Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2010., 11:34   #501
Evo ovo mi se cini simpaticno, netko si je dao truda da napravi i kontekst

http://haha.nu/science/mercury-thioc...decomposition/
__________________
Svaki dan pomalo!
ToTaL is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 01:00   #502
Evo jedan sto nedavno radih. Ogledalo

Uzme se nova, cista epruveta (ja sam uzela 50mL Erlenmeyerovu tikvicu)

1. Doda se 5mL 0.25M dekstroze (C6H12O6).

2. Doda se 15mL AgNO3 (0.10M) u casu (50-100mL). Onda dodati par kapljica koncentriranog amonijaka (naravno, uz dobru ventilaciju ili pod nekom vrstom nape). Kapljice treba dodavati jednu po jednu i uz mijesanje jer treba cekati da na trenutak posivi otopina (stvori se AgOH), a onda jako brzo um mijesanje to prijede u Ag(NH3)2 koji je bezbojan i tada je dodavanje amonijaka gotovo.

3. Doda se 10mL 0.8M KOH i sivi AgOH se opet pojavi. Tada ponovo dodavati koncentrirani amonijak kapljicu po kapljicu dok se otopina ne razbisti (trebati ce dulje nego u proslom koraku).

4. Otopina se prelije u tikvicu/epruvetu koju zelite posrebreniti (* tako se kaze? *). Odmah po preljevanju zacepiti epruvetu/tikvicu cepom ili vostanom trakom (ja sam s njom). Grijati i muckati rukama. Treba paziti da se svi dijelovi griju ravnomjerno i cijelim rukama. (Negdje sam citala da se zagrije tikvica prije nego sto se u nju stavi otopin i to sam prvo i napravila, al je bilo jako neravnomjerno i sloj je otpao, pa sam ponovila grijuci samo rukama i savrseno je ispalo)

5. Skine se cep, otopina izlije (ne u sudoper jer vjerojatno ima srebra jos) i prazna tikvica se zacepi.

Evo i popratna slika, moja je ispala ovako

cak se i vidim cijela u njoj

Eto upravo mi se Aspirin rekristalizira u etanolu, budem i to napisala jednom...po treci put..skoro pa ne poljubicasti u zeljezo kloridu
pozz!
Bubazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 23:04   #503
kako napraviti (ili gdje kupiti) "mravlju kiselinu" [metansku]
SKOLA99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2010., 10:15   #504
imam ja toga 10-ak litara. koliko ti treba.
kemikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2010., 16:52   #505
Quote:
Bubazg kaže: Pogledaj post
skoro pa ne poljubicasti u zeljezo kloridu
pozz!
Pretpostavljam da misliš na reakciju dokazivanja fenolne skupine. Možeš li mi molim te napisati kako se TOČNO provodi ta reakcija (detaljno) jer meni s najobičnijim fenolom nikako ne uspijeva koliko god pazila da otopina bude neutralna, ni uz zagrijavanje ni što god radila, a znam da bi trebalo biti jednostavno
P.S.: Predivno ti je ispalo ogledalo Hvala za ideju zagrijavanja u rukama a ne na plameniku!
P.P.S.: Posrebriti
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 14:08   #506
radio bih FELING II a neznam gdije nabavit kalij-natrij tartarat tetrahidrat, dali se to može naručiti u ljekarnama
SKOLA99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 23:54   #507
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Problem je u tome što talinu treba držati podalje čak i od stakla, jer ga nagriza. Rastaljena maziva koja sam koristio naprave tanki sloj između metala i stakla, te ako lagano mućkaš, sloj se stalno obnavlja.
Jedino da ga je rastaliti unutar nekakvog lončića na koji se neće zalijepiti, a odozgora stalno dopuhivati argon (ili raditi u gloveboxu, ako ga imamo ili nam se da praviti). Pada mi napamet grafitni lončić.
Neću pitati zbog čega bi talio litij, očito imaš jako dobar razlog

Argon je relativno jednostavno nabaviti, siguran sam da u Zg ima više distrubitera plinova. Ja sam imao pola litre tekućeg, ništa posebno, da mi nije točio iz cisterne gdje piše TEKUĆI ARGON ne bi ga razlikovao od dušika.

