Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Eno i ino

Eno i ino (Bez)Alkoholna pića - Ne očekujte Mladena Grdovića na stolu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2014., 09:25   #21
Quote:
MLADJO kaže: Pogledaj post
Po mojem skromnom sudu, najdalje su na ovim prostorima po ovom pitanju otišli u vinariji St. Hills...i to prije svega zbog izvrsne suradnje sa poznatim francuskim enologom Michel Rollandom.
Vidio sam da njihov Dingač košta preko 500 kn, da li si probao to čudo, jel to može vrijedit te novce?
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 11:02   #22
Quote:
German kaže: Pogledaj post
Vidio sam da njihov Dingač košta preko 500 kn, da li si probao to čudo, jel to može vrijedit te novce?
Probao sam.

Čuj, ja inače nisam ljubitelj Dingača tako da sam tu malo nevjerodostojan.

Da li vrijedi?

Vrijedi...ne zato jer je 3x bolji od ostalih vrhunskih Dingača...bolji je, ajmo to tako karikirano reći, 20% od ostalih vrhunskih Dingača. Ali tih 20% je nedostižno za ostale vinare i to je ono što čini višekratnu razliku u cijeni u odnosu na ostale.
__________________
"Ja čitam"...kako se kaže na Crnski? Kaže se kao "Ja čitam"
...Vidi u riječnik Crnskog i Gorskog jezika
MLADJO is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 23:03   #23
Quote:
josko021 kaže: Pogledaj post
Znam da ima drugi thread of cepovima, ali ja san se uvatija cuvat Kalifornijske Cabernet-e od 20-25e. Polovica dolazi sa sintetskin cepovima, ali se drze odlicno.
Nacuo sam nesto da je Portugal ima problma sa cep-hrastovima, strasno su poskupili, i svit se da u sintetske cepove, cak is za vina koja se cuvaju.

Zasto cuvas vina sa sintetickim cepom kada sa njim nema oksidacije,nema vremenskog sazrijevanja a sa tim nema niti rasta cijene???
bobibobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 19:40   #24
Quote:
bobibobi kaže: Pogledaj post
Zasto cuvas vina sa sintetickim cepom kada sa njim nema oksidacije,nema vremenskog sazrijevanja a sa tim nema niti rasta cijene???
Aa, cuvan jer nisan zna da se ne moze. Iman nesto Kalifornijskih Cabernea jos is 06'e. Drze se odlicno, t.j. ne kvare se, i ja sam nekako mislio da idu na bolje s godinama, ali mozebit i nije. Cepovi im izgledaju kao smrvljeno pluto nekako zalipljeno u oblik cepa.

Daj, ako se iko razumije u cuvanje Hrvatskih vina, napisite malo sta cuvat I kako.
Ja i pokojni otac smo kupili poprilicnu zalihu Vinarije Dingac. Imam jos nekoliko boca od prije rata, I dosta od 90-ih. Meni je to stvarno odlicno vino; otvorim za specijalne prilike I bas gustamo.
Pokusao sam i sa ostalim Dingacima, pogotovo otkad ne nalazim vise Vinarije Dinggac u prodaji, ali ne ide. Kvare se.

Jos jedan put, ako neko zna sta I kako cuvat od danasnjih Dingaca, napisite, I unaprijed hvala.

