Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2007., 10:50   #81
Quote:
Mikalica, on će ti se i dalje bojati dokle god ti njega dižeš na ruke. Jer šta pas može zaključiti u situaciji kad vam se približava veliki pas, a ti svog dižeš na ruke. Na taj način daješ mu do znanja da je ok bojati se i pružaš mu podršku i utjehu. Tak da će se tvoj pas uvijek bojati velikih pasa.
Samo me zanima hoćeš li ga dizat kad bude imao 25-30 kila?

Mikalice, moj ti je savjet da ga upoznaš s nekim ili više, velikih pasa za koje znaš da su dobri i čije vlasnike poznaješ. Nek se malo uči da veliki psi ne moraju nužno biti prijetnja.
Pogledaj u blizini vaše kuće ima li neka livadica gdje se izvode psi.
I ne boj se. Bar ne još dok je ovako malen jer psi kuže da je on štene i neće ga napadat. Mogu se jedino s njim igrat ako im bude interesantan (što tebi može ponekad izgledat malo pregrubo, ali je ipak samo igra).
Također, i tebi može pomoći takvo druženje ako do sad nisi nikad imala psa, pa da malo vidiš kako to sve skupa ide.
Zum-Zum je dobro rekla.
slovenka25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 11:42   #82
Smile

Ne razumijem ljude koji vode psa bez povodca ,pa to je zbog njihove tj. pseće sigurnosti ,automobili šibaju k'o ludi a cucak k'o cucak razigran ,pa onda žale i kukaju ,a strada ni kriv ni dužan -pas .
lunitic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 12:05   #83
Nevjerovatno kako se uvijek krene pricati o psima na povodcu/bez njega
Pa naravno da u parku s djecom psa treba voditi na lajni.
Isto kao sto mi je sasvim logicno da cu na livadi pored potoka--daleko od ikakve ceste ---gdje nema zabrane vodjenja pasa (u Sesvetama ako netko zna) psa pustiti da se istrci bez lajne.... I da mi u toj situaciji nikako nije jasno zasto poneki vlasnici malih pasa krenu panicariti kad moj-ne tako velik pas
prodje par metara dalje od njih i uopce ih ne dozivljava
Pozdrav Mikalici, drzim fige da se rjesis straha prvo ti pa onda i Rocky, da skuzi da je puno zabavnije poigrati se s vecim psom nego ga gledati s visoka
Btw., mojoj dzukeli nisu bas zanimljivi mali psi jer ih se boji buduci da oni u pravilu laju a ona je strasljiva...pa im se ne priblizava, ali kad vlasnik svog psa podigne u ruke, ona koja nikad ne skace na ljude, ce se podici na straznje noge i htjeti ponjusiti tog psa jer ju bas strahovito zanima sto je to i zasto je podignuto u zrak ---buduci je poslusna, na poziv se odmah mice, no ima i pasa koji ce naskakivati na tebe bas iz razloga sto pas nije tamo gdje prirodno treba biti.
__________________
Sve je u redu.
Čočo san is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 12:07   #84
Quote:
Čočo san kaže: Pogledaj post
Nevjerovatno kako se uvijek krene pricati o psima na povodcu/bez njega
Pa naravno da u parku s djecom psa treba voditi na lajni.
Isto kao sto mi je sasvim logicno da cu na livadi pored potoka--daleko od ikakve ceste ---gdje nema zabrane vodjenja pasa (u Sesvetama ako netko zna) psa pustiti da se istrci bez lajne....
Jasno.
Zum-zum is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 12:51   #85
sori ali meni je presmijesno ovo da si se zasrala! haha!
uglavnom da na zalost takvih situacija u zagrebu ima previse. ja imam malog mjesanca koji zna biti dosta agresivan i nije mi svejedno kad vidim mrcinu bez povodnika da se sece cestom a gazda prica na mobitel tako da definitivno mislim da svaki pas bez obzira na velicinu,starost,spol i pasminu treba na cesti biti na povodniku a ona neka si ga pusta da joj skace po dvoristu cijeli dan ako hoce ali na cesti nikako! i rest my case
__________________
I guess I thought you had the flavour!
tallulagirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 14:46   #86
da, ma divno da svi to misle a izađem u park 5 puta dnevno i redovito neki pas bez lajne, bez gazde, bez ikoga.. evo, sad prije par minuta pudla bez lajne, bez gazde.. mislim, pudla.. pa kak tim gazdama pobogu nije bed da će im se pas izgubit barem, neltit na nekog agresivnog psa, nešto..
hella is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 15:12   #87
Quote:
hella kaže: Pogledaj post
da, evo, sad prije par minuta pudla bez lajne, bez gazde.. mislim, pudla.. pa kak tim gazdama pobogu nije bed da će im se pas izgubit barem, neltit na nekog agresivnog psa, nešto..
Otkad sam upoznala jednog desetogodišnjeg labića koji sam sebe šeta po kvartu više mi ništa nije čudno.

