Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.04.2006., 23:45   #81
da, par tjedana, ne godina.
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 00:49   #82
Quote:
Ri§ kaže:
Smatram da rizičnim skupinama ne treba dozvolitui darivanje krvi.
To bi bio prevelik rizik.
Pogotovo ako znamo da test na HIV je zapravo test na antitijela HIV-a,
koja se javljaju tek nakon nekog vremena poslije zaraze!
Da, a je li zaštita od širenja infekcije onaj glupi upitnik?

Ovdje treba neke stvari razlučiti:
- čovjek koji dolazi dati krv ćini dobro djelo, od koje nema neke značajne koristi za sebe, prema tome, mislim da je ta činjenica sama po sebi brana od neodgovornih ljudi koji se ponašaju rizično,
- ako je netko svjestan da je zaražen i želi davanjem krvi proširiti infekciju, taj glupi i uvredljivi upitnik ga u tome neće zaustaviti. Čak i da ga posle uhvate, može se vaditi na to da nije znao da je zaražen, što je zapravo skoro sigurno i točno: jer ako njegova krv još prolazi testove, tada ni on za sebe još ne može pouzdano znati da je zaražen (nije baš vjerojatno da bi se netko namjerno dao zaraziti).

Prema tome, ovakvim, krajnje uvredljivim upitnikom, ne postiže se ništa u smislu zaštite od zaraze. Postavlja se pitanje čemu on zapravo služi? Da medicinari mogu oprati ruke ako dođe do zaraze? Ili možda neki stvari gledaju rasistički, tipa: među nama polubogovima koji smo rekorderi u davanju krvi nema mjesta za pripadnike nižih rasa ??? Ako ovako nastavimo, krv će davati samo uski krug uvijek istih davatelja, što neće biti dovoljno (odnosno možda već sada nije), pa će se moći održati samo na način da se plaća davanje krvi. Koliko mi je poznato, vani je tako već dugo. U tom slučaju pravo na davanje krvi bi stvarno mogla postati privilegija samo nekih. Ostale treba otjerati na svaki način!
Atari_ST is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 01:02   #83
Ja sam također, radi svoje profesije, pripadnica rizične skupine.
No, mene i moje kolege se nigdje ne spominje kao moguću skupinu koja nije pogodni davalac.

Pripadnost rizičnim skupinama u širem smislu čak ni ne postoji - homoseksualci, hemofiličari i intravenski narkomani su bili rizična skupina za AIDS ranih 80-ih kada je AIDS tek otkriven.
Danas je uvriježeno mišljenje da nas svaki nezaštićeni spolni odnos s nepoznatom/nedovoljno poznatom osobom tj.osobom koji nije naš stalni i isključivi seksualni partner, svrstava u rizičnu skupinu
__________________
Promijenila sam se...puno sam zločestija nego prije!
Bojte me se, jako me se bojte...
Riječanka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 01:04   #84
Quote:
Primostenac kaže:
Osim toga zar ne smatraš da je glupo da si za cijeli život onemogućen davati krv ako si ijednom u životu imala odnos s osobom istog spola!!!
pa ako prvo imas s osobom istog spola, pa nakon toga suprotnog, ne samo da si promiskuitetan, nego si i neodlucan
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 01:05   #85
Dakle, da zaključim: upitnik je, po svoj prilici, jedna od mjera kojima se priprema komercijalizacija davanja krvi. Njegova svrha je zapravo otjerati što više dobrovoljnih davatelja krvi, kako bi se, zbog pomanjkanja istih, moralo preči na komercijalizaciju. S tim je, naravno, povezano i punjenje nečijih džepova...
Atari_ST is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 01:08   #86
Quote:
Riječanka2 kaže:
- odnos s prostitutkom - što ako opališ komada a ne znaš da je profićka?
znat ces i te kako kad ti nakon odradenog posla pljune cijenu
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 01:11   #87
Quote:
Riječanka2 kaže:
Ja i moj partner cijeli život koristimo prezervative baš zbog toga - jer ja nikada za sebe ne mogu reći da sam 100% sigurna da nemam HIV , hepatitis C (za B sam cijepljena)
prestani biti promiskuitetna, pa neces morati
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 01:28   #88
upravo mi ovaj moj (dijabetes tip1) veli da je on u srednjoj uredno davao krvi (za slobodne dane naravno) i nije potpisivao nikakavu izjavu. Od kad su ih uveli? da li se netko sjeca?
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 01:32   #89
Quote:
Ri§ kaže:
Smatram da rizičnim skupinama ne treba dozvolitui darivanje krvi.
To bi bio prevelik rizik.
u tome se svi slazemo, samo ovdje se pokusava utvrditi tko bi utvari bio rizicna skupina
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 01:34   #90
Quote:
magic blue kaže:
prestani biti promiskuitetna, pa neces morati
Da barem jesam, bar bih znala da sam neku boleštinu dobila dok sam se zabavljala , a ne dok sam krpala neku razbijenu nafiksanu narkomansku tikvu a rukavica pukla

