Natrag   Forum.hr > Sport > Ostali sportovi > Borilački sportovi i vještine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.08.2008., 23:51   #21
Quote:
Wolverine kaže: Pogledaj post
Medjutim JKD i wing tchun jednostavno nisu ista stvar. Imaju nekih dodirnih pokreta koje je Bruce Lee uzeo iz wing tchuna koji su mu se učinili najkorisnijim no u najboljem slučaju bih mogao reći da su slični. Trenirao sam wing tchun 2 godine i to definitivno nisu iste borilačke vještine. ZApravo rekao bih da je JKD jedna od najnedefiniranijih borilaških vještina, što je po mom mišljenju zapravo i najopasnije.

Slažem se s tobom da JKD i WC nisu ista stvar iako je na Lee-jev razvoj JKD wing chun imao velik utjecaj. Ali Lee se nakon wing chuna bavio i proučavanjem i drugih borilačkih vještina od kojih je uzimao ono što je smatrao vrijednim i korisnim i to ukomponirao u svoj način rada. Tako se u njegovoj izvedbi JKD-a mogu vidjeti tehnike i utjecaj zapadnjačkog boksa, savatea, judoa, hrvanja, mačevanja itd...

Lee je jako dobro i precizno definirao JKD, ponajprije u teorijskom smislu. U tehničkom smislu njegov sistem naoko izgleda nedefiniran upravo zato što je Lee zastupao kao osnovnu ideju JKD-a to da čovjek treba slijediti sebe a ne stilove i da svako treba sam graditi svoj način borenja, onakav kakav njemu odgovara, kakav odgovara njegovim tjelesnim sposobnostima, dobi ili spolu, uzimajući i usavršavajući stvari koje bi bile (i koje su se pokazale) efikasnima u realnijoj borbi, a odbacujući sve nebitno, nepotrebno i neefikasno.

Upravo zato što je zastupao takvu ideju da čovjek ne treba robovati okovima nekog stila ili okvirima neke borilačke vještine, kao ni slijepom slijeđenju nekog autoriteta, JKD je danas tako različit. A koliko sam ja shvatio Lee-a tako bi i trebalo biti. Jer kada bi netko radio identični JKD kakav je Lee prakticirao, to bi se protivilo sa samom Lee-jevom idejom JKD-a.

Pa i sam JKD Dana Inosanta, koji se valjda smatra Lee-jevim naslijednikom njegova učenja, i njegov način rada tehnički bitno odudara od onog što je sam Lee vježbao.
wankan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2008., 04:19   #22
Quote:
wankan kaže: Pogledaj post
Slažem se s tobom da JKD i WC nisu ista stvar iako je na Lee-jev razvoj JKD wing chun imao velik utjecaj. Ali Lee se nakon wing chuna bavio i proučavanjem i drugih borilačkih vještina od kojih je uzimao ono što je smatrao vrijednim i korisnim i to ukomponirao u svoj način rada. Tako se u njegovoj izvedbi JKD-a mogu vidjeti tehnike i utjecaj zapadnjačkog boksa, savatea, judoa, hrvanja, mačevanja itd...

Lee je jako dobro i precizno definirao JKD, ponajprije u teorijskom smislu. U tehničkom smislu njegov sistem naoko izgleda nedefiniran upravo zato što je Lee zastupao kao osnovnu ideju JKD-a to da čovjek treba slijediti sebe a ne stilove i da svako treba sam graditi svoj način borenja, onakav kakav njemu odgovara, kakav odgovara njegovim tjelesnim sposobnostima, dobi ili spolu, uzimajući i usavršavajući stvari koje bi bile (i koje su se pokazale) efikasnima u realnijoj borbi, a odbacujući sve nebitno, nepotrebno i neefikasno.