Rok se zove i sigurna sam da je bio prekrasan. I danas je milo i drago stvorenje, željno ljubavi i društva. Gazda ga je po svuda vodio sa sobom, a kako je novinar, slikavao ga je i pisao tekstove i izdavao u svojoj matičnoj kući. Rijetko se o kojem psu tako vodilo računa ko o Roku sve dok jednog dana gospodin poznati novinar nije dobio djecu.

Otad Rok šeta sam. Jako je debel i jedva se kreće. Laktovi i noge su mu u komi. Prljav je i smrdljiv. I kad ga vidim, srce mi se steže.
Zum-zum is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 15:51   #88
Hvala ljudi na savjetima, ali tu sad nije bit da li se moj Rocky boji ili ga ja krivo odgajam, nego to da ljudi ne vode pse na lajnama s čime se ja ne slažem.
Ja se bojim drugih pasa i točka. Ne želim da mi se približava lutalica ili neki pas bez lajne dok se njegov vlasnik slobodno šepuri s mišlju da mu je pas bezopasan, ja to ne znam niti ću se u jednoj običnoj šetnji (i bez Rockyja) do placa udubljivati u razmišljanje o psihologiji pasa.
Nisam ja neka snažna, hrabra osoba koja će mirne duše možda izazvati situaciju fajta pasa. Meni to ne treba niti to želim Rockyju. Ja ne mogu unaprijed znati da li će do fajta doći ili ne i samim time ne želim ni izazivati takvu situaciju.
Ok, rekli ste da ga ne dižem i da ga krivo odgajam na temelju toga što sam rekla da ga dižem ako na njega krene pas BEZ lajne, ali niti jedna od vas nije pitala da u koliko je to slučajeva bilo? U 3 mjeseca otkad ga imamo smo susreli možda maksimum 5 pasa bez lajni i tada smo ga digli, u ostalih tisuće susreta s psima nismo, dakle, nije to baš nešto što prevladava...
Isto tako, ja osobno odoh u šetnju s Rockyjem da on obavi nuždu i da se istrči, a ne da se družim okolo s drugim nepoznatim vlasnicima pasa...Daleko od toga da u tom ima išta loše, ali ja se, odnsono moj muž koncentriramo na njegovu šetnju. Imala sam ja prije psa, nije se baš družio s drugima, bio je u dvorištu, išao u šetnje s mojim tatom, zalajao tu i tamo i bio je sasvim dobro i fino odgojen pas koji nije bio nesocijaliziran. Niti mi je cilj i krajnja svrha imati druželjubivog psa i ići s njim na druženja s drugim psima kao da radim partyje za malu vrtićku djecu...To sad glupo zvuči, ali fakat ne idem u šetnju s tim ciljem...Meni je bitno da pas postane miran i odgojen, a da li će se on družiti s drugim psima ili ne, ne znam baš. Niti ću ja ići s njim u školu ni ništa takvo. Meni je to pretjerano. Obožavam svog psa, ali nije on dijete...Uživa s nama, mi s njim, idemo se šetati, igramo se i to je nekako to....Sad me razapnite
Mikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 16:19   #89
Quote:
Mikalica kaže: Pogledaj post
Meni je bitno da pas postane miran i odgojen, a da li će se on družiti s drugim psima ili ne, ne znam baš. Niti ću ja ići s njim u školu ni ništa takvo. Meni je to pretjerano. Obožavam svog psa, ali nije on dijete...Uživa s nama, mi s njim, idemo se šetati, igramo se i to je nekako to....Sad me razapnite
Neću te razapinjati.
Ali cijela je poanta u tome da ako želiš dobro odgojenog psa u svakom pogledu, onda moraš nešto žrtvovati.