Zadnje uređivanje josko021 : 23.12.2014. at 19:48.
josko021 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 22:05   #25
Dingaci se u pravilu i ne cuvaju!Da bi se vino cuvalo mora imati visoke kiseline i po mogucnosti alkohole ili jako visoke secere!Dingac je klasicni plavac i fali mu kiselina pa je kao sorta tezak za odlezavanje...
bobibobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 22:24   #26
Radi toga se cuvaju merloti i caberneti naravno oni koji imaju puno kiselina npr francuski gdje je klima 10 mjeseci jesen pa se razvijaju uvjeti za takva vina.U hrvatskoj jedino grasevine sa visokim alkoholima mogu izdrzati odlezavanje ali to je opet diskutabilno radi kvalitete nakon odlezavanja.Cep propusta zrak sa kojim vino oksidira i dobiva dobru ili losu kvalitetu.Hoce li biti dobra ili losa moraju ocijeniti najbolji enolozi i sommelieri i tek onda mozes znati je li se isplati cuvati...
bobibobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 22:39   #27
Kupi si par boca iz 2013.e od st. emiliona ako ihuopce nadjes povoljno pa ih cuvaj 20ak godina,vrijednost im moze samo rasti ali pod uvjetom da nadjes adekvatnu recenziju da su za cuvanje.
Veliki problem je sto vina koja su za cuvanje najcesce dobiju dobru kritiku prije nego dispiju na police pa bivaju kupljena vec u naprijed ili im je cijena jaaaako visoka vec u startu,a sto se tice ovakvog stila cuvanja(tvog) dobit ces samo staru kvasinu ili prosek od kojeg ce te zgaravica danima lomiti...
bobibobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2014., 00:55   #28
Zahvaljujem! Znaci ovih par-sto boca Dingaca sta ih imam nema smisla dalje cuvat. Dobro. Popit cemo ij.
Samo, zasto mi je Dingac iz Vinarije Dingac (s tovarom na etiketi) tako drag i (po mom misljenju) se jako dobro drzi?
Pijemo li mi to pokvareno vino (i jako puno nam se svida), ili se to nekako drzi.
Inace, drzim sve u frizideru na 18C u mraku.
Ja mislim da me prosa gust trazit Dingace za cuvanje. (To mi je ostalo od pokojnoga oca.)
Ali ostaje pitanje kako nac i prepoznat (Hrvatska) vina za cuvanje? Unaprijed hvala.
josko021 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2014., 03:25   #29
Kao sto rekoh unaprijed se odredjuje koje vino ce biti pofodno za cuvanje(strucnjaci,enolozi itd...),znaci moze taj dingac biti dobar jos uvijek tebi,meni ili malom ivici ali mi nismo podobno za tu tvrdnju,to rade strucnjaci!Koja je godina?Kakva je bila ta godina?Koliko su puta do sada mijenjani cepovi?Jako puno je nijansi koje odredjuju vrijednost toga sto ti imas.To ti je kao filatelija,moze vrijediti nista ali i dosta(najvjerovatnije nista nazalost) Znaci probaj naci nekog stranog kolekcionara na webu pa vidi koliko je spreman dati(vise njih).Jer vrijednost tih vina je po meni vise u domeni skupljanja nego kvalitete.Trebas se dobro raspitati jer ipak na kraju krajeva ako se moze dobro prodati steta bi ih bilo proliti(u stomak)!
Ja ti govorim sa teoretskog pogleda sto ne znaci da sam u pravu!
Koja hrvatska vina kupiti za cuvanje?Ona za koja najbolji enolozi kazu da su za cuvanje(roland itd...ne neki nasi studenti,forumasi).
Kad ti nasi napisu u recenziji pogodno za odlezavanje uglavnom misle na par godina 3-5 jer je tada vino najbolje za otvoriti a poslije tko zna.Hocu reci da u 99% slucajeva vino treba znati kada vise ne treba cuvati jer je doseglo svoj vrhunac i kvaliteta mu pocinje padati.Samo rijetka vrhunska vina uspijevaju stariti(i rasti sa vrijednosti) a iskreno ja mislum da mi nismo podneblje za tako nesto(barem ne vrijednosno)
Ako bi bas morao izabrati onda recimo neke istarske kupaze c.s. i merlota koje imaju visoke kiseline ili recimo Teran...
bobibobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2014., 13:02   #30
Jos jedan put, zahvaljujem. Ja sam se uvatio tih Dingaca jer mi je to ocu bilo jako drago, i eto, ostala je neka asocijacija na njega...

Sta se tice ovoga sta mi je ostalo, to ce se popit. Ima jos stotinjak boca od prije '95-e, i po mome ukusu, dobro se drze. Cepovi nisu mijenjani (nisam ni znao da se to radi) ali su u vinskom frizideru na 18 stepeni.

A poc cu potrazit neki autoritativni tekst o cuvanju vina.
josko021 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2014., 18:09   #31
Prije nego ih popijes potrazi nekog kolekcionara pa ih mozda i prodas za neke dobre novce.Bilo bi ih steta ne uvaljati za neke dobre pare,ipak je to bez obzira na kvalitetu dobar raritet..sretno!
bobibobi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:30.