Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2008., 09:31   #21
Lightbulb

Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
a šta ako sud presudi da mi je taj najmoprimac dužan isplatiti neku cifru a on nema novaca i ništa nije na njemu. odakle bi se ja trebao naplatiti???

Pa čekaš dok se ne zaposli ili stekne neku imovinu. Ili čekaš osobni porezni broj, onda se nebu moglo niš sakrit.
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 09:44   #22
Lightbulb

Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
Pa ne mogu virovat da je ovo pitanje tako neuređeno u Zakonu

To ti je zato kaj se u našem sranju od države nijedna vlada ne želi prihvatit ovog vrućeg krumpira - umjesto da uvede red i zakonski uredi prava i obaveze obje strane (i, što je još važnije, da osigura provođenje tog zakona), vlada se pravi luda i dopušta da se jedan zapravo poslovni odnos svede na osobni odnos i tjera ljude da se međusobno razračunavaju, umjesto da se sve rješava u zakonskim okvirima. U normalnim državama normalno je biti podstanar, sve je zakonski riješeno, stanodavci shvaćaju da je iznajmljivanje stana biznis, a najmoprimci znaju koje su njihove obaveze (i prava).
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 10:09   #23
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
Pa ne mogu virovat da je ovo pitanje tako neuređeno u Zakonu
Da neuređeno, da to ne dozivis mislila bi da se tako nesto dogadja samo u americkim filmovima lose produkcije... Moja frendica je imala podstanare koji nisu htjeli izaci vanka, stos je bio jos u tome sto je ona taj stan mogla i htjela prodati i iznad trzisne cijene jer je na atraktivnoj lokaciji(Opatija) i kupiti kucu ali nije uspjela radi podstanara koji se nisu nikako dali vanka. U medjuvremenu kupac je naravno odustao, parnica je potrajala nekih 6 god., cijene nekretnina su isle turbo gore i ukratko pusiona zesca, od kuce nista... Drzava te prakticki tjera da rjesavas stvari kao Soprano, prijetnjama, lomljenjem kostiju i sl.
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 10:25   #24
Meni isto nije svejedno, pogotovo sta se ne zelim sporit dugo vremena, jer si samim time ogranicen. Em sud, nemas na raspolaganju nekretninu, pa troskovi, glavobolja..
Kolega sa faxa je imao problem, iako su imali ugovor, podstanari nisu htjeli vani. Par, 40ih godina, bez djece. Ma eto, da su dobili dite ili zbog necega da se NISU MOGLI, a htjeli bi, imao bi razumjevanja. Bili su poslovni ljudi, i rekose: "nemamo vremena se selit". Kolega se vjencao, pa mu je trebao stan. No, da skratim pricu, petak, kraj radnog tjedna, upali smo u kucu, stvari uredno poslozili ispred vrata, promjenili bravu i eto. Dalje sta je bilo, ne znam, ali su prijetili nekom tuzbom, na osnovu da imaju svjedoke da oni tu zive, da nismo imalo pravo to napravit itd iako je ugovor ISTEKAO prije valjda 3-4 mjeseca.
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 11:40   #25
Ja osobno poštujem podstanare, iznajmljujem stan u tip top stanju, što god treba popravim ili kupim novo.
Zauzvrat očekujem poštovanje i korektan odnos i sa njihove strane.
Neka se ne uvrijedi ako je netko od vas podstanar, ali mene je do sada svaki zajebao, samo je pitanje u kolikoj mjeri.
Ako ostavi par nepodmirenih računa - to je mila majka.

Ja bih bila najsretnija da je to kod nas rješeno kako treba - fino prijaviš podstanara, uredno plaćaš porez, ali država jamči nekakvu sigurnost i prava, kako najmodavca, tako i najmoprimca.
Kod nas to nije slučaj i prisiljeni smo potpunom strancu vjerovati na riječ, a ako što krene po krivu, stvari rješavati na dobar stari balkanski način.