Škola, kažeš pretjerana. Pa nije to škola ko za ljude. Tamo te nauče kako da ti, kao vlasnik, naučiš svog psa ono što želiš od njega, da sjedi i čeka te, da dođe kad ga pozoveš i sl. To je odgoj psa. Ako ti to možeš sama, ok. Ali sa školicom je lakše.

No. Druženje s drugim psima je isto jedan dio odgoja tvog psa. Zar želiš cijeli život strepit kad ideš u šetnju s Rockijem, hoćete li naletiti na nekog psa jer će on, tako nesocijaliziran, uvijel lajti i režati na druge pse. Osim toga, ja mislim da psi, kao pripadnici pseće vrste, imaju potrebu igrat se i družit s drugim psima. Ti i tvoj dragi nikad nećete moći pružiti mu tu potrebu, ma koliko se vi trudili, jer ipak, vi ste ljudi, a on pas.

No, znam da nećeš pretjerano razmišljati o savjetima koji ti se ovdje daju, a još manje da ćeš ih poslušat, ali to je tvoj izbor. Meni savjest nalaže da ti u najboljoj namjeri kažem što znam. Za tvoje i dobro tvog Rockya slatkice.

Što se tiče šetnji na lajni, zanima me jel ROcky ikad pušten s uzice? Naime, ako imate dvorište, onda je to ok. Ali što sa onim psima koji žive u stanu?
Jasno je da neću sa svojim psom po sred gada ili na igralištima za djecu ići bez lajne, ali kad dođemo na livadu, park šumu Marjan ili neko drugo mjesto koje je i dalje u gradu, puno ljudi i djece, a na kojima nije zabranjeno kretanje pasa, ja svog psa pustim. Pa ne mogu ni oni jadničci po cijele božje dane biti vječno vezani na lancu.
Zum-zum is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 18:23   #90
Quote:
Zum-zum kaže: Pogledaj post
Otkad sam upoznala jednog desetogodišnjeg labića koji sam sebe šeta po kvartu više mi ništa nije čudno.

Rok se zove i sigurna sam da je bio prekrasan. I danas je milo i drago stvorenje, željno ljubavi i društva. Gazda ga je po svuda vodio sa sobom, a kako je novinar, slikavao ga je i pisao tekstove i izdavao u svojoj matičnoj kući. Rijetko se o kojem psu tako vodilo računa ko o Roku sve dok jednog dana gospodin poznati novinar nije dobio djecu.

Otad Rok šeta sam. Jako je debel i jedva se kreće. Laktovi i noge su mu u komi. Prljav je i smrdljiv. I kad ga vidim, srce mi se steže.


