Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.08.2014., 05:55   #41
Quote:
flumen-day kaže: Pogledaj post
Kao što rekoh, motaru svaka čast zbog svojeg izobilnog rasta i nutritivne vrijednosti...

Jest visokovrijedna biljka u nutricionističkom, no u gastronomskom smislu jest doslovno bezvrijedna!!!

Naime, motar je gestronomski skoro pa bezvrijedna biljka, iako, ponavljam, nutricionističi, iznimno vrijedna... No, nikako vrijedna truda...

Ipak, ukoliko se nekom sviđa vrlo specfifičan i, objektivno govoreći, neugodan okus motara...
Iz rijetko viđene hrpe gluposti i netočnosti kao prvo izdvajam glupost jer pokušaj da se potpuno subjektivni osjećaj kakav je ukus prikaže objektivnim nije ništa drugo do bedastoća, a višekratno uvjeravanje da je motar gastronomski ništavan nonsens. De gustibus non est disputandum !!!

Kao drugo, u tekstu se tri puta ističe velika nutritivna vrijednost motara što je potpuno pogrešno. Motar u nutritivnom smislu može biti kvalitetna namirnica jedino za redukcionu dijetu jer je u svim nutritivno važnim segmentima siromašan. Od sadržaja ugljikohidrata, bjelančevina i masti do vitaminskog sastava. U svim segmentima je ispod prosječnih vrijednosti za lisnato povrće.

Kao ilustraciju prilažem analizu motara izvršenu na FBF-u od strane niže navedenih autora.




Ugljikohidrati :
prirodni invert 0.58 4.81
ukupni invert 0.64 5.31
glukoza 0.53 4.39
fruktoza 0.05 0.41
saharoza 0.06 0.50
sirova vlakna 1.95 16.17

Prva brojka označava količinu izraženu u gramima na 100 g uzorka,
a druga količinu izraženu u gramima na 100 g suhe tvari.



Vitamini:
C-vitamin 22.50 186.53
tiamin 0.11 0.91
riboflavin 0.07 0.58
niacin 0.23 1.91
b-karoten 1.83 15.17

Prva brojka označava količinu izraženu u miligramima na 100 g uzorka,
a druga količinu izraženu u miligramima na 100 g suhe tvari.




I. Vedrina Dragojević, B. Šebečić, I. Lončar, A Šimić
Zavod za kemiju prehrane Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2014., 10:14   #42
Quote:
flumen-day kaže: Pogledaj post
Naime, motar je gestronomski skoro pa bezvrijedna biljka, iako, ponavljam, nutricionističi, iznimno vrijedna...
nisam kvalificirana za komentiranje nutricionistčke vrijednosti motara, ali u gastronomskom smislu jesam koliko i svatko drugi.
motar je iznimno ukusna namirnica!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2014., 11:23   #43
Kad si već spomenuo veprinu kako ju spremiti a da ne bude pre gorka?
Mjenjati vodu više puta ili?
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2014., 13:31   #44
Pelle, hvala na odgovoru!

Sto se okusa i ukusa tice, probala sam ga prvi put nedavno, ukiseljenog, i bas me odusevio. Frendica je pljunula cim je probala...
Utamirka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2014., 17:22   #45
Quote:
Utamirka kaže: Pogledaj post
Pelle, hvala na odgovoru!

Sto se okusa i ukusa tice, probala sam ga prvi put nedavno, ukiseljenog, i bas me odusevio. Frendica je pljunula cim je probala...
I meni je odlican ukiseljeni motar, mojima se ne sviđa...

btw prosenjaci mi nisu sjeli, ima ih vec hrpa za brat,
cak ni ukiseljeni mi nisu nesto...
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2019., 10:07   #46
Što se može početkom svibnja ubrati na teritoriju Kostrene, a da laik kao ja zna prepoznati preko slike i da se, jasno, može jesti?
Doreen Mana is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2019., 15:03   #47
Kod mene u vrtu se može ubrati matovilac, e sad kako da to objasnim, samoniklo je nakon što sam na jesen prosula vrećicu matovilca slučajno.
Eno ga po cijelom vrtu
__________________
🐾🌞
duxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2019., 09:03   #48
Quote:
duxi kaže: Pogledaj post
Kod mene u vrtu se može ubrati matovilac, e sad kako da to objasnim, samoniklo je nakon što sam na jesen prosula vrećicu matovilca slučajno.
Eno ga po cijelom vrtu
Matovilac raste samoniklo i po polju na mjestima gdje nikad nitko nije sijao matovilac npr na kukurozovištu koje nije preorano . I taj matovilac je sasvim nešto drugo od ovoga koji se sije . tvrđi je ali okusom puno bogatiji.

