Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2013., 12:53   #21
Mojoj Zari je također dijagnosticiran gastritis, doduše ne teški oblik.

Isto smo primjetili povraćanje pjene.
Prehrana joj se bazira isključivo na nezačinjenoj kuhanoj hrani i uglavnom piletini.
Od junetine povraća.
Kosti joj nikako ne smijemo davati jer odmah povrati.

Jednom je samo bila na cijepljenju i od tada nije išla.

Ona je konstantno pod stresom, pas je s kojim bi se trebalo puno puno raditi i ulaziti u sami srž problema. No ona se najugodnije osjeća doma, sa nama, ide u šetnje po kvartu, rijetko kada dalje jer se izbezumi. Voli ići u šume, gdje nema prometa i ljudi nepoznatih. Ima svoju pseću prijateljicu.
Uglavnom je ona pas moje mame pa samim time mora biti kako moja mama kaže tako da se Zari pruža tretman koji joj ne stvara nikakav stres.
Timbalandica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2013., 13:00   #22
I moj pesek povremeno pati od gastritisa. Nama je veterinarka rekla neka ga hranimo sa kuhanom hranom, piletina, puretina, junetina, riža, malo mrkvice ..........tak.
Probali smo i sa gastro barfom, nije loše reagirao, al što to smrdi pa to je nešto prestrašno, čisto se bojim čega ima unutra .

Uzrok je po njoj to što je pas "živček" po naravi, a i to bi se moglo pripisati karakteru i stresu, iako mi živimo prilično mirno. Povraća uglavnom 10 do 12 sati nakon zadnjeg jela, nikada neposredno poslije, proljev nikada nema, stolica je izvrsna. Dajemo peptoran po potrebi kad vidim da kreće onaj refleks sa glavom prema naprijed i mljackanje.

Svakako bi trebalo napraviti detaljnije preglede probavnog trakta kao i test na alergiju vezan uz hranu. Čula sam za takav test kod nas na temelju dlake košta nekih 1.440,00 kn, ili drugi gdje se krv šalje u inozemstvo taj je oko 2.000,00 kn.
Planiram i to u skoroj budućnosti izdvojiti pa vidjeti rezultate.

Zadnje uređivanje Merlina : 16.01.2013. at 13:24.
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2013., 13:14   #23
Nessa je srecom imala samo jednu takvu epizodu.. Imala je godinu i pol, oporavljala se dugo, skoro 6 mjeseci je trebalo da se sve povuce.. Sad je ok, kuc-kuc-kuc
Uglavnom je krenulo sa povracanjem i to takvim da sam se zabrinula jako kad sam vidjela da je povracala pet puta u sat vremena..

Tad je dobivala injekcije.. Kasnije peptoran i jos neki lijek kojem sam zaboravila ime, to je bila zamjena na par dana..

Nije bilo potrebe davati joj lijekove kad je prosla ta epizoda (ja ih izbjegavam kad god mogu), ostalo vrijeme sam joj kuhala, kupovala Barf i onda polako na dehidrat.. Malo teze je bilo naci neki koji joj pase po svemu no sad smo na Allevi patka i jecam i toga cemo se drzati, uz kuhano i barf ponekad..

Nadam se da nece biti problema.. Stolica joj je super, kao u najboljim danima, dlaka joj je super, ne povraca mada je njoj povracanje bilo manje izrazeno osim kad je krenulo na pocetku, uglavnom je imala proljev.. Sto bi prije bio enteritis nego gastritis ali sve vode pod gastritis..
__________________
😁
Le0na is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2013., 13:28   #24
Da li ste probali koristiti dodatke koji djeluju na regulaciju kiseline u probavnom traktu kao:

korijen sljeza (oblaže crijeva i pomaže kod iritacije), sladić (čest sastojak keksića za pse isto djelovanje kao sljez), koru glatkog brijesta, matičnjak - mislim kao čaj

