Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2006., 17:02   #1
Banka matičnih stanica

Vani se moze uzeti pri porodu i spremiti radi buduce upotrebe.
U HR se nazalost cuvanje krvi iz pupka ne radi.

Evo sto sam nasla:
http://www.globus.com.hr/Clanak.aspx...&ClanakID=4017

Nije Petrova, neg Rebro. Budem se u pon raspitala.
Jebemuga, cega se ja sjetim minutu prije 12

I ovaj je koristan:
http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...63e41dfc874c94
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2006., 17:12   #2
procitala sam clanak iz globusa i vidjela tamo onu slicku s gusteracom i mislim si To je super!
a onda vidim sa strane MINISTAR LJUBIČIĆ: "Ministarstvo zdravstva ne omogućuje rodiljama da sačuvaju spasonosne matične stanice iz pupkovine" - jebo drzavu
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 03:00   #3
PA imate u inozemstvu tih banaka pa je samo na doktoru da spremi krv a vi ga u svom aranzmanu posaljete van u banku. Nebi trebao biti takav problem.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 09:43   #4
Quote:
Rita kaže:
Nebi trebao biti takav problem.
khm, dugo ti u hr nisi bila Probaj preko granice uvest ili izvest krni pripravak u vlastitom aranzmanu, pa to ti je tu cijela nauka
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 18:11   #5
Quote:
magic blue kaže:
khm, dugo ti u hr nisi bila Probaj preko granice uvest ili izvest krni pripravak u vlastitom aranzmanu, pa to ti je tu cijela nauka
To se ne radi u vlastitom aranzmanu nego preko npr. privatnih laboratorija
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 18:16   #6
jel znas tocno kojeg, daj link
thx!
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 20:26   #7
MIslim da ce veci problem biti nagovorit osoblje u rodilistu da spremi krv izvadi tvoju krv za HIV testiranje i sl. stvari koje se trebaju napraviti odmah nakon i za vrijeme poroda.
PA ako stavis u FEDEX overnight, ko to kontrolira sta je u nutra? Ili se netko otpelja prek granice sa vrecicom krvi u Austriju recimo?
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 21:05   #8
Quote:
Rita kaže:
MIslim da ce veci problem biti nagovorit osoblje u rodilistu da spremi krv izvadi tvoju krv za HIV testiranje i sl. stvari koje se trebaju napraviti odmah nakon i za vrijeme poroda.
PA ako stavis u FEDEX overnight, ko to kontrolira sta je u nutra? Ili se netko otpelja prek granice sa vrecicom krvi u Austriju recimo?
što se ne bi ta krv ili posebno pripremljene stanice trebala nekako posebno prenositi? mislim u posebnim uvjetima? npr. smrznute? A to bi značilo da se ti posebni uvjeti trebaju napomenuti prilikom prijevoza, što opet znaći da se ne mogu samo tutnuti u paketić ili kuvertu i poslati. Poanta je da ipak te stanice ostanu žive, zar ne?
blizanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 21:07   #9
Idem baš malo proguglati da vidim što ima o toj temi na internetu...
blizanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 21:13   #10
Je, ta krv se posebno prevozi.
Trudnica dobije od labora u kojem se odluci skladistiti krv mali set, odnosno kutiju u kojoj je set za vadenje krvi i vrecica u koju se vadi. Kutija je od stiropola i nesmije se drzati iznad (cini mi se) 18°C. Tu kutiju furas sa sobom u bolnicu i predas osoblju. Kaad je porod gotov i krv izvadena (sve skupa traje tri minute) bolnica zove laboratori da posalju vozaca po krv.
Za neke pare vjerovatno postoji i mogucnost da se transport omoguci i iz Hrvatske. U svakom slucaju krv mora u laboru biti u roku 24 sata.
Svakako je izvedivo, samo je stvar sta drzava kaze na to da neko transportira krv preko granice.
Inace mi smo krv nase princeze pohranili u laboratorij www.vita34.de
bibobu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 21:24   #11
I mi smo pohranili od obe nase princeze krv i nije nikakav problem ovdje. JA da sma na vasem mjestu , nasla bi naj blizi i poslala nekog(muza,dedu,baku) sa time autom tao ako bi radili problema sa slanjem preko neke firme tipa (Fedex DHL ili sl.) Ovdje ima firma koju te banke koriste i koja garantira dostavu u roku 24 sata. A sto se tice nacina prevoza, nije problem stavit kontejner(koji ti posalju iz banke) na suhi led ili u mali hladnjakic za klopu sa paketom leda u nutra. Svaka ta firma za prevoz ima i posebne nacine prevoza robe koja je osjetljiva na temperaturu.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 09:52   #12
thx, curke! raspitat cu se, lai mislim da to u hr tesko bu islo.
sjecam se pred par godina (bas kad je i tudman bio bolestan), frend je isto imo tumore i jednostavno u cijeloj hr nije bilo citostatika, starci su mu htjeli platit, sta kosta da kosta, ali nije bilo mogucnosti. i sta onda?
stari otiso odvjetniku i pito kako on to sam moze legalno donijet u hr i da mu samo neko od medicinskog osoblja spici redovno te kure. i jedina info koju je dobio je bila da mu je odvjetnik izracuno koliko tocno zatvora moze dobit

