Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2013., 00:31   #781
Quote:
saavedra kaže: Pogledaj post
Evo jedno pitanje za kemičare. Kada bismo bilo koji nitrat, koji je naravno topljiv u vodi, pomiješali s vodom ( natrijev nitrat npr.) i napravili proces kristalizacije iskristalizirao bi se natrij ili neki drugi metal i oslobodio bi se otrovan NO2. Je li opasno kristalizirati nitrate zbog dušikovog dioksida ili se on nekako otopi ili postane neškodljiv za zdravlje.. Možda bi to trebalo raditi uz npr. otvoren prozor, u prozračnoj prostoriji, s nekom zaštitom protiv udisanja...?
Ne. Kristalizirao bi isti taj nitrat, npr. natrijev nitrat ako smo njega promiješali s vodom. Nitrati, kao i većina drugih soli, ne reagiraju s vodom nego se samo otapaju, to je fizikalna promjena a ne kemijska - kad voda ishlapi, preostane kemijski ista tvar, isti nitrat. Natrij nikako ne može kristalizirati iz vode jer on s vodom vrlo burno reagira. Dakle, kristalizacija nitrata posve je bezopasna (naravno, dok ga ne pojedeš/popiješ, i dok se ne polijevaš otopinom ili udišeš nitrat nekog teškog metala) i može se raditi bez posebne zaštite.
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 00:37   #782
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Ne. Kristalizirao bi isti taj nitrat, npr. natrijev nitrat ako smo njega promiješali s vodom. Nitrati, kao i većina drugih soli, ne reagiraju s vodom nego se samo otapaju, to je fizikalna promjena a ne kemijska - kad voda ishlapi, preostane kemijski ista tvar, isti nitrat. Natrij nikako ne može kristalizirati iz vode jer on s vodom vrlo burno reagira. Dakle, kristalizacija nitrata posve je bezopasna (naravno, dok ga ne pojedeš/popiješ, i dok se ne polijevaš otopinom ili udišeš nitrat nekog teškog metala) i može se raditi bez posebne zaštite.
A kojim bismo postupkom mogli iz soli nitrata izdvojiti metal, npr.?
saavedra is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 20:08   #783
Možda elektrolizom? Jel bi to bilo opasno možda raditi bez neke zaštite ili..?
saavedra is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 21:38   #784
Quote:
saavedra kaže: Pogledaj post
Možda elektrolizom? Jel bi to bilo opasno možda raditi bez neke zaštite ili..?
Može neke nereaktivnije metale elektrolizom (npr. srebro, bakar), opasno je samo da te strese struja ako se za potrebe elektrolize igraš s prilagođavanjem npr. starog punjača za laptop (nisam nikad to radila, samo su mi pričali), ili ako nešto popiješ ili udahneš. Natrij i druge metale koji reagiraju s vodom nikako, osobito ne u kućnoj radinosti.
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 21:51   #785
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Može neke nereaktivnije metale elektrolizom (npr. srebro, bakar), opasno je samo da te strese struja ako se za potrebe elektrolize igraš s prilagođavanjem npr. starog punjača za laptop (nisam nikad to radila, samo su mi pričali), ili ako nešto popiješ ili udahneš. Natrij i druge metale koji reagiraju s vodom nikako, osobito ne u kućnoj radinosti.
Što se tiče struje ne može me stresti jer za elektrolizu kao izvor struje koristim bateriju napona 9V . Kada bih ja sad otopio bakrov(II)nitrat u vodi i napravio elektrolizu, između ostalog, trebao bi se osloboditi i otrovan NO2 I zanima me bi li bilo opasno napraviti tu elektrolizu što se tiče trovanja NO2 i bi li se trebalo za vrijeme procesa elektrolize zaštiti od tog otrovnog plina koji bi se eventualno oslobodio ili bi se pokus mogao izvesti bez ikakve zaštite, da je pokus siguran ili..?
saavedra is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 00:17   #786
Quote:
saavedra kaže: Pogledaj post
Što se tiče struje ne može me stresti jer za elektrolizu kao izvor struje koristim bateriju napona 9V . Kada bih ja sad otopio bakrov(II)nitrat u vodi i napravio elektrolizu, između ostalog, trebao bi se osloboditi i otrovan NO2 I zanima me bi li bilo opasno napraviti tu elektrolizu što se tiče trovanja NO2 i bi li se trebalo za vrijeme procesa elektrolize zaštiti od tog otrovnog plina koji bi se eventualno oslobodio ili bi se pokus mogao izvesti bez ikakve zaštite, da je pokus siguran ili..?
Mislim da u prozračenoj prostoriji ne bi trebalo biti problema, jer s takvim izvorom struje elektroliza ide relativno sporo i jer se uglavnom oslobađa kisik.
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 12:47   #787
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Mislim da u prozračenoj prostoriji ne bi trebalo biti problema, jer s takvim izvorom struje elektroliza ide relativno sporo i jer se uglavnom oslobađa kisik.
Znači, da utvrdimo (hahaha), ne treba baš nikakva, zaštita protiv udisanja, pokus je dovoljno siguran da ga se može izvesti bez ikakve zaštite protiv udisanja, osim što se treba izvesti u prozračnoj prostoriji ili uz otvoren prozor?
saavedra is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 11:13   #788
Možda treba ovaj pokus izvesti vani, na otvorenom da bi se isključila svaka moguća opasnost od posljedica za zdravlje.
saavedra is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 17:54   #789
Quote:
saavedra kaže: Pogledaj post
Možda treba ovaj pokus izvesti vani, na otvorenom da bi se isključila svaka moguća opasnost od posljedica za zdravlje.
Pa, uvijek je sigurnije izvoditi pokuse u kojima postoji mogućnost razvijanja ne sasvim bezopasnih plinova na otvorenom, osobito kad ih izvodiš prvi put pa nisi siguran što će ispasti.
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 22:06   #790
Može li mi netko navesti sve moguće metode kemijske analize, tj. razlaganja složenijih spojeva na jednostavnije(elementarne tvari) npr. željezova ili bakrova oksida svejedno, samo da se malo podsjetim tog dijela kemije, malo sam zaboravio znaci svi moguci nacini na koje bih mogao razdvojiti tvari
saavedra is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 14:45   #791
Quote:
saavedra kaže: Pogledaj post
Može li mi netko navesti sve moguće metode kemijske analize, tj. razlaganja složenijih spojeva na jednostavnije(elementarne tvari) npr. željezova ili bakrova oksida svejedno, samo da se malo podsjetim tog dijela kemije, malo sam zaboravio znaci svi moguci nacini na koje bih mogao razdvojiti tvari
Misliš - piroliza, elektroliza, fotoliza, termoliza, hidroliza? To su nazivi za različite "analize", ali ne nužno razlaganja na elementarne tvari, samo na manje, jednostavnije molekule ili formulske jedinke. Ili trebaš baš načine dobivanja elementarnih tvari?
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 15:48   #792
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Misliš - piroliza, elektroliza, fotoliza, termoliza, hidroliza? To su nazivi za različite "analize", ali ne nužno razlaganja na elementarne tvari, samo na manje, jednostavnije molekule ili formulske jedinke. Ili trebaš baš načine dobivanja elementarnih tvari?
Da, baš to, trebam baš načine dobivanja elementarnih tvari.
saavedra is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 20:36   #793
Quote:
saavedra kaže: Pogledaj post
Da, baš to, trebam baš načine dobivanja elementarnih tvari.
To je kompliciranije, teško ih je tako razvrstati, svaka se drukčije dobiva. Samo iz spojeva, samo kemijskim postupcima, ne fizikalnim (npr. frakcijska destilacija tekućeg zraka)? Mislim da je i tu najčešća (zajednička za mnoge elemente) elektroliza taline (oksida ili nekog drugog spoja), zatim reakcija izmjene s nekim reaktivnijim elementom (npr. reakcijom otopine nekog bromida (soli koja sadrži Br-) s elementarnim klorom dobiva se elementarni brom i odgovarajući klorid, sol klora).
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2013., 17:04   #794
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
To je kompliciranije, teško ih je tako razvrstati, svaka se drukčije dobiva. Samo iz spojeva, samo kemijskim postupcima, ne fizikalnim (npr. frakcijska destilacija tekućeg zraka)? Mislim da je i tu najčešća (zajednička za mnoge elemente) elektroliza taline (oksida ili nekog drugog spoja), zatim reakcija izmjene s nekim reaktivnijim elementom (npr. reakcijom otopine nekog bromida (soli koja sadrži Br-) s elementarnim klorom dobiva se elementarni brom i odgovarajući klorid, sol klora).
Evo, mene zanima kako ja mogu dobiti čisto željezo iz praha željezova(III) oksida, na koje sve načine, kojim kemijskim postupcima. ?
saavedra is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 19:48   #795
Može odgovor, pls.? Jako mi je hitno mi je, pa...
saavedra is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 20:00   #796
malo googlaj, mos pomjesat s Al prahom i napravit thermit, na kraju dobis zeljezo cisto kao jednu komponentu