Ja ne zagovaram takvo rješavanje nesuglasica, ali kako trenutno stvari stoje u našoj državi, ispadaš budala kada si pošten i ideš po zakonu.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 12:19   #26
baš se lijepo raspisali svi, a niste ni primjetili da vam je paranoična čudakinja s jednim postom koja je startala temu nestala ...


jer, meni se osobno samo jedno pitanje postavlja :
- ako ti se netko već u startu ne sviđa
Quote:
neka žena s djetetom koja mi se javila da se želi prijavit da stanuje kod mene, sumnjiva mi je jako,...
koje te sile mogu natjerati da mu uopće ideš iznajmiti stan ?

pa nitko ne u/iz- najmljuje životni prostor na neviđeno ...razgovaraš, vidiš, složite se i dogovorite
__________________
Normal human, skilled in art of stage magic and illusion; skilled in genuine magic
ja i bash ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 12:21   #27
Quote:
Dijete Cvijeća kaže: Pogledaj post
To ti je zato kaj se u našem sranju od države nijedna vlada ne želi prihvatit ovog vrućeg krumpira - umjesto da uvede red i zakonski uredi prava i obaveze obje strane (i, što je još važnije, da osigura provođenje tog zakona), vlada se pravi luda i dopušta da se jedan zapravo poslovni odnos svede na osobni odnos i tjera ljude da se međusobno razračunavaju, umjesto da se sve rješava u zakonskim okvirima. U normalnim državama normalno je biti podstanar, sve je zakonski riješeno, stanodavci shvaćaju da je iznajmljivanje stana biznis, a najmoprimci znaju koje su njihove obaveze (i prava). :kava:
Ti su problemi i u stranim zemljama isti(često gledam Tv priloge stranih TV),podstanari ostave stan ruiniran i ne plaćaju,ali kod njih sudstvo reagira brže,pa ih se može u nekoliko mjeseci izbaciti.
Žalosna je činjenica da i kao biznis je najam vrlo riskantan,osobito što kod nas nije moguće sklopiti osiguranje takve vrste.
Moji poznanici koji iznajmljuju 2 stana,na vrlo dobrim mjestima,traže visoku kauciju i provjeravaju buduće najmoprimce,putem jedne dektetivske kuće.Obično su prevaranti, već isto učinili nekom drugom najmodavcu.

Također je u Hr.žalosna činjenica da se takvih stanara možeš samo nelegalnom silom brzo riješiti,što također stvara troškove.
Sve u svemu,neznaš što je gore iznajmljivati ili unajmljivati,jer i na drugoj strani ima gamadi.
Poznat mi je slučaj gdje 4-ročlana obitelj s malom djecom živi u pljesnivom stanu,koji najmodavac odbija sanirati,uprkos visoke najamnine.A s malom djecom teško je naći odgovarajući stan.

Moj rođak je pitanje takvih neplatiša i štetočina riješio na kraju fizičkom silom,uz pomoć prijatelja.No morao je istog trena u stan useliti osobno(na neko vrijeme)uz promjenu brava,uz tvrdnju da je pred rastavom braka i da mu stan osobno treba.Sve stvari podstanara,morao je spakirati neoštećene.Srećom namještaj je njegovo vlasništvo,tako da je sve bilo riješeno u roku jednog sata.
Policija je došla na poziv eks-podstanara,ali ih rođak nije pustio u stan,samo im je dao presliku posjedovnog lista.Tada su policajci savjetovali podstanarima da ga tuže.
Naravno da nisu.
A rođak mi kaže da je čuo da su zasjeli kod drugog neopreznog iznajmitelja.
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 12:23   #28
Quote:
ja i bash ja kaže: Pogledaj post
baš se lijepo raspisali svi, a niste ni primjetili da vam je paranoična čudakonja s jednim postom koja je startala temu nestala ...


jer, meni se osobno samo jedno pitanje postavlja :
- ako ti se netko već u startu ne sviđa koje te sile mogu natjerati da mu uopće ideš iznajmiti stan ?

pa nitko ne u/iz- najmljuje životni prostor na neviđeno ...razgovaraš, vidiš, složite se i dogovorite
Što je da je,tema je dobra za obje strane!
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 12:32   #29
Iskreno, ja ne mogu shvatiti ljude koji od podstanara traže nebulozne najamnine samo zato što je stan "na lokaciji", a apsolutno zanemaruju činjenicu da iznajmljuju takvu rupčagu da bi još nekome trebali platiti da uopće živi u njoj.
Ali, opet, kako su mene već više puta podstanari grdno izigrali - donekle i to mogu shvatiti, makar ja još uvijek vjerujem da ima i poštenih ljudi (iako ja, očito još nisam uspjela na takve naletjeti).

Moj zaključak je da je bolje uopće ne iznajmljivati stanove, ako ti nije prijeka potreba.
Čim počnem zarađivati da se mogu normalno uzdržavati i sama podmirivati račune, prestat ću s iznajmljivanjem - sada, nažalost, nemam izbora.