Upravo zato što je zastupao takvu ideju da čovjek ne treba robovati okovima nekog stila ili okvirima neke borilačke vještine, kao ni slijepom slijeđenju nekog autoriteta, JKD je danas tako različit. A koliko sam ja shvatio Lee-a tako bi i trebalo biti. Jer kada bi netko radio identični JKD kakav je Lee prakticirao, to bi se protivilo sa samom Lee-jevom idejom JKD-a.

Pa i sam JKD Dana Inosanta, koji se valjda smatra Lee-jevim naslijednikom njegova učenja, i njegov način rada tehnički bitno odudara od onog što je sam Lee vježbao.
Odlicno objasnjenje!
gracie barra is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2008., 16:05   #23
Quote:
wankan kaže: Pogledaj post
Slažem se s tobom da JKD i WC nisu ista stvar iako je na Lee-jev razvoj JKD wing chun imao velik utjecaj. Ali Lee se nakon wing chuna bavio i proučavanjem i drugih borilačkih vještina od kojih je uzimao ono što je smatrao vrijednim i korisnim i to ukomponirao u svoj način rada. Tako se u njegovoj izvedbi JKD-a mogu vidjeti tehnike i utjecaj zapadnjačkog boksa, savatea, judoa, hrvanja, mačevanja itd...

Lee je jako dobro i precizno definirao JKD, ponajprije u teorijskom smislu. U tehničkom smislu njegov sistem naoko izgleda nedefiniran upravo zato što je Lee zastupao kao osnovnu ideju JKD-a to da čovjek treba slijediti sebe a ne stilove i da svako treba sam graditi svoj način borenja, onakav kakav njemu odgovara, kakav odgovara njegovim tjelesnim sposobnostima, dobi ili spolu, uzimajući i usavršavajući stvari koje bi bile (i koje su se pokazale) efikasnima u realnijoj borbi, a odbacujući sve nebitno, nepotrebno i neefikasno.

Upravo zato što je zastupao takvu ideju da čovjek ne treba robovati okovima nekog stila ili okvirima neke borilačke vještine, kao ni slijepom slijeđenju nekog autoriteta, JKD je danas tako različit. A koliko sam ja shvatio Lee-a tako bi i trebalo biti. Jer kada bi netko radio identični JKD kakav je Lee prakticirao, to bi se protivilo sa samom Lee-jevom idejom JKD-a.

Pa i sam JKD Dana Inosanta, koji se valjda smatra Lee-jevim naslijednikom njegova učenja, i njegov način rada tehnički bitno odudara od onog što je sam Lee vježbao.
naravno da nema dva ista jkd-a kao sto ni nema dva ista boksa,karatea,tkd aikida,kao sto ni nema dva ista otiska prsta.
iznenad84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 20:58   #24
E ZNAM TI JA JEDNOG TRENERA U ZAGREBU PA AKO HOĆEŠ BROJ NJEGOV
josip_vg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 19:42   #25
Da dignem ovo iz prašine, je li se što promjenilo s Jeet Kune Do-om u Zagrebu, da li se otvorila kakva škola ili se planira u skoroj budućnosti?

(Eh da, moj username nema nikakve veze s JKD-om, čista podudarnost. )
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 21:27   #26
Thumbs up