Nažalost ove godine skoro pa da i nije bilo regača ( maslačka) svega par puta smo ga jeli ove godine. izgleda da je ovo preuranjeno prolječe djelovalo na njegov rast. A prošle godine ga je bilo koliko hočeš
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2019., 21:54   #49
Smrdljivka / praseće (svinjsko) zelje.
Ovo samoniklo bilje prekrasnog imena je naprosto melem za tijelo i dušu. Danas je brijala bura pa se nisam mogao uništavati na igralištu, zato sam skoknuo do šumice i tamo nažnjeo ove delicije. Jednostavno prekrasno, za 5/5
https://www.plantea.com.hr/prasece-zelje/
Ako kada sretnete ili naiđete na ovo "zelje" slobodno ga naberite.







Mačak Gaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2019., 17:20   #50
Danas sam skoknuo do slo-hrv granice, što zbog straha od jedne i druge policije, što zbog migranata uz samu granicu nigdje žive duše, nigdje nikoga, a gljive rastu ko lude, za nekih 1/2h nabrao sam ovih 20ak vrganja. I onda se pojavljuju likovi koji kao ne vole policiju ili migrante… svašta.




Mačak Gaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2019., 17:40   #51
Da,dečki rastu kao ludi u okolici Rijeke i Gorskom Kotaru.Kao i ostale gljive. Od sunčanica smo već dobili..sunčanicu.
Sad je njihovo vrijeme. Ja sam brdo teglica sušila ,tako su mi najbolje sačuvani.
Nego, nabaci kakav recept...pečeni,pohani,na gulaš s paštom i rižoto znam.
ben2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2019., 23:13   #52
Quote:
Mačak Gaston kaže: Pogledaj post
Smrdljivka / praseće (svinjsko) zelje.
Ovo samoniklo bilje prekrasnog imena je naprosto melem za tijelo i dušu. Danas je brijala bura pa se nisam mogao uništavati na igralištu, zato sam skoknuo do šumice i tamo nažnjeo ove delicije. Jednostavno prekrasno, za 5/5
https://www.plantea.com.hr/prasece-zelje/
Ako kada sretnete ili naiđete na ovo "zelje" slobodno ga naberite.
Je li ovo maslačak?

Zadnje uređivanje L3go : 27.10.2019. at 16:58. Reason: img
Hiawatha87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2019., 00:01   #53
Quote:
ben2010 kaže: Pogledaj post
...Ja sam brdo teglica sušila ,tako su mi najbolje sačuvani.
Nego, nabaci kakav recept...pečeni,pohani,na gulaš s paštom i rižoto znam.
Ako dobro razumijem sušiš vrganje i onda ih tako posušene držiš u teglicama? Da li je bolje da su sušeni u komadima ili sušeni pa onda mljeveni? Koliko vremena izdrže u teglama?

Ja vrganje najrađe pojedem solo bez ikakvih dodataka, ako je vrganj zdrav, suh, bijel i mesnat može se pojesti sirov bez ičega. Uobičajeno vrganje pripremam tako da ih narežem na šnite kao na zadnjoj fotki I na brzinu propržim u tavi na jakoj vatri. Ne treba im vise od 6-7-8 min. Tako pečen vrganj ostane pomalo “aldentast”, izgleda zdravo i mamljivo, posebno kada promjeni boju; postane žut, rumen ili smeđkast. Meni je šteta zdrave i prvoklasne vrganje miješati s bilo čime.