hr i prijevoz lijekova ili krvi preko granice, ajme majko! A ja nakon poroda niti cu bit u stanju niti cu imat zelje bakcat se s time, a muza ne dam od sebe jer samo njega imam tu
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 10:35   #13
Quote:
magic blue kaže:
jel znas tocno kojeg, daj link
thx!
eh da znam olaksala bi muke i sebi ..... ustvari znala sam alieto kako u to vrijeme nisam bila trudna nije me to zanimalo ali probat cu sto prije saznat i cim saznam javim
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 11:10   #14
Evo link na kojem ćeš možda pronać potrebne informacije

http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...ohrana+stanica
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 12:10   #15
Mislim da se mogu pohranit, i u Sloveniji. Trebalo bi nazvat Explosiv, i traziti broj telefona, one zenskice, koja je to napravila u sloveniji. Ja ozbiljno razmisljam o tome. Jucer je u dnevniku bilo, da je država dala zeleno svjetlo, za pohranjenje stanica, no nemaju love za banku. Sad ko zna kaj ce na kraju od toga biti, ja razmisljam da to napravim u Sloveniji, i fakat ozbiljno razmisljam o tome. No, ne znam da li se to moze izvadit, i prije poroda.
Luu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 13:01   #16
Quote:
mandy kaže:
Evo link na kojem ćeš možda pronać potrebne informacije

http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...ohrana+stanica

Ima i u Sloveniji, ima neke adresa i broj mobitela.
Luu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 13:20   #17
Quote:
Luu kaže:
No, ne znam da li se to moze izvadit, i prije poroda.

Kako mislis prije poroda??
Ta krv se nalazi u pupkovini, pupcanoj vrpci koja veze tebe i bebu.
Kad rodis onda se pupcana vrpca presjece, normalno kao i uvijek, a iz djela koji ostaje se vadi krv. Dakle nemoguce ju je izvaditi prije poroda!
Pupcanu vrpcu je moguce punktirati dok je beba u mami zbog testiranja na neke bolesti (zaboravila koje), ali nije moguce izvaditi svu krv!
bibobu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 13:41   #18
Evo sad sam malo, prosurfala po netu, i skuzila o cemu se tu zapravo radi. Našla sam i popis bolesti koje se tretiraju. Znaci za to, moraš roditi van hrvastke?
Najbliže bi bila Slovenija, ako to tamo ima, a mislim da ima.
Luu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 13:44   #19
Evo vam par linkova na banke koje to rade, sto se njih tice nije problem kod njih pohraniti tu krv, za pare rade sve
Radi se samo o tome problemu prelazenja granice sa tom krvi!
www.vita34.de - 1,950 eura
www.eticur.de - 2,400
www.basicell.de - 1,690
www.stellacure.com - 2,050
www.lifecord.at - 1,750
www.stembank.ch - 2,700 CH

Ovo su vam samo neke banke na koje sam prvo naletila, cjene se odnose na kompletne troskove u prvih 20 godina. Nakon tih 20 g. se placa godina po godina, ali nije nesto skupo.

No ima i jos jedna stvar, a to je zdravlje mame i bebe te kolicina uzete krvi.
Trudnica u 34 tjednu prolazi testiranje krvi koje njezin ginekolog salje laboru kod kojeg misli pohraniti krv. Ako je trudnica zdrava, nema recimo hepatitis, aids...etc, onda ima prvo dopustenje. Na sam porod se vadi krv iz pupcane vrpce koje mora biti odredena kolicina (koja pogledajte na stranicama),ispod te minimalne kolicine krv se nemoze pohranjivati. Isto se i mami jos jednom vadi krv, sve skupa se u laboratoriju jos jednom kontrolira i ako ustvrde da je krv u redu, nema poremecaja, bolesti...etc. nakon 4-6 tjedana dobijete certifikat i uplatnicu za placanje, kao i izvjestaj sta su vam sve(ili nista) otkrili u krvi! Ukoliko ne prodete testiranje i krv se nemoze lagerovati ipak placate troskove od nekih (zavisno od labora-labora) 200-500 eura.
bibobu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 13:50   #20
http://www.lifecord.at

Izgleda da oni imaju, i u sloveniji, jerbo ima adresa.
Kad bi bar, mogao nekako sam prošvercat, mislim da bi se to moglo.
To nije ništa veliko. No, mora postojat neka fora, preko privatnih labaratorija.
No, ako čovjek ni tada ne uspije, mozda bi najbolje bilo otic rodit van hrvatske. Nekako mi se to cini jedino rješenje.
Luu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:06.