Quote:
bilo je dosta govora. nekad davno.
reci da su wing chun i jeet kune do ista stvar, ili da je jkd samo derivat je jako daleko od istine.
steta sta nije malo bruce jos pozivio.
manje ljudi bi nagadjalo sta je sta i bila bi neka bolja slika o tome svemu.
ovako svi pricaju nesta, a neznaju nista...
Quote:
Dosad najbolje što sam pročitao da je netko napisao o JKD
Slažem se
__________________
.:. Ja bi ovo! .:.
huskyblack is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2011., 10:26   #27
aaaaaa... ja sam gledala nesta po netu i stvarno je teško naci nesto..., mene zanima Jeet Kune Do i Systema, ali naravno da toga nema kod nas
slazem se s time da svatko stvara svoj vlastiti stil, ali to naravno dolazi s iskustvom... ja zasada nisam nista nasla o jkd, jedino par starih klubova sto mislim da vise ne rade i par savjeta o tome da ima puno " jkd varalica " koja ekipi prodaje tzv. sheme tehnike , a koje zapravo nemaju veze jedno s drugim... :/ nznm, ako netko zna gdje bi se moglo trenirati Jeet kune do ili bar systemu molim neka javi Hvala unprijed!!!
Devočka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2011., 14:38   #28
Quote:
Devočka kaže: Pogledaj post
aaaaaa... ja sam gledala nesta po netu i stvarno je teško naci nesto..., mene zanima Jeet Kune Do i Systema, ali naravno da toga nema kod nas
slazem se s time da svatko stvara svoj vlastiti stil, ali to naravno dolazi s iskustvom... ja zasada nisam nista nasla o jkd, jedino par starih klubova sto mislim da vise ne rade i par savjeta o tome da ima puno " jkd varalica " koja ekipi prodaje tzv. sheme tehnike , a koje zapravo nemaju veze jedno s drugim... :/ nznm, ako netko zna gdje bi se moglo trenirati Jeet kune do ili bar systemu molim neka javi Hvala unprijed!!!
Odi u neki dobar ving chun klub, preporucam klub "Istok", a systema ti i nije neki izbor vjestine ako ne zelis radit "sheme tehnike".
__________________
Troll killer

Zadnje uređivanje Gyonin : 20.04.2011. at 14:43.
Gyonin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2011., 14:46   #29
U Splitu je bio (mislim da još radi) klub Brodograditelj, osnovan tamo negdje 70ih, vodio ga je Tendžera. Meni je bilo fenomenalno kroz tih godinu dana šta sam bio tamo. Od ekipe, od treninga, od principa rada, druženja, ma svega. Možda čak predobro jer sam toliko uživia da sam oba koljena rasturia i od tada više ne treniram. Ima tome već 8 godina

Jedna od stvari za kojim u životu najviše žalim.
__________________
"Očito je da se prevelika sloboda neće izroditi ni u što drugo nego u pravo ropstvo, i za pojedinca i za državu. Dakle, vjerojatno je da tiranija neće nastati ni iz kakvog drugog ustroja nego iz demokracije, iz najveće slobode nastat će najveće i najokrutnije ropstvo." - Platon trolla SAD
Trumbettoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2011., 16:39   #30
Quote:
Trumbettoo kaže: Pogledaj post
U Splitu je bio (mislim da još radi) klub Brodograditelj, osnovan tamo negdje 70ih, vodio ga je Tendžera. Meni je bilo fenomenalno kroz tih godinu dana šta sam bio tamo. Od ekipe, od treninga, od principa rada, druženja, ma svega. Možda čak predobro jer sam toliko uživia da sam oba koljena rasturia i od tada više ne treniram. Ima tome već 8 godina