kuzu, umeboši šljive, sok od svježeg kupusa, propolis, boražinu


ovo navedeno sve djeluje kod ljudi na gastritis no malo se zna kako je sa psima?
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2013., 19:41   #25
Ja nikad ne dajem nikakve peptorane i slične kemije. Kad god joj je bilo slabo, skuhala sam juhicu od piletine samo za nju pa bi pojela malo prazne juhe (nezačinjene) i kasnije bijelo meso s malo riže ili čak bez. Nakon toga stanje bi se poako popravilo. Nekad bi polizala malo jogurta ili pojela svježi sir. Inače zazirem od lijekova za svaki drek i svako malo i maksimalno ih izbjegavam i na sebi i sa psima.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 18:41   #26
imamo epizodu gastritisa od stresa

kad kuhate piletinu, koji dio kuhate? uzela sam pileća i pureća prsa, dobro da je mali pas inače bih bankrotirala jer sad moramo isključivo tako dok se ne povuče
__________________
Dugonjuska osoba
holly-trooper is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 23:57   #27
Udomili smo malecku prije nekih 5 mjeseci. Dva puta smo do sad imali gastritis, koliko ih je bilo prije-ne znam. Povracanje pjenice(zuckasto-bijele boje) i rijetka stolica sa naznakama krvi. Apetit nije gubila, ali svaki put kad jede bi isla pasti travu i onda povracala. Inace se borimo sa alergijama i dermatitisom, pa moramo hranu prilagodjavati tome. Jos uvijek trazimo sto odgovara po tom pitanju.
Na pocetku je hranjena sa raw food(K9 Natural), jer je smatrano da ce pomoci sa dermatitisom. No nije godilo stomacicu. Zadah je bio grozan, imala je par puta zatvor(radi velike kolicine kostiju u hrani, kako je rekla veterinarka), a onda i prave simptome gastritisa. Uz to, i koza se ponovno ''pomamila''. Objasnjenje veterinarke-1. neodgovarajuca hrana i 2. stres(tek smo je uzeli, bile su to velike promjene za nju). U fazi akutnog gastritisa, hranili smo je domacom kuhanom hranom-pileca prsa, bez kozica, sa dosta rize dobro raskuhane da se napravi ona ''opna'' od kuhanja(ne znam kako se to zove ), mrkvica, cvjetaca, brokoli, persin itd. Ono isto sto bi i sami sebi skuhali da imamo gastritis, je li Nakon sto se stomacic smirio, postupno smo je prebacili na RC Gastro Intestinal i bilo je ok, samo opet nije odgovaralo kozi naravno.
Imala je akutni gastritis jos jednom, procedura je bila ista samo smo je prebacili na Nutro Sensitive Stomach umjesto na RC, nadajuci se da ce to biti bolje za kozu, ali se ispostavilo da ni to nece odgovarati.
Ono sto je bitno reci je da hranu ne treba puno mijenjati ako se nadje sto odgovara psu. Kad se i mora promijeniti, onda to treba raditi postupno, 25% prvi dan, 50% drugi i tako redom do 100%. Ja se time nisam previse ni bavila, niti sam znala, no eto veterinarka mi rece da pas kada jede neku hranu duze vrijeme ima enzime za razgradnju te hrane, onda kada se promijeni drasticno i hrani se necim drugim, drugacijim, nastane problem sa stomakom i pojavise nerijetko gastritis u toj tranziciji, dok se odgovarajuci enzimi za tu hranu ne proizvedu. Stoga svaku promjenu treba obaviti postupno kad god je moguce.
Takodjer se preporucuje blago namakati hranu psu koji ima gastritis, ako je u pitanju dehidrat, vjerujem radi lakse razgradnje.
Od lijekova smo dobijali antacide u rangu peptorana(ne mogu se sjetiti kako se zovu, ali baza je ta) i kompleks B vitamina, koji stite sluznicu. Receno nam je da smijemo dati i malo caja od kamilice, ali nije htjela ni da pomirise
Eto, to je koliko ja znam, a sto vi vec svi znate...hehe...
Twinkle T is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 02:07   #28
Ja bi samo iz sve te prehrane izbacila brokulu i cvjetaču..i jedno i drugo napuhuje i uopće niej lagano za želudac...a svakako ubacila dobre probiotike..ili u vidu kapsula ili kao mliječnu prerađevinu..
__________________
"Za mudru osobu cijeli je svijet učitelj, a za budalu je cijeli svemir pun neprijatelja"SplitskeSape Tužna svakodnevna priča