https://en.wikipedia.org/wiki/Iron%2...xide#Reactions
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 21:40   #797
Ekipa odlučio sam prodati sav laboratorijski pribor koji imam, a imam ga puno i prodao ih ga dosta povoljno pa ako netko ima pitanja slobodno pitajte imam svašta i oko cijene ćemo se dogovoriti.
SKOLA99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2013., 19:12   #798
Zaboravio sam napisati; imam i otopine indikatora i razne krutine koje također prodajem.
SKOLA99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2013., 11:51   #799
Koliko bih trebao imati onih srebro-oksid baterija da bih iz njih dobio 100 grama čistog srebrova(I) oksida. I na koji način je moguće pročistiti taj srebrov oksid iz baterije, ako je to moguće? Molim ispcrpne odgovore i objašnjenja, ako može
saavedra is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2013., 13:17   #800
Quote:
saavedra kaže: Pogledaj post
Koliko bih trebao imati onih srebro-oksid baterija da bih iz njih dobio 100 grama čistog srebrova(I) oksida. I na koji način je moguće pročistiti taj srebrov oksid iz baterije, ako je to moguće? Molim ispcrpne odgovore i objašnjenja, ako može
https://www.youtube.com/watch?v=XyDzvlQ2fn0 pt1

https://www.youtube.com/watch?v=SmYguvk_d74 pt2

cak nije lose mos dobit dosta srebra, no trebas dost baterija nac
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:56.