Jedna od stvari za kojim u životu najviše žalim.
Na žalost, več neko vrijeme taj klub ne postoji, bar ne javno.
__________________
Imaj vjere u Boga, ali zaključavaj svoj auto!
satter is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2011., 10:34   #31
Quote:
satter kaže: Pogledaj post
Na žalost, več neko vrijeme taj klub ne postoji, bar ne javno.
Nešto slično sam čuo od prijatelja koje je također išao tamo. Inače, već par godina nakon što sam prestao je bio raspad. Šteta. Tim više što klub datira od 70ih...Good times.
__________________
"Očito je da se prevelika sloboda neće izroditi ni u što drugo nego u pravo ropstvo, i za pojedinca i za državu. Dakle, vjerojatno je da tiranija neće nastati ni iz kakvog drugog ustroja nego iz demokracije, iz najveće slobode nastat će najveće i najokrutnije ropstvo." - Platon trolla SAD
Trumbettoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2011., 15:04   #32
ma, ja zelim shemu raditi XD samo sam cula da ima mnogo varalica u jkd-ou koji
ti pokazu "fake " shemu :/ nazalost..hm...ugl. hvala , ako jos netko nesto zna bila bih mu zahvalna da to podijeli sa mnom, ali sam zasada nasla ving tsun , na krizanju drziceve i vukovarske, pa cu otic pogledat, ..to vodi Damir Podvinski....
evo link ako nekoga jos zanima : http://www.malaideja.com/
Devočka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2011., 16:19   #33
Dal' još uvijek postoji onaj Jeet Kune Do klub u Medulinu/Puli, i da li je možda tko bio tamo?
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2011., 20:07   #34
ja se nadobudno vraćam na ovaj sajt u nadi dace netko komentirat nesta tipa - e znam ti ja.....ili jucer sam bio, znas trniram jkd....... ugl nesto.. ali ugl... nema nicega
Devočka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 00:35   #35
Quote:
Devočka kaže: Pogledaj post
ja se nadobudno vraćam na ovaj sajt u nadi dace netko komentirat nesta tipa - e znam ti ja.....ili jucer sam bio, znas trniram jkd....... ugl nesto.. ali ugl... nema nicega

A zakaj si zapela za nešto što je i tako otišlo zajedno sa B.L, ako je uopće i postojalo.

To je samo naziv neke ideje (čak hira), to čak i nije BV.
Baza, onog što je radio B.L. bio je wing chun , sve ostalo su više manje dodaci koje svaki pojedinac može i ne mora dodavati (stvar trenutne inspiracije ).
Bruce L. je imao potrebu dodavati puno toga prvenstveno za potrebe snimanja filmova odnosno atraktivnosti.
Osobno smatram da se dobrom Wing chunu nema što dodavati , jer je to kompleksna i široko primjenjiva vještina .

Mislim da je JKD više bio marketinški potez samog BL , nego što je sam vjerovao u to kao vještinu .

Ako ti se sviđaju sve one fore sa bacanjima nogu iz filmova , onda ti je možda bolje trenirat gimnastiku ili aerobik .

Pozdrav,
Hrvoje 76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 10:51   #36
Quote:
Hrvoje 76 kaže: Pogledaj post
A zakaj si zapela za nešto što je i tako otišlo zajedno sa B.L, ako je uopće i postojalo.

To je samo naziv neke ideje (čak hira), to čak i nije BV.
Baza, onog što je radio B.L. bio je wing chun , sve ostalo su više manje dodaci koje svaki pojedinac može i ne mora dodavati (stvar trenutne inspiracije ).
Bruce L. je imao potrebu dodavati puno toga prvenstveno za potrebe snimanja filmova odnosno atraktivnosti.
Osobno smatram da se dobrom Wing chunu nema što dodavati , jer je to kompleksna i široko primjenjiva vještina .

Mislim da je JKD više bio marketinški potez samog BL , nego što je sam vjerovao u to kao vještinu .

Ako ti se sviđaju sve one fore sa bacanjima nogu iz filmova , onda ti je možda bolje trenirat gimnastiku ili aerobik .

Pozdrav,


Iz ovoga što si naveo vidi se da baš nisi upoznat s Jeet Kune Do-om kao BV, JKD nije nekakvo bezvezno akrobatsko bacanje nogu, velika je razlika od onoga što je prikazano na filmu kao što su neki lepršavi "praying mantis" udarci nogama zbog atraktivnosti i pravog JKD kojeg je Lee podučavao svojim studentima, mada je i Lee težio realizmu u filmskim borbama (tu ne treba gledati one dvoboje kad se tuče protiv 20-ak protivnika istovremeno, već one 1 na 1) i u njima "demonstrirao" principe Jeet Kune Do-a.
Istina, baza JKD-a je WC i na to su još dodane tehnike iz boksa (krošei, aperkati, eskiviranje) i mačevanjahttp://www.youtube.com/watch?v=Rx8YD4adhBg&feature=related (prije svega kretanje i rad nogu iz mačevanja), dok su neke tehnike koje je BL smatrao suvišnima i nekorisnima odbačene. Ima tu i koketiranja s Judom i grapplingom, ali baza JKD-a su te tri navedene vještine.

