom stanovniku da obavi sva mjerenja i onda čim uđeš u salon da ti točno za taj auto izbaci kolko će baš tebi trošit dok baš u to doba dana po baš takvom vjetru, prometu, vlažnosti ceste itd. ideš na posao.

Bilo bi lakše da se potrošnja vozila deklarira na nekakvoj ljestvici od 1 do 10 ili 1 do 100, jer ovo kad se izražava u litrama samo dovodi do ovakvih nepotrebnih kukanja
epinefrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 17:35   #218
Ali ne mozes usporedjivati niti 2014 i 2016 model...

Uostalom sto znaci brzina 60 - 80? Ili je jedno ili drugo, norma sigurno nije 60-80...

Znaci na 60 km u 6. brzini trosi 3.3 L, neka ti putni kompjuter dodaje jos malo - vec si u najidealnijim uvjetima na preko 10%. A sto je sa svim drugim uvjetima voznje? Kombinirana je uglavnom grozno nerealna (Golf 1.6 Bluemotion ima 3.2 L ).

....ali kao i puno puta dosad, nema smisla uvjeravati ljude da njihova voznja nije savrseno stedljiva...... Ti si uspio vidjeti 3.3 L na ekranu vozeci po ravnom na nekoj nedefiniranoj brzini, ali baze podataka koje sadrze 600000 vozila i koje pokazuju ucetvostrucenje razlike testa i stvarnosti u 15 godina nisu relevantne...

Jednostavno, pitanje je provedbe i boljih normi. U Americi nema razlike testa i stvarnosti, sve je unutar 10% - pokazano na milijunima vozila...
z_k is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 18:09   #219
Quote:
epinefrin kaže: Pogledaj post
Imam dizel iz 2016. i ako vozim onako nježno, ali da ne ometam druge u prometu i ako nije gužva, mogu voziti nekih 60-80 kmh na otvorenoj cesti par desetaka km s potrošnjom nekih 0.2L iznad deklarirane za otvorenu cestu. To je nekih 6% odstupanja. Meni to nije velika razlika. (ali naravno board comp još pokazuje nekih 0.2-0.3L manju potrošnju, pa recimo da je 10-15% razlika).

Ali to sve nema smisla jer deklarirana potrošnja je mjerena u IDEALNIM UVJETIMA i njezina namjena nije da ju ti postigneš dok voziš, nego da usporediš s ostalim autima dok kupuješ. Ako jedan auto ima deklarirano 4L/100km, a drugi 11L/100km, to ti je poprilično dobar pokazatelj koji koliko troši.

Meni je sasvim logično da se deklarirana potrošnja mjeri u najidealnijim mogućim uvjetima, bez otpora zraka itd jer je tako lakše usporediti s ostalim vozilima dok kupuješ auto. Što su trebali, doći u svaku zemlju posebno sa svakim modelom auta i dati svakom stanovniku da obavi sva mjerenja i onda čim uđeš u salon da ti točno za taj auto izbaci kolko će baš tebi trošit dok baš u to doba dana po baš takvom vjetru, prometu, vlažnosti ceste itd. ideš na posao.

Bilo bi lakše da se potrošnja vozila deklarira na nekakvoj ljestvici od 1 do 10 ili 1 do 100, jer ovo kad se izražava u litrama samo dovodi do ovakvih nepotrebnih kukanja
Mislim da trabunjaš jer uz stvarno normalnu vožnju, bez i jednog jedinog preticanja ja na otvorenoj cesti do Siska postignem KOMBINIRANU potrošnju a NIKAKO onu deklariranu za "van naselja".

I to sa 5-6 raznih automobila.

Ak se dobro sjećam netko od kolega je tu znao zaljepit svoju potrošnju po Slavoniji ... odlilčan rezultat, čak i manje od 4 litre ... samo i dalje ne odgovara "deklariranom".

A isto tako hrpetina RL testova novinara mi daje za pravo. Dakle ili si fenomen ili lažov. Trećeg nema.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 19:14   #220
Quote:
epinefrin kaže: Pogledaj post
Imam dizel iz 2016. i ako vozim onako nježno, ali da ne ometam druge u prometu i ako nije gužva, mogu voziti nekih 60-80 kmh na otvorenoj cesti par desetaka km s potrošnjom nekih 0.2L iznad deklarirane za otvorenu cestu. To je nekih 6% odstupanja. Meni to nije velika razlika. (ali naravno board comp još pokazuje nekih 0.2-0.3L manju potrošnju, pa recimo da je 10-15% razlika).
Ja bi volio da mi ti opises kakva je to voznja gdje ti postizes skoro deklariranu potrosnju? Na koji nacin vozis. Vs. kada tako ne vozis?

Ja recimo vozim atmo benzinac, 16V i on pjeva sa 3000+ rpm-a a tek blizu 3000 rpm pocne vuci...meni je bolje da ga drzim blizu 3000 pa kada trebam povuc iz nekog razloga odmah povuce brze nego da ga vrtim u petoj blizu 2000 rpm-a. Pa kada trebam povuc da saltam nize, dignem okretaje tek onda i onda povuce. Jer mozda dodje neka situacija gdje moram "trenutno" reagirati i nemam vremena za to. A isto tako ako pustim gas, motor sa tim okretajima fino pocne kociti. Pa skoro niti ne koristim kocnicu po gradu...
Naravno, na potrosnju ne gledam...
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:54.