Quote:
Hiawatha87 kaže: Pogledaj post
Je li ovo maslačak?
Radi se o “prasećem zelju”, naoko bih rekao da je to biljka iz roda maslačaka, samo za jedan nivo bolja: malo je mesnatija, blaža, aromom vuče na krompir, šumu i zemlju, osjeti se i pomalo “brašnast” miris. Neobično je kako ovakve biljke mogu aromom biti istovremeno jednostavne i kompleksne. Samih maslačaka ima mnogo vrsta, a ovo praseće zelje je špica među braćom maslačcima.
Mačak Gaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2019., 12:07   #54
Za Mačka Gastona! I ostale koji vole gljive!
Zadnje dvije teglice sušenih vrganja su od prošle godine i još mirišu ! Ja (poštenije rečeno moja bolja polovica)nareže ih na šnite 1 cm i na kuhinjski papir na tacnu, stavi iznad hladnjaka t.j. između hladnjaka i golubinjaka(kao čovik potekao iz "tamnice naroda" mislim da dobro znaš što su u kuhinji golubinjaci!). Osuši se za 24 sata. Prije sam ja isto stavljala na tacne s kuhinjskim papirom i papir mjenjala svaka dva sata (bio mokar od gljiva) ali smo shvatili da kompresor od hladnjaka jako dobro suši! Jedan dio sušenih vrganja smo samljeli i to je mrraaak za razne juhe,pizze,gulaše i to imam još od prije dvije god! Miriše još i sad!
ben2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2019., 23:40   #55
Ben, hvala,
moram priznati da ne znam što su golubinjaci u kuhinji, čak sam i googlao ali bezuspješno, nekako mi na misao pada ideja da bi to bile okrugle ventilacione rupe promjera 7-8cm, napravljene u seriji od npr 3-4 reda s 10ak rupa.
Griješim li?
Prije dosta godina sam se zatekao kod jednog čovjeka koji je naveliko sušio gljive u kuhinji, cijeli stan mu se osjetio na gljive, poslije to nikako dugo vremena nije mogao prozračiti, poučen tim iskustvom ne bih experimentirao s sušenjem gljiva u zatvorenom. Al dobro, to je sve od čovjeka do čovjeka.
Mačak Gaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2019., 07:53   #56
Hahaha,golubinjaci su viseći ormari u kuhinji! Ja ne sušim neke velike količine odjednom jer često idem u gljivarenje i naberem koliko mi treba. Zato se i ne osjeti neki miris u kuhinji. A praseće zelje je za mene bilo otkriće koliko je ukusno a uz Rječinu ga ima u izobilju.
ben2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2019., 13:54   #57
Ha, tko bi rekao to za golubinjake, čak ni Google ne zna. Kako si spomenula "tamnicu naroda" pomislio sam za trenutak da sam živio u nekadašnjem DDRu ili SSSRu.
Bit će ovog prasećeg zelja u trgovinama i supermarketima za par godina sigurno.
Mačak Gaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2019., 16:09   #58
Quote:
Mačak Gaston kaže: Pogledaj post
Bit će ovog prasećeg zelja u trgovinama i supermarketima za par godina sigurno.
Haha, bit će ga da. Kao i ostalog samoniklog bilja.

Ma, na stranu šala. Možda je i bolje da takvih stvari nema po supermarketima, i nekako sumnjam da će ih ikada i biti. To bi potencijalno značilo da bi se u takvom, samoniklom obiliku neke vrste mogle u par godina skroz istrijebiti.
Čovjek ionako jede više-manje stalno do 40 vrsta voća i povrća. A samo kod nas, na brdovitom Balkanu koji spada u jedan od najraznolikijih područja svijeta, gdje se na relativno malom području susreću razne klime poznato je više od 1000 jestivih vrsta, a u cijelom svijetu oko 350 000 vrsta od čega se smatra da ih je oko 1/3 jestivih. S obzirom da je pračovjek, prije nego je naučio loviti bio pretežito vegetarijanac i živio s prirodom i od prirode sigurno je i to da je po prepoznavanju bilja bio superioran današnjem modernom čovjeku.

I za kraj, ne i najmanje bitno, u spomenutom DDR-u i SSSR-u, a pogotovo u Jugi - ljudi su se hranili raznolikije nego danas. Što iz ekonomske sile, što iz želje za zdravom i besplatnom hranom. Prste u tome ima i etatizirana edukacija, kao i tadašnji lajfstajl: kampiranje, izviđači i sl. što je u svakom smislu umnija radnja od danjašnjih sebića za instač.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2019., 22:18   #59
Pa eto ima mišancije na placu u sezoni i unatoč tome rijetki znaju što je to i kupuju, a da ne velim da u netaknutoj prirodi pojedinac može nabrati slično bilje ali nažalost nije dovoljno popularizirano.

Trebalo bi se definitivno više pisati o tome i dijeliti recepte i iskustva. Ja se recimo u šumi nikad nisam usudila ubrati gljivu jer se ne usudim a viđam ih svaki put na stotine. Naročito u ovo vrijeme.
mishevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2019., 23:16   #60
Da, na placu ima svega samoniklog, a u supermarketima je eto i kesten često iz uzgoja.
Ma napisalo se knjiga i knjižurina sasvim dovoljno na tu temu, samo treba čitati i biti malo zaintersiran na temu. A bilo je i televizor emisija, kao i raznih radionica prepoznavanja bilja na terenu. Također postoji i festival samoniklog jstivog bilja, a što se gljiva tiče one su ionako za level up pa pomalo. Sve više od toga bio bi luna park pa je bolje po prirodu da to sve skupa ostane tajanstveno bar kodu iz supermarketa.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:04.