http://www.youtube.com/watch?v=hBxqptNa6-8

Pravi JKD (Ted Wong):

1. dio: http://www.youtube.com/watch?v=M47C-C-r_Ps
2. dio: http://www.youtube.com/watch?v=GT-Hp...eature=related
3. dio: http://www.youtube.com/watch?v=WgrRA...eature=related
4. dio: http://www.youtube.com/watch?v=Rx8YD...eature=related
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 17:01   #37
Quote:
Hrvoje 76 kaže: Pogledaj post
A zakaj si zapela za nešto što je i tako otišlo zajedno sa B.L, ako je uopće i postojalo.

To je samo naziv neke ideje (čak hira), to čak i nije BV.
Baza, onog što je radio B.L. bio je wing chun , sve ostalo su više manje dodaci koje svaki pojedinac može i ne mora dodavati (stvar trenutne inspiracije ).
Bruce L. je imao potrebu dodavati puno toga prvenstveno za potrebe snimanja filmova odnosno atraktivnosti.
Osobno smatram da se dobrom Wing chunu nema što dodavati , jer je to kompleksna i široko primjenjiva vještina .

Mislim da je JKD više bio marketinški potez samog BL , nego što je sam vjerovao u to kao vještinu .

Ako ti se sviđaju sve one fore sa bacanjima nogu iz filmova , onda ti je možda bolje trenirat gimnastiku ili aerobik .

Pozdrav,
Hrvoje ako nemas nesto pametno za dodati onda radije nemoj uopce komentirati na ovoj temi.
__________________
Imaj vjere u Boga, ali zaključavaj svoj auto!
satter is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 14:45   #38
((Ako ti se sviđaju sve one fore sa bacanjima nogu iz filmova , onda ti je možda bolje trenirat
gimnastiku ili aerobik .))

to sto sam djevojka ne znaci da nemogu ozbiljno biti zainteresirana za jednu odredenu vjestinu ili sposobna za njeno treniranje. koliko ja vidim ti znas poprilicno pono o gimnastici i aerobiku pa slobodno izvoli TO treniraj ti . POZDRAV
Devočka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 23:45   #39
Quote:
Devočka kaže: Pogledaj post
aaaaaa... ja sam gledala nesta po netu i stvarno je teško naci nesto..., mene zanima Jeet Kune Do i Systema, ali naravno da toga nema kod nas
slazem se s time da svatko stvara svoj vlastiti stil, ali to naravno dolazi s iskustvom... ja zasada nisam nista nasla o jkd, jedino par starih klubova sto mislim da vise ne rade i par savjeta o tome da ima puno " jkd varalica " koja ekipi prodaje tzv. sheme tehnike , a koje zapravo nemaju veze jedno s drugim... :/ nznm, ako netko zna gdje bi se moglo trenirati Jeet kune do ili bar systemu molim neka javi Hvala unprijed!!!
mislim da Systema ima samo u Splitu i Zadru, za JKD neznan
knowledge is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 17:41   #40
Dokumentarac o Jeet Kune Do-u s jubitoa:

1/6: http://www.youtube.com/watch?v=z4CnYP8aUpw
2/6: http://www.youtube.com/watch?v=rh7iA...eature=related
3/6: http://www.youtube.com/watch?v=kTzOF...eature=related
4/6: http://www.youtube.com/watch?v=ClSkT...eature=related
5/6: http://www.youtube.com/watch?v=YRF3r...eature=related
6/6: http://www.youtube.com/watch?v=Cdbyu...eature=related
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:22.