Zadnje uređivanje Pimpinell@ : 01.02.2013. at 02:14.
Pimpinell@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 10:46   #29
Quote:
holly-trooper kaže: Pogledaj post
imamo epizodu gastritisa od stresa

kad kuhate piletinu, koji dio kuhate? uzela sam pileća i pureća prsa, dobro da je mali pas inače bih bankrotirala jer sad moramo isključivo tako dok se ne povuče
pileća prsa, no ako je u toj fazi a takva obično traje par dana bez obzira na piletinu i rižu, jednostavno treba čekati da se želućek smiri, nema pomoći. Počela sam koristiti proso umjesto riže (između ostalog regulira kiseline) i nekako mi je još bolji od riže a pesek ga voli.
Meni je vet. rekla da dajem pola (manjeg) peptorana par dana za redom dok se stanje ne poboljša. Tako radim i eto, nije loše.
Zadnji put je ima napad gastritisa za novu godinu, malo hrane iz ruke iz naših tanjura, a i sve onu pucanje .........
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 10:53   #30
Moji kada im se aktivira gastritis dobiju reglan i peptoran, to dvoje zajedno dijeluje odlicno!

Obicno kada krene sa povracanjem i ostalo, dajem im do 4-5 manjih obroka, cisto da im se ne optereti zeludac i to mi se pokazalo najbolje.

Najbolje ti je skuhati bijelo meso, mozda malo mrkvice i rize!
__________________
~Sto nitko ne smije da te zamjeni, sto nitko ne moze da te zamjeni~ MEDO 10.10.1999-11.11.2011 ~ REA 08.06.2009-16.06.2017 ~ MO 23.04.2010-01.01.2020 ~ .... Sometimes it's hard to follow your heart ....
masha01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 11:07   #31
kuhamo i bijelo meso i rižu i mrkvu, sve
i peptoran 1/4 svakih 8h i B complex 2 puta dnevno

samo me zanimalo koju vrstu mesa, mislila sam možda ubaciti koje pileće srce kuhano u to

probat ću proso onda, super!

ma zbog 2-3 tjedna stresa od tih petardi, totalno se pesekici poremetila i stolica i taj želudac, stolicu smo unormalili, a želudac je nastavio
poslije tog stresa postala je totalno drugi pas kako ju želudac muči tako nema želje za druženjem s pesekima, odbija ih od sebe, neda im blizu
ali evo već se popravilo u zadnjih tjedan dana lakše prehrane, bolje je volje, igrala bi se s pesekima
__________________
Dugonjuska osoba
holly-trooper is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2013., 10:51   #32
jel davao tko psu controloc za gastritis?
__________________
Dugonjuska osoba
holly-trooper is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2013., 16:22   #33
ja... u nekoliko navrata...kaj te zanima?
mopsica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2013., 18:22   #34
kak se dozira po kg?

vidim svi navode kako koriste peptorane ili antacide istog sastava, zašto se ne prepisuje radije controloc koji je tisuću puta bolji i obnavlja sluznicu dok peptoran i ostali samo gase vatru

govorim iz svoje perspektive kao dugogodišnji gastritičar, budući da se isti lijekovi koriste i kod pasa, logičnije mi je koristiti controloc kod kroničnih gastritisa, ali tu ga nitko ne spominje
__________________
Dugonjuska osoba
holly-trooper is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2013., 20:14   #35
pojma nemam... u Bubi i na faxu daju kod težih slučajeva, ili neke druge inhibitore protonske pumpe, ali istina obično svi kreću s peptoranima, ali to je često i dovoljno

doza je 0,7-1,5 mg/kg 1xdnevno
mopsica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2013., 21:25   #36
super, znači nama treba minimalno 1/4 tablete od 20mg za psa od 8,4kg za lakše tegobe, za teže 1/2

da znam za ubuduće ako se pojavi još koji put, a controloca imam stalno doma za sebe

hvala!
__________________
Dugonjuska osoba
holly-trooper is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 10:14   #37
Quote:
Pimpinell@ kaže: Pogledaj post
Ja bi samo iz sve te prehrane izbacila brokulu i cvjetaču..i jedno i drugo napuhuje i uopće niej lagano za želudac...a svakako ubacila dobre probiotike..ili u vidu kapsula ili kao mliječnu prerađevinu..
Hvala na savjetu. Meni rekose samo da ne dajem nista sa ljuskama i nista sa kosticama. Nije joj naskodilo u svakom slucaju,ali da se sjetimo za ubuduce
Jogurt je na meniju jednom dnevno objema curama,bilo gastritisa ili ne.