Tri godine bili moji susjedi. Baš mi je žao za Roka. Dok smo mi bili tamo još je bio u dobrom stanju iako im je i tada znao pobjeći iz dvora i šetati sam. Ne jednom sam ga vratila u dvor kad bi došao za mojom kujicom. Tada je u tom kvartu postojao i jedan vučjak koji je šetao sam (vlasnik mu je živio preko puta nas). Kad smo mi došli bio je već star nakon tri godine jedva se vukao. Jednog ga dana više nismo vidjeli pa pretpostavljam da je uginuo ili ga je gazda uspavao (nestao je točno kad je ovaj nešto preuređivao, pa je to možda bilo povezano).
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 19:52   #91
Opet ću povuć paralelu odgoj djeteta-odgoj psa pa nek ustaju zombiji iz grobova i jure zamnom.
Ne znam ja baš puno o psima(odnosno sve što znam-naučila sam od vrijedne ekipe ovdje )ali znam puno-o djeci.Pa tako na novopečenu članicu svoje obitelji-pasicu terijerku često primjenjujem metode iskušane na vlastitoj djeci(naravno,modificirane i prilagođene) a kad krenem griješiti-odmah se sjetim koliko me takva pogreška koštala kad je učinjena sa djetetom
Dizanje psa na ruke podsjeća me na prezaštićivanje djeteta.Svakodnevno se dijete nađe u brojnim situacijama koje roditelj ispočetka umjesto njega(djeteta)procjenjuje kao opasne ili neopasne i ovisno o tome reagira.
Naravno da bi većina nas to prekrasno malo ljudsko mladunče,tijelo svoga tijela,dušu svoje duše zaštitila od koječega.Ako plače jer mu se ne ide u vrtić ili se u bilo kojoj drugoj situaciji boji druge djece i ljudi i ako ga zbog toga ostavimo doma,ništa mu se neće desiti.Dapače,bit će mu supač u sigurnosti vlastitog doma.
ALi samo tamo.
Kad iziđe van,osjećati će se svaki put sve ugroženije i uplašenije jer nema njegovog staklenog zvona koje ga štiti od "opasnosti"vanjskog svijeta-realnih i nerealnih.
Naravno da mi se svaki puta srce trgalo kad su malci plakali u hodniku vrtića i htjeli doma.Naravno da mi je stoput došlo da ih doma-i odvedem.
Ali to nisam činila.
Naravno da se userem u gaće svaki put kad se moja pasica frajerica želi igrati sa svakim cuckom u Maksimiru i da mi dodje da ju dignem na ruke.
Ali ni to ne činim.
Znam da ih moram polako puštati u vodu kako bi-naučili plivati.
Jer nitko nije otok.Ni čovjek ni pas.Ma koliko nam se to sviđalo ili ne sviđalo.
smucek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 20:12   #92
Smucek, mislim da je paralela dobra - ja ne znam mnogo o djeci ali znam nešto o psima. Mislim da se može usporediti odgoj psa s odgojem malog djeteta. Jedna ne-mala razlika svejedno postoji. Da moraš kod psa reagirati ODMAH (kad učini nešto dobro treba ga odmah pohvaliti, isto kad učini nešto što ne bi smijo moraš na to reagirati ODMAH inače neće shvatiti) ali djeca, barem tako mislim, će razumjeti i nakon 5 sekundi ili više.
slovenka25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 20:19   #93
Quote:
slovenka25 kaže: Pogledaj post
. Jedna ne-mala razlika svejedno postoji. Da moraš kod psa reagirati ODMAH (kad učini nešto dobro treba ga odmah pohvaliti, isto kad učini nešto što ne bi smijo moraš na to reagirati ODMAH inače neće shvatiti) ali djeca, barem tako mislim, će razumjeti i nakon 5 sekundi ili više.
Da,zato i kažem-metode modificirane i prilagođene.
Sve je to jedna partitura,ali svatko će ju drugačije odsvirati.
smucek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 20:22   #94
Quote:
smucek kaže: Pogledaj post
Da,zato i kažem-metode modificirane i prilagođene.
Sve je to jedna partitura,ali svatko će ju drugačije odsvirati.
Ne znam, nemam iskustva s onom drugom partiturom ...
slovenka25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 20:24   #95
Quote:
slovenka25 kaže: Pogledaj post
Ne znam, nemam iskustva s onom drugom partiturom ...
Vidjet ćeš...
smucek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 20:33   #96
Quote:
Zum-zum kaže: Pogledaj post
Neću te razapinjati.
Ali cijela je poanta u tome da ako želiš dobro odgojenog psa u svakom pogledu, onda moraš nešto žrtvovati.

Škola, kažeš pretjerana. Pa nije to škola ko za ljude. Tamo te nauče kako da ti, kao vlasnik, naučiš svog psa ono što želiš od njega, da sjedi i čeka te, da dođe kad ga pozoveš i sl. To je odgoj psa. Ako ti to možeš sama, ok. Ali sa školicom je lakše.
Pretjerana je za mene jer nemam niti vremena niti novaca niti želim jednog über super poslušnog čovjekolikog psa.

Quote:
No. Druženje s drugim psima je isto jedan dio odgoja tvog psa. Zar želiš cijeli život strepit kad ideš u šetnju s Rockijem, hoćete li naletiti na nekog psa jer će on, tako nesocijaliziran, uvijel lajti i režati na druge pse. Osim toga, ja mislim da psi, kao pripadnici pseće vrste, imaju potrebu igrat se i družit s drugim psima. Ti i tvoj dragi nikad nećete moći pružiti mu tu potrebu, ma koliko se vi trudili, jer ipak, vi ste ljudi, a on pas.
Istina. Međutim ja uopće ne strepim za Rockyja kada su psi na lajni niti ih odvlačim od istih niti ga primam u ruke niti ću to raditi kada bude stariji.
Istina je to za druženje, međutim koliko to možda nekome jadno zvučalo, mi njega odfuramo da se istrči i obavi nuždu i ako se malo pošnjofa i poigra s drugim psom - u redu, ali ja neću doći u park i stat kraj nepoznatih ljudi s nepoznatim psom i ko tutlek čekati da se on druži s psom, možda to ni vlasnici tog nekog drugog psa ne žele!? Ipak je lakše kad ti odeš s psom do nekog poznatog tko ima psa nego kad doletiš u park gdje btw. psi ne bi ni smjeli baš biti i onda se kao trebaš početi družiti s ljudima koje ne znaš!? Mislim, to baš ni ljudi tak ne rade, osim stare bakice koje svakog zašprehaju u tramvaju