No, ionako od AIDS-a umireš kao seronja a ne kao jebač
__________________
Promijenila sam se...puno sam zločestija nego prije!
Bojte me se, jako me se bojte...
Riječanka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 01:37   #91
Quote:
Riječanka2 kaže:
Da barem jesam, bar bih znala da sam neku boleštinu dobila dok sam se zabavljala, a ne dok sam krpala neku razbijenu nafiksanu narkomansku tikvu a rukavica pukla
o jebemu, jel ti to ozbiljno ili se zezas
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 01:39   #92
Ja da serem???
Ja uvijek smrtno ozbiljna
__________________
Promijenila sam se...puno sam zločestija nego prije!
Bojte me se, jako me se bojte...
Riječanka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 01:43   #93
oces rec da ti je pukla rukavica i pobrala si bolescugu na radnom mjestu. o je*** ti zivot, a ja mislila kako je meni tesko
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 01:51   #94
Nisammmmm!!!!! Ovo sa rukavicom je bilo hipotetski
Rogi,rogi,pljuc,pljuc,pljuc, fuj, šic

Ma koja crna boleština - nemam ni hepatitis C a ni HIV, Bogu hvala, ali bih ga teoretski ja na poslu MOGLA dobiti nekoliko puta prije nego prosječni homoseksualac, jer radim posao sa rukama do laktova zaguranima u nečiju krv

Redovno se testiram, i dajem krv, jer znam koliko je bitna i da nema zamjene, samo sam primjetila da su u spomenutom naputku neki navodi doista diskriminatorski, poput onog o trajnoj zabrani davanja krvi osobe koja je imala barem jedan homoseksualni spolni odnos.
__________________
Promijenila sam se...puno sam zločestija nego prije!
Bojte me se, jako me se bojte...
Riječanka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 01:55   #95
a ocemo bit zloceste i svekolikoj raji otkriti kuda ide glavnina krvi koja se daruje
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 02:02   #96
U izvoz, ovkorz
__________________
Promijenila sam se...puno sam zločestija nego prije!
Bojte me se, jako me se bojte...
Riječanka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 02:04   #97
ma da bar, opet bi se pomoglo ljudima, ali glavninu nam otkpljuju imunoloski i ruđer za testiranja
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 10:07   #98
Quote:
magic blue kaže:
pa ako prvo imas s osobom istog spola, pa nakon toga suprotnog, ne samo da si promiskuitetan, nego si i neodlucan
Pa možda netko i je neodlučan, ali recimo da si u svojim tinejdžerskim danima eksperimentirao/la i imao/la jedno homoseksualno iskustvo - i to je to. Više nikad po tome nesmiješ darovati krv.

Što se upitnika tiče ja imam već skoro 20-ak davanja i koliko se sjećam upitnik je prisutan sigurno zadnjih 6-7 godina... zapravo oduvijek otkad darujem krv.
__________________
Sapienti sat!
Primostenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 13:20   #99
Quote:
Arslan kaže:
Pa statisticki je opravdano, jer je rizik zaraze od HIV-a fakat veci kod homoseksualaca. Mozemo filozofirati da li je tu veca sansa za sitne ozljede kod kojih se izmjenjuje krv ili je to besmisleno ako se radi o homoseksualcima u monogamnoj stabilnoj vezi, ali statistika stoji.
Ehm, a da sam ja recimo tek se vratio sa godišnjeg u Bangkoku, gdje sam svaku noć lokao do besvijesti i svako podne se budio u nekom drugom krevetu, ni ne sječajući se događaja prije toga? Jel' i to pitaju davaoce krvi?

A da me je možda žena prevarila sa nekim drogašem, pa me zarazila HIV-om bez da ja to uopće znam do današnjeg dana?

Ili da sam se pri ronjenju u Keniji porezao, pa su me u bolnici, šivajući ranu, zaraze?

Ta pitanja bi trebala biti otvorena, tipa "Dali ste u prošla 3 mjeseca bili u situacijama povišene opasnosti od zaraze AIDS-om" sa nabrajanjem mogučih rizičnih situacija.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 17:05   #100
@secundo: za promiskuitet pitaju. i prostitutke.
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:15.