Tekućeg možeš držati u termosici za čaj, ja sam imao u pravoj dewarici, jedina je razlika što će brže ispariti. Možda bi ti bilo praktičnije jer ne treba posuđivat bocu
Futur1st is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2010., 21:55   #508
dali zna netko kako najjednostavnije "pretvoriti" olovo u bilo koj njegov spoj (za kasniju uprotrebu)jer ga imam doma previse i htio bih ga upotrijebiti, htio sam raditi PbO, PbO2, zarenjem na zraku ali neuspjesno, ako netko ima neki prijedlog netka odgovori

hvala
__________________
Fight to live, we live to fight
terraxus94 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2010., 22:08   #509
ja sam ga tako radio PbO, prvo se na vrhu olova napravi "olovni pepeo" tek kasnije počinje prelaziti u PbO. Veoma je važno osigurati struju zraka. Žarenje je trajalo poprilično drugo,no na kraju sam dobio 250g zućkastog praha u kojemu još ima neoksidiranog olova,ali to je bilo relativno dobro za termit.
kemikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2010., 22:24   #510
Može li se u kućnoj radinosti proizvesti neki korisni organski spoj elektrolizom neke vodene otopine?
vrtzio is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2010., 22:48   #511
Quote:
vrtzio kaže: Pogledaj post
Može li se u kućnoj radinosti proizvesti neki korisni organski spoj elektrolizom neke vodene otopine?
NE, zapravo mislim da je to nemoguće za bilo kakav suvremeni laboratorij. Elektrolizom vodenih otopina ne možeš proizvesti organske spojeve...
chemia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2010., 22:51   #512
Nemam ispravljač. Moram imati baš "pravi" ispravljač ili se može i improvizirati?
Isprobavat ću s različitim otopinama organskih tvari. Nešto ću već dobiti.
vrtzio is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2010., 22:54   #513
Quote:
vrtzio kaže: Pogledaj post
Nemam ispravljač. Moram imati baš "pravi" ispravljač ili se može i improvizirati?
Isprobavat ću s različitim otopinama organskih tvari. Nešto ću već dobiti.
Vodene otopine organskih tvari(npr. alkohol, šečer, karboksilne kiseline...)-većina organskih tvari nije uopće topljiva u vodi-ne provode el. struju...tako da je to nemoguće...
chemia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2010., 23:16   #514
Kako to misliš da nije topljiva u vodi? Hoćeš reći da ne disociraju?
Mislio sam na neke konjugirane karbonilne spojeve i malo složenije spojeve..
EDIT: Neke organske tvari (pogotovo konjugirani spojevi) mogu voditi struju... bez disocijacije.
vrtzio is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2010., 12:55   #515
Quote:
kemikus kaže: Pogledaj post
ja sam ga tako radio PbO, prvo se na vrhu olova napravi "olovni pepeo" tek kasnije počinje prelaziti u PbO. Veoma je važno osigurati struju zraka. Žarenje je trajalo poprilično drugo,no na kraju sam dobio 250g zućkastog praha u kojemu još ima neoksidiranog olova,ali to je bilo relativno dobro za termit.
Nadam se da si osigurao da se pare olova ne gomilaju u prostoriji i da ih ne udišeš. To se radi vani, i za vrijeme toga se boravi u zatvorenoj kući. Nisam nikada radio, ali očito je da je to prilično neisplativ postupak. Osim ako nemaš love ko blata. Ali onda spoj možeš i kupiti.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2010., 13:26   #516
Quote:
kemikus kaže: Pogledaj post
ja sam ga tako radio PbO, prvo se na vrhu olova napravi "olovni pepeo" tek kasnije počinje prelaziti u PbO. Veoma je važno osigurati struju zraka. Žarenje je trajalo poprilično drugo,no na kraju sam dobio 250g zućkastog praha u kojemu još ima neoksidiranog olova,ali to je bilo relativno dobro za termit.
meni bi bilo zao ulupat taj PbO u termit vec kad bih se toliko namucio.
__________________
(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2010., 13:55   #517
Jel radio ko termit željeza i aluminija? Znam da je zeznuto za upalit ali evo na wikici piše da je moguće sa prskalicom.
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2010., 13:55   #518
ma ja neznam šta bi s tim,pa sam ga stavio u termit.istina da je ostalo još 200-ak grama. U susjedstvu su renovirali kuću pa su vadili cijevi( Pb), pa sam uzeo od njih kakvih 20-ak kilograma olova. ma sve sam to radio u kući tj u podrumu,ali sam gasmaskom (kemijski filter"),i to prije godinu dvije. Eh sad dolazi zeznuti dio.nemojte radit taj termit a reći ću vam i zašto. Eksplozivan je,a to sam saznao tek nakon što sam uteknuo zapaljenu magnezijevu trakicu. Hvala bogu da ga nije bilo puno i da sam bio poprilično daleko.
kemikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2010., 19:33   #519
Quote:
vrtzio kaže: Pogledaj post
Neke organske tvari (pogotovo konjugirani spojevi) mogu voditi struju... bez disocijacije.
Možeš mi molim te dati link ako negdje na netu ima nešto o tome, barem ono osnovno, da shvatim temeljni princip, jako bi mi dobro došlo (ne za pokuse, teorija )?
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2010., 19:46   #520
http://en.wikipedia.org/wiki/Conductive_polymer
vrtzio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:55.