Quote:
No, znam da nećeš pretjerano razmišljati o savjetima koji ti se ovdje daju, a još manje da ćeš ih poslušat, ali to je tvoj izbor. Meni savjest nalaže da ti u najboljoj namjeri kažem što znam. Za tvoje i dobro tvog Rockya slatkice.
E vidiš, ne sviđa mi se ova tvoja pretpostavka da neću razmišljati o savjetima...Razmišljat ću i gomilu njih sam i usvojila jer mi je ovo prvi prisniji kontakt s psom, ali s nekim stvarima se jednostavno ne slažem (da se pas šeće bez lajne u blizini drugih pasa i ljudi) i njih neću niti poslušati. Isto tako tu ima jako puno ljudi koji se prema ljubimcima ponašaju kao da su ljudi, kupuju im i daju sve pa i više nego sebi i tretiraju ih cici mici, a ja koliko god da volim Rockyja imam mišljenje da je on pas, životinja koja nije "stvorena" da joj se koncem čiste zubi, prati svaki zalogaj koji stavi u usta kada ne pratim ni sebi i da mu posvetim više vremena nego što posvećujem npr. mužu. On je kućni ljubimac. Mi se za njega brinemo, on ima sve, udomili smo ga, a nikada nisam htjela psa u stanu, uništio nam je cijelu kuhinju, sav namještaj, jede skuplje od nas ima svoje igračke, šeće se, cijepimo ga, bla bla, al i dalje je samo PAS.