Quote:
holly-trooper kaže: Pogledaj post
kak se dozira po kg?

vidim svi navode kako koriste peptorane ili antacide istog sastava, zašto se ne prepisuje radije controloc koji je tisuću puta bolji i obnavlja sluznicu dok peptoran i ostali samo gase vatru

govorim iz svoje perspektive kao dugogodišnji gastritičar, budući da se isti lijekovi koriste i kod pasa, logičnije mi je koristiti controloc kod kroničnih gastritisa, ali tu ga nitko ne spominje
Ja dam ono sto mi vet veli da dam Ne usudim se sama davati na svoju ruku,ali da nije bilo poboljsanja,sigurno da bih za onu lovu koju platim uslugu trazila da mijenja.
I ja sam pocesto bila na Controlocu,po preporuci ljekara. Meni je u mom stanju pomagao vise nego Peptorani,Ranisani... Kao sto kazes,Gastale,Peptorane i ine sam dobijala kad je trebalo ''gasiti vatru'',a Controloc mi je davan na duze staze(par puta i uz antibiotike).
Kod psa mi je ipak prepisan lijek na bazi ranitidina u ova dva(akutna) slucaja. Predje li u kroniku,a valjda nece,mozda ce i lijecenje biti drugacije. Pouzdam se u veterinara,uzmem sto joj daju i onda je ganjam po kuci i na raznorazne nacine varam da proguta (ne voli tablete,cak ni one sa ''suhomesnatim okusima'')
Twinkle T is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 23:39   #38
I moja ima gastritis koji kontroliramo prehranom.
Nakon mnogo pokušaja i pogrešaka zaključila sam da mora biti isključivo na piletini (nije bitno koji dio) a od dehidrata na Britu. Od konzervi u obzir dolazi samo RC Gastro Intestinal kojeg će pojesti ako je konzerva tek otvorena. S obzirom da su konzerve velike a ona mali pas od 5,5 kg više joj ih ne kupujem jer 2/3 konzerve bacim. U PC-u sam našla i sušena pileća prsa pa to dobije za žvakanje te nekakve grickalice u obliku bataka koji su isto od piletine.
Simptomi gastritisa su joj povraćanje, proljev, pojačani iscjedak iz očiju i specifičan smrad dlake. U tom slučaju dam joj 1/4 Peptorana svakih 12 sati kroz par dana.
Problem ja što ona vani ždere sve što nađe počev od kostiju, mačje hrane, preko povračotina pa nadalje. Nevjerojatno je šta sve ljudi ne bacaju preko prozora....
Jednom je našla cijelu, pečenu svinjsku nogicu. Dakle, takav sjaj u očima i izraz sreće na dlakavoj njušci nisam nikad vidjela :-)))) kad ju je ćopila u zube počela je bježati preko cijelog parka. Jedva sam je sustigla i otela nogicu. Uglavnom, ovaj problem pokušavamo riješiti tako da izbjegavamo mjesta na našoj ruti koja se nalaze kraj zgrada i za koja znam da služe vrlim susjedima kao odlagališta viška hrane (ne kužim, šta žvaču kotlet na prozoru pa samo bace kost van ili gađaju prozore sa kuhinjskog stola)

Žao mi ju je ponekad što nemože uživati u kojoj kosti ili nekoj grickalici
indiana40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 11:25   #39
controloc se može kupiti bez recepta?

Koji Brit?
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 11:59   #40
Quote:
Merlina kaže: Pogledaj post
controloc se može kupiti bez recepta?
može, to ti je ovaj lijek http://www.controloccontrol.hr/

ima i varijanta koja se dobiva na recept, ali za psa ti je dovoljan ovaj bez recepta (pakiranja od 7 i 14 tableta, 20mg), onaj koji je na recept ima 56 tableta i dolazi u 20 i 40mg, sastav je isti, samo je stvar u veličini pakiranja
__________________
Dugonjuska osoba
holly-trooper is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:38.