A kakva je tko osoba i ima li poštene namjere je nemoguće točno procijeniti na temelju razgovora s njima i toga što oni pričaju. Jer, svi pričaju bajke.
Ja sam se opekla nebrojeno puta.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 12:51   #30
Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
Iskreno, ja ne mogu shvatiti ljude koji od podstanara traže nebulozne najamnine samo zato što je stan "na lokaciji", a apsolutno zanemaruju činjenicu da iznajmljuju takvu rupčagu da bi još nekome trebali platiti da uopće živi u njoj....
Ja mogu shvatiti takve ljude jer svatko ima pravo cijeniti svoje koliko god zeli, stvar je u onoj drugoj strani koja prihvaca ili ne prihvaca te uvjete(isto kao i kada prodajes auto, ako ti trazis za svoga trulog Yuga 10.000 E i netko ti zeli dati 10.000 E za toga trulog Yuga zasto ne? dapace)... Cijene nekretnina u gradovima su bolesno visoke, ljudi mahom nemaju stabilna zaposlenja(citaj: drzavna) i ne mogu dizati kredite pa su prisiljeni u podstanarstvo ili k roditeljima. Najmodavci to znaju i zato nabijaju cijene i za misje rupe jer je ocito potraznja za stanovima veca od ponude...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 13:20   #31
a bi li taj problem bio riješen kada bi najmodavac bio pravna osoba? jer tada u biti najmoprimac plaća uslugu nekoj firmi a la rentacar. potpisao si da ćeš koristiti auto na period od x dana i nakon x+1 dana to auto mora bit kod mene u firmi i gotovo, u protivnom tužba za krađu i aj u zatvor...
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 17:54   #32
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
a bi li taj problem bio riješen kada bi najmodavac bio pravna osoba? jer tada u biti najmoprimac plaća uslugu nekoj firmi a la rentacar. potpisao si da ćeš koristiti auto na period od x dana i nakon x+1 dana to auto mora bit kod mene u firmi i gotovo, u protivnom tužba za krađu i aj u zatvor...
Pa i ovdje se možeš tužiti. Samo što jednu firmu boli džon hoće li to trajati 5 dana ili 5 godina, bitno da se na kraju naplate.
A tebi baš nije svejedno.

A i ovo ti nije dobra usporedba, zato što će ga za krađu policija privesti čim ga uhvate, a tvog podstanara neće, već će tebe izbaciti iz vlastitog stana.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 18:25   #33
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
a bi li taj problem bio riješen kada bi najmodavac bio pravna osoba? jer tada u biti najmoprimac plaća uslugu nekoj firmi a la rentacar. potpisao si da ćeš koristiti auto na period od x dana i nakon x+1 dana to auto mora bit kod mene u firmi i gotovo, u protivnom tužba za krađu i aj u zatvor...
Nije baš jednako...
Krađa podrazumjeva želju da se protupravno prisvoji tuđa pokretna stvar.
A stan nije pokretnina, niti je posjed na koji se pozivaju najmoprimci protupravan.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 18:59   #34
Quote:
qwer kaže: Pogledaj post
Nije baš jednako...
.
A stan nije pokretnina, niti je posjed na koji se pozivaju najmoprimci protupravan.
Upravo u tome je caka i mislim da bi se to trebalo promijeniti - možda ne da policija "ekspresno" izbaci podstanare isti čas, ali da im se da neki razuman rok da si nađu drugi stan, pa tek onda da ih se ukloni iz stana ako odbiju otići.
A nikako da se mora s time na sud, pogotovo što se to kod nas odvuče u nedogled.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 19:33   #35
Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
Upravo u tome je caka i mislim da bi se to trebalo promijeniti - možda ne da policija "ekspresno" izbaci podstanare isti čas, ali da im se da neki razuman rok da si nađu drugi stan, pa tek onda da ih se ukloni iz stana ako odbiju otići.
A nikako da se mora s time na sud, pogotovo što se to kod nas odvuče u nedogled.
A sto ako ti kako je vec netko spomenuo, ti podstanari demoliraju stan ili eto ima ludjaka koji su ga u stanju cak i zapaliti???
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 20:25   #36
Quote:
qwer kaže: Pogledaj post
Nije baš jednako...
Krađa podrazumjeva želju da se protupravno prisvoji tuđa pokretna stvar.
A stan nije pokretnina, niti je posjed na koji se pozivaju najmoprimci protupravan.
a da je izbacit riječ "pokretna"? da li bi tada bilo moguće naplatit svoja potraživanja ili barem izbacit tu gamad na cestu?
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 20:32   #37
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
A sto ako ti kako je vec netko spomenuo, ti podstanari demoliraju stan ili eto ima ludjaka koji su ga u stanju cak i zapaliti???
Kaj ja znam.
Može netko zvati muriju eventualno zbog remećenja reda i mira, a ako ga zapale - jebi ga, zvat će vatrogasce.
A ti možeš opet na sud gdje još treba dokazati i da su ga namjerno zapalili.
A oni mogu tvrditi da nisi održavao plinske i ine instalacije, pa treba vjerojatno nekakav uviđaj i istraga i što ti ga ja znam.