Quote:
Što se tiče šetnji na lajni, zanima me jel ROcky ikad pušten s uzice? Naime, ako imate dvorište, onda je to ok. Ali što sa onim psima koji žive u stanu?
Jasno je da neću sa svojim psom po sred gada ili na igralištima za djecu ići bez lajne, ali kad dođemo na livadu, park šumu Marjan ili neko drugo mjesto koje je i dalje u gradu, puno ljudi i djece, a na kojima nije zabranjeno kretanje pasa, ja svog psa pustim. Pa ne mogu ni oni jadničci po cijele božje dane biti vječno vezani na lancu.
Rocky na mjestu gdje ima ljudi nije bez lajne. Rocky je bez lajne 1-2 dnevno kada protrči dvorištem, a inače je u stanu, dapače, samo u kuhinji i na balkonu. Naravno da ne mogu biti cijelo vrijeme na lajni, ali ja svog s lajne ne puštam osim ako ne dođemo na neku osamljenu livadu. Ne volim kada se psi slobodno kreću gdje ima ljudi, kao npr. tvoj.
Mikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 20:43   #97
Quote:
smucek kaže: Pogledaj post
Opet ću povuć paralelu odgoj djeteta-odgoj psa pa nek ustaju zombiji iz grobova i jure zamnom.
Ne znam ja baš puno o psima(odnosno sve što znam-naučila sam od vrijedne ekipe ovdje )ali znam puno-o djeci.Pa tako na novopečenu članicu svoje obitelji-pasicu terijerku često primjenjujem metode iskušane na vlastitoj djeci(naravno,modificirane i prilagođene) a kad krenem griješiti-odmah se sjetim koliko me takva pogreška koštala kad je učinjena sa djetetom
Dizanje psa na ruke podsjeća me na prezaštićivanje djeteta.
Smucek, slažem se s tobom, ali pas nije dijete. Drugi pas bez lajne može biti opasan i za mene. Bojim se tuđih pasa. Digla sam psa 5 puta u 3 mjeseca, a vi me osuđujete. Vi ste valjda svi kada ste izašli s 2 mjesečnim štenetom pustili neka neka mrga krene na njega pa što bude bit će!?!??!?!!? E pa sorry, ja to ne vjerujem. Ne vjerujem da je itko od vas u početku dok ste dobili psa, dok se učio na šetnje, na lajnu, na okolinu slobodno dao da mu prilaze nepoznate mrge 10 puta veće od vašeg psa BEZ LAJNE mirno stojeći sa strane iščekivali da li će biti fajta?
Ako jeste, svaka vam čast. Ja ovo ne radim da razmazim psa niti ću to stalno raditi niti se to događa često. Radim jer ne želim da mene il Rockyja napadne neko meni nepoznato pseto čijim vlasnicima je očito tako teško u prenapućenoj Ozaljskoj i parku Stara Trešnjevka i sličnim mjestima gdje je sve puno djece, starijih, drugih životinja psa staviti na lajnu pa da oboje moramo završiti na šivanju. I btw, što se paralele s djetetom i vrtićem tiče, djetetu u vrtiću neće biti ništa, niti njegovoj majci, eventualno će drečati jer mu se ne da tamo biti, a ja ću možda skupa s psom zaraditi neke ozljede...
EOD...Poanta mog posta nije bila da me učite odgoju (što nije loše, pokoji savjet, ali pričamo o možda 5 podizanja u 2 mjeseca), nego sam rekla da smatram da svaki pas gdje ima ljudi treba biti na lajni.
Mikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 21:03   #98
Mikalica, niko te ne osuđuje. Samo ti pokušavamo objasniti zašto to nije pametno. Ali u stvari razumijem to da dižeš svog psa - od straha. U nekim slučajevima je to jedino pametno, kad je onaj drugi pas totalno nesocializiran i takav da će napasti i štenca. Ali većina pasa nije.
slovenka25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 21:12   #99
Quote:
Mikalica kaže: Pogledaj post
Tako smo se šetali po parkiću na Trešnjevci i doletio je neki veliki pas, ja ne kažem, nije on njega krenuo napasti, ali Rocky je odmah poludio, počeo se bojati i slično i kada smo rekli vlasnicima da li bi ga mogli staviti na lajnu su samo blenuli jer kao njihov pas je tak miran i dobar...E kvragu, ja to ne znam, niti znam da li će ostati miran kad ovaj mali lajavac ovako poludi itd..
Samo smo ti htjeli dati blagonakloni savjet glede ovog gore.
Barem ja.
Točno,djetetu se od bivanja u vrtiću i socijalizacije sa drugom djecom uglavnom neće dogoditi fizička ozljeda.
Psu u susretu sa drugim psima možda hoće.
No,vjerojatnosti za jedno i drugo-minimalne su.A korist višestruka.
Barem u okvirima teme o kojoj govorimo.
I nitko te ne razapinje samo-zdravo konverziramo.
smucek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 21:46   #100
Quote:
smucek kaže: Pogledaj post
Samo smo ti htjeli dati blagonakloni savjet glede ovog gore.
Barem ja.
Točno,djetetu se od bivanja u vrtiću i socijalizacije sa drugom djecom uglavnom neće dogoditi fizička ozljeda.
Psu u susretu sa drugim psima možda hoće.
No,vjerojatnosti za jedno i drugo-minimalne su.A korist višestruka.
Barem u okvirima teme o kojoj govorimo.
I nitko te ne razapinje samo-zdravo konverziramo.
tako je ! dijete koje ne zna da udarac boli , bez razmišljnja će udariti drugo dijete , isto je sa čupanjem za kosu ili ugrizom ...majka koja miće svaki i najmanji kamenčić sa puta svog djeteta, osudila ga je da razbije glavu na zrnu pijeska prvi puta kad ona ne bude gledala pod djetetove noge

isto je i sa psima dok su u receptivnoj odgojnoj fazi - dajte im da se "odmjere" sa drugim vršnjacima, pa će biti spremni na interakciju u odrasloj dobi

negativni primjeri:
- u mojem vrtiću jedan je dečko izbio oko drugome jer su se natezali oko remena , jedan je pustio, drugi nije
- moja je pesica 4 godine bila u okolišu bez ograda i bez drugih ženki u radijusu 2 km ...na prvom dolasku u grad sa psima iza ograde u dvorištima, nastradala je od druge kuje kojoj se nije svidio njen "gard"

pa vi procijenite ....
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:01.