Još ako imaš nesreću da ne uspiju utvrditi točno kako je požar započeo, podstanari će tužiti tebe da nisi održavao instalacije i time im svjesno ugrozio život, pa možeš još i u zatvoru završiti...

Ma, bljezgaram bez veze, ali uopće ne vjerujem u našu pravdu i pravicu i ovakav scenarij smatram sasvim mogućim u našoj državi.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 21:45   #38
Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
Ja osobno poštujem podstanare, iznajmljujem stan u tip top stanju, što god treba popravim ili kupim novo.
Zauzvrat očekujem poštovanje i korektan odnos i sa njihove strane.
Neka se ne uvrijedi ako je netko od vas podstanar, ali mene je do sada svaki zajebao, samo je pitanje u kolikoj mjeri.
Ako ostavi par nepodmirenih računa - to je mila majka.


Ja bih bila najsretnija da je to kod nas rješeno kako treba - fino prijaviš podstanara, uredno plaćaš porez, ali država jamči nekakvu sigurnost i prava, kako najmodavca, tako i najmoprimca.
Kod nas to nije slučaj i prisiljeni smo potpunom strancu vjerovati na riječ, a ako što krene po krivu, stvari rješavati na dobar stari balkanski način.

Ja ne zagovaram takvo rješavanje nesuglasica, ali kako trenutno stvari stoje u našoj državi, ispadaš budala kada si pošten i ideš po zakonu.
istina. iznajmljujem stan vec duze vrijeme i samo sa jednim parom nisam imao nikakvih problema.
nikome ne bi pozelio ono sto se meni dogodilo par puta, a to je da nakon par dana bezuspjesnih zvanja dodes u stan, zateknes hrpu smeca, fale ti stvari, racuni uskoro pocnu dolaziti, a podstanar propao u zemlju.

ja sam na tezi nacin naucio da nazalost, ako nekome das priliku da te zajebe- zajebati ce te 100%.
mladoliki sob is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 22:06   #39
Meni je podstanar bio 3 godine u stanu. Ja bila korektna, nisam htjela starijeg gospodina inkomodirati, pa nisam često dolazila.
Stanarinu je uplaćivao na račun, tekući računi su uvijek bili uredno podmireni, nisam imala razloga biti zabrinuta.
Kada je nakon 3 godine otišao, ustanovila sam da u te 3 godine niti jedan jedini put nije obrisao prašinu baš nigdje, usisao tepih niti jednom (prvo sam morala usisati usisavač da ga uopće mogu koristiti), sačuvaj bože da je oprao wc školjku (radijator pokraj je bio zasran - da, doslovno), štednjak i pećnica - sačuvaj te bože, madrac na krevetu - za porigat se.

Doduše, potrgao nije ništa, ali namještaj i zidovi - nisi mogao ustanoviti koje su originalno bili boje.

Tjedan dana rintanja u stanu - potrošena 2 cijela Vima za oprati stol i stolice, 2 litre solne kiseline za kupaonicu i 2 Domestosa, kreč je u 3 sloja jedva prekrio sranje na zidovima (to je izgledalo kao da je špricao goveđu juhu po zidovima), tepih sam srolala i bacila, isto tako i madrac i krevet - nije bilo spasa, na roletama se pojavila originalna boja tek nakon iskuhavanja...
Užas, užas i užas!
Eto, to nikome ne bih poželjela.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 22:09   #40
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
a da je izbacit riječ "pokretna"? da li bi tada bilo moguće naplatit svoja potraživanja ili barem izbacit tu gamad na cestu?
Ako izbaciš pokretna, ostaje protupravno...
I sad ih je pravno moguće izbaciti, ali traje godinama, tako da je to samo pitanje brzine, a ne prava.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:14.